Po náhlej a záhadnej smrti šogúna Hidetadu musí vláda rozhodnúť o tom, kto sa stane novým šogúnom. Hidetada po sebe zanechal dvoch synov. Staršieho Iemitsuho, ktorý má od narodenia zohyzdenú tvár a mladšieho a pohľadného Tadanagu. Yagyu, šogúnov šermiarsky inštruktor, chce spraviť všetko pre to, aby sa šogúnom stal jeho obľúbenec, starší Iemitsu. Tadanaga sa tomu nevzpiera, no keď sa dopočuje chýr, že jeho otec bol otrávený, požiada o exhumáciu tela a opätovné prešetrenie. S tým však Iemitsu, ktorý je obvplyvnený Yagyuom nesúhlasí a medzi bratmi tak vypukne vojna. (kitano)

Rudovous

Co vice si muze fanousek samurajskych filmu prat. Skvely az epicky scenar rezirovany jeho spoluautorem slavnym Kinjim Fukasakuem (the yakuza papers, Battle Royale), jasne nesouci charakteristicke znaky jeho tvorby. Uzasne herecke obsazeni, takove tady snad jeste nebylo a nebude. Bojove sceny mozna mohli byt ztvarneny efektivneji, ale jinak kamera a vyprava - radost pohledet. Hlavni devizou presto zustava neotrela forma vypraveni. Je to totiz pribeh ktery nezna vitezu ani porazenych, zadna bojujici strana nepostrada hrdinu i zlosyna a v zaveru je tezke urcit na ktere strane stala pravda bliz. ()

togaf

Souhlasím s uživatelem "Flipnic", i mě Spiknutí klanu Jagjú připomnělo Kmotra. Byla to parádní jízda války, intrik a zrady. Moc se mi líbil závěr s rukou a "tvůrčí práce s fakty" Kindžiho Fukusaku. Některé ninža akce byly (hodně) přemrštěné, ale pobavily. Skoky pozpátku ze země na střechu nebyly nikdy vtipnější. ()

kinej

Absolutní samurajská pecka. Skvělý a vyvážený mix kvalitního příběhu a na svou dobu dobře natočené akce. Režisér Kinji Fukasaku je mistr jak dramatických scén, u nichž záleží zejména na talentu herců ale ostudu si nedělá ani v akční vřavě. Jsou zde sice takové trendy efekty jako pozpátku pouštené seskoky ze střechy, ale vše je vloženo s citem a tak nějak přiměřeně, že to nepůsobí hloupě, jako v jiných filmech. Díky rafinovanýcm úhlům kamery a svižnému střihu nikdy divák nebude mít čas scény pitvat. Ale to hlavní je zápletka plná intrik a konspirace, která nechá vyniknout herce a skoro bych se až nebál nazvat jejich výstupy, v rámci žánru, hereckým koncertem. Kinnosuke Nakamura coby hlava klanu Yagu je geniální, ale japonskému herectví zde nedělá ostudu nikdo. K tomu připočtu parádní soundtrack a mám zde bezchybný samurajský film, který jsem shlédnul jedním dechem. ()

Flego

Významný režisér Fukusaku sa pokúsil vzkriesiť epické historické drámy zo 60-tich rokov, ktoré zdobili japonskú kinematografiu a sčasti sa mu to podarilo. Dôraz na silné komorné scény sa striedali s davovými bojovými scénami, príbeh plný intríg a bojov o moc musel zaujať každého diváka. Nezvyčajné uhly kamery boli potešujúce, horšie to bolo s prudkými približovačkami, ktoré skôr evokovali modernejšie karate-filmy tej dekády. ()

Flipnic

Epická sága plná intrik, soupeření o moc, válčení, vražd i čestných samurajských soubojů. Takový japonský "Kmotr" z feudálního Japonska. Film je naprosto mistrovským dílem a nejde mu absolutně nic vytknout. Výběr herců a jejich výkony se však tyčí naprosto nade vším. Těžko popisovat něco tak dokonalého, atmosférického, výstižného, něco, co se dá vztáhnout na každou dobu a kulturu, jak již uvedl KITANO. Závěr filmu je něčím tak neuvěřitelným, že jsem řval a skákal 3 metry do vzduchu na pohovce. Po více než dvouhodinových intrikách a zbytečném válčení to "mistr Sonny Chiba" vyřešil po svém takovým způsobem, že mi to zůstane ještě dlouho vryto v duši. (a tím nemyslím nějakou klasickou samurajskou krvavou řežbu). Mistrovské dílo!!! ()

Festival japonského filmu a kultury EIGASAI

Festival japonského filmu a kultury EIGASAI

17.01.2014

Ve dnech 22. – 28. ledna 2014 ovládne pražské kino Lucerna 7. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGASAI 2014. Návštěvníci se mohou těšit na 16 jedinečných filmových projekcí a bohatý… (viac)