Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Film bol natočený podľa rovnomenného knižného bestselleru Petra Pišťanka. Satirickým pohľadom uvidíme drastický vzostup jednotlivca k moci. Rácz (Andrej Hryc) prichádza ako jednoduchý človek do kotolne veľkého hotela v hlavnom meste. Možnosť regulovať a ovládať teplo hotela rýchlo prerastie u Rácza k brutálnej snahe o väčšiu moc nad priestorom v ktorom sa nachádza. Na ceste k moci a bohatstvu, počas ktorej sa odohrávajú bláznivé, dramatické i tragické príbehy postáv s ktorými sa Rácz stretáva, sa nezastaví pred ničím čo by mu bránilo k dosiahnutiu svojich cieľov. (ČSFD)

(viac)

Recenzie (53)

Iggy 

všetky recenzie používateľa

Československý postsametový dravý kapitalismus mi docela výstižně symbolizuje obraz z tohoto filmu: opilý a šťastně zamilovaný Rácz tančící a neuměle zpívající Rivers of Babylon hrané cikánskou kapelou. A stejně tak kýč, laciná prostituce a veksláctví. „Babylon budě zničený!“ (Fredy Špáršvajn) Nema problema! Jen mě mrzí, že nemůžu úplně posuzovat film sám o sobě, protože jsem dřív četl svěží Pišťankův román a tak mi nezbývá než konstatovat, že ve srovnání s předlohou působí film především jako doplňující ilustrace knížky. I když závěr je docela jiný, chudák Video-Urban... Hodně dobrá je rolička Richarda Müllera! ()

kebom 

všetky recenzie používateľa

Somarina. za všetky blbosti stojí len absolútne nezvládnutie stvárnenia obdobia okolo roku 1989 - stánky s reklamami Lucky Strike a West, Fiat Punto na ulici, moderné budovy, oblečenie. Nezvládnuté a zbytočné až na pár vtipných momentov. Koniec celkom dobrý a dramatický, len škoda že trval takých desať minút. ()

Reklama

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Bestseller nebestseller, Pišťánek dopadol ako dopadol a Mufti je tu ďalej. Zatiaľ. Táto paródia na spoločenské javy sa mi nepáčila. Zbytočne vulgárna a postavy vybrané slabo, okrem Hryca, ten sa k tomu hodil, ale zvyšok je taký, že vlastne krivohub Soltesz neskôr napísal Sviňu a toto je ako keby jeho predobraz. Atmosféra deväťdesiatok chytená dobre, veď vtedy sa to točilo, takže to tiež nie je extra plus. ()

SeanLSD 

všetky recenzie používateľa

Povedzme to tak, že sa snažili... - a na pomery mŕtvej slovenskej kinematografie 90. rokov aj celkom so cťou obstáli. Kniha je samozrejme úplne iná liga, a to aj v rámci svetových merítok. Z drsnej a pritom nesmierne zábavnej grotesky metaforujúcej slovenskú (a širšie východoeurópsku) realitu 90. rokov o vzostupe nových mocipánov sa do filmovej adaptácie v porovnateľnej kvalite prerodila iba hlavná postava - nie životná, ale nadživotná rola Andyho Hryca. ()

Martinius 

všetky recenzie používateľa

po prezreti tohto vytvoru sa mi natiskala otazka: je to este stupidnejsie ako knizna predloha alebo nie je? rivers of babylon totiz nie je ani komedia (vtipna bola jedine scenka, kedy gogal autom strhol koberec pred hotelom), ani drama, ani (akoze)mafiansky thriller. vzhladom na tvorivu neschopnost rezisera i predlohy by sa to cele dalo alibisticky klasifilovat ako akysi poloromanticky postsocialisticky umelo pozliepany gyc. maglajzovy gyc s pasakom s dusou basnika, s mafianom, ktory posobi skor dementne ako hrozivo (kam sa hrabe hryc na romana fratrica), so zbytocnym komparzom (noga), s estebakom trapnostnej kategorie kamenaku (danciak) a onaniou pseudofilozofickych myslienok, ktore sa reziser snazi do filmu natlacit na ukor deja. trapny je vztah mafiana s ezoterickou, trapne su aj rozne detaily vyplyvajuce z filmarskej povrchnosti (napriklad v 1989-tom este nebola policia ale "VB", pred revoluciou neexistovala firma mediaprint kapa a budovu VUB na nivach postavili az v 1997-om...). ako parodia na meciarizmus film zlyhal obsahovo naplno. rivers of babylon vo mne vyvolal depku. depku z toho, ze na slovensku sotva existuje nieco lepsie. alebo ak existuje, nedostane sancu, lebo tu vladnu kadejaki pistankovia, matkinovia, desmod ci taslerovia... ()

Zaujímavosti (12)

  • Bára Kodetová (Lenka) sa s režisérom Balcom stretla prvý krát na vyhlasovaní Českého leva, kde jej ponúkol jednu z postáv. (Raccoon.city)
  • V roku 1992 odporučila PRO SLOVAKIA dotáciu vo výške 8 miliónov Kčs. Vtedajší minister kultúry SR to však stopol z osobných aj politických dôvodov. Nakoniec za pomoci viacerých subjektov dosiahli celkové náklady filmu približne 24,5 milióna slovenských korún. (Raccoon.city)
  • Producent Marian Urban a režisér Vlado Balco hľadali predstaviteľa hlavnej úlohy poväčšine v zahraničí, až ich napokon jedna pražská kástingová agentúra upozornila na Andreja Hryca. (Raccoon.city)

Súvisiace novinky

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Reklama

Reklama