Do ospalého zapadákova přijíždí nový strážce pořádku, což se sice zamlouvá starousedlíkům, ale ne muži, který zde doposud platil za hlavní autoritu. Premisa jak vystřižená z klasického westernu; jen tentokrát není dějištěm historická usedlost v Americe, nýbrž současná dánská vesnice v Jutsku obklopená močály. Sem je za trest převelen kodaňský policista Robert, jehož příchod je vítán podivně uspokojeným výrazem místních obyvatel. Konstábl, jehož chování „podle příručky“ je záhy konfrontováno s lokálními zvyklostmi, začíná tušit, že za fasádou zdánlivě obyčejného maloměstského života se skrývají zneklidňující tajemství. Groteskně laděné drama se žánrovými odbočkami ke krimi, westernu či hororu, natočené podle románu Erlinga Jepsena (autora předlohy úspěšného Umění plakat), vyniká originální stylizací a poutavým vykreslením temné atmosféry obestírající podivně vyšinutou komunitu. (Česká televize)

zuzinka2

Po Lovci hlav další skandinávský film a opět příjemná podívaná. A i tentokrát se jedná o zajímavý mix žánrů, ale v tomto případě se na rozdíl od prvního filmu, který byl spíše akčního ražení, jedná o pomalejší záležitost s velmi černým humorem. Musím přiznat, že jsem si při jeho sledování také vzpomněla na filmy bratrů Coenů a L. von Triera (hlavně na Dogville). Jednotlivé postavy jsou zajímavé, stejně jako samotné městečko, které je obklopeno bažinami, ve kterých se snadno ztrácejí nepohodlné věci. Plus výborná atmosféra, která vás nenechá se od filmu zvednou a vynikající závěr, který celý film krásně uzavírá. 80% a musím si dát pozor na další skandinávské filmy. ()

Lindiště

Vypracovaná atmosféra městečka s vlastními zákony, kde obyvatelé neradi vidí nikoho nového a z jistých důvodů si nechtějí nechat zasahovat do "svých věcí". Pokud nezapadnete mezi místní, pravděpodobně budete mít problémy. Spousta dějových zvratů, osudových rozhodnutí, která jsou naprosto opačná než obvyklá rozuzlení v jiných filmech, jedna ženská na zabití, močál jako konečné řešení problémů, mizející postavy, které nikdo nepostrádá a jeden potrestaný policista, který si neví rady, jak s tímto vším naloží. Celkově za 5. ()

zette

Ukrutne stastni je typicky dansky film, kdy na relativne male plose ( obci ) se da zahrat velke divadlo. Tempo filmu se muze zdat pomale, proc take ne, kdyz se na danskem venkove nic nedeje ( pripominalo mi to divoky zapad )... Snad az na nejake to zmizeni, umrti a par nestastnych nahod. Puvodne jsem plny pocet hvezdicek dat nechtel, zaver filmu me vsak dostal- fenomenalni. Pro fanousky severske kinematografie klenot, pro zbytek mozna nuda. ()

kusper

Naprosto, naprosto perfektní film, který dělá velkou čest všem severským filmům. Absurdní zrcadlo dnešní společnosti s klasickým severským brutálním humorem. ()

campix

Dánská černokomediální depka z odlehlejší části Dánska, kde jsou lidé trošku jiní a situace řeší také trošku jinak. Náladou a vykreslením absurdních situací je to až Coenovská látka, která dokáže zaujmout a také pobavit. V hlavních rolích staří známí z dánského rybníčku. Jakob Cedergren v hlavní roli nedávno zazářil v Tísňovém volání a Kim Bodnia je jednou ze stěžejních postav legendárního seriálu Bron. Celkově tak povedená a zajímavá podívaní. ()

BoXBe

Dánské Twin Peaks, nic moudřejšího mě nenapadá, přirovnání se nabízí na prvním místě, atmosféra je obdobná a všechno v tom filmu sedí akorát. Doporučuji, ale neohodnotím na maximum, přeci jen - zlatý fond to není a nikdy nebude... ()

majo25

Americky pôsobiaca mysteriózna dráma - ako spracovaním, tak príbehom a jeho vyuzlením. Mysteriózna linka funguje veľmi dobre, príbeh má tempo a pekne odsýpa, škoda preto, že film zlyháva vo vykreslení postáv, v klišé s nimi súviasiacimi a niektorými nelogičnosťami. Hlavne na konaním a pohnútkami hlavného hrdinu čoby policajta mi viackrát ostával rozum stáť a nezmenilo sa to do konca filmu. ()

angel74

V odlehlém dánském městečku, kde krávy dávají dobrou noc, všichni včetně koček se zdraví „Brej” a nedaleký močál skrývá nejedno tajemství, vládne atmosféra tak hustá, že by se dala krájet. Když se k tomu ještě přidá parádní herecké obsazení, dramatická zápletka a specifický severský humor, rázem je i v takovém zapadákově o zábavu postaráno. (85%) ()

dr.fish

Trochu mi to připomnělo Stoneův U-Turn. Chlapík se dostaně do městečka a to ho semele. Mělo to být na hcvilku a je to navěky. Tohle je trošku syrovější obrazem, ale jinak velmi dobře zmáknuté.75% ()

Mylouch

Pro mě při prostorové sevřenosti moc alternativně pomalé tempo a nezáživně kostrbatá pokerface stylizace v dánském pojetí.. "Přišel jsem vrátit kocoura. Můžete ho hodit do močálu s ostatníma." 2-3* ()

danliofer

Super film připomínající svým druhem humoru tak trochu Adamova jablka. Rozhodně vřele doporučuju všem, kdo ujíždějí na černém skandinávském humoru :-) ()

octopuska

Jakob mě okouzlil, už v Submarinu, které na mě hodně zapůsobilo a tady je neméně skvělý. Atmosferický snímek se strohou konverzací, bažinou převlečenou za skládku mrtvol a jiného nepotřebného harampádí. Spolkem karbaníků, kteří hledají parťáka. A jiných podivných lidiček v jednom podívném městečku, kde si problémy řeší zcela svérázným způsobem po svém. Takže náplava Robert, který se tam přijede, tak trochu schovat, před nevalnou minulostí, si záhy svými nechtěnými skutky a činy podepíše ortel. A myšlenky na odchod z tohoto podivného městečka, kde se všichni tváří ukrutně šťastně se pomalu rozplynou, jak mraky nad bažinou. "Teď jsi náš Roberte". ()

tatanapope

Ironie je , že tenhle snímek je podle skutečných událostí . Co se děje ve světě je někdy až k neuvěření . Ty se nám nelíbíš , tož šup s tebou do bažiny a ke všemu je to velmi slušně a věrohodně natočeno . Nemám , co bych vytkla . Viděno v rámci VÝZVA 2015 od : PetrPan ()

Tosi

Věci někdy nejsou takové, jaké se zdají na první pohled. Zvláště ne v zapadlém venkovském městečku s vlastními pravidly, kam přijíždí stále ještě duševně nevyrovnaný policista Robert na krátkodobou službu policejního náčelníka, s odhodláním odčinit své nedávné profesní selhání. Zapadnout mezi místní je velmi složité a tak je Robert zpočátku nevinně, ale později svoji vinnou, postupně vtahován do temného močálu spiknutí, který nabízí plno zvratů a překvapení. Film má sice pomalé tempo, ale nikdy zbytečně nezdržuje, zato vás neustále nutí být ve střehu. Nevlídné a zapadlé venkovské prostředí příběhu velmi pomáhá a temný děj je tak místy až lynchovsky nepřehledný. U mě za čtyři a půl hvězdičky. ()

Raven0

Hooodně solidní 3 hvězdy. Kluci z čech by se měli od seveřanů učit! Proč se u nás nenatočí také něco, na co se dá dívat??? ()

Elementál

Johohó! Tak to bylo něco! Ze začátku mi přišlo, že se ve snímku ani nic moc neděje a že se jedná o jednu z těch klasických slabších detektivek. Jenže chyba lávky! Znenadání se objeví (pro mě naprosto nečekaný) zvrat a my sledujeme rázem úplně jiný film. Skoro jsem si až říkal, že takhle to přece být ani nemůže... Nicméně vše se určitým způsobem zase srovná a dospěje do "šťastného" konce s pohodovou hudbou a život jde dál... _______Jakob Cedergren zvládá utáhnout celý film de facto sám, ale ostatní herci taky nejsou špatní. Po řemeslné stránce se dle mého nejedná o "pětkový" film, ale zasáhl mě natolik, že si tak vysoké hodnocení zaslouží. ()

LadyDevil

Mám čím dál radši filmy, kde vlastně nikdo není normální... Zatraceně zvláštní atmosféra MOJN dodává filmu zvláštní příchuť, průběh a děj mě docela překvapil, což vždycky potěší... Frygtelig lykkelignavíc má navíc takovou zvláštní vlastnost, že se docela zažere pod kůži a hlodá, vrací se... některý scény nezapomenutelný.. no a impozantní závěr to všechno krásně završil, 4* ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech

13.07.2008

Přestože si nejnovější režijní počin Michaely Pavlátové Děti noci samotný cenu neodnesl, hlavní herečtí představitelé filmu Martha Issová a Jiří Mádl doslova ovládli podium velkého sálu hotelu… (viac)