V odborné péči

• USA In Treatment
Dráma / Psychologický
USA, (2008–2021), 54 h 55 min (Minutáž: 19–29 min)

Tvorcovia:

Rodrigo García

Gabriel Byrne, Dianne Wiest, Michelle Forbes, Blair Underwood, Mia Wasikowska, Josh Charles, Embeth Davidtz, Melissa George, Mae Whitman, Glynn Turman (viac)

Dokáže naslouchat cizím problémům, ale svoje zanedbává. Jeden psycholog a pět pacientů v oceňovaném americkém seriálu.  Seriál z produkce kabelové stanice HBO V odborné péči (2008) vznikl podle úspěšného izraelského seriálu Be Tipul. Každá z jeho 43 půlhodinových epizod je záznamem jednoho sezení. Hlavní hrdina, psycholog Paul Weston, přijímá pacienty ve své domácí ordinaci. V pondělí to je lékařka Laura, postrádající v životě otcovskou figuru, kterou si nahrazuje Paulem, v úterý namyšlený pilot Alex, traumatizovaný zbytečnou smrtí nevinných při plnění bojového úkolu v Iráku, ve středu šestnáctiletá gymnastka Sophie, přitahovaná myšlenkami na smrt, ve čtvrtek manželský pár Jake a Amy, kteří po několikaletém léčení neplodnosti najednou nevědí, co si počít s nastávajícím těhotenstvím, a konečně v pátek Paul sám chodí za Ginou, ovdovělou terapeutkou na odpočinku, s níž se před lety ve zlém rozešel. (oficiálny text distribútora)

Marqta

Dlouho jsem hledala něco takového, proto bylo moje očekávání od seriálu asi zbytečně vysoké a byla jsem lehce zklamaná, ale seriál to je povedený, já jen čekala na základě tématu, recenzí a konečně i hodnocení a komentářů tady - prostě něco extra. Českou adaptaci jsem zatím neviděla, takže to nemůžu porovnávat. Líbí se mi, že ja každá epizoda věnovaná jen jednomu pacientovi (což mi lehce připomnělo Skins, nebo Dates a to rozhodně není na škodu) a taky že každého pacienta člověk uvidí víckrát, takže má prostor řekněme relativně "pochopit situaci". A konečně - nečekejte od toho akci! je to konverzační seriál, což mě naprosto vyhovuje, ale rozumím, že úplně pro každého to taky být nemusí ()

selviskhed

106 dnů ze života terapeuta Paula Westona, které z vás mimo jiné mimoděk udělají o něco lepšího posluchače. Mezi klienty ty ostatní jasně převyšuje především naprosto dokonale zahraná a skvěle napsaná postava neurotické právničky a svobodné bezdětné workaholičky Mii (pondělí, 2. řada), která si navíc vysloužila i nejlépe vypointovanou katarzi. ()

Dannysek4U

Napad to je bezsporu skvelej, to jo, ale nejak mi tam nesedi ten Byrne. Po deseti dilech nejsem s to se s jeho postavou poradne srovnat. Jinak ale hodne moc zajimava zalezitost. ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - cena (1) - *Nejlepší herec v seriálu (drama) - Gabriel Byrne + nominace (4) - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Melissa George, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Dianne Wiest, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Blair Underwood ()

pufina

(Neodolala jsem a musela jsem již ohodnotit.) První série mě neskutečně bavila, hlavně příběh Sophie a Laury. Zamilovala jsem si seriál hlavně proto, že mi svým způsobem dost blízký. Paul, Laura, Sohie, Alex, Gina, Kate, Jake a Amy.. plno postav, ze kterých si jistě každý divák najde své oblíbence i ty, jenž mu polezou na nervy - i já jsem si našla ty své. Seriál plný emocí, slov, myšlenek, zvratů a mnoho dalšího. Moje domácí terapie s Paulem.. Oblíbené postavy: Paul, Laura, Sophie, Jake.. ()

BoXBe

První řada seriálu In Treatment udržela kvalitu dialogů v rozsahu cca 15 hodin v tak vysoké kvalitě, že jsem zatínal pěsti nadšením. Druhá série má mírně plošší charaktery, ale dialogy a atmosféra jsou opět špičkové. Palec nahoru. ()

Honzíno

Mám pocit, že je to výtečná záležitost s blízkými, reálnými postavami. Původní nápad rozhodně bravurní. Na mou maličkost pár dílů velice zapůsobilo a donutilo mě přemýšlet. Vřele doporučuji! Jediná škoda je českého dabingu - to už skutečně nechápu (In treatment, It crowd, Big train.. ) a že je každý díl tak krátký a rychle uteče. ()

Qitek

Po první sérii hodnotím takto. Proč? Kdo se blbě ptá brzo chcípne. Na arogantnost především. Prostě jde o přehlídku nevídaných hereckých koncertů, výbuchů emocí a tak pomalé vybarvování postav, nad kterými musí člověk prostě jen smeknout a zatleskat. Bravo ()

Endyis

dobře promyšlený a celkově dobře zahraný TV seriál, který je možná až příliš zbyteně natahovaný a po čase poněkud monotématický. Prozatím souhlasím s celkovým hodnocením 82%, to je za cca nějaké 4 hvězdy.. ()

marvan

Pokud se ve filmové branži už delší dobu mluví o nedostatku kvalitních scénářů, je odpověď po tomto seriálu nasnadě: dobří scénaristé teď píšou pro televizi. Po prvních deseti dílech dávám plný počet hvězd, excelentní experiment, který ani trochu nenudí, je tvůrčí a přitom přívětivý k divákovi. Skeptický tón, nezvyklý pro americký televizní pop, je dozvukem originálu, který je údajně ještě syrovější. ()

venison

S01E01 - Zkusila jsem americkou verzi "Terapie", které jsem viděla obě série S Karlem Rodenem.. Nevím proč jsem si myslela, že se nejede podle jednoho scénáře, ale příběhy pacientů se liší.. Bohužel to tak není.. S překvapením musím konstatovat, že herecky se mi mnohem více líbí (po prvním díle USA verze) ten český seriál.. Roden prostě mnohem lépe vystihuje roli frustrovaného, nevyrovnaného, ale charismatického cvokaře než Gabriel Byrne.. Navíc Táňa Pauhofová je jako svůdkyně, kterou máte potřebu chránit, mnohem přesvědčivější než Melissa George.. Zvědavá bych snad byla jen na Mia Wasikowskou, kterou mám moc ráda a naopak její český protějšek v podání Míši Doubravové mi moc nesedl.. Ale myslím, že si celkový zážitek z "Terapie" nebudu americkou verzí kazit a na tu III. sérii se počkám taky až ČR dotočí ;-) Možná, že kdybych seroš viděla obráceně, tak bych nemohla české verzi přijít na jméno, ale takhle zůstanu fandou na domácím poli ;-) ()

swe

První série - 90 % : Jedna místnost, terapeut, klient. Společně si povídají a prožívají. Fascinující podívaná. Četl jsem vyjádření jistého odborníka, který se vyslovil ve smyslu, že by seriál klidně mohl sloužit jako součást psycho-terapeutického kurzu. Na piedestal dokonalosti tento kousek vyzdvihují vypiplané dialogy, opravdu skvělí herci a uvěřitelný psychický přerod hlavních hrdinů. Výborný seriál, ale asi ne každého toto téma zaujme...Druhá série - 85 % : ()

Unnamed

Pro mě nezvyklý typ seriálu plný dialogů imitujících skutečnost se všemi pozitivy i negativy, která to přináší (je nutné obrnit se trpělivostí a nemít příliš veliká očekávání od každého dílu - je to jednoduše běh na dlouhou trať). První série byla poměrně dobrá, nejvíce mě na ni zaujaly příběhy Sophie a Jakea (Amy popravdě až tolik ne, i když byla v páru s druhým jmenovaným), na druhé straně však stály díly s Laurou a - pro mě nejvíce ubíjející díly - s Ginou (s druhou sérií u ní však nastal obrat). Za první sérii jsem dal slabší 4* a rozhodl se dát šanci sérii druhé. Postavy se mi v ní zdají lidštější (menší extrémy než v první sérii), s problémy, které si dokáže každý představit a dokáže se do jejich situace lépe vcítit. Na začátku jsem měl sice určité oblíbence (Walter), ale po několika dílech se rozdíly smazaly a žádný z osudů mi nebyl lhostejný. Druhá série jednoduše vyhrává v emocionalitě i postavách, takže za ni velmi silné 4*. Třetí série bohužel nezajímavá a ubíjející snad až do poloviny (16 dílů není vážně málo na rozjezd!), poté to začíná být zajímavé, ale nevím nevím co s tou Adele, celá ta linii ve mě zanechala hořkou pachuť. 1. série slabší 4*, 2. série silné 4*, 3. série 3*. ()

Nyck

Jeden pokoj, čtyři pacienti a jeden skvělý psycholog. Obzvlášť Sophie v první řadě byla skvělá, ve druhé Oliver a jeho rodina, ve třetí byla famózní Adele a velmi zajímavý Sunil. ()

mrx.friend

Zpočátku jsem byl skeptický, že byl do hlavní úlohy obsazen šedesátník Byrne, ale nakonec musim uznat, že do seriálu zapadnul a své role jednoho amerického cvokaře s irskými kořeny, kterého už život přece jenom trochu naučil, se zhostil bravurně. I přes větší počet dílů se dá seriál díky jednotlivé stopáži krásně zkouknout během nějakého toho týdne, pokud vás už ze začátku alespoň trochu chytne a pohltí. Předtím, než se nějak výjádřím k jednotlivým řadám, bych rád ještě vyzdvihnul něco extra a to je opět hudba - jindy to snad ani nedělám, ale tady jsem si každou epizodu vychutnal včetně závěrečných titulků, kdy vždy doznívala klavírní melodie, která byla složena k dokonalému podbarvení a umocnění nálady a atmosféry posledních vteřin sezení - někdy šlo o dojemné, smutné instrumentálky, a jindy zase pěkně brnkaly na nervy a byly obestřeny určitou tajuplností. První sezóna: Vskutku ojedinělý nápad přivést takový projekt na televizní obrazovky a já jsem za to vděčný, konečně i psychologie začíná mít tu možnost získat si i televizní diváky. S postupem času jsem se v Paulově pracovně (nebo snad v křesle?) začínal cítit jako doma, resp. jako bych jednotlivé terapie sledoval přímo z místa. Chronologická oblíbenost pacientů: Laura (ta ženská je prostě ďábelská!), Sophie (mající asi nejvýraznější známky pokroku v terapii - moc se mi líbilo, jaký vztah si s Paulem postupně budovala a jakým stylem se s ním při posledních sezeních loučila), Jake & Amy a až na konec zřejmě Alex. Sedánky s Ginou jsou tématem samo pro sebe, pravděpodobně to nejzajímavější, co pokaždé vlastně konec týdne nabídnul, protože teprve tehdy jsme i my mohli Paula lépe poznat a i se dozvědět, co skutečně si o svých pacientech myslí. Druhá sezóna: Jelikož jsem s druhou sérií začal hned po dokončení té první, nešlo se ubránit letmému šoku, který pro nás scénáristé přichystali v mezeře před jejím započetím - tak především pana Gabriela ostříhali :D, děj zasadili pro dopad jistých událostí do nového prostředí (chybí mi Paulova pracovna, kde se jedněmi dveřmi chodívalo na sezení a těmi druhými se zase odcházelo), čímž se samozřejmě radikálně mění život samotného terapeuta. Navíc se ve vzduchu víří jedna soudní žaloba na naše triko a nevyřízené záležitosti se svým otcem, které zásadním způsobem ovlivňují naši práci. Ale chtělo to jako vždy dát tomu trocha času a zvyk splnil své účely. A oblíbenost pacientů tentokrát? Oliver (ten kluk byl prostě kouzelnej, sám bych si ho vzal nejraději zfleku domů a dělal pro něj, co bych mu na očích viděl - ve finále mi tím pádem opět vlhly oči), těsně v závěsu April, potom Mia a nakonec Walter. Třetí sezóna: Zatím v procesu průběžného sledování, ale vypadá slušně našlápnutě - Ind, který si zoufale přeje návrat své zesnulé ženy; herečka, která trpí výpadkami textu při divadelních představeních; promiskuitní gay, který stojí před rozhodnutím poznat svoji biologickou matku; terapeutovy problémy s usínáním, pravděpodobnost přítomnosti prvních stádií Parkinsonovy choroby na základě dědičnosti, vlastní sezení s doktorkou, která možná ještě neposbírala tolik zkušeností, zjištění, že dlouholetá přítelkyně a naše terapeutka zároveň s největším uvážením náš chaotický život využila jako předlohu pro její momentální best-seller, péče o vlastního syna, který utekl od matky, protože se mu nezamlouval otčím,-- to vypadá na pořádné drama, no ne? Každý máme své problémy - naučme se o nich mluvit, stejně jako o našich pocitech a myšlenkách, naučme se jim dávat jméno, volný průchod a uvědomovat si, že jsou naše! () (menej) (viac)

Almásy

vcera som na to nahodou prepol,nahoda nenahoda, dlho som si na to brusil zuby a veru mozem povedat ze V odbornej starostlivosti patri medzi absolutne vrcholne sucasne dramy HBO. fakt SUPER. ()

dinsdale

Ke konci už poněkud monotónní, ale stále silné příběhy, silné dialogy, podle mého dojmu nesmírně pravděpodobná psychoanalýza. Nejoblíbenější pacient: gymnastka Sophie. ()