Jerusalema

• Južná Afrika Gangster's Paradise: Jerusalema (viac)
všetky plagáty

Nový snímek uznávaného jihoafrického režiséra Ralpha Zimana se ve šlépějích šokujícího Města bohů vydává do ulic nejlidnatějšího města v zemi, Johanesburku, kterému vládne pouliční násilí, kriminalita a gangy chudáků, kteří už dávno ztratili ambice chovat se lidsky. A patří mezi ně i Lucky Kunene, téměř negramotný mladík pracující na benzinové pumpě, jehož životním snem je vlastnit sérii nablýskaných bavoráků, dům s výhledem na moře a mít za manželku chytrou a vzdělanou ženu. Jenže cesta k naplnění těchto představ vede pouze skrze peníze. A když padne poslední možnost, jak se dostat do školy, rozhodně se Kunene uspět jinak. Proto začne se svým nejlepším kamarádem Zakesem krást auta. Za Datsun si pořídí nový oblek, za zcizenou Toyotu novou lednici, za Mazdu velkou hi-fi soupravu a než se oba nadějí, trčí Kunene a Zakes až po krk v organizovaném zločinu. A navíc se vinou marxismem zaslepeného Nazaretha připletou i k ozbrojené loupeži. Pak už je pozdě chtít utéct a skrýt se jinde. Komu se jednou dostane snadno nabytý luxus do krve, nikdy se touhy krást již nezbaví. A proto i v Hillbrow, kam oba muži odejdou, je jim v patách stále jen překračování zákona a podvádění. Nakonec si vyšlápnou i na místního narkobarona. Ulice se začínají měnit na válečnou zónu. (oficiálny text distribútora)

kedluben

ani ne tak z filmařského hlediska. asi to bylo docela dobře udělaný (ale takovejch už bylo!). spíš mě hrozně rozčilovalo, že hlavní hrdina byl líčen jaksi okatě kladně... a přitom to byl vrah, zloděj a prostě parchant... asi bych našel i jiný filmy, kde je to podobně, ale tady mně to vážně vadilo. jakože chudoba, srdcerváč se školou... to nic ho neopravňuje k takovejmhle věcem. nic novýho. ()

Pureboy

Příběhem blízké americkým gangsterkám ( Bronx Tale, American Gangster), odehrávající se v jihoafrickém Johannesburgu. Začíná se takřka na konci příběhu a režisér nás hned vrací se do začátku příhěbu hlavního hrdiny. V druhé části ale zvláštní přestřihy mezi dějem a komentářemi k ději, což občas velmi překvapí. Film pokládá otázky, kde je hranice dobra a zla, co je spravedlené a co ne, co je přípustelné a co už nikoliv. Filmový hrdina kličkuje někde mezi. Není ani svatý, ani ďábel. Je podnikatelem, který k majetku přišel pod zástěrkou "lepšího zítřka", přípomínající česká 90.léta. Milostná zápletka je slabší. Zajímavý je určitě pohled na dosti "exotickou" krajinu, evropanovi tolik cizí a přesto blízkou. Na ostrý kontrast mezi "gated communities" a obyčejnými čtvrtěmi.Situace v Africe ovšem ve mě nezanechala tolik dojmu jako ta v Brazíli. ()

Katgatoo

Tvůrci filmu se mi snažili natlačit, že ústřední "hrdina" je vlastně dobrák, co jen bere lidem majetek, který jim vlastně stejně nemá patřit. Moudra, která tam pronášeli bojovníci za cizí majetek typu:"tamhle je prázdnej barák, proč ho nedáte chudým" jsou pravděpodobně myšlena vážně a mají nás donutit se zamyslet nad naší hamižností. Levicoví zabírači cizích domů si u toho museli souhlasně pochrochtávat. Pro mě je osobní vlastnictví a dobrovolná směna základním stavebním kamenem společnosti, takže nějaké násilné zabírání majetku nedokážu pochopit v žádném případě. Ať jenom nehejtuju, je to zručně natočená gangsterka, která kdyby nebyla omotaná lidskoprávními kecy a sváděním veškerého neúspěchu na barvu kůže, nedalo by se jí po formální stránce moc vytknout. Město bohů je mi přesto pojetím tématiky mnohem bližší. ()

TesterX

Nebudu se řadit mezi nadšence tohoto dílka. Ničím to nezaujme, ani příběhem, ani zpracováním a už vůbec ne postavami. Atypické je, že vpodstatě celý film, je hlavní postava vyobrazena jako spasitel národa, ačkoliv jeho hlavní motivací jsou prachy a násilí, vraždy, loupeže jsou jen prostředkem, jak motivace dosáhnout. ()

Dejvuvprofil

Jerusalema je jihoafrický gangsterský opus se vším všudy. Film užívá celkem klasické a nepřekvapivé schéma Scorseseových mafiánských snímků (retrospektivní vyprávění, voiceover, průřez života hlavního "hrdiny" a budování kriminální kariéry), svěží nádech tomu ale dodává neotřepané prostředí Jihoafrické republiky. Je to skvěle napsané a zahrané, navíc oceňuji, že film nijak prvoplánově nemoralizuje - nevidíme zde žádné emoce ždímající záběry na chudé děti (které by se nabízely), není zde ani žádná přímá sebereflexe. Jediný prvek svědomí zde hraje stará věřící matka protagonisty. Citlivých společenských témat jako je rasismus nebo uspořádání společnosti po skončení apartheidu se režisér dotýká pouze velmi jemně a střízlivě, což je dobře. Film se tak může soustředit na ústřední příběh a neslouží jako podvozek pro prvoplánovou společenskou kritiku.  "Don´t pull that race card on me". Po řemeslné stránce v podstatě nemám co vytknout - kamera, střih, herecké výkony i hudba  šlape dobře. I výstavba děje funguje, možná jen škoda, že good guy policajt nemá více prostoru a naivní bílá přítelkyně byla na můj vkus až příliš naivní. Ve srovnání s jihoamerickým "protějškem" Město bohů sice Jerusalema tahá za slabší konec, přeci jenom je to "pouze" jednoduchá gangsterka, ale rozhodně by si zasloužila více pozornosti.  Pro mě se jednalo o nečekaně dobrou zábavu s jedinečnou možností nahlédnout do realistického prostředí jihoafrických street boys s jejich "africkým snem" o cestě ze slumu do vily. Jo a nájemní činžák v Johannesburgu si teda nakonec asi kupovat nebudu. ()

frenkie

Tento film nás zavádí do prostředí, kde kriminální činnost je leckdy jediným prostředkem, jak se dostat z bahna špíny, chudoby a života ve slumu. Náš hrdina, Lucky Kunene, si toto uvědomuje a celkem dost bezzkurpulózním jednáním se mu daří se z tohoto osudu vymanit. Je to nejednoznačný charakter, kde vidíme kromě jaho zočinných praktik i nekompromisní postoj ke zlu z největších, ke drogám. Pravda je, že jestli je toto film podle skutečné události, tak jihoafričtí policajti jsou za úplné k....y a Kunene je king z nejkingovatějších. Přišlo mi, že mu režisér jakoby lehce nadržoval, fandil mu a krapet ho jistě i idealizoval. Na druhé straně nelze přehlédnout velmi dobré vykreslení života v Johanesburgu, kde si gangy dělají skoro co chtějí. Nebydlel bych tam ani za zlaté prase.:-) Velmi slušný snímek bez známých tváří, ale i tak dobře zahraný a zrežírovaný. Poctivých 80%. ()

joywork

Žádný snímek z JAR jsem doposud neviděl. Přišlo mi trochu tematicky podobné jako Traffic - Nadvláda gangů po africku aneb jak se černoch pod pláštíkem dobročinnosti nelegálně obohatil o hromadu peněz, nicméně, ne zlý bílý muž, ale jeho "bratři" ho svou mentalitou o ně zase připravili, ba i o mnoho více... Poučný film s mnoha výbornými dialogy, které dokreslují celý příběh typu : "Věřím, že Bůh pomůže těm, kteří si pomohou sami a Bůh nám pomoz, jestli to tak není " ()

Eclipse_cz

Výborný film, výborně zpracované téma. Žil jsem nějakou dobu v JAR a Hillbrow jsem navštívil (2011 po MS), už takhle nevypadá, ale stále z něj jde strach a v noci bych se tam nevypavil. Z filmu je krásně vidět to soužití různých jazykových skupin, když slyšíte Zulujštinu, Afrikánštinu od černých i bílých, všudypřítomnou Angličtinu a možná i Vendu a Xhosa. Bal jsem se jak film skončí, ale tenhle konec mi naprosto vyhovoval. Nebyla to jen střílečka jak jsem čekal. ()

KraLuban

Nakonec po váhání 3*, namísto 4*. Velmi přirození herci, opravdu zajímavé reálie JAR po skončení apartheidu a bezohledná cesta hlavního hrdiny až na vrchol - ač gangster, člověk přesto nemá pocit, že by byl záporná postava. Přesto tomu něco chybí, příběh vyplyne tak nějak do ztracena, působí spíš dokumentárním dojmem. Navzdory všemu velmi slušně koukatelný film. ()

kodwin

První polovina celkem slabá - předvídatelná, nesžil jsem se s postavami, až na výjimky bez větších emocí. Výrazné zlepšení po vstupu bílé ženy, hlavní hrdina ukazuje svou lepší tvář, i když pro veřejnost je to Hrdlořez z Hillbrow. Postava není černobílá a temné stránky vyplavou spíše až po zabití nejlepšího přítele. Konec se opět vrací do starých kolejí. Pro mě osobně trochu zklamání, Jerusalema na mě působila trochu chaoticky jakoby ji režisér neměl úplně pod kontrolou. Navíc většinu věcí jsme už viděli např. v brazilských filmech. ()

Flashheart

Líbilo se mi to. Mělo to hlavu a patu, mělo to vtip, důvtip, výborně zahrané, natočené, sestříhané. Mělo to půvab, cítil jsem tam autenticitu z Jižní Afriky, takhle by to v Hollywoodu nikdy nenatočili. Ale něco tomu k poslední hvězdě chybělo. Možná kvalitnější protivníci, zajímavější finále, inteligentnější scénář… I tak veskrze dobrý film, neviděl jsem naposledy. ()

MIK27

Po delší době opět solidní film. Hodnotím 80%. První minuta filmu - scéna kdy byl ustřelen zámek. Ano, ale proč proboha samopalem a ne brokovnicí, když byl střelec s touto zbraní hned za střecem se samopalem.. Ale budiž. ()

stuj

Né zas taková bomba, jakou jsem díky zdejšímu hodnocení očekával. V první půl hodině, než začal Kunene "podnikat", jsem to dokonce chtěl vypnout. Pak se to naštěstí trochu rozhýbalo. Ale nic zvláštního se nestalo. Takže 3 hvězdy. Akční gangsterská záležitost s rádoby kladným bossem. Mimochodem - dlouhé záběry na město a celkově delší pohledy na to, jak někdo někam jde nebo jede, film zbytečně moc roztahují. Kdyby se zkrátil o 20 minut, vůbec by to nevadilo. ()

onevoice

Fakt pecka. Asi prvý film JAR produkcie čo som videl. Som ohromený. Lucky Kunene obyčajný zlodej a jeho obdivuhodný príbeh. Vypracuje sa na jedného z hlavných bossov podsvetia Johannesburgu. Žiadne americké happyendy toto je Johanesburg krutá realita, ktorá stojí za to vidieť. ()