Režisér Gus Van Sant a Sean Penn oživili příběh člověka, který je do dnešní doby považován za jednoho z největších mučedníků americké historie. Za svou sexuální orientaci zaplatil tím nejcennějším, co člověk má - životem. Když byl v roce 1978 na Harveyho Milka spáchán atentát, svět ztratil jednoho z nejcharizmatičtějších vůdců a hlas spravedlnosti. (oficiálny text distribútora)

buldock

Letošní ocenění soškou oskara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli je zcela zaslouženě ve správných rukou! Sean Penn předvádí famózní výkon a jeho Harvey Milk je neuvěřitelně procítěný a autentický a je jen škoda , že film samotný až na tak vysoké úrovni není a nelíbil se mi také fakt , že režisérova vize o tehdejším společenském postavení gayů vyznívá až příliš mučednicky v kontrastu s ostatními menšinami , kterým tehdejší doba také nebyla zrovna nakloněna. Celkově se jedná o zajímavé a hlavní hereckou postavou excelentně zahrané životopisně dokumentární drama s několika povedenými autentickými záběry z tehdejší doby , které ovšem místy vcelku nudí a trpí určitou nevyrovnaností celého vyprávění. Film: 78% ()

Freemind

Sean Penn má u mne další body, tenhle pán nás v budoucnu může ještě hodně překvapit. Jinak ovšem nuda a šeď. Režijně to je zvládnuté dobře, což o to, bohužel filmu dost škodí špatný scénář - celé je to zdlouhavé a vlastně nijak příliš napínavé, zlomové momenty tak nějak proplujou bez většího efektu. Navíc - jak již zde bylo řečeno - kromě Penna a Franca mnoho herců dost nechutně přehrává, což v efektu oslabuje i výkon hlavní postavy. Téma bylo vážné a zajímavé, nakonec se to ale zvrhlo v dvouhodinovou revue karikatur. Dramatický konec mě pak nechal dokonale chladným, což považuji za vůbec nejsmutnější. ()

numi

Film je nutno rozdělit do dvou částí, z nichž každá má své mouchy. První je o cestě za splněním snu a druhá o tom, jak s úspěchem neztratit tvář. Překvapivé však je to, že ani jedna z nich v podstatě není o homosexualitě. Ano, film je zasazen do daného prostředí a ústřední myšlenkou je boj za práva homosexuálů, ale je to asi jako říct, že Vetřelec je čistokrevná sci-fi jen proto, že se děj odehrává ve vesmírné lodi a existuje tam mimozemská forma života. To ano, jenže! Vetřelec je v první řadě strhující hororový thriller, loď a potvory jen nástroj, jak diváka vystrašit. Milk je pro změnu vcelku povedené životopisné / politické drama. A pokud byste slovo homosexualita vyměnili za spojení rasová nesnášenlivost a místo homosexuálů do hlavních rolí obsadili černochy, film bude opět fungovat a jeho zásadní myšlenka a poslání se nezmění: Amerika měla / má své mouchy, ale dříve či později dostane rozum. Dojímejte se, tleskejte, buďte na sebe hrdí. A tak je třeba ke snímku přistupovat. Nepřináší nic objevného, nic, co byste již stokrát neviděli. Je to zajetá filmová rutina navlečená na lákadlo Harvey Milk. Nefunguje špatně, ale nebýt dokonalého dobového faceliftu, šlo by o škatulku sobotní večery na Nově. Naštěstí film z roku 2008 vypadá jako snímek z roku 1978, což je pořád samo o sobě děsivě sexy. A k dobru připočtěte i výborného Seana Penna. [březen 2009] ()

Lum3n

Milk je určitě výborný film, jen je trošku škoda, že z každého záběru přímo čiší to, že byl točen především pro oscarovou porotu. To samé platí o Pennově skvělém, ale možná až příliš oscarovém výkonu. Stačilo trochu míň tlačit na pilu a mohl to být jeden z nejlepších filmů svého žánru v posledních letech. Takhle je to jen dobrý životopis s přehrávajícím Pennem a pár skvělými momenty. ()

Macejko

Neobyčajne silný film. Majstrovsky natočený, zahraný (Pennovi ten Oscar patrí plným právom, už dlho som nevidel takéto dokonalé spynutie s postavou), a aj keď pojednávajúci o politike, ani na minútu nenudiaci. Je mi jasné, že v mnohých momentoch z filmu cítiť kalkul a útoky na city, ale čo na tom, keď to výborne funguje a v rámci rozprávania neruší? V skratke: úžasné. ()

speedy3

Film je tažen především skvělými výkony herců, zejména Sean Penn pojal svou roli opravdu realisticky, než dějem jako takovým. Dobře zvládnuté dobové prostředí, jinak vcelku obyčejný životopisný příběh. Za mě 3,5 hvězdy. ()

Magyar

Představte si průměrného fanouška csfd.cz :) Když dospívá, vytváří si svoji identitu mj. i vymezováním se vůči druhým. Aby nakonec zjistil, že černobílost byla jen nutná abstrakce. Stejně tak si charakteristickou, svébytnou identitu museli vytvořit "homosexuálové", aby mohli říct "'my' existujeme a chceme lidská práva stejná jako ostatní". Film MILK zobrazuje "dospívání" hnutí gayů a leseb, potažmo celé společnosti v USA, se vším, co to v prostředí plném předsudků obnáší. Já dodávám - snad někdy dospějeme natolik, že přestaneme pohodlně dělit lidi na hetero a homo (protože jestli je něco doopravdy politicky korektní, tak tohle). ()

Tirion

Gus Van Sant, coby režisér, si vzal na svá bedra pěkně těžké břímě. A to zpočátku velmi poznamenalo film, protože jeho rozjezd byl velmi těžkopádný. Zhruba ve drhuhé třetině však scénář, režie i herci samotní odhodili zbytečné a neúčelné větičky a šli tzv. rovnou na věc a o zábavu bylo najednou hned postaráno. Už to najednou nebyl Milk tápající a zabředlý v bahně, ale Milk konající a čerstvě myslící. Těžko říct, zda to byl záměr... Musím říct, že jsem nebyl zrovna nadšený z Oscara pro Seana Penna, ale po shlédnutí Milka se Akademii nedivím a Pennovi Oscara přeji. Nicméně troufám si říct, že Oscar za původní scénář byl udělen Milkovi jen proto, že se zabývá ožehavým tématem. Ale vraťme se filmu samotnému. Ostatní herci Pennovi pouze sekundují a ještě možná mnohem slabším slovem bych to nazval. Jediný, kdo zasluhuje uznání je z vedlejších rolí Emile Hirsch, ale rozhodně to není Josh Brolin, jehož postava ve mě nevyvolala žádné emoce. Komplexně se však jedná o velmi povedené dílo, které je zachyceno zajímavým dokumentaristickým stylem a trošku mi v některých pasážích připomíná Duel Frost/Nixon. Za autentičnost a odvahu ujmout se takového materiálu dávám tvůrcům 4*. ()

blackrain

Sean Penn předvedl neuvěřitelný výkon. Dal do role celou svou duši. Nic trapně nepřehání. Mluva, gesta, pohyby, všechno dokonalé. Chválím dobové záběry, které se ve snímku objevují. Některé byli nově dotočené, aby se docílilo větší autentičnosti. Kdybych nevěděla datum výroby filmu, tak bych se klidně nechala přesvědčit, že je ze sedmdesátých let. Takovým dojmem na mě totiž působí. "Jmenuji se Harvey Milk a přišel jsem si vás získat." To mi věřte, že si vás získá. ()

Ferry

Harvey Milk byl bez pochyby hodný a chytrý člověk. Film byl velice zajímavě natočený, kamera, střih, nicméně když se na to podívám s odstupem dne, tak ten film ve mně nezanechává žádné hlubší pocity. ()

ABLABLABLA

Naprosto úžasný film. Velmi se mi líbilo prolínání filmu s originálními audionahrávkami z té doby... Herecké výkony naprosto excelentní. Hudba skvělá. Myslím si, že je to rozhodně jedna z nejpovedenějších "autobiografií", co se natočila. Příběh vás vtáhne do děje, pocítíte, jaké bezpráví se tehdy dělo. Obdivuju skutečného Harveyho Milka za jeho odvahu, odhodlání a vytrvalost. Obdivuju, že se režisér odvážil zpracovat, dodnes ještě docela otevřené téma ohledně homosexuálů, ale rozhodně si tím získal ještě více fanoušků. A upřímně ani mi nevadily někdy až moc dlouhé dialogy na politické témata. ()

Makky

Stačí, aby bola v človeku čo i len kvapka ľudskosti, aby tým parchantom prial. Na homosexualite nevidím nič zvláštne, no bez Milka by tomu asi tak nebolo. Teraz to už viem! A práve preto by podobných filmov, o ľudoch, ktorí niečo dokázali, malo byť viac. ()

kaylin

Pokud jsou mezi námi pořád ti, co odmítají připustit, že homosexuálové jsou součástí naší společnosti, asi se tomuhle skvělému snímku vyhnou. Ano, jedná se o skutečně dobrý film, a to hlavně proto, že jej natočil režisér, který má problematiku sám jasně vyřešenou, a hlavně obsadil herce, kteří jsou schopni zahrát uvěřitelně cokoli. Sean Penn konečně dokázal, jak skvělým hercem je. Jeho vystoupení jako Harveyho Milka je skutečně koncertem, který si vysloužil i ocenění nejvyšší, alespoň ve světě amerického filmu. Oscar má rozhodně váhu a takovouhle rolí si o něj herec řekne hodně hlasitě. Gus Van Sant si pro svůj film vybral zajímavou, kontroverzní a emotivní látku. Harvey Milk byl člověk z lidu, vlastně tak trochu hippie, který měl navíc rád muže. Společnost se na něj dívala divně, ale on to dokázal dotáhnout až na zastupitele v San Franciscu. První homosexuál, který o své orientaci mluvil naprosto otevřeně. Přesto si ho lidé zvolili. Naprosto nečekané vítězství člověka, který si alespoň podle obrazu, jakým byl vykreslen ve filmu, na nic nehrál. Jen chtěl zastávat práva těch, kteří byli utlačováni. Nakonec na to doplatil. Kdo ho zabil? Tak samozřejmě, že to musel být nějaký ctihodný občan. Ukřivděný zastupitel, který nemohl přenést přes srdce, že se nějaký člověk dostal tak daleko, že jeho samotného vlastně vykopal. Když se vám život hroutí, viňte všechny ostatní, oni za to mohou, nikdo jiný. "Milk" je vlastně příběh o jednom obyčejném člověku, který se dostal mezi lidi, kteří jsou všeho schopní. A nakonec na to doplatil. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/milk-az-vyjde-mesic-trhak-noc-v-muzeu-2.html ()

whitas

Nemusíte být zrovna fanouškem politických filmů, aby vás tohle dostalo. Každopádně zůstává rozum stát, když si uvědomíme, že to je teprve 30 let kdy se v "liberální" Americe jednalo o tom, zda by homosexuálové měli mít rovnocenná práva jako heterosexuální většina. Konec konců tento problém v menší míře přetrvává dodnes. ()

slunicko2

My name is Harvey Milk and I'm here to recruit you. 1) Historicky poměrně přesný film o prvním muži v USA, který se otevřeně hlásil k homosexualitě a navzdory tomu (vlastně právě díky tomu) byl zvolen do významného veřejného úřadu, se po rozpačitém začátku (s výjimkou roztomilé namlouvací akce v metru) někdy po půl hodině rozběhl a udržel si dobrý standard až do konce. Snímek přibližuje dějiny homosexuálního hnutí v USA i praxi místní politiky. Za tuto edukativní funkci přidávám hvězdičku. You cannot live on hope alone, but without it, life is not worth living. 2) Film získal dva Oscary (za nejlepšího herce a za scénář), 6 dalších nominací na Oscara a různé ceny filmových kritiků. Trochu mě to překvapuje, protože film jako takový mi nepřipadá nijak mimořádný. Možná je to pocta přesvědčivému ztvárnění boje za lidská práva i za seberealizaci. Forty years old and I haven't done a thing that I'm proud of. 3) 56letý homosexuální režisér (jinak i produkční, scénárista, střihač, herec a zvukař) Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting, Mé soukromé Idaho) dbal na to, aby se herci fyzicky podobali svým postavám. Titulní roli svěřil 48letému charismatickému Seanu Pennovi (taky produkuje, režíruje, píše scénáře). 29letý Mexičan Diego Luna se ukázal ve vděčné roli protivné stíhačky Jacka Lira. 23letý Emile Hirsch si vystřihl prostituta Cleve Jonese a 46letý homosexuál Denis O´Hare ztělesnil konzervativního senátora Johna Briggse. 30letý všeumělec James Franco (režíruje, píše scénáře, produkuje, zpívá, maluje, píše knihy, studuje několik vysokých škol) v jedné ze svých mnoha gayovských postav (první Milkův partner Scott Smith) předvedl standardní výkon stejně jako rovněž velmi všestranný 24letý Lucas Grabeel (malá role Dannyho Nicoletta). ()

italka63

Tak trošku jsem na rozpacích, první polovinou filmu jsem se tak nějak útrpně prokousávala, i když Penn byl vážně skvělý a nechyběl ani Franco. Za práva homosexuálů odvedl Milk obrovský kus práce se svým vzniklým týmem a zaplatil daň nejvyšší. Smutné. Přesto nakonec ohodím čtyřmi hvězdami, i když je mi tohle téma poněkud vzdálené. ()

rt12

Nalákalo mě obsazení. Samotné zpracování filmu bylo jedno velké zklamání a veliká nuda. Jediný kdo mě zaujal je Sean Penn, který hraje jak o život i když je charakter jeho postavy špatně napsaný. ()

Vampireman

Tak toto MLÍKO je nálož. Herecky i režijně film jede jako na saních, Gus Van Sant místy ukázal i netradiční způsoby filmaření (odraz dění ve stříbrné píšťalce zabírající celý obraz), ale bohužel to celkově vzal za striktně vážný konec a nenabídl ani jediný vtipný moment k ulehčení nebo proložení těžkého politikování. ()

salalala

Ten film je především o Pennovi, podává strhující výkon, věřil bych mu, že je gay i ve skutečnosti. Problémem je skutečně to, že místy už se postavy hrozně karikují a s některými nemá divák ani šanci se sžít blíž. Je vám vlastně jedno, jestli Milk zůstane s tim, či onim a jestli ten, či onen kvůli němu spáchá sebevraždu. Nicméně se pořád jedná o kvalitní filmek, který je i poměrně solidně natočen. Výhodou je, že je jedno, jestli má člověk rád gaye, nebo ne, stejně ho to místy strhne. není to jen o nich, je to i o moci, závisti a úspěchu. Škoda jen, že Van Sant vykreslil jako dobrý jen ty gaye, ostatní svět ukazuje jako ten zlej. Škoda, přesto dobrý film s vynikajícím Pennem. ()

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013

Nákladná adaptace slavného a mnoha žánrovými cenami ověnčeného sci-fi románu, kterou pro studio Lionsgate natočil Gavin Hood, má problém. Jeho jméno je Orson Scott Card. Ten, kromě toho, že je… (viac)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI

13.03.2010

Na úvod si dejme obvyklé: Clint Eastwood je nezastavitelný. Zatímco na Oscarech se díky hereckým nominacím mluvilo ještě o jeho Neporaženém, Clint mezitím dokončil další film (nadpřirozený thriller… (viac)