kacirek_

Po dlouhatánské době opět jedna skvělá česká komedie, která nás pobaví, ale i dojme, pro mě osobně velké překvapení. Líbilo se mi obsazení "neherců" do hlavních rolí, kterým to věříte a jsou i vtipní. Scéna s Ferdou mě velmi pobavila, ostatně jako prošlápnutí ruky nebo polib nám prdel Daňku:-). Sem ráda, že sem se narodila až v 80tých letech....Opět jeden z filmů, které bych vysílala zejména před každýma volbama. ()

PDcz

Naše porota uděluje 3*** body Po dlouhé době jsme koukli na český film. Nový český film. [X] Minus 1* bod Film byl dle nás příliš dlouhý. Sedět v kině 2 hodiny a kousek je pro nás až dost.[X] Minus 1* bod Sice je tu napsáno, že je to komedie/drama, ale ta roztříštěnost mi vadila. Z naše velmi subjektivního laického hlediska si měl vybrat buď víc komedie a trvat půlku, nebo víc drama a trvat půlku. [X] Pokud bych měl hodnotit jak jsem užil "okolo" filmu, tak 5***** bodů. Prostě mám tu naši rodinku rád. ()

Radek.SCH

Ne tak dobré, jak si někteří (zdejší) diváci myslí. To že v ČR v dnešní době vznikne film, který není blbý, trapný a obrazově televizní, ještě neznamená, že je to nová komedie desetiletí. Spíš se jedná o kombinaci komedie a dramatu. Nejvíc mě štval vypravěč a mladí herci,kterým to (co si budeme nalhávat) ještě tak dobře nešlo. Některé věty z jejích úst zněly hodně toporně. Místy to bylo navíc občas přitažené za vlasy (jako musí v každé Jarchovského komedii být), ale to se tvůrci napřed měli dohodnout, co vlastně chcou natočit. Jestli střeštěnou komedii z normalizace (Já nemám brejle..) nebo sondu do dob minulých (školní porada). - 70% ()

Rokle

Vskutku příjemné překvapení! Zpočátku jsem si sice říkal, že úvodní monolog hlavního protagonisty (a vůbec mluva mladé party) tahá za uši, ale po čase jsem si toho přestal všímat a začal si "užívat" dospívání mladých šestnáctiletých kluků, pro které byla doba minulá nejdříve pouhou srandou a vzdorováním, aby si pak uvědomili, že se od tehdejší reality nedá odprostit. Je velice zajímavé sledovat rozesmáté kino a následně po pěti minutách cítit, jak se diváci ponoří do beznaděje (pasáž dovolené). Dva faktory: 1) lidé, kteří to zažili, vědí o co zrovna šlo a jaké důsledky z toho pramenily.... 2) tato a jiné scény jsou natočeny s důrazem na kontrast opravdu dobře ()

huko

Možná by si film zasloužil 4 hvězdičky, ale už takhle je to tu zbytečně dobře ohodnocený film, vyvolávající těm co film ještě neviděli zbytečné očekávání. Není to film pro každého, herecké výkony jsou žalostné, i když o ně tu asi nejde. Je to jen okno do tehdejší doby se všemi těmi věcmi tou dobou proslulé. Takže všechny ty události už prostě působí jako klišé. Přitom stačilo dodat do filmu silnější příběh, resp. alespoň nějaký příběh. ()

Colleague

Opravdu bych už ocenil, kdyby se nějaký český režisér odhodlal natočit kvalitní film, který není vázán na komunismus. Už je toho prostě moc. Zasmál jsem se, v kině se nenudil, ale žádný kultovní snímek to neni, 60%. ()

#47

Tentokrát se potvrdilo, že osvědčená sestava zafungovala na 100%, výsledkem je hořkosladká retrokomedie, která funguje přesně tak, jak má. Věřím, že sedmdesátá léta takhle nějak vypadala...reformy Pražského Jara byly definitivně zatraceny a jejich zastánci odklizeni, KSČ už dávno není ani spolkem nadšených dělníků, ani lidí, kteří by chtěli změny k lepšímu, zůstali převážně lidí, které zajímal vlastní prospěch či pitomci, kteří tomu nesmyslu opravdu věřili. Řada lidí z mladé generace netoužila po oficiálně schválené hudbě, účesech, práci v mládežnických organizacích a životu s ohnutým hřbetem...prostě z nich ta zkurvená doba musela zákonitě udělat v menší či větší míře rebely...a o tom je tento film. ()

myc-hal

Tenhle film to má u mě dobrý ještě před shlédnutím. Mám prostě asi nějakou úchylnou slabost na příběhy o dospívání (příběhy, ne kraviny teenagerovských filmů), protože jak meditoval Ratkin ve Stříbrném vítru nad děvčaty, která viděl z okna jedoucího vlaku - každá z nich je jedním nikdy nepoznaným příběhem, tak osudy dospívajících jsou pro mě také nikdy na vlastní kůži nepoznaným ale možným vlastním příběhem. A druhak, pokud se to odehrává v druhé polovině dvacátého století v českých zemích, jsem chycen podruhé. Ta doba mě nepřestane fascinovat, byl bych Pačesem nebo Popelkou a kolik Pačesů je tady kolem nás? Po přečtení knižní předlohy jsem si do ní napsal, že mě přeqapilo, že je to spíše vyprávění než příběh - což pro film platí taktéž (jen kniha byla mnohem syrovější), ale vůbec to nevadilo (snad jen někdy až zbytečná snaha tam dostat co nejvíc profláknutých reálíí - "bony, chcete bony"), protože tím hlavním pro mě byla oslava svobody, snahy žít dle svého a ignorování nesmyslných buzerací (Míťa u policajtů - "já se omlouvám, ale já už musím jít"). A když někdo vzpomíná, jak se tehdy žilo lépe a jednodušeji, slušně mlčím, ale jinak to ve mně vře, protože i když neberu žádné velké prachy, můžu se teď z fleku sebrat, sednout na vlak a odjet třeba do Hamburku a tím je řečené vše. (kino Pasáž, 5.2.2011) ()

Wargoo

"Je to vúl, ale není to debil..." :) Absolútne správna voľba obsadiť "nehercov" do hlavných študentských pozícií, krásna a milá pani učiteľka, ostatné herecké úlohy do bodky splnili moje očakávania... Jednoduchosť, plynulosť, humor, tragédia. Skvelé aspekty ďalšieho produktu českej továrne na filmy... :) Nie lepšie ako Pelišky, ale zabaviť sa na tom dá, a riadne... Teším sa na ďalšie a ďalšie projekcie, či už opäť v kine, na PC, alebo neskôr v TV... 5***** a 84,192% _______________ Po vyprchaní emócií znižujem hodnotenie na 4**** a 78,029%. Nejak to vo mne po istom čase nič nezanechalo.. ()

Akana

Ondřej Trojan frekvencí svých režijních počinů rozhodně Woodyho Allena nedožene, ale zase to pokaždé stojí za to. Bezprostředně po shlédnutí Občanského průkazu se mi vůbec nechtělo hledat nějaké chyby, ale červík Šťourálek se časem zase prošťoural kam chtěl. Co našel? 1) Epizodičnost, která je u šabachovských adaptací už zavedenou zvyklostí a tudíž i tady asi byla záměrem, ale přece jen by nějaký souvislejší dějový motiv nebyl na škodu. 2) Modelovost některých situací, kdy se ukazuje "jak to tenkrát chodilo" spíš než konkrétní osudy (viz pěkně vedle sebe poskládané nejčastější způsoby jimiž se vyhýbalo vojně). Třeba se pletu a všechno, co ve filmu vidíme, je do písmene pravda, ale někdy to tak prostě nepůsobí. Tyhle dva drobné šrámy ale způsobily jen to, že nedávám nejvyšší hodnocení, v žádném případě mi nezkalily skvělý zážitek. Vítám mírně drsnější pohled na tehdejší poměry než tomu bylo u předchozích šabachovských filmů aniž by se vytratil humor a nostalgie. Po herecké stránce jsem rovněž bez výhrad. Nepochybuju, že Občanský průkaz se zařadí mezi domácí trvalky. 90% ()

koniklecka

Tenhle film ve mě dokázal vyvolat spoustu emocí. Ať už jsem se smála, jak jsem vzpomínala na mladá léta venku s kamarády, nebo jsem zuřila nad chováním lidí v té době... Ale užila jsem si to. ()

Hapretor

To, že umíme vymyslet a rádi si pohráváme s obrazem dob u nás minulých, je jasné dávno. U českého filmu snad téma nejvděčnější a zároveň nejprofláklejší. To, že v oné době to bylo dost na hovno a nebylo radno nebýt "ve straně", je také jasná věc. Stačí, abych si zašel za babkou a dědkem a mám v nudném poledni při obědě o "zábavu" postaráno. To, že jsem rád, že jsem se narodil až po skončení oné "slavné" éry, je také pochopitelné. Za to, že jsem se mohl hlásit na jakoukoli VŠ a nakonec se i dostal, jsem vděčný. Byl jsem ušetřen branné povinnosti, která byla, podle mě, jedna z nejstupidnějších výmyslů tehdejší "elity". Co se filmu týče - zabavil a neurazil. Dvou pročuměných hodin nelituju. Jen si řikám, že by to chtělo více vtipu a méně toho "dokumentárního" dramatu. Taky tam, kde se nejspíš má tlačit na divákovu bránici se tlačí tak na pilu až se pila ztupí. A to sice vinou ne úplně špatných, leč nedostatečných hereckých výkonů, aby se onen smích v absurdní situaci dostavil. Nevím, jaký byl záměr tvůrců tohoto díla, ale pro mě na podobné téma funguje opravdu lépe "satira" - se všim všudy, než "dokumentární" slepenec určitých scén, které (asi) mají dát hlavně najevo, jak to tehdy stálo fakt jen za tu jednu věc! ()

BathoryMan

Duo Jarchovský/Trojan ma presvedčilo už filmom Želary,začo si celkom zaslúžene aj vyslúžili nomináciu na oskara.Lenže u Občianskeho preukazu som mal problem hlavne v tom ako sa mám na film dívať.Na komediu to bolo málo humorné(najviac som sa nasmial ešte u úvodných titulkov ako sa tam jeden chalan pošmykne a rozbije flašu s alkoholom) a na drámu tam bolo málo silných(dramatických) momentov.Ale ako sonda do neutešených 70.rokov a doby hlbokého socializmu to fungovalo skvele.Som rád že Slovenské ministerstvo kultúry po dlhej dobe prispelo konečne na nejaký zmysluplný projekt,na ktorý sa dá pozerať a nie len na prostoduché sociálne slátaniny zo súčastnosti Made in Slovakia!!! ()

Rockerman

Přes mnoho výhrad doslova musím dát za 5*! Proč ta benevolence? Nevím,jestli někdo čte mé komentáře,ale u filmu tohoto "druhu",tedy filmu o "radostném žití" v reálném socialismu se dost opakuju.Nicméně nemohu jinak! Paměť našeho národa se zdá být ochromena a zcela zapomíná,jak to tehdy doopravdy bylo.Tento film zase jednoznačně a pravdivě ukazuje tu neuvěřitelnou absurditu komunistického režimu.Je docela možné,že všichni čtyři hlavní hrdinové by měli potíže se zákonem i v současnosti,ale určitě ne za ty "trestné" činy,jako tehdy.Např. za návštěvu koncertu nebo,že mají poškozenou občanku.Film je výborný,se skvělou,mému srdci blízkou,muzikou.Mám jen dvě výhrady.Myslím,že jsou to dvě hrubé chyby.Prostě nezkousnu negramotného majora,velitele jedné pražské stanice VB.Za komunistů byl bordel,ale toto je asi moc,ne?A taky nechápu,proč "Žába",když zjistil,že modla a vzor všech mániček Čambora je fízl a nic s tím neudělal?Jak ale píšu výše a i v jiných komentářích,takových filmů je nám třeba!!!Nezapomeneme!!! ()

Olík

„Co to šustí, co to chrastí, z houští lezou pederasti - znásilnili za lesem tajemníka SSM“. Trpce úsměvná retro-komedie pohlížející na totalitní dobu sedmdesátých let očima čtyř začínajících rebelů a to od jejich patnáctého roku a získání občanského průkazu, až po období spojené s povinnou vojenskou službou. Téměř dokonalá reflexe tehdejší doby, bohužel naráží na nedotaženost některých point, která (když to trochu přeženu) dělá z Občanského průkazu film lehce o ničem. Dalším mínusem je neúplně stoprocentně povedené mixování humoru s dramatickými situacemi, které by se tvůrci mohli učit např. u Pelíšků nebo Pupenda, nebo nepříliš vhodný výběr ústřední čtveřice. Povedenější stránkou filmu jsou někteří představitelé menších partů, potvrzující úsloví „není malých rolí“ a to především pánové Dulava, Macháček, Kopta nebo Taclík. Za zmínku stojí také vtipně trefné básničky jednoho z hlavních hrdinů. Tímto se nám klady a zápory navzájem mažou a zbude slušný, lehce nadprůměrný český film. ()

Illioplius

Znázornenie režimu mi prišlo neuveriteľne komerčné a ideologicky zaujaté. Ako ďalší zápor vnímam, že tvorcovia sa snažili skĺbiť politiku so sexuálno-alkoholickým životom mládeže – Pelíšky s Rafťákmi, škaredo povedané. Film obsahoval obrovské množstvo postáv a ich veľmi plytké, stručné a nedostatočné vykreslenie je veľkým a v podstate zbytočným mínusom. Za dostatočný nepovažujem ani priestor, ktorý bol venovaný psychike samotným štyrom hlavným hrdinom, resp. niektorým z nich. Napriek závažným dielčím nedostatkom je celkový zážitok z filmu relatívne uspokojivý, keďže pre diváka je dôležité, aby to bolo pekné, zábavné a zrozumiteľné, nie trebárs vierohodné alebo komplexné. ()

Smejdik

Super film, ale co mi hodně vadilo byl fakt, že i přesto, že hlavní čtverka mladých představitelů byla typově vybrána skvěle, neuměli mluvit.... ()

maxXxic

Je pravda, že tuto dobu jsem nezažil, ale díky tomu jak lidsky je vše z toho filmu divákovi podáváno jsem se úplně vžil do role dospívajícího rockera za hlubokého komunismu. I když vše nebylo ve filmu řečeno, bylo to z něj velmi cítit. Je také pravdou, že česká filmová tvorba se velice dobře umí vrtat ve své vlastní minulosti, tento film je toho nezvratným důkazem. Nedal jsem tomuto filmu plný počet hvězd, protože co měl sdělit sdělil. Podruhé si ho nejspíš nepustím, ale velmi jsem se u něj pobavil... ()

DETTO1976

Dôkaz akú má silu hudba a kamaratsvo . Určite to nebola ľahká doba. No že by teraz to bola prechádzka v ružovej záhrade sa tiež nedá povedať. BLACK SABBATH....PINK FLOYD ()

sadlokan

Jsem myslel si,že to bude radikálnější než něco,a ne že by mi to vadilo,z dílny JAR/ŠAB/EJKa.Takový postsrpnový nedělní čaje."A bude hůř "je pro mě zřetelnější káva.Už bylo. ()