Elmer Gantry (Burt Lancaster), opilec a zkažený pouliční kazatel, vezme práci u potulné náboženské společnosti, kterou vede sestra Sharon Falconerová (Jean Simmons). Díky Gantryho zapálenému a poutavě dramatickému kazatelskému stylu získá podnik sestry Sharon slávu a bohatství, jež je dostatečně velké na to, aby si Sharon splnila sen a postavila svůj vlastní obrovský svatostánek. Její ambice se ale ocitnou v ohrožení, když jedna prostitutka (Shirley Jones), dcera bývalého kněze, kterou před lety Gantry připravil o počestnost, naláká Gantryho do kompromitující situace a nechá pořídit fotografie. (Pumiiix)

FeiNike

Medzi pevnou vierou v Boha a náboženským fanatizmom vždy existovala tenká hranica a ľudia túto hranicu prekračovali za čias horlivého kázania Elmera Gantryho rovnako ako dnes..Spása hriešnikov sa mnohým podnikavcom potvrdila ako výnosný biznis v minulosti a tak fičí vo veľkom i v súčasnom svete..Satirou okorenený a výbornými hereckými výkonmi zahustený [zaslúžený Oscar za fanatické kazateľské nasadenie Burta Lancastera] príbeh tohto filmu pôsobí nadčasovo i 50 rokov od dátumu jeho výroby. ()

Martensson35

Tak si tak říkám, že kdyby Tonda Zápotocký prodal svůj námět do Hollywoodu, mohl být z Rudé záře nad Kladnem docela povedený film. Co tím chci říct? Že tohle je protivně vtíravá, plochá a jednostranná propagace představy křesťanského patentu na rozum, spravedlnost a vlastně všechno na čem stojí civilizace bla bla bla, zatímco ateismus je zatemněnost, nesnášenlivost atd. atd. Zkrátka mi to dost připomíná to bolševické dílko, jen v bledě modrém a oděnném do sutany. Nicméně díky hereckému úsilí hlavní dvojice jsem překonal tak 5x chuť to vypnout a vydržel do závěrečných pár minut, které pomohou trochu dostat ten náboženský odér z hlavy. Nějak mi to připomnělo masakr z Carrie, ale to je asi fakt mimo. Nicméně zde alespoň trochu to estrádní pánbíčkářství dostane dějový vývoj, bohužel pozdě. Můžu směle říct, že jsem se v životě necítil být tak hrdým neznabohem. ()

slavikzbojni

Burt Lancaster je v niektorých úlohách neprekonateľný dodnes. A sekunduje mu veľká herečka Jean Simmonsová vo filme, kde je na pranieri religiózne pokrytectvo-skrývajúce chtivosť po peniazoch veriacich. Akoťe Bože cirkevníci vždy a všade podvádzali podvádzajú a budú podvádzať veriacich. Sú proste pastiermi stáda ovečiek... ()