Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

ConanVJ

Tak toto je hodně podivně natočený filmek o nejznámějším britském vězni, který chce být prostě jen slavný. Tom Hardy dokazuje, že hrát umí, protože tolik tváří a charakterů jsem s jedním hercem dlouho neviděl. Místy je film i hodně vtipný, na to jak je zvláštně natočený. Mě se to líbilo hodně, i když už si to znovu asi nikdy nepustím a dávám mu 80% :) ()

Philippa

Na závěr prvního dne mého pobytu ve Varech, kdy jsem byla totálně mimo po filmu Slepé prase, mě Bronson skvěle probral a vlil nového optimismu do žil, ikdyž optimistický zrovna nebyl, pokud se zamyslíte jací magoři mezi námi žijí. Byl však servírovám s lehkostí a nadhledem a nejvíce se může pyšnit naprosto skvělým hereckým výkonem Toma Hardyho. Film podle skutečného příběhu nejslavnějšího a nejdražšího britského vězně rozhodně stojí za vidění. ()

ledzepfan

Nj-tak jsem zase jednou čučel hodinu a půl na pošahaného degeneráta bez mozku. Týpek se furt rve, neumí nic než se rvát, chce se rvát a když narazí na něco jiného co mu náhodou jde, nebo na někoho, kdo se k němu chová hezky, všechno zahodí a jde se zase rvát.. Podle toho vypadá i děj filmu..Po chvilce člověka ty rvačky tak něják otupí a chtěl by možná vidět nějáký progres v příběhu nebo v charakteru postavy-ale ono né-Bronson se prostě rve, takový on je a žádné moudro z něho nikdy nevypadne...Takže proč 4hvězdy? Protože je to zatraceně dobře a hravě natočené(z diskotéky v pakárně jsem se málem udělal nadšením) a protože Hardy hraje jako široko daleko nikdo!! Fakt si to neskutečně užívá a svým výkonem o pár levelů(a s přehledem) přechcává i slavného Ledgerova Jokera. ()

schizmo

Žeby současná odpověď na Mechanický pomeranč? Obskurní kníratá podívaná plná násilí a ujetých asociací, které jsem dohromady moc nepochopil, ale Hardy je tady opravdovej jouda :D. ()

SaNcHeZ_cz

Zajímavá variace na novodobý Mechanický pomeranč ověčená přídavkem podle skutečné události. I přes nezvykle kostrbatou stylizaci vyniká naprosto perfektní výkon Toma Hardyho. ()

LV.Helter

Refnová atipická predstava vykreslenie portrétu jedného zbytočného patologického zmrda. Nádherne vyštilizované a gradiózne stupnovanie depresii. Je tu cítiť znova ten kontroverzný Refnov podpis. Zbytočne samoučelná odysea? Určite jo. A preto je to tak geniálny film. Je to takáta novodobý Mechanický pomaranč. Kto vie čo od Refna čakať, tak ten film zožerie celý aj s navijákom.80% ()

Jillen

Refn je sympaťák a svým Drive si mě absolutně získal. Bronson však zápasí s cejchem kriminálu, přičemž člověku po shlédnutí nedochází k čemu to vše bylo dobré. Tak minimálně se nám vyklubal Hardy a druhak jde o místy působivou vizuální chuťovku, víc ani nic. ()

Popluh

Nicolas Winding Refn se svojí snahou o jakéhosi post-Kubricka boduje tak napůl, Tom Hardy jako sofistikované monstrum pořád. ()

Macejko

Životopis o človeku, ktorý si žiadny životopis nikdy nezaslúžil a ani nezaslúži. Životopis o absolútnom magorovi, zvierati, šialencovi. A možno práve preto je taký výborný. Nemusí sa prísne držať faktov, byť úctivý alebo niekoho oslavovať. Je to film o hnusnom zločincovi, a je poňatý tak perfektne a originálne, až to nie je možné. A celý stojí na jedinom mene: Tom Hardy. Toto meno je treba si zapamätať. Ako Bronson podáva Hardy tak excelentný výkon, že mi z hlavy len tak nevyfučí. Scény, objasňujúce jeho myšlienkové pochody a motivácie, poňaté či už formou výstupov v divadle alebo príhovorov priamo k divákovi, sú strhujúcou one-man show, od ktorej som neodtrhol oči. Tlieskam. Prekvapenie roka. ()

Freemind

Příběh nejznámějšího a nejdražšího vězně na Britských ostrovech - Charlie Bronson je legenda, živel, ďábel. Refn vyčenichal kontroverzní téma a opět perlí - vznikla rozbuška, stylovka stylovatá, která zahlcuje všechny smysly, lavina emocí a energie, film stejně bezprostřední a úderný jako hlavní postava. A stejně tak nerozumný, naivní a jednoduchý. High five pro Toma Hardyho za excelentní výkon. Refnův čas teprve přijde. ()

Ferry

Skutečně obdivuhodný snímek natočil pan rejža N.W.R. Herce Toma Hardyho moc neznám, ale tady odvedl setsakramentský kus práce, zacož si myslím, že si ty hvězdy zaslouží. Doporučuji se na tento snímek podívat. ()

SarumanKo

Audiovizuálne vyšperkovaný, ale neuveriteľne nudný film. Jedným z jeho problémov je, že ako životopis je fakt nanič. Netvrdím, že väzni, vrahovia a šialenci si biografiu nezaslúžia, ale rozhodne iba tí zaujímaví. A život Charlieho Bronsona sa ničím pozoruhodným nevyznačoval. Snímka je síce poňatá veľmi originálne, ale Nicolasa Windinga Refna (najmä po skúsenostiach s Valhalla Rising) obviňujem z toho, že sa prostredníctvom umeleckej štylizácie snaží svojimi filmami vyjadriť viac, než v skutočnosti dokáže. Bronson mi skrátka nič nedal. Jediným, z priemeru vvybočujúcim aspektom filmu je Tom Hardy a jeho božský herecký koncert, ktorý bolo škoda preplytvať na Bronsona. Ale aspoň som stopercentne presvedčený, že so stvárnením Banea v novej batmanovke nebude mať žiadny problém. (5/10) ()

harfuska

Keď si už myslíte, že ste videli všetky psychopatsvá sveta, tak príde Bronson a vystrčí na vás svoje päste a svoju holú riť. Jeho kolieska v hlave naozaj pracujú opačným smerom, ale omnoho zaujímavejší je spôsob, akým túto skutočnosť natočili. Na tak bláznivé, vtipné a zároveň depresívne umelecké dielo človek len tak ľahko nezabudne. Obrovskú zásluhu má na tom hlavne Hardy, ktorý ukázal farbistvosť svojho talentu a všetky šterbinky svojho tela. ()

Makky

Film, ktorý by v rukách iného režiséra a s iným hlavným hercom stál za nič. Obzvlášť vyzdvihnem Toma Hardyho, jeho výkon je skutočne niečo (mimika, pohyby, monológy, tvrdý fyzický prejav...). Samotný film je jedno veľké čudo, stopáž je však veľmi prívetivá. ()

italka63

Tohle se doopravdy jen tak nevidí.O nějakém vězni Bronsonovi v Británii jsem skutečně neměla dosud tušení a vzpomněla jsem si na kritiky ze strany této země na špatné zacházení chovanců v ústavech pro duševně choré ohledně klecových lůžek v naší republice. Jak dojemné....Bronson je násilník a cvok a nešťastná bytost, bohužel silně nebezpečná pro své okolí.Normálně bych ohodnotila za tři, ale Tom Hardy mě vážně fascinoval, takže za něj další hvězda.A jedno vím určitě - znovu si už tohle vážně nepustím.-) ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)