Baader Meinhof Komplex

• Nemecko Der Baader Meinhof Komplex (viac)
Nemecko / Francúzsko / Česko, 2008, 144 min

Réžia:

Uli Edel

Predloha:

Stefan Aust (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Nadja Uhl, Stipe Erceg, Niels Bruno Schmidt, Vinzenz Kiefer, Simon Licht, Alexandra Maria Lara (viac)

Historická dráma o nemeckej radikálnej skupine RAF. Masové protesty a narastajúca politická uvedomelosť mladých ľudí v šesťdesiatych rokoch vyústili na začiatku nasledujúceho desaťročia do radikalizácie študentov, ktorí sa chceli vymedziť voči nacizmu, za ktorý bola spoluzodpovedná generácia ich rodičov. Zároveň sa snažili o boj proti tomu, čo považovali za priame pokračovanie nacistickej politiky - americkému imperializmu, podporovanému nemeckou vládou, ktorej členovia sami mali nacistickú minulosť. Ich úsilie postupne prerástlo v ozbrojený zápas so štátom, v ktorom ani jedna z bojujúcich strán nebrala ohľad na nič a na nikoho... (STV)

Ajay

Lidé, kteří chtěli změnit režim, získali si přízeň obyčejných lidí, ale stali se sprostými teroristy. Film vypráví vznik RAF včele s Andreasem Baaderem a Ulrikou Meinhof až po uveznění a proces. Rozhodně stojí za vidění!! ()

LucMosss

Morálně krutý a surový film naneštěstí popisující SKUTEČNOU historii německého státu. Co bych zde dále rozebírala, pokud nějaká země vlastní větší skupinu talentovaných herců a širší škálu námětů k realistickému zpracování nejen vlastní minulosti, avšak i jednoduše lidské psychologie charakterů všech postav, jež minulost představovaly, nevím o tom. Zde si klasický laik ihned může udělat pravdivý obraz o všem, jež sám nezažil... ()

Mullholand

viděl jsem rychle za sebou tohle, Pouta a Životy těch druhých a tohle se mi líbilo nejvíc, skvěle natočené, svižné, přitom realistické a uvěřitelné, i přes 144 minut to nenechá vydechnout ()

vancho

Film zrejme realisticky vykresľuje korene ľavicového extrémizmu v Nemecku. Ako všetci extrémisti, aj oni vychádzali z pravdivých faktov. V NSR bolo v tom čase veľa bývalých nacistov na dôležitých ekonomických a štátnych funkciách. Ale riešiť terorizmom tieto nespravodlivosti je slepá cesta. Dobre je vykreslený fanatizmus hlavných postáv spolu s ich hippisáckym štýlom života. Dobrý výkon Moritz Belibtreu ako Baader, ktorý je známy aj z filmu Lola beží o život. ()

bezprezdivky

Trochu natahovaný, ale působivý film. Těžko uvěřit, že zatímco dnes se v anglii konají rebelie, jejíž hlavním cílem je odnést si větší LCD televizi (a ještě se s s vyfofit a dát fotku na facebook), ještě před třiceti lety v Německu část mladé generace bojovala bombami a samopaly za svou revoluci a proti imperialismu ..... Tohle je třeba část historie, kterou není moc známá a je to chyba. Film to samozřejmě napravovat sám o sobě nemůže, ale minimálně (po)otevírá oči. V tomto ohledu je ku prospěchu věci jistá dokumentaričnost filmu, zesilovaná ještě vkládáním autentických záběrů a tehdejších televizních a rozhlasových komentářů. Osobně se mi těžko věřilo, že by někdo mohl opravdu propadnout idee, že bombami změní společnost, ale tehdy zřejmě byla jiná doba a určitá část německé společnosti teroristům z RAF fandila. Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Scaevola

Precizní německá práce vytváří z téměř dokumentárního podání působivý anarchistický thriller s množstvím postav zasazených do několika "generací" teroristické skupiny RAF. Nebýt výrazné a kvalitně zahrané ústřední trojice, tak bych se v plejádě antihrdinů ztrácel. Škoda jen poněkud skokovitě vysvětlených motivací, které vedly postavy k tak (v tehdejší době) bezprecedentnímu chování. A samozřejmě opět laju na typicky německý přístup, který si odmítá zašpinit ruce příklonem k jedné straně sporu - (zjednodušeně) levice i pravice jsou vykresleny s positivy i negativy a divák tak nemá možnost ztotožnit se s kýmkoli na plátně, což výsledku ubírá na věrohodné působivosti. ()

Thomak

Nemůžu si pomoct, ale tendle biják mě nadchl. Viděl jsem pár filmů s podobně politicko-sociálně-historickou tematikou ale to je první, ke kterýmu nemám výhrad. Narozdíl od ostatních, typu Krvavá neděle a spol., tento postrádá jakejkoliv patos a svojí popisností, odstupem, syrovostí, perfekcionismem a až dokumentaristickym náhledem na věc dává divákovi možnost utvořit si na skutečné události vlastní názor. Palce nahoru, klobouk dolu a snad mé oko spočine na počinu alespoň srovnatelně kvalitním. ()

kolodej1

film na základě skutečných událostí je plný emocí, idejí a radikalismu. Není zde s kým sympatizovat, ani s proradným politickým establishmentem a jejich poskoky, ale ani s RAF a jejich pomatenými idejemi. Jako příběh je to dost silné, i když zbytečně dlouhé a jak už to u těchto filmů bývá, tak s předem známým koncem. Nicméně atmosféra i způsob uvažování teroristů jsou zde dobře vykresleny. Místy velmi zajímavé, místy ale celkem nudné. 70% ()

jessic

Věrná rekonstrukce činnosti skupiny RAF v 70.letech s vypilovanými dobovými detaily, ukazuje kam vede slepá víra v nadosobní ideu nadřazenou všemu. Provokativní film, který se snaží na levicový terorismus dívat očima levicových fanatiků. ()

Kozlowski8

Film, popisující události ve Spolkové Republice Německo v 70. letech, kdy původně studentské demonstrace proti vietnamské válce postupně přerostly v teroristické útoky levicových extremistů, organizované převážně hnutím RAF (Frakce Rudé armády). Při sledování filmu jsem měl dva problémy. Tím prvním je zbytečná délka a z toho plynoucí občasná ztráta tempa. A za druhé - přes nesporně výborně natočené a perfektně historicky zpracované téma mám pocit, že přestože je tato kapitola moderních dějin Západního Německa kapitolou velice smutnou a negativní, autoři snímku předkládají členy RAF jako hrdinné bojovníky, kteří bojovali za lepší svět a v tomto boji na vlastní kůži pocítili zvůli a krutost policie, ovládané kapitalistickými elitami. Uli Edel pojal tuto válku tak nějak relativisticky. Já mám tedy zcela jasno v tom, že - kdo zabíjí jiné lidi, není hoden ani špetky soucitu či pochopení. V tomto filmu jsem to cítil jinak, a to je špatně. Toto všechno však nemění nic na tom, že se jedná o film velice zajímavý a zaslouží vysoké hodnocení. Jednak pro jeho už zmíněné výborné řemeslné zpracování a jednak právě pro tu svoji provokativnost, nejednoznačnost a rozervanost, působící na pocity diváků, což dokazují bohaté a často bouřlivé diskuse k filmu. 75%. ()

Expozituror

Po druhém shlédnutí můžu pouze konstatovat, že tohle je prostě po všech stránkách geniální dílo, které putuje do top 10. Po filmařské stránce bez chybiček a po tématické stránce natolik zajímavé už jen informativní hodnotou. Scénař těží ze skutečných a u nás neznámých dějin Německa (faktograficky přesně) a sleduje skupinu lidí, kteří ještě za své idee byli ochotni a schopni (terorismem) bojovat na život a na smrt. V současné západní společnosti už těžko představitelné. ()

dadule777

Možná, že jde o dobrý film, ale můj šálek kávy to rozhodně není. Šla jsem do Bio Centrál Na slepo - to znamená, že jdete do kina a nevíte na co a platí se až při odchodu. Šel tam tento film a po půl hodince jsem šla pryč. Politická temáta nejsou pro mě. ()

Hamar

Tady se Němci zase pochlapili. Precizně natočené politické drama o vzniku a činnosti Frakce Rudé armády! I při značné stopáži, snímek ani na chvíli nenudí ()

ButchCB

Tento film mě velice zajímal, nejprve jsem si jej pustil a zdál se mi zdlouhavý, jenže to bylo tím, že jsem na něj neměl ten správný filmařský klid. Pak přišel druhý pokus a já vydržel skoro na jeden nádech celých těch více než dvou hodin filmu a musím říct, že mě to nikterak nenudilo. O RAF jsem znal jen útržky, tento film mi dokázal obrazně poskládat fakt jak to asi v těch sedmdesátkách bylo. Za mě 5* bez mrknutí, protože takových filmů jen houšť. Velice zajímavý komentář: Matty ()

ZetDaElO

Počas sledovania filmu som po celý čas premýšľal, prečo ešte u nás nikto nespracoval tému 1989. Samozrejme očakávam rovnako dobrý scenár, výpravu, komparz a v neposlednom rade režisérky odstup. Keď si to predstavím, radšej nech sa do toho odvážneho projektu nikto nepúšťa, kvality Baader-Meinhof Komplex sú zrejme nedosiahnuteľné. 8/10 ()

kokofek

V každé společnosti dochází ke vzpouře mladých lidí , kterým se skoro nikdy nelíbí zavedené způsoby žití a mají pocit,že je třeba změnit a nastolit jiný řád.Zpravidla se během času obrousí hrany a stanou se z nich stejní pupkatí tatíci jako byli jejich otcové.70.léta v Německu jsou však mnohem drsnější a radikálnější. ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (viac)

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009

12.01.2009

Slavnostní ceremoniál vyhlášení a předávání Zlatých glóbů pořádaný Asociací hollywoodských zahraničních novinářů je za námi a na nás je, abychom si to zrekapitovali. V oblasti filmu se stal jasným… (viac)

Zlaté glóby 2009 – nominace

Zlaté glóby 2009 – nominace

12.12.2008

Ti, pro které je vyhlašování prestižních cen Asociace hollywoodských zahraničních novinářů svátkem, se přiblížili k očekávanému večeru mílovým krokem. Včera totiž Asociace vyhlásila nominace za rok… (viac)