Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

Ichabod

Hardy je tady prostě kretén k pohledání. To se jen tak nevidí ! Tyhle role mu prostě jdou. Bronson a The Take to jsou role náročné ale divácky velmi štědré a zábavné. Už se těším na další takovou roličku. ()

Madlene

Hardy je skvělej, Bronson o něco méně. NA hodinu a půl se to v některých momentech příliš vleklo. Nechápu, jak to někdo mohl byť vzdáleně přirovnat k Mechanickému pomeranči. V každém případě skvělá hudba a výtvarná stylizace. Cvokhaus s tou obrovskou prázdnou místností byl nezapomenutelný... ()

venca163

Zajímavá úchylárna s Tomem Hardym. Asi by se na tohle téma dal natočit o 2 třídy lepší film, ale aspoň TH se předved jako herec *wink*. SPOILER: Jeho pohnutky jsou skvěle vysvětlený ve scéně, kdy drží knihovníka jako rukojmího a ředitel věznice se ho přímo zeptá "Co požadujete?", na to Bronson odpoví něco jako: "To je na hovno, končim s vyjednávánim." a jde se porvat. Takže asi tak. (70%) ()

Fony

Groteskní portrét jednoho šílence, který chtěl být jenom slavný. Hraní mu nešlo, zpívat neuměl... tak začal mlátit lidi. Charles Bronson - nejslavnější a nejnásilnější britský vězeň. Refnův rukopis (dlouhé záběry do tváří, červený filtr) jde cítit, byť se zde drží relativně při zemi a je otevřen širšímu publiku. Před čím je třeba smeknout je výkon Toma Hardyho a jeho one man show. A taky před, jak se stalo zvykem v Refnových filmech, skvělým, lehce crazy soundtrackem. Nebyl jsem z toho úplně unešený, přesto velice zajímavý a originální film. ()

DeLaMorte

Pravdiví příběh nejznámějšího anglického vězně natočený až uměleckým stylem s impozantně vybranou hudbou,která filmu dodává krev do žil i když samostatným srdcem filmu je herecký výkon Tom Hardyho,který zvládá svou roli tak až si člověk říká,že je to opravdu samotný sám Bronson.Styl filmu jakým je natočen zdálnivě může připomenout některými scénami v trailerech zmiňovaný Clockwork Orange,ale v podstatě se jedná o zcela něco jiného,protože zde sledujeme opravdový příběh pravého vězně.No Bronson chce mít své jméno být známí a myslím si,že se mu to díky tomuto kontraverznímu filmu povedlo.Tak ať mu to tam někde v cele v Angli utíká! ()

ZkuKol

Charlie není typ člověka, kterého bych rád potkal v noci v tmavém průchodu, to tedy ne. Ale historky o něm se musí poslouchat skvěle. Tom Hardy pojal jeho postavu jako nezastavitelnou smršť fyzického násilí a tím nejlépe vykreslil i jeho omezenost. Charlie se totiž chce rvát a být někdo, chce být respektován, milován a obdivován, ale na to nebyly (a snad ani nejsou) britská vězení stavěná, nic víc! Problémem filmu je souvislost. Refn má spoustu nápadů, dobrý vkus na hudbu a cit pro akční bitky, jenže to celé vypadá jako koláž historek, jenž ani nemusí být lineární, nemá pořádnou pointu a veškerý pokus o biografii se postupně rozdroluje. Trailer sliboval utržený kamion řítící se z kopce proti zdi, nakonec je to ale spíš několik fiatů rotrčených ze svahu proti poctivému dřevěnému plotu. Příběh nejnásilnějšího a nejdražšího vězně britských ostrovů je rozhodně zajímavý a nápaditý, ale vlastně to není tolik příběh jako spíš trošku zmatený sestřih některých jeho výstřelků... 70% ()

Soweek

Výkon Toma Hardyho je doopravdy nadprůměrný, jenže teda je už celkově špatná volba nezajímavé (pro někoho možná zajímavé, ale rozhodně nezajímavě zpracované) biografie Charlese Bronsona. ()

Houda666

Dokonale spracovaný exkurz do života psychopatického väzňa Charlieho Bronsona, ktorého by azda nikto z nás nechcel stretnúť v tmavej uličke. Síce sa nejedná o príkladný život, no oplatí sa vidieť, aký chaos sa nachádza v hlave šialenca. Moje hodnotenie: 90% ()

KR4T4S

Veliké překvapení a Tom Hardy je obzvláště ve scénách v divadle na jevišti famózní. Při sledování jsem si trochu vzpomněl na Mechanický pomeranč a to přísáhám, že sem neviděl předem ani trailer ani plakáty, co to tak hlásají. Body dolů za trochu rušivou animovanou pasáž. 75% ()

Mr.Jackass

Film sice zajímavý, ale dokoukal jsem ho a najdenou jsem čekal ne nějaké "co" v hlavě a to nepřišlo. Nějak mi uniklo směřování filmu a nějaké zřetelnější směřování odněkud někam. Výkon hlavního hrdiny naopak chválím a myslím si, že Bronsona zahrál obstojně. ()

kenkaku

Uf... tenhle film byl celkem náročná podívaná. Klobouk dolů před hlavním představitelem (prakticky od té doby je u mě ve škatulce "pan herec"). Bohužel to zpracování bylo na mě místy až moc surrealistické na to abych měl chuť si film dobrovolně zopáknout... ()

sedm.1

Tak takhle přátelé ale opravdu ani trochu ne. Ano, beru, že natočit životoposný film o jednom "slavným", totálně vymrdaným mozku je hodně velkým lákadlem pro mnoho filmových tvůrců, problém ale nastává, když není vlastně o čem točit, neboť Michael Peterson, alias Charles Bronson je jen a pouze primitivní rváč, který ve svém životě neumí nic jiného, než se bezhlavě rvát. Kdekoliv, kdykoliv, skýmkoliv. A toť asi životní příběh tohoto bezduchého hovada. Takže nechápu, co jiného je na Bronsonově životě tak lákavého, zajímavého, vyjímečného, či přitažlivého, aby si takovejhle píčus zasloužil životopisný film??? A tak aby měl snímek alespoň nějakou stopáž a jinou výplň, než rvačky jednoho nezvladatelného sráče, zvolili tvůrci tedy dost netradiční přístup, který ovšem zas na druhou stranu je určen spíš pro jistou filmovou skupinu, masturbující u "artovek" v nočním filmovém klubu na ČT2, kam právě Bronson svým zpracováním patří. Nutno ovšem zas přiznat, že ikdyž mě to za celou dobu moc neoslovilo, za právě toto zpracování musím režiséra jistě pochválit, neboť jak se říká, z ničeho diamant nevybrousíte. Nicméně, co mě nakonec u této zbytečnosti udrželo nejvíce, ba dokonce mě to i chvílemi nadchlo, byl samozřejmě výkon Toma Hardyho, klobouk dolu, bezdebat naprosto excelentní výkon a on ten film prakticky udělal minimálně pro mě stravitelný!!! Takže, abych to shrnul, Bronson, jako skutečná žijící postava je pro mě jedním z největších vředů tohoto světa, který ať to vyzní jakoliv idiotsky, by měl být zcela izolován a spacifikován, aby se o něm nikdo nikdy nedozvěděl a né o té vypatlané bytosti, kterou odmítám nazývat člověkem, ještě točit životopisné filmy, to mi fakt hlava kurva už vážně nepobírá!!!! Ale když už tedy ten film "musel" vzniknout, dopadlo to nakonec i přes mé velmi chladné přijetí asi nejlépe jak mohlo, a to díky originálnímu zpracování a především kvůli úžasnému Hardovy. ()

The Viper

Hardy exceluje. Nestyděl se ani svléknout, už jen velký respekt za přípravu na roli. Filmu chybí hlava i pata, ale zasáhl mě přímo do srdce, takže nemůžu jinak. ()

Firebug

Bronson, Refn, Hardy. Všichni to jsou magoři! Příběh okolo hlavní postavy postrádá nějakou nosnou zápletku, a tak se rozpadá na jednotlivé tu méně, tu více impozantní scénky. Hardy si postavu primitivního, obhroublého rváče s artistickými sklony úžívá plnými doušky a je excelentní! Refn celé to masochisticko-sadistické běsnění zaobalil svým režisérským umem do zajímavé "artovky" která se vyhnula glorigikaci, odsuzování, či nějakému hmatatelnému přesahu, což byl nejspíše záměr. Ono když chcete natočit film o magorovi, tak se asi trochu musíte chovat, jako magor. :-) Hudba je perfektní a vlastně jsem si to i dost užil. Bohužel mě skvěle sestříhaný trailer s citacemi jako: "Mechanický pomeranč pro 21. století" nalákal na něco, co se bohužel nedostavilo. 3,4* ()

Forsberg11

Sklamanie, čakal som totiž niečo v štýle nedávneho Brawl In the Cell Block 99, ale tento Refnov kúsok je o poznanie miernejšia a kultivovanejšia záležitosť. Aj keď treba druhým dychom dodať, že mladý Tom Hardy tu bol na jednotku. Úžasný herecký zjav a mimoriadne charizmatický človek. Mimo to je však Bronson nevýrazný počin, ktorý mi v hlave určite dlho neostane. Prekážali mi najmä mimodejové vsuvky a bizarné výjavy. Očakával som viac násilia a priamočiarosti. Len priemer. 60 %!! ()

Lukoboss

To je hodně zajímavej film. Nebo by se spíš hodilo říct zvláštní. Biografie jednoho šíleného a notorického vězně, který si pobyt za mřížemi vcelku užívá (aspoň to tak vypadá), je postavená na výkonu Toma Hardyho, který naprosto exceluje. Pro porovnání sem dám odkaz na fotku skutečného Bronsona, ta podoba je totiž neuvěřitelná :) http://www.filmofilia.com/wp-content/uploads/2009/03/tom-hardy-charles-bronson.jpg ()

DavidS.

Portrét vyšinuté lidské existence a absolutně nemocného člověka v téměř sympatickém podání Tom Hardyho, který předvádí hereckou i fyzickou exhibici...Jeho one man show, hudba a syrovost celého podání jsou hlavním tahounem celého snímku, který je ale veskrze naprosto zbytečný a ódy ve stylu "Mechanický pomeranč 21.století" jsou zcela liché, protože Bronson není žádnou hlubokou a komplexní studií násilí jako u Kubricka... Bronson je jen vyprávěním o muži, který je největší hrozbou sám sobě a který zná jen kriminál, izolaci a tam také pravděpodobně zemře... ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)