irri

Každý den nemám náladu na nějaké dokumenty a filosofické filmy. Člověk zkrátka někdy potřebuje trošku přímého humoru, u kterého se pobaví a navíc ještě poučí, co se tady před lety dělo. Tento film je prostě pecka, snad nejlepší český, co jsem zatím viděla. ()

benedict

Výborně provedená ukázka minulosti,která by se už neměla nikdy vrátit! Tady bych doporučila všem staříkům, kteří tak vytrvale tesknou po časech ,,všechno bylo levný", ať se jednou vzdají šmejdění po levném zboží a podívají se aspoň na vizionářkou scénku v řeznictví, když tam vpluje báryšňa a prohlásí: ,,my vas naučime travu žrať!!!" Protože když se tak po Praze rozhlédnu a zaposlouchám.... ()

pafka

Jo, me se to vazne libilo. Ovsem proc vybrali do hlavnich rolich tyhle kluky, ktery neumeji mluvit a neni jim mistama vubec rozumet, to nechapu. To je tak strasne znat, ze to az otravuje. Jeden z mala filmu, kde se do epizodnich roli obsadily takove herecke osobnosti jako Hrusinsky, Vlach apod. Neuveritelny. ()

Max Q.

Po dlouhé době český film, za který jsem se nestyděl. Zdálo se mi, že vrchol přišel příliš brzy (zájezd do Jugošky), ale ono to asi jako vrchol míněno nebylo. Kvituju obsazení neherců do hlavních rolí, člověk se aspoň nemusí dívat furt na ty samé tváře. Dobře Trojan! ()

chrustie

Soudruzi ví, jak natočit komedii a zapadokapitalistický marast jenom nevědomky kroutí hlavou, cože se to děje. Celé mi to sice připadá, jako krajně negativistická protikomunistická kampaň (já si komunismus nepamatuji), mrazivému pocitu opovržení a hnusu jsem se ale neubránil..... Takže když to shrnu: nemůžu porovnat s dobovou předlohou, film to byl ale nadmíru uspokojivý a jsem rád, že nad rámec těch hoven, co v této zemi infikují filmové kotouče, je zde schopný někdo natočit něco tak duchaplného a opravdu (dovolím si pochlebovat) světového. ()

MP17

Opravdu nevidím jediný důvod, proč nedat plný kotel. Opravdové, skoro až dojemné, přátelství čtyř kluků, bez zrady a leváren, jejich touha po svobodě v kontextu s přituhující normalizací. Na jednu stranu hřejivý a harmonický film, na druhou stranu zároveň nejvěrnější zobrazení (mezi podobně laděnými filmy) depky a marnosti, kterou minulý režim představoval. ()

carl.oesch

Proboha, kdo přišel na to, že tohle je komedie? Byť údajně hořká. Tohle je naprosto realisticky ztvárněná doba, ve které jsem i já trávil rané mládí. Tohle je realistické drama jako hrom. Člověk se diví, že se tady dá podaří něco podobného natočit. Copak je směšné třeba to, že major od bezpečnosti neuměl číst? Co je směšného na jeho debilním vnukovi, z kterého rost jenom další křivácký hajzl, mající všude přednost díky politickému a třídnímu původu. Tvrdit, že to hle je komedie a smát se přitom mohou asi jenom ti, co to nezažili. Právě že podobné kreatury držely společně s prospěcháři celou tu hrůzu a hnus pohromadě. A dnes ti samí lidé zase vykřikují, jak je to dneska hrozné a jak "za nich" bylo dobře. Ten film je tak dobrý právě proto, že uvěřitelné jsou figury, které tam vystupují. Vlastně jedna jediná hrdinka je kladná - poněkud lehkomyslná Kristýna Lišková, která se díky svému mládí nedokázala přizpůsobit době a poměrům. A ve vedlejších rolích mně nadchl Jiří Macháček a to nejen tím, jak zahrál svůj part (byl konečně dobře napsán...), ale i jak vypadal. Kromě všeho (snad jenom hudbu jsme nějak nevnímal) bych ocenil i maximální snahu po splnění dobových reálií, kam se na to mýdlová opera České televize Vyprávěj hrabe..... ()

Luswani

Škoda jen, že čtyři hlavní představitelé neumí vůbec hrát a jsou dost nesympatičtí. Ale celkově je to velmi nadprůměrný film. 80% ()

HrudkaJ

Na tom filmu je cenná zejména postava Martina Myšičky. Víc než přesvědčivě totiž ukazuje, že zachovat si zdravý rozum a nezadat si s režimem je důležitější než cokoliv jiného. ()

J.Mayen

Mnohem lepsi, autentictejsi film nez cele slavne. A hlavne precenovane Pelisky, ktere si svoji slavu zajistily predevsim hereckou flotilou, urcite i diky nevydarene a nedostatecne reklame Obcansky prukaz za svymi predchudci pokulhava, ale rozhodne jde o nejlepsi snimek zobrazujici bolsevicke casy, jsem rad za takovy film. ()

teplic

Áno, Petše, pochopili sme z tvojho skromného množstva filmov na tému, normalizácia bola zlá. Realita bola tvrdá a neúprosná, ale obávam sa, že Film je aj tak príliš schematický (áno, schematický nemusí znamenať len socrealistický, uf). Isteže, uhol pohľadu je jedna vec, ale vyslovená démonizácia všetkej moci a na druhej strane idealizácia hipíkov a trpiaceho ľudu je už príliš. Ale to by ešte, dajme tomu, nemusel byť problém, veď uhol pohľadu. Ale dpč tá mantavá kamera, neodôvodnené dejové linky, milión postáv, ktoré sa len zbytočne mihnú a zmiznú, šroubované dialógy a drevení herci, naPRD postsynchróny. Inak povedané, nevytýkal by som Filmu toľko schematickosti, keby aspoň bol remeselne dobre spravený. A hlavne neboli holé cecky, čo teda neviem, ako sa mohlo stať v českom filme, vážení. ()

imaginer21

Všechno s vkusem, očekávaná hořkost především ke konci se neminula účinkem. Mladí herci byli fajn, ale hlavní zásluhu měla precizní ruka Trojana. No, co naplat, že naše nejlepší tvorba se pořád opírá o utiskování za minulého režimu. Je znát, že jde o stále nezapomenutou historii, která v těch starších probouzí nehezké vzpomínky a ti mladší v tom aspoň najdou důvod, proč jsou ti starší někdy tak zatrpklí. Právě pro toto pochopení lidí kolem a uvědomnění si svého štěstí, že už toho nejsem souučástí (ačkoli většina z těch parchantů nám vládne furt, jen s jinou strategií - jim však stále prospěšnou) si z mého pohledu film zasluhuje plný počet. Apendix: Minimálně hláška "Polib nám p*del, Daňku" zajišťuje kultovní status. ()

Dobrotka

Zaujímavé... podľa mojho tata, prvý film, kde nie je nič prifarbované a zveličované (pretože tí chlapci boli jeho ročník, vedel to posúdiť)... ()

Weehaa

"Koukám, že jsi byl na Plasticích..." V podstatě je to takový popový Nikolaevovo dílo "..a bude hůř". Zezačátku mi vadili kluci neherci, ale postupně jim to odpustíte. Těm totiž nejde neodpustit. No a ten nápad se spícím tatínkem je taky něco úžasnýho. Jo, a závěrečná krchovskovina Obut a oblečen je pecka a krásná tečka nakonec, takže člověk neodchází z kina s depresí. Must see. Neváhejte. ()

FiFoo

Méně expresivní a drásavá variace na ...a bude hůř, přebudovaná v teenegerovsky stravitelné a smířlivější podobě do "rodinného" filmu. Velmi příjemný výlet do doby, kdy všechno stálo více méně za hovno, ale člověk měl čas na fantazii a romantiku; přesně tak, jak si pamatuju své dětství :) Až na vypravěčův voice over, který byl místy nesnesitelně neherecký (v tom nedobrém slova smyslu) velmi povedený kousek. ()