Pacho, hybský zbojník

Réžia:

Martin Ťapák

Predloha:

Peter Jaroš (poviedka)

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (viac)

Pacho Matrtaj (Jozef Kroner)  z horskej dediny Hybe je takmer v každom ohľade opakom legendárneho Jánošíka - je malý a slabý, nemá rád veľké slová ani veľké činy. Arogancia miestnej šľachty ho však donúti, aby sa zastal poddaných. Vyzbrojený podrezaným jazykom, poriadnou dávkou drzosti, prefíkanosti a smrteľne silnou pálenkou frndžalicou, Pacho vyhrá súboj o miesto zbojníckeho vodcu. Napokon, nebolo až také ťažké poraziť skupinu neohrabaných konkurentov. Pod jeho vedením sa zbojníci okamžite preslávia. Chýr o Pachovi sa dostane až do Viedne k samotnej Márii Terézii (Slávka Budínová), ktorá - podobne ako grófka Erdödyová (Ida Rapaičová) - považuje zbojníkov za veľmi príťažlivých chlapov. Preto vyšle do Pachovej skrýše v horách svoju armádu, aby zbojníkov priviedla na viedenský dvor. (TV JOJ)

mikinko51

Žiaľ, je len veľmi málo dobrých slovenských filmov, a ešte menej komédií, ktoré by stáli za to. Ale Pacho je proste klasika, a aj po mnohych desiatkach pozrení sa na tom filme proste zabávam. Je pravda, že koniec filmu bol trošku "rýchly" a dalo sa z toho ešte niečo vyťažiť, ale aj tak je film plný nezabudnuteľných scén (napríklad otrhanie gombíkov posla - Hubu - a následná poznámka o slušnom oblečení, ale takých scén je tam neúrekom). Film je krásne sebaparodovanie roznych mytov a legiend, ktorým žiaľ ešte aj dnes mnohí ľudia v reálnom !!! živote prikladajú príliš veľkú váhu. Je tu krásne ukázané, že nejakí Jánošíkovia a naháňanie sa nejakým falošným národným povedomím sú veci v živote nepodstatné .... Navyše, film je krásne namixovaný - a kde ma pri iných filmoch slovenskej produkcie (nejasná správa o konci sveta) hudba priam rušila, tu je tá "pačudesná" hudba (ako ju ja nazývam) v dokonalom súlade s obrazmi vo filme .... P.S. Určite chápem, že české publikum niektorým veciam nemohlo rozumieť, avšak tiež sa nemôžem ubrániť dojmu, že príliš nízke hodnotenie je len kvoli tomu, že je to Slovenské ... napríklad taký Tankový prapor je proti Pachovi slabý odvar (a miestami dosť trápny) a napriek tomu má z českej strany oveľa lepšie hodnotenie .... ()

StarFsh

Film, ktorý nemá už mladej generácii čo povedať. Žiadna krv - počet mŕtvol nula, sem tam výbuch (z frndžalice) a klasický socialistický sex - iba v náznakoch. A ešte k tomu je to aj slovenský film. Ako sa môžete zasmiať na cudzej histórii, keď nepoznáte poriadne ani tú vlastnú, že? ;-) ()

Vlad

Pomerne negatívna kritika z českej strany, ktorú sa tu hojne vyskytuje svedčí o tom, že tento film je síce párodiou Slovákov, ale - pre Slovákov. Rázovitosť filmu a príznačná sebaironizácia je zrejme pre divákov mimo náš kraj ťažko pochopiteľná a stráviteľná. Avšak my sa bavíme. Skutočne, je len málo filmov, ktorých repliky sa v takom množstve prepracovali do môjho (a nie len môjho) každodenného slovníka. Slovenských 100%, objektívne hodnotiť nemôžem, keďže som zaujatý. ()

Peter.Cajgel

Plejáda hercov, ktorí vedeli hrať a veľa hlášok, ktoré sa citujú dodnes. Ten záver to trochu kazí, ale aj tak je to skvelá zábava. Najviac som sa zasmial na hláške Dušana Blaškoviča, keď pri prepade pánskych vozov roztrhne plachtu, kde sedia hudobníci a on sa ich opýta, že čo je to tu :) ()

mato331

"Daj sem bičík!" "Nedám bičík!" "Daj sem bičík!" "Riť Paľovu!" Geniálna komédia s ešte geniálnejším Kronerom v hlavnej úlohe. A každý Slovák, ktorý toto nevidel by mal vrátiť občiansky a skartovať rodný list. ()

rakerian

Už tu odzneli rôzne pochvalné slová na toto dielko, tak sa nebudem opakovať, len musím pochváliť kompetentných, že sa aj tento film konečne dočkal digitalizácie a pomeru 16:9. Videl som ho (už po niekoľkýkrát znova), keď ho RTVS uviedla "premiérovo" v novej podobe a musím povedať, že pozrieť si tento skvost v digitále stojí naozaj za to. ()