Země sv. Patricka

• Československo Země sv. Patrika (viac)
všetky plagáty

Kamera:

Hudba:

Luboš Fišer

Miroslav Macháček (rozprávač)

Poetický cestopisný esej Jana Špáty byl v Irsku v roce 1968 vyhlášen nejlepším filmem o Irsku všech dob. Autor svůj dokument komentoval: „Respice finem jsem obhlížel třicet let, u Země sv. Patricka trvalo natáčení deset dnů i s cestou a oba jsou obsahově stejně hodnotné. Doba obhlídky není na kvalitě a hodnotě filmu odvislá, důležité je, jaký jsem člověk a jak hořím“. Film vyniká nadčasovou vyprávěcí polohou a mistrovským vykreslením zádumčivé atmosféry země. (oficiálny text distribútora)

Marigold

Nádherný dobový záznam, prodchnutý vláčilovskou spiritualitou drsné boží země. Špáta byl zjevně pohlcený duchovností Irska a dokázal o ní vydat vizuálně strhující svědectví, které nelpí na honě za "turistickými skvosty", ale spíše se pokouší přenést zvláštní vibrace. Z mého pohledu mu to jde naprosto dokonale – závěr spojený s recitací Yeatsovy básně mě naprosto dostal. Fantastický tvůrcův talent vplynout s kamerou mezi běžné lidi zcela ústrojně mě nepřestává udivovat. ()

Ainy

Mým snem je procestovat Irsko, proto dávám plný počet bodů tomuto nádhernému dokumentu. Nadchl mě svým střihem, obrazem, prostě vším :-) ()

Amarcord_1

85% - Jan Špáta měl obrovskou schopnost zachycovat lidi takové, jací jsou. Upřímnost, čistota, zajímavost, jednoduchost, tradice, láska... To jsou imprese, které jsem si odnesl z jeho dokumentu o zemi, ve které jsem sice byl a odnesl si trochu jiné zkušenosti, ale vem to ďas! Po citové stránce jasných pět hvězd! Na Špátu nedám dopustit... ()

Lhurgoyf

Jasné, toto je ten nudný dokument s asi minutovým zostrihom na mníšky obsluhujúce televízne štúdio!! Jooo, ohromná sranda, neverili by ste, aký záchvat smiechu dokáže vyvolať záber na postaršiu mníšku v hábite, ktorá ma na ušiach takmer kozmonautské sluchátka, poskakuje okolo obrovskej kamery a akčne sníma pátera prednášajúceho svoju nedeľňajšiu kázeň! Ešte dlho som sa dlho nemohol nadýchnuť... ()

Rosomak

Duchovno je přítomné zejména v záběrech na krajinu, v obličejích obyčejných lidí při lovu ryb, v hospodách... Škoda, že pak logicky trochu zbytečně působí linie se jeptiškami, která se snaží (podle mého názoru nepříliš úspěšně) dokázat, že i jejich život má nějaký smysl a dokáží si ho užívat. Závěr s poutníky šplhajícími se na horu sv.Patrika je však naprosto uhrančivý... ()

stub

Zachytit esenci daného místa - to je oč tu běží. Kdybych nevěděl, že to Špáta umí ještě lépe, neváhal bych s pěti nejspíš ani vteřinu. ()

PanZahadnyCZ

Krásné spojení dokumentu s informační hodnotou s filmařským uměním. Další z důkazů, že 60. léta byla zlatým věkem českého filmu, dokonce i v dokumentární oblasti. ()

SoolenJV

Špáta ukazuje, že i v barvě to umí moc dobře. Film bohužel kazí komentář. Výsledek by byl lepší, kdyby režisér nechal mluvit jen obrazy a zvuky. Ale i tak - obrazově krásné, přesvědčivě ukazující krásy země. ()

LeoH

Irsko, jak ho už nikdo nikdy neuvidí. Byl jsem v té zemi a zamiloval si ji o čtvrt století později, kdy už vypadala a žila docela jinak, a od té doby do dneška prošla zase další obrovskou proměnou. Komu je tato pohnutá historie víceméně fuk, hvězdičku až dvě si odečte a bude se kochat hezkými obrázky a lehce stravitelným duchovnem. ()

ostravak30

Tak já se bohužel tentokrát neshodnu. Irsko je má milovaná země. Miluju jejich přírodu, whisky i hudbu. Ale troufám si říct, že se na Irsku dalo ukázat víc. Drsná příroda a určité zvyky a tradice nechyběly, ale nevím, nevím, zda by dnes znovu irové ohodnotili tento dokument jako ten nej o Irsku a dokonce všech dob. Pokud se navíc člověk zaposlouchá do komentáře, tak z něj musí nutně cítit trochu československé politiky. Rok šedesát osm je teprve před autorem a tudíž slyšíme pár agitkových řečí, aby se nejspíš dokument mohl v tehdejším Československu vůbec vysílat. ()