Září a říjen roku 1977 vešly do dějin Západního Německa jako „německý podzim“. Tento termín označoval dobu společenského a politického napětí vyvolaného teroristickými aktivitami radikálně levicové Frakce rudé armády (RAF). Činnost jádra organizace, takzvané první generace RAF, popisoval oceňovaný ambiciózní film Baader Meinhof Komplex (2008). Německý snímek Mogadišu se věnuje události, kterou „německý podzim“ vrcholil. 13. října bylo během cesty ze španělského letoviska Palma de Mallorca do Německa uneseno letadlo s kódovým označením Landshut společnosti Lufthansa s osmdesáti sedmi lidmi na palubě. Akci, která skončila o tři dny později zásahem německé speciální jednotky na letišti v somálském Mogadišu, provedli členové Lidové fronty za osvobození Palestiny, kteří požadovali propuštění vězněných čelných představitelů Frakce Rudé armády. Velkolepě pojatá dramatizace se stejnou mírou zaměřuje na situaci uvnitř uneseného letadla i snahy politiků a specialistů zachránit rukojmí. Ačkoli snímek vznikl coby televizní produkce společnosti teamWorks, díky mistrovské režii a preciznímu scénáři si nezadá ani s hollywoodskými tituly. Výrazně tomu napomáhá dravý reportážní styl, jaký najdeme v soudobých amerických áčkových thrillerech typu Bourneovo ultimatum, potažmo v tematicky podobném Letu číslo 93 (2006) Paula Greengrasse. Ačkoli se film může pochlubit precizní výpravou, maskami, speciálními efekty i nezbytnou materiální podporou letecké společnosti Lufthansa, vyprávění se neopájí retro reáliemi, nýbrž se zaměřuje na drama postav a snahu řešit vypjatou situaci. Výsledkem je evropsky civilní thriller v hollywoodsky dramatickém stylu. Navzdory tradičním schématům se Mogadišu nesnaží únosce démonizovat a naopak i je ukazuje jako lidi lapené v patové situaci. V tomto ohledu si z výborného hereckého ansámblu v čele s německými hvězdami Thomasem Kretschmannem a Nadjou Uhlovou zaslouží vyzdvihnout francouzský představitele vůdce teroristů Said Taghmaoui. (oficiálny text distribútora)

Pawlisman

Film jde přímo k věci, žádné zbytečné kudrlinky. Také tomu vše zcela věříte, navíc, když víte, že je podle skutečné události, film vás skutečně strhne. Nejde o americkou akčňárnu a tak pro někoho bude mít chvilkové hluché časy, ale autenticita je hlavní. Věřím, že politické zákulisí a celá rekonstrukce je pravdivá a doufám, že mě nikdo nešidil. V tomto se teda němčouři vytáhli. Skoro i 5 hvězd, ale přeci jen málo literárnosti a umění - 8,5/10 ()

agassi68

Keby som predtým nevidel Baader Meinhof Komplex a United 93 dám bez váhania plný počet. Ale aj tak sa jedná o špičku žánru. Prehľadné s pohľadom aj do zákulisia, bez afektov. Navyše sa to skutočne stalo. Umenie spočíva v tom, že sa stanete ako keby samotným účastníkom únosu a potom ste véééľmi radi, že je to len v televízii.. ()

MickeyStuma

Letadlo Landshut a členové Lidové fronty za osvobození Palestiny požadující propuštění čelní představitele Frakce Rudé armády. Byť je snímek televizní, může si to klidně rozdat s podobně zaměřenými velkofilmy. Příběh na základě skutečné události sleduje celý průběh únosu letadla, dramatické chvíle uvnitř, vyjednávání a zásah. Napětí by se dalo krájet, akce střídá druhou. Jeden by ani neřekl, že by to mohl být čistě německý film. A přeci je. A je taky vidět, že se pro značnou věrohodnost vůbec nešetřilo. Což se velmi vyplatilo a tak vzniklo jakési svědectví, jak to asi tak mohlo nějak vypadat. Klobouk dolů, tohle by mohla být klasika. ()

Kinpr

Inspirace Mnichovem a United 93 je zřejmá a přestože jde o německou televizní produkci, snímek je překvapivě dobrý a rozhodně stojí za shlédnutí. ()

celticek

Na TV film solidní, ale zase bych to nepřeceňoval..kdybych na to šel do kina, tak budu zklamaný..je to ale o míle dál než třeba Let číslo 93. ()

haffen

Vážne skvelo natočená dráma o únose lietadla Lufthansy. Filmu sa toho nedá veľa vytknúť. Akurát kamera bola až odporne roztrasená, čo miestami dosť rušilo. Na Nemeckú kinematografiu s pošramotenou povesťou je to príjemné prekvapenie. 4* (80%) ()

joelly01

Velice povedena rekonstrukce unosu letadla Lufthansy nasimi oblibenymi mirumilovnymi muslimskymi spoluobcany. Story snad vsichni zname (kor jestli jsme vsichni velci znalci RAF ery, a ja tedy opravdu jsem). Vyborni herci, skvela vyprava. Celou dobu jsem napetim ani nedychala, i kdyz jsem vedela jak vse dopadne a kdo neprezije. Film byl natocen pro televizi a ja ho mam z mediathek a tak jednou do roka si na nej cas najdu. Je zajimave videt ten posun ve vnimani levicoveho terorismu. Zatimco v tech sedmdesatych letech to bylo co to bylo = proste terorismus, tak ted se z toho stala takova "salonfähig" zalezitost a priznivci tady techhle RAF svini ted vylezaji jako houby po desti a roztahuji se cim dal vic. A media i politicke "elity" je v tech jejich drzostech jeste podporuji. Pristi rok (2o17) bude 40 let vyroci "nemeckeho podzimu". V 1997 i v roce 2007 vychazely vyrocni vydani casopisu jako Spiegel, Focus, Era nebo National Geographic s velmi kvalitnim a dobrym rozborem te doby. S cim prijdou pristi rok, to netusim. Pri soucasne politicke "nalade" to asi bude o hodnych muslimskych bojovnicich, jejich slusnych nemeckych genossen z intelektualniho prostredi a zparchantelych a zkorumpovatelnych pravicovych politiku a zidu okupantu. Evropa as we know it proste skoncila. Nastupuje era Mordoru. ()

Shanen29

Německá kinematografie se v posledních letech hodně změnila,zvláště dramata opravdu bodují a Mogadišu je příkladem velmi dobře natočeného snímku z prostředí únosu letadla. ()

nula87

Výborně natočený příběh skutečného únosu letadla, s prokresleným politickým pozadím. Některé scény jdou opravdu až na dřeň, a i když třeba víte jak to dopadlo, napětím místy nemůžete popadnout dech. 80% ()

DJ Kritik

Atmosféru 70-ich rokov tu cítiť a kamera je vskutku dobrá. Človek sa dozvie aj niečo o únose ako takom, len dialógy su ako z TV epizódy Derrick. ()

ac1976 odpad!

"Rozhodne nedovolím, aby ohrozili našu demokraciu"! Čo??? Veď na scenári snáď spolupracoval nejaký darmožráč z nášho parlamentu! Že 79%? Ďalší nemčúrsky nepodarok, im asi naozaj pasuje len Kobra 11! ()

Jehan

Skvělý film se skvělými herci. Autentický, v rámci míry, po kterou lze filmům věřit. Německým možná více než jiným. ()

DePompon

Zimomriavky spôsobené faktom, že Ľudová fronta za oslobodenie Palestíny ešte jestvuje. V každom prípade, film si zaslúži kladné recenzie, vďaka pútavému spracovaniu. Škoda, že si to všetko museli odžiť reálne postavy. ****/***** ()

krijka

Takřka dokumentárnímu pojetí dramatického únosu německého letadla roku 1977 možná chybí naléhavost Greengrassova Letu číslo 93, ale i tak vzniklo mimořádně povedený dílo, které diváka nenechá vydechnout. Od samého počátku Divák ví, jak to skončí, ví, že únosci neskončí dobře, ale neví, jak to přesně dopadne s unesenými, tedy pokud není specializovaným historikem. A tak s nevěřícným pohledem sledujeme řádění RAF v Německu a nechce se nám věřit, že ještě v 70. letech mohla ultralevicová komanda provádět taková zvěrstva. Tento film by měli někteří dnešní levicový aktivisté sledovat povinně. Film však není jednostranný, únosci nejsou žádná vraždící monstra, jejich velitel, nerozhodný mladík, má problém někoho zavraždit, je však rozhodnut svůj úkol splnit. A když mu nalžou, že jejich požadavky německá vláda splní a nastane jakési sbratření mezi unesenými a únosci, člověk pochopí i stockholmský syndrom. Ač se jedná o televizní produkci, jde o nadprůměrný počin. ()

Agnostik

Tak tohle se německým filmařům opravdu a naprosto dokonale povedlo!Film má spád a bez nějakých paplanic kolem jde rovnou k akci,jisté kouzlo v odehrávajících se 70tých letech je s filmu příjemně cítit.Je udivující že film je uveden pod televizní produkcí.Věřím že kdyby byl směle uveden i stouto formou jakou je natočen do kin byl by to hit i bez nějakého hollywoodského patosu.Konečně vznikl opět velmi dobrý a kvalitní evropský film,na téma terorismu 90%! ()