Potraviny, a.s.

• USA Food, Inc.

Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém. [MFDF Jihlava 2009] (oficiálny text distribútora)

Specs

Hlášky: Michael Pollan: - "Způsob, jakým se stravujeme, se za posledních 50 let změnil víc, než za předchozích 10 000 let." & Michael Pollan: - "V supermarketu neexistují roční období. Rajčata tu máte celý rok, vypěstovaná na druhé straně světa, sklízená za zelena a dozrávající na ethylenu. Přestože to vypadá jako rajče, je to rajče pouze teoreticky. Je to idea rajčete." & Joel Salatin: - "Spousta lidí přijde na farmářský trh a povídá: 'Cože? 3 dolary za tucet vejcí?' A přitom pijí limonádu za 75 centů." & Joel Salatin: - "Pořád mě zaráží, jak úspěšní jsme byli v přesnosti střelby na špatný terč. Naučili jsme se, například... kvůli dobytku jsme se naučili jak vysazovat, hnojit a sklízet kukuřici za použití technologie GPS, ale nikdo si neodstoupí a nezeptá se: 'Měli bychom krávy krmit kukuřicí?' Stala se z nás kultura techniků. Všichni řešíme otázku 'Jak?', ale nikdo se nezastaví a neřekne: 'Ale proč?" & Joel Salatin: - "Kultura, která vidí prase jako hromadu protoplasmatických neživých struktur, s kterou lze zacházet jak si lidská představivost zamane, bude pravděpodobně nahlížet na členy své společnosti a jiné kultury a národy se stejným druhem opovržení, neúcty a nadřazené mentality." & závěrečný text: - "Každým soustem můžete změnit svět. Máte chuť na změnu?" ()

HAL

Zpočátku dokument zavání příliš jednostrannou propagandou, ale pak stále více spoléhá na statistiku a rozumnější argumentaci - a hlavně se drží pryč od extremistických názorů a apokalyptického vidění problémů bez smysluplného umírněného řešení. Hodně zajímavých náhledů na skutečnosti, které jsou mimo hledáček většiny lidí (aneb jsou i větší problémy než jen ty o kterých mluví vegetariáni). Nicméně ocenil bych trochu pozitivnější náhled na výhody průmyslové výroby jídla, které tu prakticky nejsou zmíněny - obzvlášť ty ekonomické, kterým amerika vděčí za to, že se dnes ve světě mluví anglicky, a ne rusky. 8/10 ()

Pilda17

Tak a dobrou chuť, jednou jsem už viděl jak se vyrábí salámy v Jilemnici, takže tohle je dosti podobné. Každopádně se čím dál víc vyhýbám masům v Pennys, Albertu a jiných supermarketech. Radši si zajdu k řezníkovi, něco připlatím, ale mám doma kvalitu. Už se mi několikrát stalo, že jsem přišel ze supermarketu, otevřel maso a myslel, že se pozvracím. Takže jsem se naštěstí odnaučil jíst aspoň z části humusy .. 7/10 = 75% ()

ghatos

Už při sledování úvodních titulků (ty jsou zpracovány velmi pěkně) jsem tušil, že půjde o kvalitní práci. Samozřejmě, že každý režisér si přizpůsobuje určité fakta dle své potřeby. Nemám důvod nevěřit některých informacím uvedených ve filmu. I kdyby jen část byla pravdivá, tak stojí za pozornost. Člověk je opravdu překvapený, jakou sílu ma hamburger a jak dokáže měnit celý průmysl. Líbila se mi také komparace s tabákových průmyslem. Je pravda, že uplný závěr je patetický a trošku sráží dojem. I tak jsou to poctivé 4 hvězdičky. ()

campix

O třídu kvalitnější a zajímavější než tématem podobné Na jídle záleží. Nejsou zde pouze mluvící hlavy chrlící tuny fakt, ale opravdu se zde něco i děje a autoři názornou a lehce investigativní formou prezentují svůj záměr. Takovéto dokumenty slouží spíše k zamyšlení a utřídení vlastních priorit nakolik jsem ochoten se trošku více zajímat a nekupovat si podřadné potraviny. Nakolik chci být aktivním členem společnosti a ne pouze tupým konzumentem, který je vlastně základem toho všeho, protože kde je poptávka, tam je i nabídka. ()

• Filmári pracovali predovšetkým v 3 štátoch USA, a to Kentucky, Severná Karolína a Nebraska. Rovnako aj v hlavnom meste Washington D.C. (MikaelSVK)
  • Vo filme God Bless America (2011) je možné v jednej zo scén, ktoré sa odohrávajú v kine, vidieť plagát odkazujúci na tento snímok. (MikaelSVK)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky