Příběhy Odysseovy

Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1974, 27 min

Film na motivy Homérovy Odyssey. Zatímco Odysseus pluje už 10 let po moři, v jeho paláci se roztahují ženichové. Odysseův syn Téméma- chos dospívá a s pomocí bohyně Pallas Athény se vydá na moře, aby se dozvěděl, zda jeho otec ještě žije. (Letní filmová škola)

Gekacuk

Výborné, úchvatné, nádherné, poučné - co více dodat. Snad jen to, že hlas Jiřího Adamíry je dokonalým doplňkem tohoto filmu. Doporučuji majitelům práv takovéto skvosty pečlivě vybrat, vyčistit a vydat na DVD a BR. ()

Tom_Lachtan

Neskutečně propracovaná a zábavná animace, která má spoustu detailů, propracované pozadí, hrozně dobře zvládnuté pohyby postav (fakt by mě zajímalo, jak tahle kombinace klasické a papírkové animace vznikala) a navíc i "klasická" antická kresba k celku krásně sedí, což mimochodem sedí i hudba, za kterou stojí velmistr Luboš Fišer. K ději snad ani není moc co říct, snad jen že na scénáři se podílel spisovatel Kamil Pixa, což je poznat i na tom, jak neskutečně archaicky a kulervoucně zní doprovodný monolog neméně skvostného Jiřího Adamíry, který je jednou z nejlepších možných voleb pro hlasový doprovod čehokoliv antického. Jenom škoda, že zbytek příběhu Odysseova je nedořečen a další díly stejného zpracování nejsou. Navíc je to v jednu chvíli i nečekaně brutální. A nikde tam není žádná vesmírná vydra s chapadly, ale to je úplně jedno. O Bohy stará se pramálo kyklopů rod! ()

darkrobyk

Po všech stránkách skvělý počin, který možná o něco více osloví diváka znalého předlohy. Vynikající výtvarná stránka, odpovídající animace, úžasná Fišerova hudba a podmanivý hlas J. Adamíry. Škoda, že nedošlo na pokračování, kdy se Odysseus navrátí domů a zúčtuje s proradnými ženichy. ()

Arkanoid

Tu použitá hudba dosiahla svojich hrozivých rozmerov až v neskoršom a kvalitnejšom režisérovom kúsku – Svatební košile. Animácia poteší, no jej statickosť je tu skôr na škodu. Dej sa zdá byť statický, nemá výraznú udalosť, od ktorej by sa niečo zásadne zmenilo. O boji sa hovorí, chýba jeho zobrazenie aj krv. Polovica deja sleduje Odysseovho syna Telemacha, ktorý sa snaží podniknúť kroky na úspešný návrat otca, druhá polica hovorí o časti Odysseových dobrodružštiev. Obe polovice v konečnom dôsledku vyznievajú nudne, lebo na dostatočnú drámu chýba čas aj atmosféra, oceniť sa dá len animácia, no aj tá má svoje chyby. ()