Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmová rekonštrukcia tragickej udalosti, ktorá na začiatku 70-tych rokov postihla československú horolezeckú expedíciu pri výstupe na jeden z vrcholov Himalájí. Fiktívny psychologický príbeh o výstupe horolezcov na jeden z vrcholov Himalájí sa opiera o skutočnú tragickú udalosť československej horolezeckej výpravy na začiatku 70. rokov. Vo výške 8000 m došlo k vážnemu zraneniu jedného z troch horolezcov. Keďže za daných podmienok mu nebolo možné pomôcť, dvojica druhov v poslednom tábore musí riešiť ťažkú dilemu - zostať pri zranenom až do konca a ohroziť tým vlastný život alebo zostúpiť a zanechať nešťastníka svojmu osudu? Film sa usiluje podať svedectvo o hrdinstve človeka v situácii, ktorá donúti mobilizovať všetky fyzické a morálne kvality ľudskej bytosti. V tejto snímke boli použité zábery z filmu Vladimíra Ondruša Veľký čierny obor. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (26)

Fiftis 

všetky recenzie používateľa

Celkom sranda, že tento dobrý slovenský snímok, nieje až tak známy. Príbeh o výstupe horolezcov na jeden z vrcholov Himalájí sa opiera o skutočnú tragickú udalosť československej horolezeckej výpravy na začiatku 70. rokov.Vo výške 8000 m došlo k vážnemu zraneniu jedného z troch horolezcov. Drsné, chlapské, pravdivé, smutné. Toto je naozajstný film o horolezectve, o chlapskej túžbe prekonávať najťažšie prekážky. O chlapskom priateľstve, o silnej vôli pomôcť kamarátovi, hoci jeho situácia je stratená - expedícia na Makalu, 8463 m vysokú horu. Výborné slovenské herecké výkony. Ak sa vám páčia filmy o horolezectve a zatiaľ ste videli len tie americké, určite vyskúšajte aj tento. ()

nascendi 

všetky recenzie používateľa

Uvedomujem si, že za nasledujúci komentár ma nikto nepochváli. Myslím si, že nikto nemusí liezť na Himalájske vrcholy. A ak chce, tak si musí do batohu pribaliť aj zodpovednosť za prípadné následky. Vrcholové horolezectvo je extrémne náročná činnosť v extrémnych podmienkach. Preto do rozhodovania v krízovej situácii nepatria vzorce správania sa z nížiny, ale chladnokrvný kalkul smerujúci k minimalizácii obetí. A napriek tomu, že oceňujem vydarenú rekonštrukciu skutočnej udalosti aj zobrazenie toho, ako Himaláje odhalia skryté osobnostné črty jednotlivcov, väčšej empatii mi bráni nezodpovedateľná otázka: "Načo tam liezli?" P.S. S takým vybavením by sa dnes horolezci asi báli vyliezť aj na Gerlach. ()

Reklama

Chmur 

všetky recenzie používateľa

Film jsem shlédl víceméně náhodou a byl jsem velice příjemně překvapen. Silný příběh, zajímavá kamera, kvalitní hudba. Na to, že se jedná o tv film, nepůsobí vůbec lacině. Přišlo mi zbytečně předabování českých herců, ale jinak výborné drama. Zaujal mě rozhovor mezi horolezci a jedním z šerpů, kdy šerpa říká něco ve smyslu: Já musím lézt nahoru, protože mám čtyři děti a nemám peníze, vy lízt na horu, protože máte peněz hodně. ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Veľká škoda, že tento film nešiel predminulý rok v IMAXe spoločne s Everestom ako dvojprogram. Vyššie s hodnotením nemôžem ísť z jedného dôvodu. Predabovávať notoricky známe české ksichty s ešte známejšími hlasmi do slovenčiny je pre mňa extrémne nepochopiteľná vec a kazí to vždy do dosť vysokej miery divácky zážitok. ()

homerr 

všetky recenzie používateľa

Rekonstrukce československé horolezecké výpravy z roku 1973 a následné tragédie, kdy po pádu jeden z členů vrcholového družstva několik dní umíral ve výšce cca 7850 m, bez možnosti ho dostat dolů. Film celkem pravdivě vykresluje dobývání osmitisícových vrcholů v 80-tých létech, kdy výbava a výstroj byly v počátcích. Důraz klade na chování jednotlivých postav v krizových situacích a zároveň nabízí pohled do chování horolezců, kdy dříve ve větších skupinách bylo hodně individualistů, s cílem vystoupit nahoru za každou cenu, které musel krotit vedoucí výpravy. ()

Galéria (8)

Zaujímavosti (6)

  • Jozef Psotka vtedy skutočne vytvoril rekord, keď vydržal pri zranenom Kounickom desať dní vo výške 7850 m. (corona)
  • Po třech letech se další expedice vrací znovu na Makalu a objevují stan s mrtvým na stejném místě. Rozkládají tábor o 50 metrů níže. Vrchol zdolává Křiššák a Schubert (24.5.1976), přičemž Schubert následující den umírá při sestupu. (homerr)
  • Mrvtvým horolezcem byl Jan Kounický. (homerr)

Reklama

Reklama