Atletické variace

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny / Športový
Československo, 1982, 30 min

Autorský film o průběhu lehkoatletického mistrovství Evropy v Athénách v roce 1982 je mnohem víc, než pouhou reportáží o konkrétní sportovní události. Bez jediného slova komentáře vypovídá o vrcholných výkonech atletů a všedním životě kolem nich. Výroba: Krátký film Praha – Studio populárně vědeckých a účelových filmů. (oficiálny text distribútora)

stub

Byť jsem fyzicky dost aktivní, sport jako společenskou událost považuji víceméně za ubohost. Realita je ovšem jaká je a se sportem je spjata spousta lidských příběhů, velké historické mezníky (zpravidla související s propagandou, ale o to teď nejde) apod. Výhodou těchto "němých" sportovních dokumentů je to, že člověk nemusí poslouchat (zpravidla mírně retardovaného) komentátora a může se více soustředit na lidský rozměr věci. Tomu Špáta ještě nahrává využitím výjevů z každodenního života země, kde OH vznikly. Pokud jde o použité zvuky, mnohdy budí úsměv, ale nevidím sebemenší důvod se nad nimi pohoršovat - doporučuji trochu nadhledu a oproštění se od dnešní high-tech fixace;) ()

Skejpr

Nudné, monotónní a s nesnesitelnou zvukovou stopou, dodělávanou dodatečně samotnými autory... Pár hezkých záběrů běžících sportovců... Proč? ()

SoolenJV

Obrazová koláž ne jen o sportu, vítězství a prohrách, ale i Řecku jako zemi, jeho historii, lidech, přírodě a krásách. Zajímavé, ale půl hodiny je přeci jen trochu moc, na to, že se zde vůbec nenachází komentář, který by věci zobrazené uvedl do kontextu. ()

LeoH

Stejně jako u Gotta místy nevím, jestli si autor nedělá z objektu svého zájmu vlastně srandu, ale čím dál víc propadám pocitu, že je to jinak: Špáta je možná prostě hračička, kterému v některých filmech na tématu moc nezáleží, a mnohdy nemá ani výraznější názor, který by chtěl sdělit. Umně stříhá mimořádně dobře natočené obrázky, toť vše, to mu stačí. Tentokrát dospěl k tvaru, který vypadá místy až jako pokus o nápodobu Reggia (nebýt jeho prvotina o rok mladší), geniálního Glasse ale supluje stupidní kolovrátkový instrumentální popík. K ruchům – nevadí provedením, vadí místy až groteskně upachtěnou popisností (vyskytovala se i ve starších Špátových snímcích, tady ale ilustrační šílenství dostupuje vrcholu). Cestopisné pasáže mají jako obvykle půvab a chvíli tvoří zajímavý kontrast ke sportovcům, po čase už ale mechanické prostřídávání obou rovin smrtelně nudí – nedostavuje se reggiovská hypnotičnost, stupňování nálady, žádné poselství, které by nebylo předáno už prvních deseti minutách, prostě nic. ()