Na cestě - Série 4 (2007) (séria)

Na ceste po Jeruzaleme (S04E20)

(epizóda)
  • Česko Na cestě po Jeruzalémě

Jeruzalem je posvätným miestom pre tri hlavné monoteistické náboženstvá - islam, judaizmus a kresťanstvo. Súčasne je však aj miestom, kde sa zrodili najväčšie problémy súčasného sveta. Ak by ste hľadali najnázornejšiu ukážku pre výraz Genius loci, potom práve Jeruzalem je ideálnym príkladom. Najväčší duchovný náboj nájdete v židovskej štvrti Mea Šearim, ktorá evokuje atmosféru pražského židovského ghetta v dobe jeho najväčšej slávy. V miestnych kníhkupectvách narazíme na 200-ročné knihy o Golemovi a v uliciach stretneme Židov náhliacich sa na nákup modlitebných predmetov pre sviatky Sukot. Prekvapenie nás čaká aj pri Múre nárekov, ktorý sa v období osláv Simchat Torah premieňa na obrí tanečný parket. Nevynecháme ani Boží hrob na Golgote. Pravdepodobne budete prekvapení, aké tajomstvá skrýva. Napokon prenikneme hlboko k základom starovekého Jeruzalemu a prejdeme sa po pôvodnom dláždení, po ktorom možno kráčal aj Ježiš Kristus. (RTVS)

Paity

Nezajímají mne, respektuji neinteresují mne zrovna místa, kde je neustále omíláno, jak je to křižovatka náboženství apod. a snaží se už jen z tohoto faktu udělat hlavní turistické lákadlo. ()

castor

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě za.. a vlastně od toho se mnohé odvíjí. Účast dvou známých a vážených zástupců české herecké scény je prvním dílem úspěchu. Tomu, že si cestopisný pořad drží stálou sledovanost, pak pochopitelně přispívá civilní, nevtíravý a velmi příjemný náhled do zajímavých kultur. Navíc je to krátké a funkční. ()