Maagggdddda

Film z těžkých časů sedmdesátek začíná jako komedie plná smíchu a přechází do dramatična, u kterého jsem neměla daleko k pláči - to, jaký panoval v naší zemi režim... Všechno bylo povrchní, neupřímné a slibnou budoucnost mohl do trosek poslat jediný socialisticky vychovaný spratek. Snímek mi připadal pořád lepší a lepší, 137 minut uteklo hned. Škoda, že se Ondřej Trojan režírování nevěnuje víc. ()

sskrblik

Občanský průkaz vypadal zpočátku jako jednoduchý příběh o partě adolescentů. Je pravdou, že jsem si na jejich bandu musel chvíli zvykat, protože mi ze začátku nesěděli. Ovšem postupně si mě díky svým kouskům více a více získávali a myslím, že i slušně zahráli. Nejvíce se mi líbil v roli dospívajícího hipíka Václav Kopta a i ten "básník" nebyl k zahození. Čím mě film taky dostal byla všednost, která mi připomínala i část mého dětství byť jsem žil v zcela jiné době. Takové ty malé drobnosti jako cvičení na hrazdě, školní jídelna, jídlo při cestě na dovolenou. Dále se mi líbila na filmu svoboda a nesouhlas s tehdejším režimem. Kluci si chtěli prostě užít mládí po svým. Průkaz měl i silné emotivní momenty, nepostrádal satiru a dobrá kamera byla doprovázena i dobrou hudbou v podání Boba Dylana. Celkově je děj filmu tak rozsáhlý, že mi přišlo jako bych byl v kině 3 hodiny, stalo se toho opravdu dost. Možná jsem čekal od filmu víc, možná se děj měl orientovat jen jedním směrem, možná jsem chtěl, aby Macháček měl výraznější roli a možná jenom málo chybělo k tomu, aby by se tento film stal další českou legendou. A možná mi to hodně kecá! Nic nemění ale na tom, že je to po opravdu dlouhé době jedna zdařilá hořká komedie, která zahřeje srdce těm, kteří propadli filmům jako Pelíšky, Pupendo atd... Že by jsme se vzpamatovali z filmové krize let minulých?! P.S. mladá učitelka na základce byla přímo k pomilování :-) ()

Tomatáš

Ano, přesně takové filmy by měly povinně vidět všechny generace našeho národa. Nejde ani tak o filmařské umění a nadání herců (kritika si zřejmě smlsne a právem!) to vše je v tomto případě pouze nástrojem. Pointa tohoto snímku by nám neměla býti lhostejná a neměli bychom nikdy zapomenout!!! ()

0lie

Po delší době odpočinek a pohodová zábava s českou komedií a nevadí, že se to zase točí kolem těch posranejch komárů, aspoň lidi nezapomenou! Já kdybych v té době byl..tak už bych nebyl.. Peace:) ()

Master19

Mě to jednostranné nahlížení vadilo. Je mi jasné, že nejde o zásadní výpověď z té doby (takových fimů už je kopec), asi také proto je to "komedie". Tedy, mohla by být, kdybych se aspoň párkrát zasmál... Nezasmál. Tak tedy dramatická linie? Několik momentů si budu pamatovat, ale drama to není a vlastně ani být nechce. Tak co mi tedy měl Občanský průkaz dát? Pocit, že i přes ten marasmus byl minulý režim lepší, protože byli lidé soudržnější? Radostnou vzpomínku, že ten, jehož největším životním výkonem bylo nechat si narůst dlouhé vlasy, byl veleben? Mám rozporuplné pocity a nevím, proč bych se na tento film měl dívat znovu. Oceňuji výpravu a kameru, ale to na víc než 3* nestačí. ()

Redi

Od dob Pelíšků (snad až na nějakou jednu výjimku) konečně zase nějaký pořádný český snímek. Snímek, na který se člověk podívá několikrát a těm hláškám nikdy neodolá. Pro lidi vyrůstající v této době to musí být jedna velká jehla nostalgie, a taky se tam snad každý v nějaké postavě najde. Aňa Geisler, Martin Myšička, Jiří Macháček a další byli skvělí... ()

sochy.zirafka

1. K závěru filmu jsem se cítil jako po dvou a čtvrt hodinové průtrži kyselého deště v dusivém, neprůhledném prostředí "za oponou". V zimě. S džískou. 2. V zásadě se nedivím velmi negativnímu přístupu rodičů generace 70. let k současnému školství. 3. Teror a buzerace vs. soukromý, bezvýznamný odpor "pro pocit". Bolestivě směšné... A stereotypní. Nicméně fungující. 4. Nejpůsobivější film s normalizační tematikou, jaký jsem zatím viděl... Hned vedle Pout. ()

dANo

Príbehy z pera Petra Jarchovského mi väčšinou priniesli silné filmové zážitky, takže som sa na tento film celkom tešil (aj keď na Českých Levoch pohorel) a môžem povedať, že nejaké sklamanie sa nedostavilo... Väčšinu z tej doby (samozrejme, o pár rokov neskôr:) som takisto zažil, takže som si celkom zaspomínal a príbeh má svoje grády, takže jeho sledovanie až k zaujímavému koncu nie je žiadna strata času. :o) ()

Natabar

Čekal jsem klasicky českou nostalgickou komedii pelíškovského ražení. Pravda dostalo si mi spíš té hořkosladké nostalgie než komedie, ale ono mi to ani nijak nevadilo. Věrně zpracované ohlédnutí se za Absurdistánem, který zde v oněch letech panoval (ta soudružka-kuchařka v kárné komisi byla dokonalá!). Závěrem lze říci, že se jedná o mírně vybočující nadprůměr ze slabých českých vod. Neherectví hlavních rolí tedy dost bije do očí, ale dá se to přežít. Co už se rozdýchává hůř je natahovaná stopáž (tak hlubokomyslný a nezapomenutelný zase tento snímek není, aby měl 137 min.!) a nevýrazný závěr - vzhledem k celku filmu dost slabý a odfláknutý (film by měl skončit a ne přestat!). To jsou důvodu, proč se v rozkolísaných pocitech oscilujících někdy mezi 3 a 4* nutno přiklonit ke spodnímu hodnocení. ()

popkec

Z tohohle filmu filmu je mi blbě. Je mi blbě ze všech těch komoušů, soudružek učitelek/soudruhů učitelů, policajtů a práskačů. Jsem rád, že jsem v té době nežil. Retrospektivní scény byly super nápad, herci výborní. ()

Andreas83

Proč komedie? Jako občas jsem se uculil to jo ale řekl bych že jde jen o drama a to místy pěkně depresivní. Dobrý příběh podtržený dobou ve které se odehrává a do toho skvělé herecké výkony až se nechce věřit že někteří herci stojí před kamerou poprvé. ()

morena.jea

Z tohto raz bude klasika. Také novšie Pelíšky pre mladšie ročníky. Plus treba pochváliť výber nových neokukaných tvárí do úloh hlavných hrdinov. ()

Krysa SPK

V podstatě velmi smutný film, který by měl sloužit jako povinná podívaná pro každého, kdo je tak hloupý či nevzdělaný, když dokáže říct, že "za komunistů bylo líp". ()

Petr23

Báječný film, opravdu jsem nečekal, že by mě film s takovým tématem mohl někdy bavit. Bude to asi tím stylem jakým se pan režisér rozhodl tento film natočit - musí se nechat, že forma vyprávění z úst dospívajících chlapců, má něco do sebe. Vím, že je film natočen podle knihy, bez urážky ale je poznat, že film s tak dobrým scénářem by leckterý dnešní český scénárista prostě nezvládl. Film mi příjemně utekl a já musím jen vyzdvihnout výkony mladých protagonistů, že se napoprvé zhostili svých rolí tak dobře. Ještě tímto vzkazuji Českému filmu: "Jen tak dál!". ()

Ace.Anita

Nerada jsem prvoplánově kontroverzní, takže se teď trochu stydím, ale nemůžu si pomoct - prostě mi struktura celého filmu ala kompilát "The worst of communism" připomínala nacistické propagandistické snímky. "Jestli jsi člověk a máš srdce, tak máš na komunismus stejný názor jako tvůrci filmu. Jestli to vidíš trochu jinak, nejsi člověk a nemáš srdce." Ne, že bych osobně byla fanda komoušů, to vůbec. Jen se mi rozsvítí nějaká alert kontrolka, když není prostor pro interpretace. ()

Brain-D

Chápu, že film zobrazuje dobu komunismu, kdy vše bylo strašně těžké. No ale tak nátáhlé a nesympatické. Prostě jsem se u filmu cítil jak kdybych nebyl zvaný a ani jednoho z té bandy kluků jsem si neoblíbil. ()