Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

noriaki

Film zajímavý formou a prázdný obsahem. Děje v něm moc není a dá se říct, že pokud jste viděli prvních dvacet minut, viděli jste ho celý. Bronson je dítě popírající empirii. Pevně věří, že jeho činy nemají následky a i když ho praxe logicky zklame, nikdy se nepoučí. Jeho osud se motá v neustále se opakujících situacích beze smyslu. Točit takový životopis je nevděčná práce a prostým chronologickým vyprávěním by Nicolas Refn díru do světa neudělal. Jeho pojetí kabaretu-divadla-psychologické sondy je zajímavější, ale stereotypu se neubránil ani on. A to si ještě mohl gratulovat že ho Tom Hardy držel jak mohl. Chameleónský výkon cvoka v hlavní roli a výborně zvolený soundtrack mě zachránily od největší nudy. ()

Frankooo

Hodně zajímavej počin. Hlavně díky Hardymu, kterej zahrál na výbornou a táhne film jako celek. Hvězdičku dolů musím dát za tu animovanou část, která mi tam vůbec nezapadla. Ale scéna v divadle, kde si Bronson povídá se ''sestřičkou'' z blázince, je dokonalá. ()

JohnSmith odpad!

Dost dobře nechápu to, že čím je film divnější tím je automaticky kultovní a vlastně naprosto skvělej. Bohužel film považuju jako zábavu, u které si i rád popřemýšlím, ale opravdu se mi nechce přemýšlet nad tím, co pan režisér chtěl tím nebo oním záběrem říct, jelikož mi to přijde jako naprostá zhovadilost. Jestli chtěli tvůrci natočit vězeňské drama o pošahaný mlátičce, tak to nejspíš mělo vypadat jinak. Už jen ty bitky jsou natočený tak, jako by kameraman, rejža a choreograf v životě žádnou rvačku neviděli. Mimochodem, co je tak strašně zajímavýho na příběhu člověka, kterej je od mládí rváč a zloděj a v base trávil víc než půlku života a psalo se o něm v novinách?Asi to, že se o něm psalo v novinách ()

Compadre

No nazdar...jestli je tohle podle skutečný události, tak potěš pán bůh...Bronson je úplně nepříčetnej gauner, co mlátí lidi úplně jak zjednanej...pořád a pořád...neřád. Film je to každopádně super, ale možná by si zasloužil nějakého lepšího reřiséra, aby tomu dal trošku zajíavější formu. Jinak musím vyzdvihnout hudbu a hlavně pak brutální výkon Toma Hardyho, kterej tadytomu masakru šéfuje. Mazec :) ()

Hennesy

Nadupaná, nápadmi hýriaca psychedelická jazda. Tom Hardy je mega talent, vlastne nezlezie z plátna a jeho Charlie Bronson je magor unikatného kalibru. Herecká one-man show riadená očividne rovnako talentovaným režisérom. Btw...Hardyho bariton je kapitola sama o sebe - môže si podať ruku s Vin Diesel-om. ()

Brain-D

Naprostý herecký koncert Toma Hardyho. Troufám si říci, že je to možná jeho největší herecký výkon. Nicolas Winding Refn tento životopisný snímek natočil, tak zábavným způsobem, že jsem se ani na vteřinu nenudil. Ta hudba, která doplňuje scény je impozantní. ()

bizz_mjc

Odvážná a kreativní prezentace neuvěřitelně tupého "hrdiny", který se jím snažil stát a uspěl. Pokud se to tak dá říct. Nicméně v druhé půli už toho začíná být tak ňák dost a nezachraňuje to ani Hardy. ()

jujec

Zcela nepochybně to je výborný herecký výkon, ale dívat se půl druhé hodiny na to, jak někdo někoho mlátí, moc zábavné není. Vlastně tam není žádný příběh, jen rvačky. Ztráta času. ()

ghatos

Začátek je v trainspottingovském stylu, takže výborný start. Postupně se proplétá děj a různé stylizace, které ale vůbec nevadí díky Tomu Hardymu. Postupně se tempo vytrácí. Nesouhlasím, že film je jen o rvačkách. Ty jsou až důsledkem. Zvláštní film u kterého dokáží pochopit vysoké hodnocení - za mě 3,5 * . ()

ganz

Herecký koncert Toma Hardyho, který film víceméně zachraňuje. Vám kterým se zdá že ono přirovnání k mechanickému pomeranči je nevhodné, se znovu zamyslete. Pomeranč byl o Alexovi, který se nechtěl začlenit do společnosti, protože si mimo ni vedl mnohem lepší život- život jeho snů. Jeho hodnoty byly absolutně jiné než u většiny lidí, skoro bych řekl trochu převrácené. Bronson je také člověk co opovrhuje klasickými hodnotami, nepohybuje se na okraji společnosti, ale mimo ni, vyčleněn jako její odpad. Ale bronsna to baví také, je to jeho sen. Tímto nechci naznačit že se jedná o totožné charaktery, ale to, že jejich postoj vůči společnosti je velmi podobný, stejně jako jejich názor na násilí. Samozřejmě že Alex je intelektuálně založený mladý chuligán a myšlenkou pomeranče je, že každý z nás se chtě nechtě, dříve nebo později zařadí do společnosti a bude žít život jako každý druhý ( alespoň tedy v knize, kubrick si to trochu pozměnil), Bronson bohužel žádné takové poselství nemá, je to biografický film který skvěle zachycuje opravdového člověka, který bere svět tak trochu jinak... ()

Guzo

Zvláštní film o zvláštním chlapíkovi.. Chápu všechny, kteří tomu dali i třeba odpad, ale mně se to líbilo. Hlavně Tom Hardy v roli samotného Bronsona je naprosto strhující, šílený a nepopsatelný. Za tenhle výkon bych mu dal s klidem oskara :-) ()

zigíš

občas pomarančovo mechanické i python cirkusové, v rámci refna classic neónovo farebné a nevidieť jeho filmy poviem, že to dostal za trest (!) 60% je lahký nadpriemer ()

blackJag

MECHANICKÝ POMERANČ pro 21. století? Vlastně proč ne. Přemítání o násilí jako jediném smysluplném východisku z neperspektivní (osobní) budoucnosti, potřeba uspět za každou cenu (byť v absurdní rovině) a k tomu zpochybnění působení různých vlivů (jako celospolečenských fenoménů) na utváření osobnosti - to vše v uspořádané disharmonii, kterou z centra pekelné spirály diriguje výborný Hardy. 80% ()

šerminator

Zajímavě pojatá hovadina :-) Pravda, že trailer je lepší než samotný snímek. Film o nicčlověku, magorovi, který neumí nic jiného než jen s rvát. Když už nic tak je to alespoň pojato zajímavě z vizuální stránky. Spojení brutality a uměním je vskutu netradiční a funguje dobře. Ale když jsem si poté přečet zajímavosti, tak mi aji kus toho filmu (hlavně umělecká povaha Bronsona) dával smysl. ()

Stasz

Svalnatý bezmozek, který se chce stát známým mezi lidmi jako největší trestanec. Dobrý herecký výkon Toma Hardyho... Nebýt jeho tak je film vlastně o ničem. Very funny boys ! :D ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)