Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

Lencha

Tenhle film jsem viděla taky asi 10x:-))) A zrovna nedávno jsem se na něj koukala někde v telce. Dobří herci, dobrý efekty a zase nás ti amíci zachránili. Zatleskáme jim? :-))) Tohle je jediný, co mi na tom filmu vadí. Jinak ho beru jakej je a koukám na něj ráda:-) Jeff jako mírně prdlej technik, kterej odhalí odpočítávání zkázy - výbornej:-) Výbornej Will Smith:-) Slabiny, jako že velkej americkej prezident sedne do stíhačky (nebo co je to za lítací krám) a hurá na ufony...ha ha ha:-))) Víc to pitvat nebudu:-) Jak jsem psala, beru film jako celek a ten se mi líbí:-) Zábavný to je, na konci trochu dojemný (když se ten ožraleckej práškovací otec "obětuje" pro záchranu lidstva), 4 hvězdy:-) ()

lskala

Víc než akční sci-fi thriller mi to přijde jako sci-fi komedie. Velkofilm let devadesátých, umí diváka oslovit a pobavit i v dnešní době a to nejen svými triky. 75% - 4**** ()

kenkaku

Kdyby ten film natočili v Evropě nebo jako satyru na USA! USA! USA! byl by na 5 hvězdiček. USA! USA! USA! Takhle jsem ale stále... USA! USA! USA! ...byl z té vizuální podívané a celkem (na rok 1996) originální... USA! USA! USA! ...myšlence rušen pokřikem: USA! USA! USA! ()

Maynard.

Ovšem toto je snad nejvíc americkej film, co sem kdy viděl. Patriotsví z něj čiší snad při každým záběru. Ale ani nevím, jestli mi to vadí. Nechápu, jak je možný, že rozený západoněmec natočí takle emerickej film. Všude vlajky, nejznámnější budovy USA, prezident, první dáma, piloti... Co se týče těch pilotů, tak sem se musel smát, když dělali nábor na to, kdo půjde řídit stíhačky, vzali tam i největší ztroskotance a násosky, kterejm dali za úkol pilotovat stíhačky s plnou výbavou :o). A aby toho nebylo málo, tak si sám za "volant" sednul i prezidet :o)). Záběry létajícíh talířů jsou ovšem téměř dokonalé. Mám rád akční kousky, což se to tomhle jednoznačně dá říct. Páč sem se ani trochu nenudil, páč sem se příjemně bavil, páč sem se i od srdce zasmál a páč mi i slze ukápla, když umírá prní dáma, tak dám krásný čtyři hvězdy. Emmerich je prdlej režisér, jehož filmy se ale jakýmsi záhadným způsobem líbí miliónům lidí. Mně se líbí pouze tento a celkem i Hvězdná brána, to ostatní bych klidně mohl spláchnout do hajzlíku :o) ()

sedm.1

V 96´ bych bez zaváhání lupnul plný počet, a to ještě s hubou otevřenou dokořán. A ikdyž mohu i po osmnácti letec od vzniku Dne nezávislosti jen upřímně rád konstatovat, že jde stále o velkolepou a strhující podívanou, zub času bohužel přeci jen neúprosně pracuje a přestože jsem si plně vědom technických možností dnes a před těmi téměř dvaceti lety, nemohu se stejně vyvarovat porovnání se současnými blockbustery a z toho Den nezávislosti zas už tak úžasně nakonec nevychází. Ovšem největší vinu na tomto mém pocitu nenese právě technická stránka filmu, jako spíše zbytečné množství hluchých míst, kterými Den nezávislosti až překypuje a které nesou hlavní zodpovědnost za nevýrazný spád filmu. Vystřihnout pár scén a zbavit se několika postav a jsem přesvědčen, že hned by to byl jiný fičák. A druhá věc, která mě tu značně vytáčela a podstatně poškodila můj výsledný dojem, je dodnes často využívaný nešvar hollywoodských tvůrců a zde je k mání v naprosto ukázkově nesoudné míře, a to superhrdinství amerického prezidenta v podání Bila Pullmana, vedle kterého jsou všichni ostatní hrdinové srágory z bažin. Je určitě dobře propagovat hlavu své země jako úžasného, poctivého a v podstatě i vůbec nejdokonalejšího člověka planety, ale co je moc, to je moc a zde ta hranice hlavně v závěru filmu už byla vážně neúnosně překročena. Jinak ale nemám moc co Dni nezávislosti vytknout. Samozřejmě v první řadě jde o efektní film nabytý co nejvelkolepějšími triky, a to se Emmerichovi podařilo maximálně, a ikdyž jejich počet tedy zas až tak velkolepý není, nicméně stojí za to a například útok mimozemšťanů na Washington mě posadil na prdel, fakt parádní destrukce. Zápletka mě také docela bavila, s jevy jako atmosféra či napětí bych tu tedy moc neoperoval, ale přes svou naivitu mi přišla zábavná a v pár ohledech i nápaditá. Co mě potěšilo, byl opravdu funkční humor, o který se tedy staral především Judd Hirsch v roli otce Jeffa Goldbluma, ten hlásil fakt ostře. Z ostatních herců jinak nemohu nikoho vyloženě vyzdvihnout, ale ani zkritizovat, obsazení se prostě povedlo a víc bych to neřešil. Den nezávislosti tak zkrátka určitě řadím k těm nadprůměrným letním trhákům a ikdyž má své mouchy, jde o jeden z těch mála snímků, který měli bezesporu celosvětový vliv na další žánrově podobné budoucí spektákly a celkově i ovlivnili filmový průmysl. ()

herr_carter

Film, shlédnutý snad tisíckrát, a největší emmerichovina všech dob. Jako malý jsem ten film miloval, ale prostě postupem času se ten film stává tupějším a tupějším (svým vlastenectvím atd). I tak ale asi nejprofláklejší Emmerichův počin................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

vitekpe

Bezne americke akcni sci-fi plne patetismu a filmoveho patriotismu. V devadesatkach se to takhle proste delalo. Zabavne spis asi pro deti. :) ()

Sdoom

ID4 je jeden z těch blockbusterů 90.let, které bohužel nestárnou dobře. Tehdejší fascinace vizuálem je dávno pryč a zůstávají tak akorát stupidní a patetické dialogy a scény s panem prezidentem čistším než Mirek Dušín. Prodloužená verze je v tomto případě spíš na škodu. (4k UHD blu-ray, orig.) ()

KOffi

Recenzuji v roce 2024. Pro mou generaci miléniálů je to doslova kultovní film. Vím, že to je na max 3,5 hvězdy, ale skoro dvacetiletému filmu ve svých skoro čtyřiceti musím prostě dát pět hvězd. ()

Kanibal

Přitroublý velkofilm o útoku těch zlých ufonů na hodnou a hrdinnou ameriku ....... v čele s prezidentem, který neváhá usednout do stíhačky a dá těm zeleným tykadlům na prdel! ()

darwin

Když se dokážete oprostit od toho Emmerichova pseudopatriotismu, čeká vás dobrá popcornová akční zábava. Tohle Emmerich ovšem kapánek přehnal. Sympatický republikánský prezident (!). (Žena Stevea Hillera (Will Smith) říká první dámě: "Já volila ty druhý."; kdo se vyzná, tomu je to jasné.). Bill Pullman je však v roli prezidenta natolik dobrý, že mi to ani nevadilo. Samozřejmě nesmí chybět pestrá mozaika lidí: vědec židovského původu a jeho otec, pár vypatlaných farmářů z Jihu, šílený vědec z oblasti 51, prezident-pilot atd. Osvobození Země pasuje akorát přesně na den americké nezávislosti. Takhle by šlo pokračovat dál, ale jak říkám, jestli přimhouříte nad tím "patriotismem" obě oči, tak si to můžete bezvadně užít. ()

klúčik

Film som videl po prvý krát v kine a bol to celkom zážitok. Sústavným hraním v televízii tento film akoby niečo strácal. Ale vždy sa dá pozrieť. ( nemusím klasické americké vychvalovanie) Hodnotím 60%. ()

dj-chrosto

Jednoznačne jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Asi pred týždňom sa mi dostala do rúk nezostrihaná verzia tohto filmu a musím povedať, že vôbec nechápem, prečo niektoré scény z filmu vystrihli. Smial som sa na nich úžasne. Najlepšia hláška: "Hups!" :D ()

divak84

promenáda klišé toho nejtvrdšího calibru. Úvodní fight je povedenej ovšem cesta ke spáse je naprosto k smíchu..ufo používá win 95, jeff jim tam nahraje jakykoliv software ze stahuj cz a ufo cele krachne... ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)