Volné televizní zpracování stejnomenného klasického sci-fi románu Johna Wyndhama vypráví příběh Billa Masena, který se jednoho dne probudí do světa, kde většina lidí oslepla. Zkázonosnou příčinou oslepnutí se stal záblesk z meteorického roje, který Bill Masen nemohl sledovat z důvodu nehody na trifidí farmě, při které přišel krátkodobě o zrak. Trifidi, živé rostliny, které byly původně pěstovány jen pro olej, si přisvojují vlastnost chodit a komunikovat mezi sebou, a díky jejich žahadlům plnými jedu se stávají hrozbou pro lidstvo, které se tak ocitá tváří v tvář zákeřnému nepříteli. Bill Masen ale není jediný, kdo nepřišel o zrak. Rozplétají se zde i osudy reportérky Jo Playton, majora Cokera i zrádného Torrence. Začíná tak válka nejen s trifidy, ale i s maniaky a pomatenci z řad lidí. Postapokalyptický svět se probouzí a již nic nebude takové, jako bylo dřív. (rodo)

joker.george

Taková ptákovina to byla, ale úplně shazovat tento film nemůžu. Bylo vidět, že se tvůrci snažili a pár dobrých nápadů měli, ale prostě to na mě působilo moc lacině a hlavně nenapínavě. ()

cariada

Podobný sci-fi mám rád, tady svět zaplaví jakýsi rostliny co vyřeší problém se znečištěním palivy . Jenže k tomu nastane meteorický záblesk kdy většina populace oslepne (velice mě to připomíná film Slepota), ještě před tím aktivista vyhodí na farmě trifidů proud a rostliny se rázem ocitají na svobodě a díky tomu, že to jsou chytré organismy tak utíkají a vypouští smrtelný jed, Lidstvo je decimováno slepotou ,ale taky samo sebou neboť si neví rady co dělat. Ty co vidí se nechtějí starat o slepé což se jim nedivím, jiný zase trvají na tom , že se starat musí a tak tu vznikají různé skupiny co přežívají a bojují mezi sebou. Do toho je tu pár jedinců co se snaží zabránit trifidům decimovat už tak z decimovanou lidskou populaci. Ps- poněkud jsem si říkal, proč tam vlastně ty trifidi jsou když oni nemají na svědomí tu slepotu, ale meteorický roj (záblesk). Vlastně jsou tu spojeni dvě hrozby, kteří zdecimují lidstvo. ()

Crawler-D

Člověk má chuť vzít knihu zase do ruky a zjistit jestli byla taky takhle hloupě pojatá. Pořád film lavíroval mezi tím být lepší a být hloupý televizní film. Škoda, že se zbytečně otáčeli k trikům, když právě strach z neviděného je nejsilnější, takže kdyby na začátku nemusli předvádět velkolepou nebeskou šou, neuškodilo by to. ()

Martrix

Nic bych neměl proto tomu, že si to tvůrci udělají po svém. Zvlášť když to přiznají. Copus se snaží vytěžit z námětu i to, co Wyndham musel, nebo chtěl v knize vynechat. Klidně bych se na Den trifidů díval jako na svébytný film bez ohledu na knižní předlohu, ale pak bych musel konstatovat, že tvůrci měli jen pár dobrých nápadů, ale jinak to stojí za houby. A navíc já vím, že ty dobré věci jsou zásluha Wyndhama. Tento filmový scénář...no, myslím že něco takového mohl napsal někdo, kdo četl knihu před dvaceti lety a moc se mu nelíbila. Takže si zapamatoval Londýn, lidi kteří oslepli(asi se dívali do slunce), kytky které zabíjí a lidi, kteří zneužívají toho, že vidí. To zní jako pěkná blbost, že? A taky že ano. Wyndham by se otáčel v hrobě.... . Na druhou stranu kvituji s povděkem snahu zfilmovat knižní sci-fi skvosty. ()

pakobylka

Adély, které ještě nevečeřely ... a všemožně se pokoušejí tu nemilou skutečnost napravit. Nevypadají nejhůř - a jsou docela akční ... dokonce bych řekla, že se projevují DALEKO akčněji než v knížce - ale žádné velké plus v tom nevidím, spíš naopak. Nevadí, že děj se v mnoha ohledech nedrží románové předlohy, ale je tak nějak divně, neuměle a dosti nelogicky pospojovaný, kladní hrdinové jsou poměrně nesympatická indiviua a veškerá atmosféra jde tím pádem do kytek ... ale na druhou stranu: Kam jinam by se měla uchýlit, když právě nastává "Den trifidů" ? ... ;-) ()

Los

Docela by mě zajímalo, zda tvůrci vůbec četli knižní předlohu (která je vynikající) a zda měli mozek, protože tolik naprostých blbostí se ve filmu opravdu moc často nevidí. Z trifidů udělali krvežíznivou zmutovanou chobotnicí...kořeny kytka opravdu nemá na to, aby s nimi chňapala po lidech...a i když některé kytičky papají trošku živočišné potravy, stále jsou to kytky a tohle jim nestačí...při pohledu na bílé mrtvoly omotané kořeny jsem se válela smíchy, tohle bylo opravdu moc. A hudba se snažila z filmu udělat jeden velký trailer....škoda slov, s předlohou to má společná snad jen jména hrdinů a slovo trifid. 3/10 ()

rodo

Hodně volné zpracování mého oblíbeného románu. Jenom škoda, že jsem se chvilkami i nudil. Občas se sice povedla budovat atmosféra, pak ale přišlo nějaké to klišé, náhodička atd. a šlo to zase do kopru. Konec je trošku úsměvný, ale zase nemohu upřít autorům trošku své invence. A trifidi se mi celkem líbili, i když s těmi románovými neměli moc společného. Takže za ně o hvězdičku víc. Seriál BBC z roku 1981 se mi ale líbil o trochu víc a byl také víc podobný knižní předloze bez zbytečných pomocných berliček navíc. Mimochodem, nepřipomínal Vám Torrence herce Jana Kanyzu? ()

st.verka

Knihu neznám, takže nejsem jejím obsahem ovlivněná, navíc psali, že film si z ní vzal pouze dvě hlavní postavy a masožravky, jinak téměř nic. Já mám tyhle filmy, kde si lidi zahrávají s vědou, technikou a přírodou směrem ke špatným koncům ráda, líbí se mi to otevřené varování a tohle zpracování považuji za poměrně zdařilé. ()

Mrkvič

3 hodiny otřesné režie, stupidních dialogů, mizerných triků a omšelých herců. Do toho ještě strašlivý dabing. Knížku jsem nečetl, ale podle komentáře zasvěcených, je toho ve filmu spooooouusta navíc. Bohužel méně by bylo více a tak se naprosto vytratí duch nějaké zajímavé scifi. Pár minut před koncem jsem to už vzdal, protože jsem už nevydržel trpět. ()

lennyd

Přišel den, kdy svět, takový jaký jej známe, skončil. Záblesk komety oslepil většinu obyvatel Země, a jen pár mělo to štěstí, že v době záblesku byli mimo dosah ničivého světla. A těchto několik jedinců se kromě standardních problémů jako je lidská hrabivost či touha po moci musí vypořádat i s daleko větším nebezpečím, zvláštní rostlinou zvanou Triffid. Tato masožravá rostlina, pokud není držena "pod zámkem" se stává extrémně nebezpečnou všemu živému ... Wyndhamův Den trifidů patří k mým nejoblíbenějším knihám, a tak jsem byl zvědav, jak se podaří jeho převod na filmové plátno. Je pravda, že hlavně v druhé polovině se k původní předloze film ani nepřibližuje, ale ani mi to tentokrát moc nevadilo. I "televizní herecké obsazení" mi tentokráte docela sedlo (když si odmyslím docela nesympatickou představitelku hlavní ženské role (Joely Richardson), naopak musím vyzdvihnout zde výborného Jasona Priestlyho (škoda že se chlapec tolik "zahrabal" v Beverly Hills 90210 - jeho Coker má k Brendu Walshovi pekelně daleko). Skvělá hudba, sympatické vizuální efekty (když jsem ráno za tmy odjížděl do práce, tak jsem z tůjí u baráku měl docela strach :) ) - prostě celková spokojenost. Ale určitě se ještě příležitostně podívám na původní seriál z roku 1981, který zde všichni tak vychvalují... ()

anli

Kniha Johna Wyndhama je opravdu skvělá(vřele doporučuji) a patří určitě do zlatého fondu sci-fi.Tohle televizní zpracování se do zlatého fondu asi nedostane a jeho"koukatelnost"záleží na několika faktorech.Předně jde o velmi volné zpracování knihy a tudíž,kdo jí četl,moc nadšen nebude,proto doporučuji knihu přečíst až po shlédnutí,nebo na ní na chvíli zapomenout(což je opravdu těžké).Osobně si myslím,že filmy podle předlohy,se mají,aspoň v hrubých rysech předlohy držet a respektovat jí.Dále jde o dvoudílný televizní film,který je místy dost(zbytečně,ale pochopitelně)natahovaný.A je taky nutné si uvědomit,že jde o televizní zpracování a tomu odpovídá i vizuální stránka(slušná,ale na televizní úrovni-nic bombastického a extra výpravného).Na druhou stranu je atmosféra poměrně temná,ponurá a správně postapokalyptická.Herci se taky snaží a zejména trio Cox,Richardson a Priestley(který mě opravdu příjemně překvapil)působí živě a uvěřitelně.Trifidi jsou udělaní velmi slušně,jen mi trochu vadilo lovení lidí šlahouny,což mají být zřejmě kořeny,které mají mít rostliny ovšem v zemi,což tvůrcům asi uniklo.Chápu,že tak chtěli zvýšit strach a napětí z pohybu trifidů,ale na mě to působilo divně a místy směšně.Takže kolem a kolem vzato-pokud na chvíli zapomenu na knihu,přivřu obě oči a uvědomím si,že jde o televizní film-vidím to na slabších 60%.Pokud oči otevřu a připomenu si knihu,bude to slabých 40% a jen tak tak.Každý si může vybrat.P.S.Anglický seriál (šestidílný)z roku 1981 se knihy držel mnohem víc,není tak vizuálně na výši,ale celková atmosféra ii vyznění je určitě lepší i když do kvality a geniality knihy má také daleko. ()

Phietros

Na televizní filmek dobrý! Knížku jsem nečetl a celkem jsem se bavil i přes začátek, který připomínal spíše slepé zombie. Herecké obsazení není nejhorší a stupňující se atmosféra večerního pořadu v televizi klape jak má! V laboratořích, kde pěstují rostliny pod tajným dohledem a pod kontrolou el.proudu, vyrustají trifidi, kteří jsou určeny na výrobu oleje. Co se však stane, když jednoho dne celý svět ozáří magická zář světla? To nejhorší co nás mohlo potkat.. Všichni lidé krom hrstky, kteří do světla nekoukali jsou oslepeni a masožraví Trifidi po vypnutí proudu opuštějí farmu a postupují hlouběji do města, kde na ně čaká hojná potrava - MY lidé! ()

Nihlathak

Je zřejmě málo laciných televizních filmů o tornádech, výbuších jaderných elektráren, hurikánech, mimozemském vyvražďování pozemšťanů, zemětřeseních a obřích nestvůrách, které terorizují město, a tak musela vzniknout televizní adaptace slavné knihy v klasickém klišé hávu katastrofických béček. Ty prvky jsou naprosto šablonovité, až je to ale vtipné, jak se tam lopotí ten trifid a stačí ho střelit do jeho kytkovské hlavy, a von chcípne. Protože přece kytce stačí utrhnout lupen nebo jeden článek okvětí a vona chcípne, to je přece úplně normální. ()

Bobik9

Pěkně předvedený posapocalyptický svět a slušně vyobrazení Triffidi. Ovšem tím to dost končí. První polovina filmu byla velice průměrná, třetí čtvrtina hodně podprůměrná a poslední závěrečná čtvrtina až stála za to. Film, který má 3 hodiny a je popsaný jako Thriller / Akční / Horor / Sci-Fi nemůže vypadat takto. Rozhodně bych vynechal žánr akční, protože akce tam bylo pomálu a hororové to také moc nebylo. Možná lehce romantické sci-fi drama, ve kterém hráli nudní a nehezcí herci. Sice se to asi hodně lidem líbit nebude, ale myslím, že kdyby si to vzali do parády Amíci, tak je z toho bomba. I když by to bylo bez pointy, tak by se an to dalo alespoň koukat a neusínat. Přesto dávám nadhodnocený počet hvězd, protože jsem to dokoukal. ()

klima777

Velmi slušně obsazené, zároveň velice slabě zpracované. Trifidi se safiánovými "hlavičkami"... Nemám srdce jít pod dvě hvězdičky. Vážně nemám (nebo spíš mám srdce a mám v oblibě Wyndhamovu literární předlohu) . ()

THE_Mirec odpad!

V živote som videl veľa bizardností,ale aby sa po uliciach prechádzali "TULIPÁNY" a vraždili ľudí a potom ich žrali,čéče tak to je iná káva.Strieľať do rastlín to je tiež veľmi dobrý nápad,asi zabudli že už praľudia používali oheň.Aj herci sa výkonom nepretrhli.Druhú časť som dopozeral z nutnosti ako to skončí,no jednoducho kravina na entú"ODPAD" ()