Reklama

Reklama

Velké hodiny

(festivalový názov)
  • USA The Big Clock
Trailer

Obsahy(1)

Vedoucí jedné se sekcí Janothova mamutího novinářského koncernu George Stroud (Ray Milland) potřebuje dovolenou. U Earla Janotha (Charles Laughton) pracuje už sedm let, skoro stejnou dobu je ženatý a má pětiletého syna, ale kvůli práci kdysi nestihl ani vlastní líbánky. Nic pro něj není teď tak důležité, jako aby pečlivě naplánovaným výletem ukonejšil svou stále netrpělivější manželku. Odmítá proto i další „neodkladný“ úkol, kterým se ho jeho ziskuchtivý šéf snaží udržet v kanceláři. Ještě před odletem se pracovně zaplete s Earlovou dávnou milenkou Pauline a stává se nepřímým svědkem její vraždy. Vychytralý Janoth, v náhlém pomatení smyslů Paulinin vrah, vymyslí geniální past, ve které je George nucen vést velké investigativní pátrání po pachateli, kterým však má být on sám. (dopitak)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (15)

ad142 

všetky recenzie používateľa

Zamotaný a netradičný príbeh s komplikovaným a niekedy až obskúrnym vývojom deja, v ktorom exceluje najmä R. Milland v úlohe šéfredaktora novín. Ten sa ocitne v bizarnej situácii vďaka spontánnej vražde, ktorú spácha jeho šéf (Ch. Laughton), ktorý je excentrickým majiteľom celého vydavateľstva a zároveň majiteľom vysokej budovy s veľkými hodinami, kde se drvivá väčšina filmu odohráva. Názov filmu sa zrejme vzťahuje na tieto hodiny a metaforicky odkazuje na naliehavosť, ktorej čelí Millandova postava, keď bojuje s časom v snahe vymaniť sa zo svojich problémov. Kvôli dobrému hereckému obsadeniu sa podarilo komplikovaný dej udržať pokope, pričom aj vďaka dobrej réžii Johna Farrowa je celý film v pohybe a spája tak inak množstvo nesúrodých dejových prvkov do jednej vydarenej filmovej jazdy. ()

Topco 

všetky recenzie používateľa

Veľmi sympatický noir! Atmosferický úvod (kamera sa plíži zvonku do budovy, hrdina v nesnázích, retrospektíva) a zábavné finále. Herecky dokonalé (sympatický Milland, nechutný Laughton), napínavé a zábavné po celý čas, za čo môže hlavne scenár a celá rada podarených vedľajších postavičiek (hitmanovský masér, uletená umelkyňa, amatérsky detektív v teréne). 4,5* ()

Reklama

Javert 

všetky recenzie používateľa

Uprchlík Ray Milland ve svižně natočeném noir thrilleru ze staré školy, kde se proti našemu hlavnímu hrdinovi postupně spojuje stále více nepříjemných okolností. Když poté dojde na poslední půlhodinku odehrávající se v interiérech sídla vydavatelství, kde se napětí neustále zvyšuje a atmosféra houstne, zaručuji, že vám bude tuhnout krev v žilách. Žádné kýčovité repliky, žádná zbytečná romantika. Výjimečný a vzrušující thriller i po tolika letech. Za jasných pět. ()

liquido26 

všetky recenzie používateľa

I mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní mě tenhle film udržel vzhůru a to se cení :-))) Skvělý propracovaný příběh, napínavý až do poslední chvíle. Skvělý Charles Laughton coby pan Janoth a zajímavé byly i některé menší postavy jako třeba potrhlá umělkyně Pattersonová v podání Elsy Lanchester nebo výhružně koukající masér Harry Morgan. ()

Martin741 

všetky recenzie používateľa

Moja noirova jazda zas pokrocila, lebo uz dlho stagnovala na jednom miesta, a volba padla na The Big Clock 1948 od neznameho rezisera Johna Farrowa. Ray Milland /Love Story 1970, Ztraceny Vikend/ v namakanom filme o tom, ze chce dovolenku so svojou zenou /kapku romantiky neuskodi/. No ale ked som videl Millandovo pracovne vytazenie, kde nebol ani na svadobnej ceste, taxom si zacal mysliet, ze prenho plati Romantika = Ciganska antika. No ale to len na okraj, este pocas organizovania dovolenky sa zaplietol s akousi mladou kozatou pipkou, tu ale nasli zavrazdenu - detektivka bude asi fakt najlepsia moznost pre film -noir. No ale veci sa komplikuju, vrahom moze byt hocikto, dokonca aj Milland sam! 85 % ()

Galéria (22)

Zaujímavosti (7)

  • George Stroud predstavuje McKinleyho Pauline Yorkovej ako 23. prezidenta USA. Ten ho však opraví, že má poradové číslo 25. Jeho pery však hovoria niečo iné - dvadsiaty štvrtý. To očividne opravil až voiceover. (beso74)
  • Román, podľa ktorého vznikol tento film, napísal jeho autor Kenneth Fearing ako pomstu svojmu bývalému dlhoročnému šéfovi, vydavateľovi menom Henry Luce, vlastníkovi časopisu TIME, pre ktorý Fearing pracoval. Postava hrôzu naháňajúceho Earla Janotha je často pokladaná za karikatúru spomínaného vydavateľa. A to aj napriek tomu, že v čase keď bola kniha po prvý krát vydaná, dostalo sa jej v TIME nadšenej odozvy. (beso74)

Reklama

Reklama