Na cestě - Série 2 (2006) (séria)

Na ceste po Gibraltáre (S02E29)

(epizóda)
  • Česko Na cestě po Gibraltaru
Česko, 2007, 28 min

Réžia:

Otto Kallus

Miroslav Donutil (rozprávač), Jiří Bartoška (rozprávač)

Gibraltar je tzv. zámorským územím Spojeného kráľovstva, nachádza sa na juhu Pyrenejského polostrova a je obklopené Španielskom. Miestni obyvatelia však v referende už dvakrát pripojenie k Španielsku odmietli. Vďaka pestrej zmesi obyvateľov, medzi ktorými dominujú Angličania, Marokánci, Španieli, Portugalci a Malťania, má Gibraltar ešte kozmopolitnejší ráz ako Londýn. Je to vidieť na Main Street - Hlavnej ulici - lemovanej domami s výrazne španielskými architektonickými rysmi, ale aj na stavbách či palácoch, ktoré nesú pečať britského koloniálneho štýlu. Anglický vplyv je tu veľmi zrejmý. Policajti majú vysoké helmy, telefónne búdky vyzerajú ako tie v Londýne. Úradným jazykom je angličtina. Platí sa librou, v pohostinstvách sa popíjajú pinty piva. Na Gibraltare sa nachádza aj jediná európska voľne žijúca kolónia opíc. Miestni obyvatelia ich veľmi rozmaznávajú, okrem iného aj kvôli legende, ktorá tvrdí, že Gibraltar bude britský, dokiaľ tu budú žiť opice. Následkom až prehnanej starostlivosti sú však opice k ľuďom značne drzé. Pri návšteve Gibraltaru sa im nemôžete vyhnúť. Je tu tak málo miesta, že letištná dráha sa dokonca kríži s bežnou cestou. Križovatku pritom riadi obyčajný semafor... (oficiálny text distribútora)

Kwaichi

Vydarený cestopisný dokument, ktorý cestovateľom poskytne takmer všetky potrebné informácie pre návštevu Gibraltáru. Zaujalo ma najmä spracovanie formou dialógu. ()