Případ Dr. Horáková

Réžia:

Jan Mudra

Scenár:

Jan Mudra

Vlasta Chramostová (rozprávač), Viktor Preiss (rozprávač)

Milada Horáková byla neobyčejná, nesmírně statečná žena, která, jak vzpomínají pamětníci, „hořela“ láskou ke své zemi, k demokracii a k lidským právům. Ani po 70 letech, které 27.6.2020 uplynou od její smrti, nám nepřestává být její osud lhostejný, stejně jako za tuto dobu nevybledla zrůdnost komunistické justice. Jak řekl jeden z dalších odsouzených o dobových praktikách: „To nebyl proces, to bylo divadlo!“ A mnohastránkový scénář pro Miladu Horákovou mu dává za pravdu. I původní filmový materiál a písemný záznam procesu, které jsou v dokumentu použity, byly zmanipulovány. Přesto je z nich zřejmé, že držet se předepsané role Milada Horáková odmítala, a i když byla v průběhu procesu umlčována, snažila se vypovídat v souladu s vlastním svědomím... Jakmile to bylo po změně režimu roku 1989 možné, na televizních obrazovkách se objevil pravdivý příběh doktorky Milady Horákové. Od popravy tehdy uplynulo celých čtyřicet let, během nichž bylo nutné mlčet nejen o skutečné podstatě dobové justice, ale také o vnitřní síle osobnosti, která by za normálních okolností jistě byla uznávanou oporou celého národa. Dokument přináší nejen autentické záběry z průběhu komunisty zinscenovaného soudního procesu, který trval od 31. května do 8. června 1950, ale také velmi cenná svědectví spoluvězňů či emotivní výpovědi Miladiny dcery a sestry. (Česká televize)

sportovec

Důkladný dokument, jdoucí i do osobních detailů; jeho další cenou jsou hlasy Horákové současníků. Dobré pocity z toho pochopitelně být nemohou. ()

nascendi

Nie všetci Nemci boli fašistami; áno, počas výstavby socializmu sa robili aj chyby; iba 15 až 20 % islamistov patrí k radikálnemu krídlu. Všímate si, ako sa po nejakom čase aj tie najväčšie svinstvá relativizujú naprieč dejinami a ideovým zameraním? A ľudia, ktorých nejaká ideológia zomelie, sú bez najmenšej šance na záchranu. Čo pomohlo Milade Horákovej, že sa zachránila od popravy fašistami, keď ju o pár rokov popravili komunisti. Čo jej proti Urválkovi a podobným netvorom mohlo pomôcť viac, ako priznanie viny, naučenie sa scenára a poslúženie zámerom strany, ktorej členovia si pospevovali : "Rozboríme sveta starý základ ..." a naozaj to všetko aj rozborili až do základu a bez náhrady. A milióny užitočných idiotov sú naďalej pripravené obetovať svoju ľudskú dôstojnosť, keď budú mať mlieko za 1,70 Kčs. Mumlajúc, že za socializmu bolo lepšie, mi pripomínajú starčekov tvrdiacich, že za socializmu mali aj erekciu lepšiu. ()

Sifaka

Opravdu otřesné , co se může stát, kdy nevinný člověk je ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti. Bohužel to nědělali jen komunisti. Prostě moc a síla vždy zvítězí nad obyčejným člověkem , je to hnus , ale historie a i současnost mě dávají za pravdu... Jinak výborně udělaný dokument, z jehož obsahu jsem byl ještě několik hodin po shlédnutí "mimo" , nejhorší byla ta beznaděj , inteligentní žena, která věděla, že ač nic závažného neudělala tak stejně nemá proti té mašinérii žádnou šanci, opravdu otřesné !!! ()

Pragrik

Myslím, že vše výstižné napsal v komentáři o filmu Mahalik. Pro nehistoriky tento dokument odhaluje naprosto neuvěřitelné věci, které se událi v naší historii. Podle mne by každý člověk, ikdyž zrovna nestuduje historii, měl vědět co se dělo v hrůzných 50.letech v Československu, kdy opravdu stačilo k odsouzení k trestu smrti velice málo. Vše se dalo zinscenovat a nevinní lidé s tím nemohli nic dělat. Případ Dr.Milady Horákové ukazuje jen malý kousek těchto hrůzných činů, dovídáme se zde o jejím předchozím životě a její zapáleností myšlenkou Masaryka, vlastenectvím. Opravdu nejen na tuto osobu nelze nikdy zapomenout a mělo by se o těchto letech učit více na školách. ()

TommyLeeJape

Fakt, že Komunistická strana u nás v průzkumech balancuje mezi druhým a třetím místem, je jen jasným odrazem toho jak sebestřední (a hloupí) lidé u nás žijí. Určitě nechci tvrdit nic takového, jakože současná politická situace je pohádka, ale argumenty zapšklých důchodců, jak tenkrát bylo dobře, mě rozpalují do běla. I kdyby třeba bylo dobře (teda kromě toho, že se nedalo pořádně cestovat, museli jste stát frontu na každou blbost, jen těžko jste se dostávali ke knihám a vůbec všemu ze západu, velmi těžko jste se dostávali k necenzurovaným informacím [děda vyprávěl] a tak dále, všichni víme....), tak stejně za jakou cenu? Režim popravoval a zavíral nevinné lidi, ale vám se žilo dobře, tak proč nevolit komunisty, kteří se nikdy za tyto činy ani neomluvili? (Ano, když teď zvolíme dvě třešně tak nebude žádná totalita, ale o to nejde!) Ani nevím proč to sem píšu, nejspíš se potřebuji ventilovat a zařvat si na lidi, kteří jsou tak omezení, že dokáží volit stranu s tak zrůdnou minulostí. Dokument je skvěle udělaný, jeho promítání na středních školách by mělo být dáno zákonem, protože když nám po ulicích začínají pobíhat "mladí komunisté" je někde něco špatně (nejspíš za to také můžou ty hovada co nám dnes rozkrádají stát, ale to je zase na jiné povídání). ()

maxxxim

Dlho, predlho som nevidel nič tak neskutočne skutočne smutné. Škoda, že to nebolo zinscenované ako podstatná časť obrazového a zvukového záznamu, aby si človek nemusel povedať, že to snáď ani nemôže byť pravda. Z jedného takéhoto dokumentu by bolo na školách viac úžitku ako z omieľania dátumov a udalostí bez vzájomnej súvislosti a kontextu. Ďalší z dôkazov, že za "socializmu" sa žilo lepšie, ono to v podstate platí, ale veľmi záleží na tom, kto to hovorí. ()

Stegman

Dokument sice vše zobrazuje objektivně, ale bez řádné hloubky či spádu. Nemůžu proto hodnotit jinak než průměrně. Je tak nějak hořce vtipné, že s vynesením zcela jednoznačného soudu nad tímto dílem nemají problém ani zapřisáhlí antikomunisti (dávají "z principu" 5 *), ani konspirátoři, co "prohlídnou každou propagandu" (dávají 1 *). ()

Autogram

Veľmi depresívna podívaná, veľmi dobre zostavená a zostrihaná. Najhoršie je, že to nie je "podľa skutočného príbehu", ale je to skutočná minulosť a nie z nejakej ďalekej krajiny, ale priamo naša. Čo sa dialo v 50. rokoch a aj potom, sa nesmie zabudnúť, a treba to pripomínať pri každej príležitosti, hlavne ľuďom, ktorí si pričasto povzdychnú, že za komunistov bolo lepšie. ()

gutshoter

Tohle jen tak nevydejcham. Nejsilnější dokument, co jsem kdy viděl. Naprosto geniálně strukturovaný s autentickými výpověďmi zúčastněných. Skoro až povinnost vidět. ()

Vajonek

O Milade Horakove uz jsem toho videla a cetla docela dost, k tomuto dokumentu jsem se ale dostala az nyni. A jsem za to rada (pozde ale prece). A to, i kdyz mi (podobne jako skoro vzdycky, kdyz je rec o tehle obdivuhodne zene a jejim osudu) zase bylo tezko a uzko z te strasne nespravedlnosti, z absurdity toho, co bylo vlastne jeste docela nedavno mozne. Chtelo se mi zaroven brecet a smat se, kdyz rodinni prislusnici akteru procesu s MH rikali, jak se radovali, kdyz jejich tatinek/manzel dostal "jen" dozivoti nebo kdyz se jeden ze spolusouzenych skoro omlouval, ze si dovolil byt rad, ze ten trest smrti nedostal, kdyz jeho pratele takove stesti nemeli. Je hrozne, co tehdy dokazala vladnouci skupina z lidi udelat. Je obdivuhodne, jak tomu nekteri dokazali celit. Je dulezite si tohle vsechno neustale pripominat. Osobne jsem se z tohoto dokumentu nedozvedela prilis novych informaci. Zapusobil na me ale hodne zejmena diky autentickym svedectvim, ktera dokazi pribeh MH priblizit zase trochu jinak, velmi verne, prirozene, pritom nalehave, emotivne. Presne tak, jak se to k neuveritelnemu zivotu jedne vyjimecne zeny hodi, jak si to MH zasluhuje. Pripad Dr. Horakove patri urcite k tem nejsilnejsim dokumentum, ktere jsem zatim videla. ()

Paity

Smutný příběh jedné vzdlané a hlavně statečné zemi, která položila život za ideál svobody, demokracie při boji proti komunistické mašinérii. ()

cinci

Skvělý dokument o vykonstruovaném komunistickém procesu, na jehož konci byli kromě Dr. Horákové popraveni ještě tři lidé a několik (nevím přesně kolik) dalších bylo odsouzeno na dlouhá léta do žaláře. Podívejte se na to, protože každý by měl vědět, co komunisté páchali za svinstva. 5* ()

crozet

Formální přímočarost a lehkost kombinovaná s (jakoby již zapomenutou) řemeslnou brilancí, promlouvající svědkové jako šlechta humanity i mluveného slova, záznam na charakteristickém filmovém materiálu ...a v hlavní roli svatý člověk. Našinec se považuje za s látkou obeznámeného, ale vyspělá forma, sdělnost a charismatické (přitom nenásilné) poučení, kterému je po celý dokument vystaven, sebere i po letech nesmlouvavě jeho pozornost a v závěru přemůže. ()

Yarwen

Je třeba si připomínat zvůli komunistů, kteří popravili řadu nevinných lidí, často ty, které můžeme považovat za hrdiny a výkvět českého národa. V době (2015), kdy preference komunistů dosahují 20% je to zvlášť důležité - pětina lidí takto šlape po památce těch, kterým komunisté vzali život, ať už trestem smrti či desítkami let ve vězeních, brutálních prací v dolech, mučením a perzekucí jich samých či rodinných příslušníků. Pětina lidí se tak řadí k morální spodině našeho národa, neboť nelze se hlásit k těm, kterým pomyslně kape z rukou krev a jež se za své činy nebyli ani po 25 letech po revoluci schopni omluvit. ()

Narciska

Byť přetěžký osud lidský a zvůle komunistická vhání slzy bolesti a bezmoci do očí, nelze nevidět velikost ženy stojící ve vykonstruovaném soudním přelíčení za pultem obžalovaných. Milada Horáková, žena, kterou bezmezně obdivuji a před jejíž velikostí se skláním. Je v mé moci vůbec pochopit, jak mohla toto všechno snášet s takovou důstojností a přitom zůstat prosta špetky nenávisti a zloby? Důležitý dokument, u něhož nechápu jen to, jaktože se nestal povinnou součástí školních osnov z novodobé české historie. ()

Jonatána

Tohle by měli pouštět studentům ve škole, aby lidi nevzpomínali na chleba za 4,20, ale aby neapomínali na to, že tyhle zrůdnosti se děly a už nikdy těm šaškům komunistickým nikdo nedal hlas. Hnůj! ()

dewil21

Proč mi to pořád připomínalo Kladivo na čarodějnice? Pouštět všem co pláčou po rohlíku za 10 halířů a práci pro všechny, když nepomůže, vzít kladivo a srp a bít do zneškodnění. Příběh o tom, kterak inteligenci a opravdovou elitu národa soudila a potírala ruka obyčejného dělnického lidu, jinými slovy, jak vysokoškolské pedagogy, profesory a vědce (a jiné, samozřejmě i obyčejnější jen tvrdohlavé a neohebné) posílali na smrt ti, co dřív utírali kravám prdel a kydali hnůj, v lepším případě stáli u pásu a za tyto stranělibé aktivity jim byla dána ta opojná moc rozhodovat o osudech úspěšnějších, kterým dřív jen záviděli. Ano, tento typicky český nešvar stál dle mého za 40 letým terorem komunistů, neboť malý, prostý český člověk rád slyšel, že sousedovi vzali krávy a ještě ho zavřeli, protože se mu to nelíbilo a souhlasil se zabíráním majetku, neb toho sám moc neměl, protože byl prostě línej vstávat a jít dojit a pak orat... ()

G04T

Přesně ten typ dokumentu, kterej mám rád. Mluví tu jen lidi, kteří to zažili, ne žádní státem placení historici, odborníci a další bezvýznamný idioti, co potřebujou všude vykládat jejich moudra a názory. Jediná věc, co mě sere, je ta bolševická píča Chramostová. To je docela ironie, když je to dokument o Horákový a podílí se na tom zrovna ona, jejíž historii všichni velmi dobře známe :). ()