Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

SKl247

Úžasný soundtrack ani skvelý Hardy nedokážu zakamuflovať fakt, že film mal mať nanajvýš polovičnú stopáž. Namiesto toho je medzi každou vetou aspoň trojsekundové mlčanie s nehybnou kamerou, ktoré ak je používané s rozvahou, tak pridáva na napätí. Avšak v dávkach, aké nakladá Bronson, to pôsobí veľmi zdĺhavo až nudne... ()

Kikina33

Opravdu zajímavě zpracovaný film. Nemám pochyb, že Tom Hardy dokáže perfektně zahrát cokoliv, ale takovýhle psychouši mu fakt sednou. Myslela jsem, že to bude nuda, ale byla jsem mile překvapená kolikrát mě to fakt rozesmálo. Doporučuju všem obvzláště fandům Toma Hardyho :-) ()

Matulko_

Refnovi treba uznať jednu vec, so svetlom to vie. Bolo to jasné už pri Pusheroch a potvrdzuje sa to pri každom ďalšom snímku. Bronson nie je výnimkou. Miestnosti, hercov či predmety nasvieti tak, ako málokto iný v branži a výtvarne potlačí scénu o kusisko ďalej. Farby majú u neho rovnakú výpovednú hodnotu, ako hudobný podmaz. Ten nie je povinnou jazdou, ktorá môže/ nemusí niečo v divákovi vyvolať, ale umne zvoleným výrazovým prostriedkom, ktorý zapadá do celého konceptu a má svoje neodmysliteľné/ nenahraditeľné miesto. Škoda, že toto všetko využíva na stvárnenie sociopatov, ktorých hlavným palivom je násilie alebo iné úlety. Hoc ma jeho vyššie spomenuté stvárňovacie schopnosti fascinujú, nemám veľmi nutkanie sledovať psychopatov, ktorí sa neustále otĺkajú, odstreľujú/ odsekávajú si hlavy a podobne. Hardy bol skvelý a opäť dokázal, že zahrá extrovertného „zloducha-zabávača“ rovnako dobre, ako mĺkvych hrdinov s hmlistými pohľadmi. S autami je to tak, že ak by ste ich chceli poskladať z po jednom kúpených náhradných dielcov, vyšli by vás oveľa drahšie, než je ich predajná cena. Ak by som mal dávať Bronsonovi hviezdičky za jednotlivé súčiastky (réžia**herec**spracovanie**...) tak by som si s piatimi nevystačil. Ak mám však hodnotiť celkový dojem a pocit, ktorý vo mne doznieva, zostanem u dvoch (nevylučujem časom zmenu na tri). Psychopatov je veľmi veľa, netreba ísť ani do kina. Takýto režijný prístup by si zaslúžil aj nejaký pozitívny hrdina, hoc by mal byť aj bitkár a rozdávať rany... ()

medveed

Herecký koncert Toma Hardyho. Ve výsledku, ale film bohužel nezanechává hlubší dojem. Hlavní (reálná) postava je zkrátka magor, který nemá pro své počínání žádnou hlubší motivaci a se kterým se nejde, snad v žádném ohledu, ztotožnit. 55% ()

Naby

Zvlastni film o pravdepodobne nejvetsim magorovi z anglickeho vezeni. Tom Hardy hral magora naprosto presvedcive :-). Film samotny me ale na spouste mistech kupodivu i rozesmal. I pres to vsechno zajimave mi ale neprisel film nijak extra nadprumer. Film zajimavej i originalni urcite byl, takze celkem 3,44* ()

zekon

Proč vůbec o takovém dementovi vznikl film?? To mě nebere. Herec to zvládl extrémně dobře, ale jinak je to kokotina na ntou opravdu o podřadném debilovi který nestojí za zmínku a pozornost. ()

Mark1983 odpad!

Tak u tohohle filmu jsem si jistý,že podruhé ho už vidět nemusím. Ani náhodou. Nechápu,jak Grizzly z roku 2014 může mít nižší hodnocení,než tahle příšerná slátanina. Vždyť je to odpad a jeden nejhorší film z nejhorších. ()

Gluminator

Podle mě jedna s Hardyho nejlepších rolí vůbec, tohle bylo fakt parádní. Scény v divadle geniální, podávání kafe taky. Tohle je film, odkdy jsem Hardyho začal mít opravdu rád. On dokáže zahrát fakt každou roli. Bronson je hodně povedený snímek, místy drsný, ale já se fakt bavil. 85% ()

ohinek

Trpělivost mi došla v devatenácté minutě. Pak jsem zbytek překlikal, jestli tam není ještě nějaká rvačka, na kterou by stálo za to se podívat, ale kde že. Ať to byl záměr nebo ne, tak Hardy s naprosto nesympatickým vzezřením a obličejem na kost rozbitým, ani forma jakou prezentuje svou kriminální minulost mi vůbec nesedla. strhnout diváka na stranu grázla, to se dělá jinak. ()

olgab

Nezvladatelný, agresivní provokatér, kterého nešlo ničím potrestat a proto se ho báli i dozorci. Díky naprosto fenomenálnímu výkonu Toma Hardyho hodnotím 80%. ()

jizvoun

Tak takhle jsem Hardyho ještě vyvádět neviděl, ten člověk se perfektně hodí na role mafiánů, vojáků a násilnických hovad. Tady vytvořil skutečně monstrózní výkon, až jsem zíral. Upřímně, jestli byla tohle skutečná tvář skutečnýho Bronsna, tak bych ho nechal prostě utratit. Takovýhle hovada nepřináší společnosti naprosto žádný užitek. ()

chytri

Celý film zachraňuje Tom Hardy a jeho skvělý výkon. Bohužel je to natočeno více než rozpolceně. Snad ani minutu se nejedná o stejný děj. Tvůrce se snažil do filmu dostat co nejvíce informací o životě Charlese Bronsona a přeskakuje z jednoho na druhé. ()

Bohdy67

Hardy mám rád, námět filmu sliboval zajímavou věc, ale tohle byl takový mišmaš, že moc nevím co si z toho mám vzít... Nejnebezpečnější vězen Británie dostává neustále po hubě od přesili dozorců a vyvádí doslova kokotiny aby k tomu došlo... Zajímavá postava, ale z filmu šlo vytřískat více...doslova :) 48% ()

Tomulka

Tom Hardy zaválel! Příběh takového člověka je šílený a scénář a režie dokonale šíleně vykresluje jeho život. Ale Tom Hardy famózně zahrál a pozvedl tento film na čtyři hvězdy!!! ()

zippo8

Fuzaty fantasticky zahrany Charles Bronson v podani skveleho vykonu Tomiho Hardyho. nemam co dodat je to vsetko na tvrdo, jednoducho skutocny pribeh britskeho vraha. Skvely film! ()

CZBios

Naprosto nadšen. Jeden z mála filmů, které mě nadchl , pobavil a uspokojil mojí touhu po zážitku. Film jsem si pustil bez toho, aniž bych věděl na co se jdu koukat. Možná to zgradovalo můj zážitek. Neznámo. Neznámo přetrvalo a gradovalo. Úžasná podívaná lemovaná (vystoupením?) před plným sálem lidí a naprosto úžasně psychoticky ztvárněním monologem Bronsona. Bláznivý a v reálu i strach nahánějící smích padl do filmu jako prdel na hrnec, neboť právě obrovský zlom v těchto scénách působil jako naprosté bláznoství. Bláznoství, o kterém je celý film. Dozvěděl jsem se, že Bronson je pravděpodobně trošku vyšinutý člověk, brutální zvíře. Autobiografický snímek mi udělal quick tour do duše blázna, nejslavnějšího vězně británie, brutálního člověka jaký jsem ještě nikdy neviděl. Během filmu jsem se snažil představit člověka beze všech filmových okolků, člověka, který opravdu může existovat a také lidi, jeho oběti. Popravdě mi představa nahnala hrůzu. Za to panu Refn a Tomu Hardymu děkuji a uděluji původních 90% na nynějších 100%! DOPORUČUJI! ()

Fanuin

Zámerom filmu asi nebolo pokúsiť sa vysvetliť správanie toho človeka, ak áno, tak mi to totálne ušlo. Dej len mapuje jeho životné etapy, takže mi to prišlo dosť plytké. Stále som čakal na nejaké (akékoľvek) vysvetlenie jeho pohnútok a nič neprišlo (zneužívanie v rannom veku matkou, otcom, ..... kýmkoľvek) a nedočkal som sa. Celá pointa bola asi v prvej vete filmu - vždy chcel byť slávny a povedal si, že najrýchlejšia cesta ku sláve je byť supermagorom. Vďaka režisérovi sa stal aspoň známym, keď už nie slávnym. Vizuálne film nemal chybu. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)