Temné patro

Scenár:

Pekka Lehtosaari

Hudba:

Ville Riippa

William Hope, Leon Herbert, Ronald Pickup, Philip Bretherton, Noah Huntley, Dominique McElligott, Skye Bennett, Mr. Lordi, Kita, Amen, Ox, Awa, Jussi Haukkamaa (viac)

Pouhých sedm pater může být tou nejhorší noční můrou
Otec se chce o svoji autistickou dceru postarat sám a násilím ji odvést z nemocnice. Při útěku ale zůstanou uvězněni spolu s dalšími šesti lidmi ve výtahu. Incident je však pouze začátkem té nejhorší noční můry. Když dveře výtahu po delší době dveře výtahu konečně otevřou, najdou jen strašidelně prázdné chodby několik zohavených těl. Je to práce netvorů z temné strany, kteří se právě pouští do děsivého útoku na své nové oběti. Začíná být jasné, že na malém autistickém děvčátku leží otázka přežití celé skupiny. (oficiálny text distribútora)

Eventyrer

Žiadna predohra, hneď išli na vec. Nulový začiatok filmu dosť ublížil a herecké výkony stály za veľký prd. Desivé to síce naozaj bolo, ale strach v očiach hercov nebol žiadny. O postavy človek nemá sebemenší záujem. či zdechnú mučivou smrťou alebo ich roztrhá gorila nahodená v motorkárskej veste, je skrátka u prdele. ()

GTS_PUNK

"Not six, not seven, not hell and not heaven." Filmy sa zväčša rozdeľujú na tri kvalitatívne kategórie - skvelé, zlé a priemerné. Lenže kdesi v kúte filmového sveta skrčená čupí aj štvrtá nenápadná kategória, ktorá predstavuje snímky, o ktorých si diváci presne nevedia utvoriť mienku. Bolo to dobré? Bolo to zlé? A práve do štvrtej kategórie, ako ste už asi uhádli, patrí aj horor Pete Riskiho. Ale nie je horor ako horor, že? Príbeh snímku je zasadený do prostredia nemocnice kdesi vo svete, a čuduj sa svet, v tej nemocnici sa zasekne výťah so šesticou ľudí. Keď sa konečne pohne a otvoria sa dvere, je nemocnica zrazu prázdna a dejú sa v nej nevysvetliteľné veci. Skupinka sa snaží dostať von, ale na každom z poschodí na nich čaká čosi desivé, čosi prekvapivé, či nečakané. Podarí sa im dostať von? Pri väčšine podobných hororových scenárov je presne toto otázku, ktorú by si kládla väčšina divákov. Lenže v prípade tohto hororu je skôr na mieste otázka, čo chcú tvorcovia týmto príbehom odovzdať divákovi. Zo začiatku sa síce zdá, že sa bude jednať o "klasické" klišé vyvraždeného priestoru, v tomto prípade nemocnice, čo sa do istej miery aj deje, ale ako dej plynie, divák sa postupne prestáva orientovať v tom, čo vlastne sleduje, čo je hlavnou dejovou zápletkou, a aký má približne očakávať záver. Každý si bude myslieť to svoje, ale na presnú pointu celého snímku pravdepodobne nepríde nikto. Snáď asi len jeho tvorcovia. Aj keď záver ponúka možné vysvetlenie, stále je jedná o dosť hmlistú záležitosť, z ktorej nemožno presne vyčítať, čo je pointou tohto filmu. Aj keď nápad so zastaveným časom možno považovať za dobrý a zaujímavý. V takto všelijako vyznievajúcom príbehu môže divák očakávať aj zmesku podobne vyznievajúcich postáv. A veruže sa ich aj dočká. Šesticu z výťahu možno považovať za typické žánrové klišé odpozorované z iných snímkov, a zahŕňajúce: zvláštne autistické dieťa (sympatická Skye Bennett), jej nebojácneho otca (Noah Huntley), nemocničnú sestričku (Dominique McElligott), obetavého sekuriťáka (Leon Herbert), nervózneho a všetkých nenávidiaceho kravaťáka (William Hope) a šialeného bezdomovca (Ronald Pickup). Postavy ako zo žánrovej šablóny samozrejme celú dobu filmu oplývajú frázami ako "What the hell is going on in here?" či "What the hell was that?", ale odpovedí na ne sa, ako inak, nedočkajú. Prekvapivé, že? Dark Floors je filmom, ktorý si v prvom rade zapnú zrejme fanúšikovia hudobnej skupiny Lordi, ktorá tu zohráva malú-nemalú úlohu. Avšak ani ich účinkovanie, ktoré malo v dobe vydania filmu posilniť ich postavenie na hudobnej scéne po vyhranom Eurovision Song Contest 2006, nie je niečím, čo by oslnilo ako ich fanúšikov, tak bežných radových filmových divákov. O zvyšku filmu ani nehovoriac. Príbeh z veľkej časti postráda logiku, no hlavne vysvetlenie, postavy sú klišovité a príliš nezaujmú, a o hororové prvky tu divák takmer ani nezakopne. Malými plusmi sú potemnelé prostredie nemocnice, aj keď aj to je slabší priemer, a záverečný soundtrack "Best Loose In Paradise". V konečnom dôsledku je však lepšie sa tomuto fínskemu dielu vyhnúť. A to platí aj pre fanúšikov Lordi. O nič totižto neprídete. () (menej) (viac)

Nix

Ano, když jsem poprvé viděl jak Lordi vypadají, hned mne napadlo, že by mohl být s nimi nějaký horor. Jenomže tohle je špatný, jako fanoušek jejich muziky jsem si dal za to, že to opravdu vydržím, pár scén bylo dobrých, ale pokud vyloženě nejste fanoušek jejich hudby, nemá smysl se na to dívat, opravdu to není nic speciálního a radši sáhněte po něčem jiným. ()

renegrido

Kdyby v tomto filmu nehráli členové skupiny Lordi, nejspíš bych se na něj vůbec nepodívala. Škoda, že se ve filmu mockrát neobjevili, určitě by to bylo zajímavější. Myšlenka s překrýváním času je sice hodně zajímavá, ale přesto jsem se poměrně nudila. Vlastně se celou dobu neděje skoro nic než jen to, že se několik lidí snaží dostat z nemocnice. Při lepším zpracování bych si to možná užila víc. ()

DavidWebb

Pôvodne som tento film ani hodnotiť ani komentovať nechcel. Ono vlastne nie je čo. Ale je tam jedna scéna, pri ktorej som si od smiechu skoro cvrkol do trenek. Výťah - hasák. To bolo fakt božííí! BTW hrajú tam dvaja herci, ktorí sa objavili vo vedľajších úlohách Alien2 a Alien3. ()

Tormentor665

Když jsem se dozvěděl, že v tomto filmu mají hrát Lordi, tato dost laciná finská vykrádačky šarmantního Alice Coopera, tak jsem fakt moc neočekával. Jenže světě div se, ono to v rámci tematu a příběhu zas tak hrozné není. Kostýmy Lordi by sice nevyděsily ani mimino, ale jak dobře víme, dospělí jsou dementní a bojí se všeho. Pomohlo i to, že jako film je to výborně natočené a konec tak debilní, až geniální. Vyšší hodnocení se dát sice nedá, ale zase žádná sračka to není. ()

Pai-Mei

Veľmi slabé. Jednu hviezdu dávam len za nejaký ten špecálny efekt a zaujímavú myšlienku filmu, ktorú však tvorcovia a herci totálne sprasili. O hereckých výkonoch sa tu nedá hovoriť, tá holka na vozíku mala radšej mlčať, pretože každá veta, ktorú vypustila z úst (aj keď ich nebolo tak veľa), znela v jej podaní neuveriteľne smiešne a absolútne sa jej to nedá uveriť. Ďalšia vec, scream queen? Trapnejšieho ducha som dávno nevidel, možno v nejakom starom horore zo zámku. Čo ma ale fakt pobavilo, keď som videl ako ten neschopný strážnik zobral hasiaci prístroj a ovalil ním chlapíka vo výťahu, pri čom chcel samozrejme trafiť niečo iné... No otras! ()

lusa

Čo do mrne toto bolo? To už je aké plytvanie mojim časom? Vrcholne nesympatický herci, to dievča prisámbou najviac, úplne mi pila krv. Tie kreatúry, duch, si snáď Fíni robia prdel alebo čo? Pointa žiadna, jednu hviezdu dávam za tie kulisy z mŕtvol, to ma chvíľu bavilo. Škoda sa týmto vôbec zaoberať... 1* ()

Billy.3

Finskou metalovou skupinu LORDI už zřejmě nebaví točit videoklipy a nahrávat CD, tak si pro změnu zahráli pár monster ve filmu. Bohužel tohle potopilo celý film. Pokaždé když se zjevilo monstrum, tak jsem v něm viděl nějakého člena kapely LORDI a při závěrečné scéně jsem se dokonce začal smát. Nebýt tohoto, tak by moje hodnocení bylo daleko vyšší, protože je to vynikající horor se skvělou atmosférou a solidními triky. Bohužel druhá věc, která film potopila byl jeden z nejhorších závěrů jaké jsem za poslední dobu viděl. ()

Cortesz

Ze začátku to měla docela strašidelnou atmosféru, nějací duchové, takže jsem čekal duchařinu, nakonec se tam zjevej nějaká monstra, která sice vypadala dobře, ale nechápu jejich výskyt, ani chování, vlastně jsem nějak nepochopil děj, a to vůbec. Finští tvůrci mysleli jak nenatočili skvělej horor, možná by jim to vyšlo, kdyby se scénáři věnovali více než 5 minut. Celkově je to pro mě 80 minutová nuda, s nadějným začátkem a beznadjným koncem, střed je nuda s pár dobrými momenty. A ani ti Lordi a ti jejich skvělé masky tomuhle fílku nepomohli. ()

ktzc

K tomuto filmu jsem se dostal čistě náhodou a mohu říct, že dokud jsem nevěděl, že tam "straší" členové kapely Lordi, tak se mi film líbil. Ponurá atmosféra prázdných nemocničních chodeb, kde nikdo neví co se stalo a kam všichni zmizeli, dává tušit, že něco není v pořádku. Btw, tý holce co tam prudila s pastelkou, bych nejraději jednu vlepil. Jak se ale objevilo první strašidlo, říkal sem si: "No to snad ne... ta vypadá jak Awa z kapely Lordi." No a pak už to šlo, druhý strašidlo, třetí strašidlo... a začala to být nuda. Pak už jsem jen čekal až se tam ukáže Mr. Lordi a pořádně to roztočí.. ani to se však nekonalo. Když se objevil, pokecal s tou malou nánou, na kterou jsem si během filmu vypěstoval alergii a zase zmizel. No a konec? Stejný jako začátek, jen s tím rozdílem, že holka chce modrou pastelku místo červené. Několik dobrých nápadů se tomuto filmu upřít nedá, např když si telefonují sami se sebou, nebo ta střela na schodišti. Ale jinak celkem nuda s nadějným začátkem. Jen doufám, že se Lordi poučili a tohle byl jejich myslím že první a doufám že poslední horor. ()

Soubi

Překvapivě dobré :). Čekal jsem od tohoto snímku mnohem méně...zaujalo mne logické puzzle, které do sebe (kupodivu) zapadlo :) ()

Solverino

Původně jsem chtěl dát 2 hvězdičky, ale nikdo mi nedal červenou tužku, tak dávám jen jednu a ta je za tu chutnou sestřičku. Bohužel sex tam nebyl ale aspoň umřela. Hmmm, dost nelogické a jako klip od LORDI zase moc dlouhé - celkem nic moc. Nuda a furt jen ta malá mrcha chce červenou tužku.... ()

zly.dvojce odpad!

Nějaký dobrodinec a bigotní vocas mi smáznul comment kvůli použití slova, které pouze diagnostikuje střevní potíže vedoucí k častým návštěvám WC, přesně to ale tento film je. SPOILER! Použití stejného principu, který se od dob svého prvního originálního využití (hrdinovi/hrdince se jen popřeházeli kolečka v hlavě, takže všechno co se stalo se vlastně nestalo) bude u mne i nadále důvod dávad odpad všem paskvilům, které své zhůvěřilé použíání všech nemožností ve filmu, na konci omlouvají právě tímto. ()

Maw

Špatné to rozhodně nebylo, myšenka dobrá a na začátku filmu jsem se i dost bál, ovšem jen do té doby než se objevili příšery. Bohužel duch vypadal tak směšně, že to ve mě utlumilo všechny známky strachu. Ostatní příšerky vypadali jak když v roce 1973 natočili hraný film Želvy Ninja. A závěr byl úplně odfláknutý. Ale jinak atmosféra ponuré nemocnice byla lehce mrazivá a nebýt těch směšných strašidel a lepšího konce, tak to mohl být docela našlapaný horor. ()

MaxForValue

Nemôžem sa ubrániť pocitu, že keby tvorcovia viac rozvinuli prvých 10-15 minút a pokúsili sa to koncipovať viac mysteriózne, výsledok by bol oveľa lepší ako tento nevýrazný miš-maš. To, čo však vyčnieva nad ostatnými ľahko podpriemernými horormi je námet, ktorý je vskutku zaujímavý. ()