O mrtvých

Dominique Garny

Hudba:

Alain Pierre

H34D

Naturalistický až záměrně nechutný a místy šokující dokument, který porovnává smrt a pohřbívání různých kultur. První třetina je velmi dobrá (pohřby domorodců vs američanů), vyplývají z ní zajímavé poznatky: zatímco pro domorodce je pohřbívání společenská, emocionální a vlastně i "přírodní" záležitost, kde se nad zemřelým běduje, vlastnoručně se odevzdává zemi a skládají se mu zvířecí objeti, přičemž dospělí se neostýchají před dětmi umlátit krávy sekerami a na místě je rozřezat, tak pohodlní/civlizovaní američané nechají "špinavou" práci na ostatních, potrpí si na aranže (balzamování, oblek) a sami se jen výsostně rozloučí s připraveným tělem. Otázkou je, kdo má lepší předpoklady se smrtí blízkého vyrovnat - ten kdo viděl ducha opustit tělo, zatímco tělo sžíraly mouchy, nebo ten kdo onu přeměnu neviděl a zachoval si o milovaném navždy "zdravý" obraz? ... Škoda, že další pasáže už byly méně zajímavé, nudnější a vyplývaly v nich na povrch mírné režisérské a vypravěčské neduhy (hluchá místa apod). 5/10 ()

Bluntman

LFŠ 2009 Přestože je zde na databázi uvedeno, že režisérem (i scénáristou) "shockumentu" je Thierry Zéno, je to pouze třetinová pravda, protože pod kriticky dobře přijatým a divácky kontroverzním snímkem je podepsán ještě Jean-Pol Ferbus a Dominique Garny. Přesto lze auteurství přisoudit Zénovi, protože stál i za kamerou a celým filmem se prolíná téma typické pro jeho tvorbu: smrt a smrtelnost, transcendence. Nahlédneme nejenom do toho, jak pohřební obřady a rozloučení se s mrtvým pojímají různé kultury, ale i na to, jak jsou samotní mrtví na tento obřad připravováni. Jednoznačně čokující a znepokojující obrazy beze slov, z kterých jde vyvodit mnohé, nabývají na novém rozměru a O MRTVÝCH se ze "shockumentu" s primárně snahou diváka zneklidnit stává nadprůměrně kvalitním dílem díky tomu, že vidíme i ty, kteří mají k smrti blízko - různé postižené apod. A nic na tom nemění fakt, že některé dokumentární záběry (především balzamování mrtvých) byly použity v béčkové horrorové sci-fi NIGHT OF THE ZOMBIES (1981) Joela M. Reeda. 7/10 ()

tereza_p

LFŠ 2009: Špatně natočený dokument o velmi zajímavém tématu. O to víc mě mrzí nudné zpracování, které mi kazilo celý prožitek. Samotné téma pohledů na smrt u různých kultur by si zasloužilo něco víc. ()

StaryMech

V nudném, ledabyle sestříhaném dokumentu se neústrojně dlouhé popisné pasáže z Thajska a Jižní Koreje střídají se zlomky severoamerické skutečnosti. Společenskokritický pohled, na nějž záslužně upozorňuje H34D, tu nechybí, podle mě ale přece jen převažuje záměr vzrušit sebe-, senzace- a čistotymilovného měšťáka - nakonec bude jen utvrzen v tom, jak je smrt odpudivá. Aspoň mně se to stalo. ()