M.i.k.e

na české poměry hodně nadprůměrná záležitost.Trojan po celou dobu velmi umně balancuje na tenké hranici komedie a dramatu.Srovnání s Pelíšky je v určitých momentech na místě.Plusem budiž neokoukané herecké obsazení,které v součtu potěší a nezklame.Po Karamazových a Protektorovi třetí nejlepší český film posledních několika let...90% ()

Caminzind

Rozhodně ne tak podbízivé jako některé šabachovské hřebejkoviny či svěrákovské svěrákoviny. Ač se soudobé české filmové tvorbě vyhýbám pro tytéž vlastnosti, pro které se mi hnusí česká povaha (např. pokrytectví a agresivní moralismus poplatný době), tak tady jsem byl mile překvapen. Hlavně mě potěšila rekvizitní vzpomínka na sedmdesátá léta, která jsou mi bližší než ta šedesátá. ()

MartinNDL

Tak co s vámi, soudruzi? Nehodlám psát traktát na téma "Proč svět, kurva, (ne)potřebuje další Pelíšky?" (a potřeboval vůbec ty první?). Ale co mě sere? Ideologická zákeřnost pánů autorů. Film je klasická eintopf fiktivní dramedická rekonstrukce českých dějin. Jednostranně a zdánlivě nevinně vyprávěná z pohledu mládeže (uvězněné v nedýchatelném smradu tupé bolševické kotelny). Pouze odvaha, rebelie a smysl pro humor dává mladým lidem, zcela skvělým a sympatickým, šanci na přežití a názorovou svobodu. Kolik to máme let po sametu? 21? 22? Je to vážně tak dost, aby všichni přeživší byli skrze ty geniální a hláškami nabytý komedie osvobozeni od jakékoli odpovědnosti a s úsměvem, nostalgií i s pár slzami v očích označeni za oběti zrůdného režimu? Tak pojďte tatínkové, maminky a dědoušci a ukažte svým potomkům, jaký štěstí to mají, že nežijí za komančů. A pojďte i vy, mladí - rudou neposkvrnění, pojďte se zařechtat a hlavně nezapomeňte do voleb, že ty třešničky ztělesňují peklo. P.S. Povrchnosti a tendenčnosti bych se dokázal zasmát, kdybych nežil v zemi, kde přes 10% lidí volí Věci veřejné. ()

Martin741

Nebudem vypisovat siahodlhe litanie a prispevky. Odo mna snad len tolko : Velmi dobry film o dobe nie tak davno minulej, ktoru si hlavne starsie rocniky velmi dobre pamataju. Pamatam si na jeden genialny vyrok, ktory ma napadol prave pri tomto filme : "So Sovietskym Zvazom na vecne casy a nikdy inak! Ale ani o minutu dlhsie! " 88 % ()

Aljak

Čistá tragikomédia :( Som naozaj vďačný, že môj život bol ochudobnený o tieto červené časy, aj keď ani dnes nie je všetko také ideálne ako sme si všetci vysnívali. Ale komunistické peklo bolo neporovnateľné... Obávam sa, že keby žijem v tých časoch, tak to asi fakt nezvládnem a snažil by som sa prežívať asi ako štvorica tých chlapcov - teda až na to frekventované pitie alkoholu, ktoré sa tiahlo nepretržite celým filmom (čo mi celkom prekážalo). Ale bolo to každopádne zaujímavé - obzvlášť tá forma, ktorou to bolo celé spracované. Že to nebolo len o nejakej komunistickej satire, ale bolo tam vystihnuté aj to trápenie bežných ľudí, a obzvlášť mladých ľudí. Ale aj tak to malo niekoľko hluchých fáz, resp. miestami mi to prišlo akési fádne. Ale niečo medzi 3/4* - bol to zaujímavý pohľad do 70tych rokov, no zároveň mi tam proste niektoré veci prekážali (spomínané každodenné pitie alkoholu a aj zamieňanie slobody a práv s anarchiou - čo je problém aj súčasnej doby). ()

William_

9/10. Skvělý film který ukazuje, jak to za "bolševika" nebylo jednoduché, a že v každé době se našla parta lidí (kluků), která bojuje a snaží se rvát s nelehkým životem, dobou ale i rodiči. Po pelíšcích jednoznačně jeden z nejlepších filmů, co se tady vytvořil. Soundtrack skvělý, neznámé tváře podaly skvělý výkon a celé je to takové hravé (především první polovina filmu). Doporučuji všem. ()

Stanley

Z určitého hlediska se jedná o nostalgický retro klenot. Je dobře, že se takové filmy stále točí. Díky nim si ti, kteří tyto časy pamatují, oživují důležité vzpomínky, a ti, kteří nepamatují, rozšiřují povědomí o životě v časech nedávno minulých. Sice tvůrcům uniklo pár detailů, které do filmu nepatřily (plastová okna v jednom z domů, novější typ pivních lahví - dříve byly znatelně buclatější), ale přesto ze snímku vyzařuje přirozená důvěryhodnost. ()

lebowski!

Pro mne určitě mnohem více drama než komedie. Silných scén je tu mnoho a atmosféra řádně dusná. Člověku to nedá a hned si uvědomí, jak hezky se mu dnes žije a že si to často neuvědomuje. Líbí se mi, že Ondřej Trojan nenatočil další "líbivou" českou srandičku. Také, že hlavní čtveřice hrdinů nepřehrává a vůbec celý casting je dobře odvedenou prací (pan Vorel by se měl inspirovat). Jediná škoda je v celkové provázanosti příběhu, který připomíná spíše slepenec příhod. V knize to funguje, ve filmu moc ne. ()

Sinn

Hodně povedený film, ale protože jsem četla knihu nedávno, tak jsem z filmu malinko zklamaná. Uvědomuji si, že natočit film přesně předlohy by bylo komplikované a možná i zbytečné, přesto mě spousta chybějících nebo poupravených míst mrzí. Scénář je dobrý a také Ondřej Trojan se práce zhostil výtečně, ale v knize ty situace a scénky lépe vyzní, je to konzistentnější, tady na mě zobrazovaná doba nepůsobila tak depresivně. Nadšená jsem z hlavních představitelů, mladé (!!!) sympatické neokoukané tváře. Asi si vostře spustim háro, myslim, že je to rozumný. Tak tě péro! ()

bourec

Někdy se stane,že člověk kouká na film,a vůbec na něj nemá náladu.Pak je nejrozumnější,dát si dva měsíce odstup,a podívat se znova.Já už to udělal několikrát,a už dost filmů při druhym skouknutí vypadalo líp,než napoprvé.I Občanskej průkaz napoprvé nemastný,neslaný,ale vlastně ten film je natolik trefnej,že člověku,ač já prakticky nepodnikal akce jako naši hrdinové,běhá mráz po zádech při vzpomenutí,v jakym svrabu jsme tady vegetovali.Vlastně dost dobře natočený.80%. ()

Aelita

Na tento film přesně sedí to, co napsal v jedné z diskusí uživatel BadCough: "... inteligentní mladí ľudia a lá sociálne nepodarky prespávajúce kade-tade ...". ___ Pokud jsem nezažila něco z nějaké doby na vlastní kůži, nemůžu to zcela objektivně, autenticky posuzovat, hodnotit a kritizovat, můžu se k informaci o tom jen subjektivně stavět a interpretačně ji zabudovávat do svého vnitřního obrazu světa - ať již jde o galeje Římského impéria, středověkou inkvizici, stalinský Gulag nebo máchání se v bazéně se šampaňským v době rozvinutého kapitalismu. Čímž s nadsázkou říkám, že minulé doby můžeme hanit, jak chceme, bez možnosti ověření, kdežto dobu, v které žijeme, každý hodnotí hlavně podle toho, jak se mu daří svůj život zvládat. Při poznání a osvojení informací z druhé ruky se opírám o své vlastní dosavadní poznatky a představy, o mínění autorit, kterým věřím, a o hodnoty, které uznávám. A také o své osobní sympatie a antipatie. Umím si představit, že kdyby Občanský průkaz byl natočený a zahraný kvalitně, nikoliv amatérský a nevěrohodně, nebo kdyby měl silnou myšlenku a příběh jako "Pouta", nebo kdybych se aspoň s některým z jeho hrdinů mohla v něčem ztotožnit nebo sympatizovat mu, pak bych ten film vnímala a hodnotila jinak. Já jsem však místo filmu pozorovala jen účelový slepenec scének o lidech - zbabělcích, egoistech, slaboších, primitivech, nadutcích, pomatencích, zaslepencích, povalečích a odpůrcích jakéhokoliv systému ze samé své podstaty a povahy, a nic než mrzutost, nudu a znechucení jsem necítila. Bez sorry musím jednoznačně napsat, že dělat z takových lidí hrdiny odboje proti evidentně totálně negativní totalitě bez špetky normálnosti, jak ji prezentuje autor filmu, natož její oběti, je scestné a zavádějící, protože to jsou oběti hlavně negativních lidských vlastností a slabostí - svých vlastních a cizích. V podstatě totéž platí pro všechny doby, místa a příběhy, pokud se nejedná o přírodní živly a kataklyzmata. Největší zlo, stejně jako dobro, totiž pochází z lidí, ne ze systému samotného - systém jen vše znásobuje. V ostatním se připojuji ke komentáři, který napsal gudaulin. ()

Abes

Další přírustek postkomunistické produkce, prerevolučního charaktéru. Tentokrát z pohledu studentů kteří pijí pivo a poslouchaj zappu a stouny a chodí na plastiky. Dost bych pochválil pana Myšičku, znáte z Ulice, který si tady odehrál své. Ostatně pochválit bych mohl úplně všechny od Geislerky po Popelku, protože jsem jim ty emočně vypjaté situace věřil a byl v tom s nimi. Ve výsledku zřejmě hodnotný film. ()

shyster

Občanský průkaz je spíše sled příhod z období komunismu než ucelený příběh. Ale neztrácí na vypovídací hodnotě o této době, ale spíš naopak, kdy se nám z počátku komedie změní na drama s opravdovými emocemi, které nepřikrašluje realitu minulých let (naproti té hrůze "Vyprávěj"), si na konci uvědomíte, že ta doba byla svinstvo. Velice podobné Pupendu, které ale nemá tu správnou vypovídací hodnotu. ()

Attta

Bezpochyb je to jeden z těch povedenějších českých filmů za poslední dobu, který se mi trefil do noty. Někdo možná čekal trochu vážnější ráz celého filmu, ale musím říct že jeho komediální stránka se povedla velice dobře. Velice příjemná změna herců, kteří nejsou zase tak často vidět, ale u některých těch "mladých" jsem si až tak nebyl jistý zda-li mi tam správně sedí! Pokud mám hodnotit výstižnost režimu a dobovost, nemůžu hodnotit stejně jako někdo, kdo je z generace těchle ročníků, ale z reakcí mých známých či rodiny a dokonce i můj selský rozum mi dává najevo, že (nemám na mysli ty typické věci) většina si něco takového nemohla prožít a tak se film ochudil o obecnější "soucítění"! Každopádně i přes jeho menší nedostatky je mi tento film velmi blízký a symatický a až půjde v telce tak se na něj stopero kouknu! ()

carlos 2010

Konečne po dlhej dobe kvalitný film z totalitných časov, ktorý (niekedy aj) vtipne mapuje všetky tienisté stránky socializmu v komplexnej rovine. Tí, čo to zažili, mi istotne dajú za pravdu. ()

Crawler-D

Jarchovský by se měl stydět - jako adaptátor stojí az starou belu. Ve výsledném snímku ponechal (nebo přidal) spoustu nahodilých motivů a momentů, které vyznívají do prázdna. Divák nechápe, proč jsou nutné. Mdlý závěr, roztahané, ale se zajímavými postavami (obzvláště nečernobílý otec Myšička). Stejně mám pocit, že tenhle film není tak o mládeži za komunismu jako o tom, že mládež je pořád stejná a že ji jde o tu rebelii, vzdor a chlast. Komunisti se k tomu za normalizace vlastně jen nachomýtli. ()

starbrejkr

Podle traileru jsem si říkal - to jsou jasný druhý Pelíšky. Ono to ale je nakonec trochu jinak a je to dobře. Občanský průkaz je o poznání temnější a příjemně úsměvné shazování režimu se tu mísí s jeho mrazivou bezvýchodností a tehdy ještě pevnou rukou. Ač si nedělám iluze, že ono pohodu a hippie éru trochu tvůrci naddimenzovali, i tak si říkám, že bych to svým způsobem chtěl zažít. Ač jsem dítko pozděsocialistické/raně kapitalistické a dost scén z filmu mu připomnělo ty z dětství, přeci jenom už to byla trochu jiná doba a jako člověk v určitých faktem trpící současnou společností a obzvlášť teenagery, bych si těch pár let v českých sedmdesátkách prožít chtěl. Filmu jako takovému nemám moc co vytknout - Trojan točí tak, jak to bylo českým filmům vždy vlastní a ač se tenhle milý, lidový a přitom nevulgární styl čím dál tím víc vytrácí, pořád to ještě umíme. Výtku ale přece jenom trochu musím mít k představitelům hlavní čtveřice. Chvílemi bylo dost poznat, že ještě tak úplně hrát neumějí a některé jejich společné rozhovory zkrátka nepůsobily věrohodně... ()

Azrael515

Až tento film mi ukázal ako nepozorovane klesal štandart českej kinematografie..... Na 137 minút som sa preniesol o desať rokov spať a ešte sa tam rozhodne párkrát vrátim, minimálne raz v kine. A to som na ten film nechcel ísť lebo ma vatšinou priblbé trampoty 18 ročných dementov napísaných dementmi absolúte nelákajú. No už od prvej rozbitej flašky som mal pocit že tento film je nejaký iný, a je. Je výborný. Chalanom som veril každé slovo, scénar ma nepustil ani na minútu a dokoca som si spomenul i na czechtek ... ()

DruidKarel

1001. hodnocený film: Po dlouhé době opravdu znamenitý snímek z dílny českých tvůrců. Opravdu jsem se těšil na tenhle film již podle prvních trailerů, ale až tolik jsem sutečně nečekal. Skvělé herecké výkony neznámých herců, skvělé kostými a celkový duch doby, který na vás dýchne z každého milimetru filmového pásu. Byl jsem mile překvapen, jak se do filmu povedlo zařarit tak dobře hudbu a nakonec se z něj stala komedie, drama i tragický příběh o lidech, kterým komunismus zničil život. 5* si zcela jistě zaslouží a byl jsem rád, že se na něj koukla i má milá Péťa. 5* ()

wohna

Hlavní herci jsou nemastní, neslaní, nudní. Jinak film je opravdu skvělí. Jeden z mála českých filmů poslední doby, co za něco stojí. Natáčeno v Říčanech, místy i na místním gymnáziu. Krátkou roli si v něm střihla i má přítelkyně, další důvod proč jsem na film šel. ()