Na cestě - Série 4 (2007) (séria)

Na ceste po Alsasku (S04E19)

(epizóda)
  • Česko Na cestě po Alsasku
Česko, 2008, 26 min

Réžia:

Robert Valica

Miroslav Donutil (rozprávač), Jiří Bartoška (rozprávač)

V minulosti tu obyvatelia menili svoje občianstvo aj päťkrát za život. Dnes našťastie krviprelievanie v nekonečných nemecko-francúzskych vojnách pripomínajú už len pomníky na miestach veľkých bitiek a neobvyklá hustota hradov, kým alsaská metropola Štrasburg sa stala nielen symbolom zmierenia oboch veľmocí, ale i budovania novej Európy. Na francúzskom území však zostal kus nemeckej duše, čo napríklad vo vianočnom čase znamená, že do niektorých rodín nosí darčeky Ježiško, kým do iných Pere Noel. Darčeky si však môžu spoločne vybrať na slávnych vianočných trhoch v Colmare. V Alsasku sa samozrejme pestuje víno, ale nikde inde vo Francúzsku sa nevypije toľko piva ako tu. Alsaská marmeláda je však unikátna. (oficiálny text distribútora)

montel

Jiří Bartoška a Miroslav Donutil slovně provádějící diváka po francouzském Alsasku...Beru tyto cestopisné dokumenty tak, aby mě zavedli na ty nejatraktivnější a nejkrásnější místa. Tento díl se z tohoto hlediska nepovedl, protože koukat se jak se dělá keramika určitě nechci. Alsasko nabízí jistě víc, takže tentokrát sa tato část moc nepovedla. 40% ()