Mrazivá komedie o tom, jak se dalo žít v 70. letech a zároveň se nenechat zmrazit. Dospívání bývá složité, zvlášť když se píše rok 1968, venku se prohánějí cizí tanky, doma se střídají tatínkové mnoha různých poloh. A maminka, navzdory své vnitřní síle, na všechno nestačí. Jak bylo v takových podmínkách možné prožít a přežít už tak náročná 70. léta? Jak šlo udržet si radost ze života, city pro lásku a chuť na smích? I o tom je mrazivá komedie Ireny Pavláskové Zemský ráj to napohled. Hlavní linkou filmu je příběh Marty (Vilma Cibulková), jejích dvou dospívajících dcer – Majdy a Gábiny (Dana Marková a Tereza Voříšková) – a jejich postupně přicházejících a odcházejících "tatínků" (Jiří Dvořák, Miroslav Etzler, Jan Zadražil, Ondřej Vetchý). Zatímco někteří „tatínkové“ se postupně snaží zvrátit kolo alespoň českých dějin, Marta a její dcery vzdorují výsledkům a následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Svět „velké politiky“ a velkých cílů se tak střetává, doplňuje a prolíná s každodenní životní realitou. A že v průběhu toho vznikají i veselé situace? Vždyť schopnost ironie a smysl pro humor byly v té době nezbytnou součástí každého balíčku pro přežití, který dával sílu, vůli a chuť žít a neselhat hlavně sám před sebou... Autenticky vyprávěný příběh z nedávné minulosti zaujme svou pravdivostí a jemným vnitřním dramatem, zároveň rozveselí i dojme. Scénář filmu napsala Tereza Boučková ("Indiánský běh", "Rok kohouta") a je inspirován tím, co sama v této době prožila: „Myslím, že příběh funguje i bez výkladu doby a poukazování na konkrétní lidi, živé předobrazy. A jestli si chce divák nutně někoho do filmu dosadit? Ať dosazuje, ať hádá, ať si je jistý, ať to všechno ví anebo ať se splete… Každý je někdo a my všichni zároveň. (oficiálny text distribútora)

dopitak

Irenka moc chtěla, ačkoliv ví, že její styl divákům většinou spíš nesedí, zmršila ale mnohé. Bestiář jsem ještě vzal, a pobavil se na úkor žen. Obsadit ale povětšinou dobré herce (až na neherečku Terezu Voříškovou, která se k filmu obecně dostala jak slepej k houslím, má neherecký chraplavý hlas a hlavně její postavy jsou vždy tak amatérsky zahrané) do filmu koprodukovaného Českou televizí (tedy jaksi už automaticky řazeného mezi ty "lepší" nové české filmy, narozdíl třeba od produkce konkurenční Novy) a dostat tak hrozný výsledek, to je už docela kumšt. Ať se na mě paní Tereza Boučková nezlobí, ale je to její kýčovitý scénář (anebo jeho následné úpravy pro film), co posílá Zemský ráj ke dnu. Hned na začátku se musíte zeptat: Proč Hánovi při setkání s tanky na mostě zběsile couvají, když v záběru je jasně vidět, že most je dost široký a na jeho pravé straně je celý pruh volný? Proč byly do takovéhoto typu hraného filmu použity dokumentární záběry (hokejové lze ještě prominout, pokud tvůrci neměli lepší nápad, jak navodit autenticitu)? Proč hraje Tereza Voříšková čtrnáctiletou, a za chvilku vypadá úplně stejně coby o devět let starší (ne milí maskéři, rozpustit jí copy opravdu nestačí!). A nejpalčivější otázka: copak v naší smutné socialistické minulosti neexistuje jiný den (a potažmo jiné téma) než 21. srpen 1968? Opravdu je nutné se pořád plácat na takhle malém hřišti? Nebylo už těch protistátních živlů a rozvracečů republiky zlegendarizováno dost? Přijďte za mnou, a napíšeme si scénář ze stejné doby, ale tak nějak neotřele. ()

iamek

Další české zpracování roku 68 a tématu okupace celkově. Tohle mě od českých filmařů už dost nudí a nečekám, že se objeví látka, která překvapí něčím novým. ()

bassator

45th KVIFF 2010 - CZECH FILMS 2009-2010 - České filmy 2009-2010 (Zemský ráj to napohled / AN EARTHY PARADISE FOR THE EYES / Zemský ráj to napohled) - Jen ukázka toho jak se před pár desítkami let žilo, ale nic hlubšího v tom nehledejte. Žádné poselství to v sobě nemá... - srpen 2011 - 25% ()

Marze

Jenže právě zdravě neuctivý úhel pohledu je tím nejlepším prvkem jinak prostřední, spíše televizně popisné komedie. Druhou oporu, která usmíří i uražené muže, tvoří představitelky matky a jejích dcer: Vilma Cibulková, Tereza Voříšková, Dana Marková. Od prvního záběru dlouhých nohou Voříškové nořících se ze stanu přes gag, kdy trio krásek vyloudí benzin zdarma, až po domácí striptýz této trojice pro Václava Havla se zkrátka předvádí potěcha očí; film se klidně mohl jmenovat Ženský ráj to na pohled. Navíc mu všechny tři kralují i herecky, zejména jedovatou ironií coby zbraní morální převahy. Nad muži, samozřejmě.Na jejich obranu nutno říci, že mají těžší úlohu, neboť se ocitají na hraně fraškovitých karikatur v čele s operetním Miroslavem Etzlerem. Lépe dopadli Jiří Dvořák, jenž k modelu kohoutovské velkohubosti dodal i tišší polohu, cholerická postava Jana Hartla a nevtíravý Jan Zadražil. Druhou půli opanuje - pod jiným jménem - Václav Havel, jejž Ondřej Vetchý hraje jako milého popletu, domáckého puntičkáře a dojemného svůdníka, jenž nevěry netají pod heslem „žití v pravdě“. Jeho námluvy u Gottovy nahrávky C’est la vie či objednávka striptýzu, jenž se pohybuje na hraně zamýšlené oddané něhy a bezděčné trapnosti, asi nezapadnou do vžitého mýtu. Filmařsky se Zemský ráj moc nevytáhl. Leporelo povrchních výjevů se zbytečně doslovnými dobovými detaily skládá v duchu seriálu Vyprávěj, zabrousí i k moralitě - když sousedka vytýká hrdinům: „Co my, obyčejný lidi?“ Chartisté i policisté tvoří jen trpnou stafáž a masové scény působí řídce, jako kdyby došly peníze na komparz. ()

marhoul

Knihy Terezy Boučkové jsou mi sympatické a srozumitelné. Filmy Ireny Pavláskové rovněž. Tragikomický příběh jedné vskutku atraktívní maminky a jejích dvou dospívajících dcer ve složité době 70. let hodnotím kladně. Je mi jedno, zda některé postavy vykreslují nám známé politiky, dramatiky či herce. Je to přece film. V knize Boučkové je psáno, že v ložnici maminky přespal i herec, kterého pár týdnů na to, spatřila na kinoplátně, kterak letí na dělové kouli. A představuji si snad hned někoho konkrétního???! :-) Navíc... nevšední ženy mívají nevšední životy, čili proč ne? ()

VenDulin85

Celkem klasický film o době, na kterou dost lidí vzpomíná jako na "zlaté časy" (ale jen proto, že byli v té době mladí). Děj plyne logicky, po invazi a změně politické scény se samozřejmě musí vymýtit nebezpečné živly a ponížit jejich příbuzní, a tak rodina záškodnického herce, ač se od ní distancoval před dlouhou dobou, zažívá propad ve společenském žebříčku. Není tam moc popsána charta a její význam, ale pokud se chce člověk zasvětit do národních dějin, nesleduje film Ireny Pavláskové, to dá rozum :-). Pro mě film znamenal změnu k lepšímu po nástupu Ondřeje Vetchého, který neměl chybu: "Oni mě vždycky nejpozději 20. srpna zatknou, abych 21. nemohl páchat protistátní činnost..." Nebo konverzace mezi nově bývalým a současným partnerem Marty o županu a následně společném vaření, díky těmto scénám si troufám říct, že to za to stálo. ()

Zazie

Tu dobu jsem zažila (asi tak ve věku Martiných dcer) a ani takový hnidopich jako já tam nenašel moc chyb. Naopak, pěkně mě u toho mrazilo. Ano, vážení, ta doba byla taková - krutá i veselá zároveň. ()

triatlet

Zajímavý pohled na dění uvnitř disidentské komunity. I kyž postavy mají fiktivní jména je jasné, že Tereza Boučková (Kohoutová) si "vyřizuje" účty se svým otcem. Podobně jako v její knize Rok kohouta je hodně silných momentů, ale také řada zbytečných (např. striptýz matky s dcerami) a zdlouhavých pasáží (např. oslava v restauraci a ztráta peněženky). Charaktery postav jsou přesvědčivé. Hudba: Jiří Chlumecký. ()

Šandík

Velmi nepodařený film, který prakticky nestojí za shlédnutí. Veškeré postavy jsou zcela nepřesvědčivé a schématické, děj se "nezadírá pod kůži"a film nemá žádnou atmosféru, prostě jen tak běží a člověk při jeho sledování vlastně vůbec nemá chuť zjistit, "jak to celé dopadne"... Spíš prostě jen trpí a čeká, kdy to celé skončí. Samostatnou kapitolou je výprava, působící dojmem nějaké nízkorozpočtové televizní inscenace... Trapnost a nuda. Celkový dojem: 40% Zajímavé komentáře: quixote, Cival ()

Flakotaso

Hrozně nevýrazný film, čistý průměr až podprůměr naprosto ve všech ohledech. Žádná zapamatování hodná scéna, vtip nebo cokoli navíc. Filmu navíc podkopává půdu pod nohama jeho televizní look, což mě překvapilo, poněvadž byl za kamerou Diviš Marek. Nebýt přítomnosti Gottovy nejlepší písně a skvělého Hartla, možná bych šel i o hvězdu níže. ()

Flego

Z čias normalizácie bolo natočených viacej filmov a ešte sa nestalo, žeby bol niektorý tak nezaujímavý a sterilný ako tento. Problém je už v scenári, ktorý si možno tyká s predstavami ženy s dvomi deťmi a jej ťažkým súkromným životom, ale ak príde na disidentskú rovinu, film má mnoho kotrmelcov, nejasných motivácií v konaní postáv a čo ma najviac štvalo, že pri stretoch s ŠTB mi bolo všetko jedno. Chýbal mi vnútorný strach a obavy zainteresovaných. ()

claudel

Naprosto nechápu tak nízké hodnocení a přitom to vidělo přes 600 lidí. Ještě, že jsem si od začátku v duchu říkal, že mě tento film určitě nezklame, protože Irena Pavlásková dosud nikdy nezklamala. Výtečné herecké obsazení, herci se opravdu snaží, příběh není bezduchý, opravdu nechápu, proč tady uživatelé po tomhle snímku tolik plivou. ()

duklak2

Chtěl jsem dát odpad, ale nakonec si říkám, že tak špatné to přeci nebylo:-) Jenomže film postrádá atmosféru, divák po 20ti minutách usíná a přeje si, ať už je konec. Jediným kladem je to, že snímek byl v kině pouze za 50 Kč. ()

Morholt

Z mého pohledu hodně nedoceněný film. Možná se může zdát, že podání 70tých let vyznělo až příliš barevně, ale člověk si musí uvědomit, že ne vše bylo šedivé a lidé i tehdy zkoušeli normálně žít a i normálně žili, i když se jednalo o disidenty či lidi, kteří byli z různých důvodů pronásledováni režimem. A mě se tenhle pohled líbil, ačkoliv i tady jsem si musel na konci ulevit. Svině bolševický! 80% ()

Katullka

Tohle se nehodilo na plnohodnotný celoverční film. Pavlásková točí vše na jedno brdo. Je to škoda. Pointa je krásná, za což je jedna hvězda. ()

ConanVJ

Celým filmem se vleče pochmurná atmosféra doby, ve které se film odehrává. U filmu jsem se nenudil, ale znovu ho vidět nemusím. Za mě 46% :) ()

kikuka

Vadí mi, keď film pôsobí ako na poslednú chvíľu vymyslený program na stužkovú, s vytrémovanými "hercami", ktorí nie a nie (až na pár ostrielaných výnimiek) sa vymaniť z podivného kŕču či pózy. A ešte keď rezonuje na struny ako iný, starší a výrazne, ale výrazne lepší a premyslenejší film. Prudko zamrzí, keď vo všetkom tom zaniknú aj tie ironické detaily, ktoré asi a zjavne mali vyniknúť (škola a "vždy pripravená" aktovka). Ďalšia vec, tento film mi nefungoval ani ako "vzťahový", alebo "ženský", keďže táto rovina bola podaná rovnako mimochodom, ako vykreslenie prostredia - v lepšom prípade per huba. Aby som nezabudla: hudobne veľmi, veľmi zlé, aj keď beriem to ako snahu o dobovo "dramatickú" hudbu, ale nie. ()

pan.Kaplan

Hodnocení filmu se u mě mírně zlepšilo, když jsem si uvědomil, že trval skoro dvě hodiny. Příběh průměr, zpracování průměr, herci docela fajn, takže poctivé tři hvězdičky a nebudeme o tom mluvit .o) ()