Petr (J. Čenský) je mladý horolezec, který právě prožívá trauma z tragické smrti svého staršího bratra na výpravě do Himálají. Přijíždí do Vysokých Tater, aby se dozvěděl od Filipa (R. Brzobohatý), tehdejšího vůdce expedice, jak se tragická příhoda udála. Domnívá se totiž, že Filip mohl jeho bratra zachránit, ale že byl zbabělý, neprokázal dostatek odvahy a dal přednost svému vlastnímu bezpečí. Tragická situace mu brání posuzovat věci racionálně a přes nabízenou pomoc psychologa, terapeuta i bývalé bratrovy přítelkyně (L. Šafránková) situaci vyhrotí. Vyprovokuje Filipa k výstupu na nebezpečnou horu právě ve chvíli, kdy se počasí začíná kazit… (Česká televize)

topi80

Čenský v počátku své kariéry hrál uhlazené klaďase, až si sám v jednom rozhovoru postěžoval, že by neuškodilo, kdyby ten jeho princ aspoň občas seřval služebnictvo. Později režiséři přišli na to, že ta uhlazenost se dá docela dobře použít i na záporáky. Mezitím si střihnul magora v tomto filmu a myslím, že to zvládl dobře. Munzar a Brzobohatý pak hrají své typické role s tradiční spolehlivostí. Mnohý z nás si řekne, proč takhle zdlouhavě řešit něco, co mohl Brzobohatý vyřešit tím, že by vzal Čenského stranou a řekl mu: "Tak, a teď ti řeknu, jak to tam tehdy bylo...," ale to bychom přišli o docela pěkný film s tatranskými scenériemi. ()

blackrain

Krásně nasnímané prostředí Vysokých Tater. Hory jsou to opravdu majestátní. Ta horská chata, kde se skoro všechno odehrávalo mi přišla strašně známá. Měla jsem pocit, že jsem ji někde už viděla. Jestli to náhodou nebyla ta samá, kde točila Poledňáková svoje "Krokodýly". Radek Brzobohatý byl hodně uvěřitelný. Stačilo se mu podívat do tváře. Jeho rysy prostě patřily horolezci. Jan Čenský mohl být ještě bláznivější. Očekávala jsem, že se na té Jestřábí věži stane něco víc, něco, při čem budu mít nervy napnuté jako struny u kytary. ()

Untentrauer

Ukřičený film ve kterém ze sebe Čenský vydal vše co v něm je. Je to jeden z nejrozhádanějších filmů co jsem kdy viděl. Film má zajímavou nepříjemnou atmosféru. Film o staré křivdě, který doplňuje nádherné prostředí Tater. Je to napínavé, předem těžko odhadnutelné drama. Čenskýmu role protivného a zhrzeného horolezce a zároveň rádoby detektiva nádherně pasuje. K tomu jako bonus Brzobohatý, Munzar, Vaculík, Libuška.....Je to velice koukatelné, napínavé a jak jsem řekl ukřičeno-ukřivděné. ()

topi

Nikdy jsem nemusel Jana Čenského a jeho nesympatické herectví, to samé platí i o jeho roli Petra v tomto jinak sakra kvalitním snímku z vysokohorského prostředí, který natočil zručný Antonín Moskalyk. Čenský tu hraje postavu, která se chová ukřivděně, ufňukaně a přehnaně afektovaně. Jeho bratr totiž zrovna našel ve skalách v Himálajích svoji smrt a Petr se s tím nehodlá smířit a obviňuje z bratrova úmrtí Filipa (Radek Brzobohatý), o kterém si myslí, že za bráchovu smrt může právě on, protože s ním nebezpečný výstup na horu absolvoval a že se na něj vykašlal, když se bratrovi stala nehoda. Děj se odehrává ve Vysokých Tatrách, kam přijíždí psycholog se svým synem, aby Petrovi pomohl....Nebýt zmíněné a zrovna i hlavní postavy Jana Čenského, jehož utrápeného výrazu a ukřičených gest jsem měl už plný zuby, rozhodně snímek oplývá parádní atmosférou s psychologickou rovinou, s ostatními vesměs kvalitními hereckými výkony. Velké plus spatřuji v hudbě Ivana Kurze a kameře Vladimíra Lorence. ()

Martin741

Reziser Moskalyk /Kukacka v temnem lese, Dyta saxova/ natocil celkom dobry, ale stale len priemerny normalizacny film o horolezectve. Film ma akysi pribeh, dobru pointu, Brzochudobny sa ulohy zhostil dobre, horsie je to uz s Censkym, ktory nema herecky na Brzochudobneho. Priroda vysokych Tatier je krasna a vystup na horu mal hodne do seba. Celkovo vladne u mna spokojnost s tymto normalizacnym priemerom : 56 % ()

• Radek Brzobohatý (Filip) přiznal, že trpí ve výškách závratěmi, takže si místy sahal na samou hranici své odvahy. (sator)
  • Film sa natáčal vo Vysokých Tatrách na Lomnickom sedle a na chate pri Zelenom plese. (dyfur)