Elmer Gantry (Burt Lancaster), opilec a zkažený pouliční kazatel, vezme práci u potulné náboženské společnosti, kterou vede sestra Sharon Falconerová (Jean Simmons). Díky Gantryho zapálenému a poutavě dramatickému kazatelskému stylu získá podnik sestry Sharon slávu a bohatství, jež je dostatečně velké na to, aby si Sharon splnila sen a postavila svůj vlastní obrovský svatostánek. Její ambice se ale ocitnou v ohrožení, když jedna prostitutka (Shirley Jones), dcera bývalého kněze, kterou před lety Gantry připravil o počestnost, naláká Gantryho do kompromitující situace a nechá pořídit fotografie. (Pumiiix)

Aidan

Kdyby to byl alespoň starý dobrý cynický antiklerikalismus, ale udělat z Elmera Gantryho téměř kladného hrdinu, který klame zástupy tak trochu zištně a tak trochu ze soucitu... to ne. Hněvivý ateismus je mi mnohem milejší, než tenhle blahosklonný. Je příliš snadné odmítnout křesťanství jako báchorku pro slabomyslné, smrti se děsící zástupy. ()

Tsunami_X

Tradičně neskutečnej Lancaster v dramatu vzestupu a pádu jednoho netradičního showbyznysu. Konečně jsem naplno docenil religiózní stanovou kulturu, plamenné kazatele a dotek boží co dokáže vrátit zrak. Dobrej film k pochopení Americky dvacátého a jednadvacátého století, protože lidi se mění, ale kázání zůstávají. A nebojte se. Zdánlivě dlouhá stopáž uteče jako ten nejkratší žalm. ()

genetique

Treba si dať v prvom rade pozor na (zatiaľ) zlé žánrové zaradenie, pretože s komédiou má film spoločné asi toľko, čo neandertálci s výpočtovou technikou. K úvodným titulkom, ktoré upozorňujú na silné kontroverzie v náboženských otázkach a následné varovanie a odporúčanie, že snímok nie je vhodný pre detského diváka, poviem len toľko, že v dnešnej dobe sa detskému divákovi dostanú na oči prostredníctvom televízie väčšie hrôzy a veci, ktoré detské myslenie narúšajú a deformujú, no svoj význam toto upozornenie určite má postupom deja sa mi zdalo naozaj oprávnené. Celá podstata a zmysel toho masového náboženského fanatizmu, ktorý poznám len z amerických filmov, ide na míle mimo mňa. Raz som sa pri návšteve Bratislavy nedopatrením a úplnou náhodou ocitol na niečom podobnom, len v trošku menšom meradle a som rád, že som z tade rýchlo utiekol (veriaci som, ale čo je veľa, to je veľa). Som rád, že tento film mi aspoň trošku priblížil fungovanie takýchto organizácií a život v nich a musím povedať, že naozaj reálne. Príbeh, ktorý sa popri tom rozvíja zo začiatku nemá prakticky žiadne smerovanie, no postupom deja dramatická zápletka rastie na sile a ponúka nám naozaj originálne zavŕšenie. Je treba povedať, že dej, aj keď je pomerne dosť zdĺhavý a pomaly plynie, tak postavy naozaj musia prejsť celým tým dejovým vývinom, aby mal film na konci také grády, aké mal. A tak som bol nakoniec rád, že scény, ktoré by som predtým zaradil na zoznam nepotrebných, tam nakoniec zostali a dotvorili strhujúci životný príbeh. Príbeh, ktorý by bol bez Burta Lancastera len prázdnou schránkou, a teda oscarový výkon potvrdzujem všetkými desiatimi. 75%. ()

LiVentura

Fantastický výkon dvou ústředních hrdinů na pozadí velmi velmi výdělečné náboženské "sekty", která hlásá slovo Boží. Hodně zajímavé téma se kterým se Američané, mám pocit, nevyporadali dodnes. ()

Rocky62

E. Gantry není vyloženě špatný film, ale má bohužel několik zásadních záporů. Především je naivní jak romantický film ze 40. let, první hodinu a půl se toho moc neodehraje a mě osobně se B. Luncaster líbil mnohem více ve snímku Vlak. I přesto se mi ho však nechce úplně odsoudit. Jednak kvůli dobře zahrané mediálně zmanipulované aféře s blondýnou a díky závěrečné scéně s kostelem. Jak jsem se ale zmínil na začátku, zápory jsou zásadní, takže lepšího hodnocení se ode mě nedočká. 45% ()

Flego

Elmer Gantry ( oscarový Burt Lancaster ) je alkoholik s temnou minulosťou a neúspešný podomový obchodník, hoci o sebe tvrdí opak. Vyznačuje sa však rétorikou a túto schopnosť využíva na kupčenie s náboženskou vierou. Postava prechádza ťažkým obdobím, keď zažíva boom vo svojom "obore", stretáva novú lásku ( Jean Simmons ), ale i nepríjemným dotykom s vlastnou minulosťou, ktorá mu pomôže uvedomiť si vlastné chyby. Ak je na scéne Lancaster, tak exceluje, dobré pre film je však, že samoľúbo nestrháva na seba prílišnú pozornosť a necháva vyniknúť i spomínanej Simmons a mladučkej Shirley Jones ( Oscar za vedľajšiu úlohu ). Možno by sa dala vytknúť stopáž snímku, strihač mohol byť pracovitejší. ()

rikitiki

Tomuhle říkám: perfektní manipulační jízda bez brzd! Film o manipulaci a manipulovatelnosti maskovaných do jakýchsi pseudonáboženských blábolů nebere ohledy vůbec na nic. Omezenost, peníze, podvody, lži, ješitnost a naivně marná touha po nějakém vykoupení. Snímek je hluboce sarkastický, už od chvíle, kdy se Elmer loučí se svoji spící známostí na jednu noc tím, že jí na zrcadlo rtěnkou napíše: "Štastné Vánoce" až k závěrečnému požáru, který drasticky přerval vytržení z nenadálého "zázraku". ___ Burt Lancaster s příšerným účesem a děsivě neupřímným úsměvem podává dechberoucí výkon jako laciný šíbr, který má dar řeči, jímž dokáže stejně snadno přesvědčit lehkou děvu jako náboženské shromáždění. Když potká kazatelku sestru Sharon, je ztracen, protože je to stejná podvodnice jako on, ale navíc své zanícené ješitné roli spasitelky hluboce věří. Což jí nebrání handrkovat se o peníze nebo porušit přikázání o nesmilnění, když jde o její uspokojení. Oba jsou čachráři s nadějí, omezenci, kteří využívají těch ještě omezenějších. _____ Zatímco ale sestra Sharon čím dál víc podléhá sebeklamu o vlastní svatosti, Elmer přece jenom prohlédne, když uvidí následek svých dávných činů. Setkání s někdejší přítelkyní, nyní prostitutkou mu otevře oči a kamera ho zarámuje pod lampu jakoby nad ním náhle zasvítila svatozář. Ne, svatým se Elmer nestane, ale po téměř biblickém pádu nepravého svatostánku, snad už nebude využívat své přesvědčovací schopnosti tak bezostyšně. ()

Lacike

Je celkom prekvapivé, že už pred šiestimi dekádami vznikol film, ktorý si zobral na paškál praktiky rôznych pseudocírkví a kultov. Síce to je podané tak zmierlivo, naivne a miestami vtipne, ale aj tak v dostatočnej nahote ukazuje o čo tým parchantom, ktorí využívajú ľudí, ide. Záver celkom trefne ukazuje, že hlavnou príčinou aj tak nie je pár chamtivcov, ktorí využijú situáciu, ale dopyt ľudí po tom, aby ich život dostal nejaký vyšší zmysel. Takže tieto kulty tu budú navždy. Na svoju dobu vzniku to bolo asi odvážne, ale dnes už to diváka tak nešokuje. Hlavným kladom filmu je stále neskutočne pôsobivý výkon Burt Lancaster ako falošného kazateľa, ktorý tu prehráva o život. Úplne zatieni aj naivnú fanatičku v podaní Jen Sommonsovej. Tá je tu len do počtu. Ohnivé finále je celkom ironické a po technickej stránke pôsobivé. Celkovo zaujímavý film. 6/10. ()

kaylin

Snímek "Elmer Gantry" je naprosto skvěle zahraný a Oscary pro oba hlavní představitele jsou naprosto zasloužené, i když si myslím, že si přece jen více budete pamatovat Burta Lancastera. Mám s tím filmem ale trochu problém. Je to vlastně kritika fanatismu, anebo naopak jeho obhajoba, která říká, že když půjdeme společně za jednou věcí, tak to dokážeme? ()

Nos

Zajímavý film o rychlemluvícím pokoutním obchodníkovi , který má vždycky v zásobě pikantní historky, které dává často k lepšímu, aby pobavil své staré přátele a zákazníky. S použitím svého vtipu a znalostí bible se vetře do přízně Sestry Sharon Falconerové, prosté kazatelky, a stane se nedílnou součástí její putovní "show". Spolu začínají šířit víru v Americe na počátku dvacátých let minulého století. Co se týká hereckých výkonů, jsou opravdu na úrovni . Rozesmátá postava Burta Lancastera dominuje celému filmu a zaslouženě si vysloužila Oscara. Také obě ženské postavy (Jones, Simmons) se neztrácejí. Za pozornost jistě stojí i nádherná hudba. Myslím, že by filmu slušela o něco menší stopáž. Nejsou to čisté čtyři hvězdy, ale moc jim k nim nechybí. ()

YURAyura

10/10 Presna takovyto druh filmu mam rad. Divak se pri sledovani musi aktivne zapojit a particiovat na vytvoreni pribehu, jehoz kostra ac zrejme v dobe vzniku hodne aktulani ale rozhodne ne sokujici - pro me jakozto zatvrzeleho Tomase stale zabavna. Buřt dostal prilezitosti, kde by se mohl vytahnout docela malo, takze tady si to opravdu uzil - at uz v mluveni nebo zpivani - jeho vykon je z tech, co se nezapomenou. Cernovlasa Jean je take uveritelne presvedciva, ale na rajcovni Shirley nema - ta si "podobnou" roli zopakuje v Cejenskem klubu o 10 let pozdeji. Byznyz je business, ale postava Buřta zustava nad veci a o to vic se mi nadcasove libila i po 50! letech od vzniku filmu, protoze "podobych" seskupeni s jasnym tahem na branku se tu objevuje porad vic nez dost - a ovecky na to berou. ()

danecek24

18. Zlatý Glóbus za rok 1960 - cena (1) - *Nejlepší herec (drama) - Burt Lancaster + nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Jean Simmons, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Shirley Jones, Nejlepší režie - Richard Brooks ()

majo25

Burt Lancaster v tomto filme ukazuje, akú fantastickú charizmu mal. Ako vedel strhnúť nielen davy prítomné v potulných náboženských stanoch, ale aj divákov u obrazoviek. Výborná voľba, v prípade Lancastera asi ako zakaždým. Ale ostatní herci mu celkom dobre sekundujú. Náboženské (priam až sektárske) prostredie je síce dogmatické a silne moralistické, ale našťastie odkaz filmu nestojí na ňom. Pekne ukazuje vrchy i pády, biznis a silu mašinérie, obyčajnú ľudskosť i slabosť jedinca. Film by však potreboval skrátiť prehnanú dĺžku a možno ukázať, že cesta nahor i nadol nieje v živote tak strmá, ako nám to film predostruje. Už len kvôli výbornému Lancasterovi odporúčam vidieť. ()

Mirokukii

Přesvědčivý, po právu oceněný, Lancaster se nás spolu krásnou Simmons snaží, nás hříšníky, převést, svými zdařilými výkony a projevem, na víru ve velmi zdařilém, ikdyž trošku dlouhém snímku. ()

Han22

Přehrabování se v old school klasikách je taková sázka do loterie, někdy nevyjde ani jedno číslo a někdy člověk má štěstí na nečekaný jackpot. Elmer Gantry je přesně takovým jackpotem. Titulní hrdina je ožrala, děvkař, tulák a neúspěšný podomní prodejce. Umí však mluvit a strhnout lidi, zná bibli a tak se přifaří k jedné potulné církvi. A začíná neskutečná jízda. Gantry se sestrou Sharon dokáží zfanatizovat lidi, ať jsou ve městě či na vsi, nechybí tu "zázraky", plamenné proslovy, ale ani tvrdé vyjednávání, troška vydírání, vysmívání se evoluci či vláčení ateistického novináře špínou bulváru. Na vrcholu s davem fanatiků táhnou městem a "zavírají" nelegální bordely či hospody. Člověk pochybuje, že se to opravdu odehrává ve 20. století, ale stačí se podívat o kus dál na islámské země a tenhle "středověk" je stále k vidění. Každopádně ač z toho chvílemi mrazí, film má neskutečný draj a Lancaster podává opravdu životní výkon hodný Oscara. I vedlejší ženské role jsou zajímavé včetně menší roličky pro tehdy populární zpěvačku Patti Page. Kdybych měl něco vytknout, tak depresivní dojezd po pádu na konci, který navíc končí zbytečně tragicky pro postavu, která si to nezasloužila. Ale hvězdičky za to strhávat nebudu, byl to perfektní film. PS: Hned jsem si u filmu vzpomněl na výstižný song a hlavně klip Genesis: Jesus He Knows Me. ()