V rámci amerického experimentu byl zrušen rozsudek smrti a vězení jsou teď napěchována bývalými odsouzenci. Skupina více než dvou set ruských vězňů je poslána na nehostinný ostrov a ponechána svému osudu. Brzy se tu vytvoří drsné společenství s ještě drsnějšími pravidly. V boji o přežití nebude nikdo ušetřen… (oficiálny text distribútora)

Big Bear

Dobrodružná pohádka s haldou násilí, tak bych to nazval já. I mně Lavroněnko sedí a opět hrál dobře. Jelikož mám ale rád smysluplný děj, jsem lehce udiven scénářem... Ok máme tu partu drsných vyvrhelů, zajištěných policií a odsouzených, kteří jsou nebezpeční nejen společnosti, ale i sobě navzájem... Tedy snad kromě Lavroněnka, jehož pohnutky k masové vraždě a důvod vyhoštění tvůrci nakonec vyzradí. Je tu ostrov, kam vězně odvezou a nechají je být. Že po sobě klany navzájem půjdou mi bylo jasné už při transportu na lodi, obzvlášť, když zásoby byly omezené... že jedna skupina asi zvítězí, či pozabíjí zbytek mi bylo také jasné. Hra- Poslední prohrává byla hustá a palec za ní nahoru. Potud OK, včetně robinsonády hlavního hrdiny. Od jeho návratu do tábora jsem už ale nechápal.... SPOILER. Fakt nevěřím, že by banda vězňů s kleštičkama, drátem a šroubovákem rozebrala zamrzlej a kdoví jak dlouho rezavějící zakleslej hydroplán v ledu. Už vůbec nevěřím, že by si jej v táboře opravila a už vůvec vůbec nevěřím, že by po vyčištění rvoucího se tábora vojáky, jej nechali ozbrojené složky bez povšimnutí v hangáru i kdyby si mysleli, že nikdo nepřežil. Předpokládám, že další várka nepřizpůsobivých už byla na cestě. Závěr jak moderní americký křižník ostřeluje (opět k mému údivu) letící opravený hydroplán byl už hřebíček do rakve tohoto filmu a hvězdné ocenění šlo prudce dolů... Takovou sotva letící plechovku by ta loď sundala první salvou... Konec ani nebudu komentovat. Škoda, potenciál tu byl slušný, ale tvůrci asi najednou nevěděli jak to skončit... Je to za tři lumíky, ale s odřenými kožíšky ! * * * ()

Mrkvič

Jak může být rozjímavý film brutální. Jedinou normálnější rovinu filmu tvoří Lavroněnko, odsouzený za zabití dispečerů, když mu zemře rodina při leteckém neštěstí. Zbytek postav jsou vrahové, sadisti, šílenci a i samotný nápad je podobně ujetý. Vždycky se najde nějaká skupinka. Čečenci s Rusákama, Američani s Rusákama, nebo jen silní a slabí. Je to všechno o tom, jak si lidstvo potřebuje udržet svou základní vlastnost, aby nás na té planetě nebylo moc :) ()

Subjektiv

Nová země má scénář tak neúpravný, až to hezké není. Člověk pojme podezření, že slouží jen tomu, aby se v něm mohla vynořit komunita ultranásilných věznů za podmínek nepřejících přežití. Skupina trestanců samozřejmě nebuduje Utopii, nýbrž autoritářskou, násilnickou společnost, která se dík nedostatkům zdrojů požírá navzájem, a to prosím doslova. Film se raduje, že může ukazovat ztrápené ksichty, podřezaná hrdla, různé propichování, sekání, tlučení apod. Nedá se říci, že by se táborníci chovali zcela nedůvěryhodně - oni se jen chovají nezajímavě. Kdyby se film nesnažil vysvětlit, jak a proč se v arktické pustině objevili a nechal v nevědomosti diváky i vězně, šlo by zřejmě o docela průměrnou, možná i nadprůměrnou vězeňskou šoxploataci (což pro mě osobně obvykle znamená podprůměrný film). +++++ Bohužel jsme informováni, že vězni jsou na ostrov deportováni v rámci jakéhosi experimentu. Jeho účel nám sdělen není a smím-li hádat, tak se v jeho rámci usiluje především o smrt vězňů (kteří zřejmě nemohou být kvůli veřejnosti normálně popraveni). Ovšem na odpravení pár desítek již pozavíraných lidí má hokus pokus poměrně velký rozpočet, který zaplatí rotu mariňáků, torpédoborec a satelit. Škoda, že taková štědrá grantová agentura nepůsobí u nás v Čechách, to by se to zkoumalo. +++++ Kdyby občas některý z věznů nepronesl větu, která zaváněla použitým mozkem a lákala ke zkoumání možných významů, byl bych ještě přísnější. Takto alespoň slabé **. ()

EvilPhoEniX

Solidní film na styl Zabij nebo budeš zabit. Věznice praskají ve švech, proto je 200 ruských věznů vysláno na ostrov, kde mají přežít bez jakéhokoliv dohledu ochranky, jenže jak je zvykem brzy se začnou dělit na dvě skupiny a drsná ruská podívaná je na světě. Není nouze o slušné herecké výkony, sympatické hlavní postavy, i hajzly záporáky, slušná porce násilí, kanibalismus a dostatek napětí i akce, aby byl divák neustále v pozoru. Jo tyhle filmy můžu. Finále je mazec. 80% ()

noriaki

Tam kde Pán much končí, tam ruský vězeňský systém začíná. Bůh ví proč jsem si myslel že se podívám na drama z gulagu, jakkoliv vím že v Nové zemi žádný lágr nebyl. Místo toho jsem viděl jakýsi polární survival z apokalyptické budoucnosti. Scénář je triviální. Vlády světa zjistily, že výdaje na trestaneckou populaci jsou příliš vysoké a proto se rozhodly převést všechny nepohodlné na odlehlý ostrov a ponechat je tam osudu. Co se stalo dál, není těžké uhodnout. Plusem je, že si i v tomhle brakovém materiálu režisér našel čas na melancholické pasáže a psychologii, mínusem je skoro všechno ostatní. Herci jsou až na výjimky (ti co mluví anglicky) skvělí a Konstantin Lavroněnko je z nich nejlepší. Ruská produkce v posledních letech vyrábí kvalitní filmy téměř hollywoodského formátu a špičkový art který nezapadne ani v mezinárodní konkurenci. Novaja Zemlja ale nepatří ani do jedné kategorie. I v rámci žánru jde o zapomenutelný průměr. ()

• Súostrovie Nová Zem napriek svojej polohe nikdy neslúžilo ako trestanecká kolónia a ani tu nebolo nikdy vybudované žiadne väzenie. Od svojho objavenia a neskoršieho pripojenia k Rusku, resp. Sovietskemu zväzu, bolo skôr známe predovšetkým kvôli jadrovým skúškam počas obdobia Studenej vojny. (MikaelSVK)
  • Napriek názvu filmu sa filmovanie uskutočnilo na úplne iných miestach než je ruské súostrovie Nová Zem. Natáčalo sa totiž na ukrajinskom polostrove Krym, stredomorskom ostrove Malta, v metropole Ruska - Moskve a tiež v Nórsku a na nórskom ostrove Svalbard. (MikaelSVK)