Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

bolan

Úžasný film plný jedné velké tuposti - rozhodně jedna z nejlepších komedií co jsem naposledy viděl. Teda ona to dle žánrového zařazení údajně komedie asi není, ale já se fakt nasmál - doporučuji !!! ()

DuanBerry

Pokud by nešlo o příběh inspirovaný skutečnými událostmi, pak by si film zasloužil skončit v propadlišti dějin. Sledovat cestu z nejasných důvodů naprosto vymletého maníka, jehož inteligenční potenciál se pohybuje jen lehce nad úrovní debility, a jehož se na několika frontách zcela marně pokoušejí integrovat do společnosti, je sice místy zajímavé, ale jako celek to vyzní jaksi do prázdna. ()

masiko

Hardy tu dokazal, ze je vynikajici herec, ale podle me proste prestrelil. Refn je vyjimecny reziser, ale to prestreleni plati i pro nej. Proste ani jeden z nich mi nestal za to koukat se na snimek bez deje, bez rozumnych dialogu a bez postav, s vyjimkou jedne absolutne ztrestene. ()

Stanley619

Takové strohé vyprávění násilnického magora, který pro ránu nejde daleko. Bitky doplňované klasickou hudbou a vtipnými úšklebky hlavního hrdiny mě nepřestávaly udivovat a zároveň i bavit. Tom Hardy a jeho dokonale prožitá postava se skvělým britským akcentem, k tomu nemám opravdu co dodat. Tom Hardy se mi začíná zamlouvat čím dál víc. 74% ()

divisak

Zprvu musím říct, že hned na začátku na mě zapůsobil hudební doprovod, a proto jsem se těšil na každou následující minutu filmu. Zpočátku jsem si říkal „jo, to bude zábava, vždyť je to magor“, později se však můj postoj začal proměňovat ve zděšení, jelikož příběh je doslova o nekontrolovatelném a nevypočitatelném člověku, který nezná limity a postrádá pocit sebezáchovy. Způsob zpracování mě nadchl, hlavně kvůli hlavnímu představiteli. Tom Hardy při jevištních scénách exceluje, ostatně jako po celou dobu filmu, čímž se příběhu o nejznámějším vězňovi britských ostrovů dostává lepšího výsledku. Svým herectvím dokazuje, jak jediný herec může svým nasazením držet celý film. ()

kamil.i

Jeden z najbrutálnejších filmov aké som videl. Nie(len) vizuálne. Práve naopak- takých bezobsažných hovadín, ktoré sa snažia zaujať iba obrazovou brutalitou je až až. Bronson je brutálny emočne. Obrí podiel na tom má okrem Refnovho režisérskeho talentu najmä živočíšny prejav Toma Hardyho. ()

klikva

Toma Hardyho jsem měla zafixovanýho jako nevinnýho klučíka, ale v Bronsonovi dal razantně najevo, že se takhle zaškatulkovat nenechá! Skvělá one man show! ()

KOZEL84

Hodně sem se těši a ještě víc zklamal.Já čekal krutý nářez o magorovi co rád mláti lidi a dostal sem podivnou snahu o umění,která mě teda nechytla.Opravdu otřesná NUDA! ()

rgrohol

Hodně zajímavá šílenost. Film je stejný jako hlavní představitel, divoký, nespoutaný a velmi silný. Tom Hardy podává opravdu excelentní výkon a už kvůli němu se rozhodně vyplatí film vidět. ()

Betmän

Dost mizernej film o zřejmě mnohem zajímavějším chlapíkovi. Jeho stroze napsanej životopis je při čtení záživnější, než tenhle chabej pokus o art. Tom Hardy je ale geniální. ()

icoico

zajimave umelecke obrazy zajimaveho cloveka. zajimave prvnich 30 minut, pak uz neprekvapuji, jen nudi. na nejdulezitejsi otazku, co ma spolecnost s takovym clovekem delat, se ani nesnazi odpovedet a dokonce ani neukazuji jeho zivotni pribeh kompletni. ano, ja vim, ze to ma byt obraz sveta jeho ocima, ale neverim, ze nekdo tak vymykajici se normalu, nekdo tak dynamicky, muze svet videt tak pomalu a nudne. palec dolu. ()

Druury

Zvláštní film... Lump, kterej tim, že všechny hned seřeže získává respekt u všech vězňů a ředitelů, kteří mu pak zobou z ruky.. Neuvěřitelnej výkon Toma Hardyho.. hlavně díky jemu dávám 3* ()

jane1106

Lobotomická, přehudebnělá, formalistická variace na Kubrickův Pomeranč. Příliš mnoho stylu, příliš málo obsahu. Po skončení jsem měla v hlavě zhruba stejně vybrakováno jako hlavní hrdina, ale místy jsem se vcelku pobavila a aspoň si prohlédla Toma Hardyho ze všech úhlů. Co se týče jeho výkonu - je to chameleon a ty jeho transformace opravdu baštím, nicméně role Charlieho Bronsona je tak vyšinutá, neuchopitelná a psychologicky mělká, že jediný požitek nastává pouze z té fyzické stránky věci. ()

H4N1CK4

Když jsem viděla zdejší hodnocení a přečetla pár komentářů, tak už jsem předem očekávala nějakou artovou nudu a o to víc jsem byla příjemně překvapená - tenhle film je výbornej! Bronson je totální magor a Tom Hardy ho zahrál naprosto famózně, celé to je zajímavě odvyprávěné a podbarvené skvělou hudbou. Mně se tahle stylizovaná podívaná moc líbila. ()

flash56

Najviac ma štvalo, že nejaká zdegenerovaná hlava, čo v živote nič nedosiahla, mlátila sa ako retardovaná opica ma byť za ,,hviezdu,,? A prečo ma to ešte štvalo je to, že je to vlastne TRUE STORY, takže faktický ten idiott existuje. Kebyže to nie je true story, tak sa možno pousmejem, a predstavoval by som si ako môže nejaký idiot toto robiť. Lenže on existuje a nechápem presne prečo si zaslúži film, síce nie som za každé klišé, ale radšej budem mať rád niečo zmysluplnejšie aj s klišé ako tohto idiota. Mna ten film fakt naštval! (viem, že film má vyvolávať pocity, emócie, a aj negatívne, ale tento film ma doslova sral až sa mi to nepáčilo). Mám rad štýl Refna a mám rád Hardyho. Dve hviezdy za to. Zaujímavé komentáre: Djkoma ()

Mikli

Snaha o osobitost dala vzniknout formálně překombinovanému a neucelenému snímku, který místy skutečně evokuje (jak to vyvolávají trailery) Mechanický pomeranč. I tak je ale ta čtvrtá hvězda za výkon Toma Hardyho. ()

Saur.us

Snímek stejně zvláštní jako osoba, podle které je natočený. One man show Toma Hardyho, který se pro roli tohodle masochisticko-sadistického nihilisty vyloženě narodil. Navíc s výborným audiovizuálem co se týče nejen soundtracku ale i výtvarnem nebo masek na svém vnitřním představení nebo při jednom ze svých ulítlých únosů. No velmi zvláštní a osobitý životopis. Příjde mi trochu nefér zdejší nízké hodnocení. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)