Príbeh zasadený do Los Angeles začína tragickým okamihom, keď za horúcej letnej noci vyskočí z okna svojho bytu Mandy Hunsakerová. Vyšetrovaním je poverený Roger Murtaugh (Danny Glover), skúsený čierny detektív pred penziou, ktorý lipne na svojom rodinnom zázemí a vždy sa snaží o nenásilné riešenie. Ako parťák je mu proti vôli pridelený Martin Riggs (Mel Gibson), špecialista z protidrogového oddelenia, nervovo labilný chlapík so samovražednými sklonmi. Martin je skľúčený smrťou svojej manželky a nikto s ním nechce spolupracovať, pretože je to nebezpečné. Silná averzia medzi oboma musí na čas ustúpiť udalostiam, ktoré nadobudnú dramatické tempo. Rogera navštívi otec zavraždenej, jeho bývalý kolega z Vietnamu, a chce od neho, aby vrahov jeho dcéry nezatýkal, ale zabil. Keď policajti navštívia jedného z Mandyiných priateľov, dostanú sa do divokej prestrelky a Martin zachráni kolegovi svojou nezvyčajnou odvahou život. Roger ho pozve k sebe domov na večeru, kde je Martin zaskočený rodinnou pohodou. Muži k sebe začínajú byť zmierlivejší. Ďalší deň  chcú navštíviť Mandyinu kamarátku Dixie, tá však zahynie pri explózii svojho domu. Martin zistí, že bola použitá vietnamská nálož a Hunsaker prizná, že za všetkým je bývalý generál McAllister (Mitch Ryan), ktorý za vojny vo Vietname organizoval obchod s heroínom. Keď bol vyhodený z armády, opäť obchod rozbehol, tentoraz samozrejme nie pre vládu, ale na vlastné triko. Tiež prizná, že Mandy bola zabitá ako výstraha, aby Hunsaker neprezradil chystanú zásielku veľkej ceny. Skôr ako stačí povedať všetko, zastrelí ho McAllisterov zabijak Joshua. Skutočne do tuhého ide v  okamihu, keď je unesená Rogerova dcéra Rianne a obaja muži sa ocitnú v zajatí bezcitného generála... (TV Markíza)

P@\/EL

První díl z klasické akční série o dvojce poldů, kteří se skvěle doplňují. Byl jsem ovšem zklamán, že film trpí typickým neduhem akčňáků hollywoodské produkce, a to tím, že hlavní hrdinové se zde vyhnou všem kulkám a dokážou se vyhrabat i z těch největších sraček, což je hodně nadnesené. To však nemění nic na tom, že film naservíruje našlapanou akci, několik povedených hlášky a poutavý děj. A nutno samozřejmě dodat, že herecké výkony jsou taky na úrovni. ()

kodwin

Pro mě průměrný film. Do setkání na poušti rozehraný na čtyři hvězdy, od té doby jen předvídatelný scénář a průměrná akce. Důvod, proč se koukat, je jen mladý Gibson, jehož postava je zajímavá. ()

adako

rozmýšľal som ako duchaplne zhodnotiť tento film keď tu zrazu v zaujímavostiach vidím že teta kritička Johanna Steinmetzová už to všetko povedala za mňa: "Jako thriller postrádá logiku. Jako policejní film postrádá platné policejní standardy, a proto mu chybí autenticita. Jako přehlídka bojového umění je tento film zklamáním. A jako dobrodružně-akční je nemožně dětinský." Pobavil, ale Posledný skaut je lepší. ()

mmajjkii

Celá série je prozatím úžasná. Je to vtipné - ne však laciné, či trapné - zábavné a svižné - ne však odfláklé, či osekané - na akční film to má i krutopřísný příběh s výborným scénářem. M. Gibson a D. Glover jsou parádní dvojka, chemie mezi nimi pracuje na 110%. Prostě na tyhle "sračky" nebudu nikdy starej, 5*, IMDb 10/10. ()

Peabody

hlavní přednost prvního dílu je podle mého v tom, co tu není. Není tu žádnej zasranej vtipálek Jar Jar Binks alias Joe Pesci, který by bavil průměrné americké publikum aby se smálo. A Gibson je tady skutečně šílený, ale dokonalý a oceňuji taky to, že někdo něco udělá jako první. A tady to funduje, i když hodně toho už tady bylo mockrát. Padouch je taky správnej, to je důležitý a Gary Busey je jeden z nejkvalitnějším kousků. Mladičká Joan S je taky pěkná. Pět bodů nedávám jenom za tu zbytečnou americkou rvačku na pěsti na konci, protože je zbytečně natahovaná, porušují se při ní fyzikální principy, prostě tyčí nejde mávat jako brčkem a i když hezky končí tak mi prostě vadí Kdyby bylo 4,5, byl bych raději. ()

WilliamWalla

Odkedy som na tejto stránke tak som v komentároch ešte nespomenul, že by som dal nejaké filmu 6 hviezdičiek, ale časy sa menia a toto je práve ten film, ktorý si ich zaslúži. Čím viacej krát si tento snímok pozriete tým viacej si všimnete takých menších detailov, ktoré robia z filmu dielo dvoch géniov (Black/Donner). Scéna v úplnom závere , ktorú magicky zakončil Roger pre mňa legendárnou hláškou: "Myslíš si, že budem jesť na Vianoce toho najhoršieho moriaka sám?". Ďakujem Donnerovi a Blackovi, ďakujem Gibsonovi a Rogerovi, že dali svetu tento kultový buddy krimi thriller "se všým všudy"! ()

Gamine

Přesně tohle si představuju pod pojmem 80. léta, z té atmosféry místy čišela úplná euforie. Celý film je kromě zápletky hlavně o vztahu dvou policajtů, kteří si k sobě postupně najdou cestu a nenechají se ve štychu. Nejvíc tu pro mě ale vynikla postava Rigse, která má jak hloubku, tak je i zábavná, nehledě na to, že sám sebe používá jako zbraň :) ()

Camel91

Nejlepší akční duo (když se zamyslím tak mě nenapadá kdo by tuhle dvojici dostal a to tu máme dobré spolupráce Tango a Cash, Mizerové, Willis a T.Morgan/D.Wayans, Jackie Chan a Tucker, Tom a Jerry) - spousta parádních dvojic ale tato prostě vede perfektně napsané,natočené, legendární. Žádný z dílů nemá chybu a né nejsem starej na tyhle srandy ;) ()

Bogrant

Vždy som mal zo smrtonosných radšej pascu, i keď zrovnávať to je zrejme chyba, za ktorú môžu hlavne málokedy originálny distribútori, ale zbraň má výhodu v podobe útočnej, dokonale nesúrodej, no skvele sa doplňujúcej dvojici "Géčok", ktorá bez problémov predá akúkoľvek hlášku, vtipnú narážku a hravo zvládne aj tú akčnú stránku, takže v podstate nikdy nič proti. ()

A.MacGyver

Start série jak má být. Akční komediální jednička jede a vše vlastně startuje. Rigs sebevražedný magor a Roger se těší do důchodu. Lepší protipóly snad nejde vymyslet. ()

Chicharron

Etalon akčního filmu. Mel Gibson, Danny Glover a Gary Busey ve formě jako nikdy. Ani nevím kolikrát jsem ten film viděl. Ideální vánoční film spolu s Die Hard a Mrazíkem. :) ()

motyka52

Banální kriminálka se spoustou nesmyslů a cheesy osmdesátkovým feelingem, ale hlavě fantasticky zábavnou a charismatickou ústřední dvojíci, která to celé táhne. Na ničem jiném tady nezáleží. Vtipné situace střídá dostatečné množství akce, která sice není vždy úplně přehledná (závěrečný souboj), ale všechny neduhy vyžehlí zas a znovu nahláškovaná chemie mezi Gibsonem a Gloverem. I´m (never) too old for this shit! ()

Kritickej

5/10 Tahle série mě vždycky připadala o několik řádů horší než Smrtonosná past. Její oblibu jsem nikdy nepochopil. Vzhledem k obřímu úspěchu je to spíše moje chyba, mě to ale připadá jako obyčejná kriminálka s nadprůměrně dobrou policejní dvojkou. ()

Feacher

Na 5* to rozhodně je, to určitě, ale v porovnání s jinými filmy mě 88% překvapuje. Je to sice akční klasika, která má všechno včetně humoru, ale zas takový rozdíl oproti jiným akčním filmům jsem nenašel. Kdyby záleželo jen na mě, klidně dám i 90%, ale podle toho jak znám csfd hodnotitele, tak je pro mě 88% záhadou... ()

MartinNewman

Sešel se v jednom roce Richard Donner, tehdy skvěle píšící Shane Black, před kameru dali charizmatického Mela Gibsona a skvělý protějšek Dannyho Glovera a objevila se nejlepší akční krimi, jakou si člověk umí představit. Každá krimi potřebuje super záporáka, tak vsadili na dnes už legendárně nechutný ksicht jménem  Gary Busey a máme skoro celý komplet. Proč skoro celý? No protože takový krimi thriller potřebuje hudbu. A tady ta hudba je nadčasová a postarali se o ni dva geniální borci Michael Kamen a Eric Clapton. Další dvojice snů v jednom filmu. Krása. O honičky a střílení určitě ve filmu není nouze, ale čím je zásadně toto dílo podpořeno, to jsou hlášky a dialogy, které by v dnešním zkurveném světě těžko prolezly. Naprostá genialita hodna pouze plných bodů. Za 5. ()

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

23.08.2023

Tak se dvojici herců Jason Momoa (Aquaman) a Dave Bautista (Strážci Galaxie) přece jen poštěstilo. V roce 2021 totiž navrhli, že by si spolu mohli zahrát v akční buddy komedii ve stylu Smrtonosné… (viac)

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Bautista s Momou v akční komedii

Bautista s Momou v akční komedii

13.11.2021

Vzniklo to původně jako vtip, jenže pak se hercům Daveovi Bautistovi a Jasonu Momoovi nápad zahrát si společně v akční policajtské komedii ve stylu Smrtonosná zbraň zalíbil natolik, že ukecali… (viac)