Columbo

• Slovensko Columbo zasahuje (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Predloha:

Evan Hunter (kniha)

Peter Falk, Vito Scotti, Marshall R. Teague, Joel Beeson, Richard Dysart, Julie Newmar, Shelley Morrison, Carlene Watkins, Chad Willett, Louis Herthum (viac)

Recenzie používateľa Tommassi3 k tomuto seriálu (63)

Vražda, dym a tiene (1989) (S08E02)

"No, zdá se, že jste to tu převzal, poručíku.. Pozvete mě na natáčení ??" ;) ()

Sex a ženatý detektív (1989) (S08E03)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Nenechte se zahnat do kouta, poručíku !!" ;) Doktrorka Joan očividně vůbec netušila, s kým má vlastně tu čest, protože poručík Columbo, o němž se tu mimochodem dozvídáme, že na střední škole hrával na tubu, protože na něj zbyla - Nutno podotknout, že hraje velmi slušně i po letech.. - se nechá zahnat do kouta jen v případě, že do něj prostě z vlastních důvodů chce být zahnán.. Ten filuta..;) Kdyby totiž předpokládala, že bude vraždu jejího milence vyšetřovat právě Columbo, který je zde ve své roztomilosti ještě vlezlejší než obvykle, jistě by ho bylatnezabíjela v Los Angeles..;) Ovšem to by si tato přímo učebnicová kovářova kobyla nesměla být tolik jistá v kramflecích, aby si všimla, že Columbo má jasno hned zkraje.. Nesmírně inteligentní a vtipný díl, za mě rozhodně jeden z vůbec nejpovedenějších, nechybí mu totiž nadhled, spousta komických situací, jako již zmiňovaná hra na tubu, či scéna s ruskou uklizečkou, neobvyklý příběh, příjemný soundtrack, parádní převlek a rozhodně ani atmosféra.. Když jsem sledoval jak - Těžko říct do jaké míry jen zdánlivě ostýchavý dětina Columbo radil psychologům, jak by se měli zachovat vůči Joan.. - mohl jsem se potrhat smíchy.."Proč se na to ptáte mě ??" - "Zdáte se mi moudrý, poručíku !!" ;) ()

Veľké podvody (1989) (S08E04)

"Například já náhodou vím, že tohle je znak Ming-ji.." - "Co to znamená, pane ??" - "No, tak například kromě jiného to je žena sedící na studni a to se interpretuje jako varování před pastí.. " - "Vážně ?? Ženská na studni ?? To má bejt past ?? Tak to chápu !! O tomhle musím povědět paní Colombový.." ;) ()

Vražda ako autoportrét (1989) (S09E01)

"Bude malovat můj portrét !! Namaluje mě.." - "Nahého, poručíku ??" ;) ()

Planý poplach (1990) (S09E02)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Čtete moc detektivek, poručíku !!" - " Ó, ne, pane, nečtu !! Zkoušel jsem to. Nechápu je !!" ;) Další velmi netypický Columbo ze sebe nechává, (ne)vědomky, udělat pitomce, aby dodal parádnímu padouchovi Iana Buchanana potřebné sebevědomí a jistotu, která mu nakonec zlomí vaz, což potvrzuje symbolicky starý známý fakt, že s poručíkem Columbem si není radno zahrávat !! Fakt, že dělníci opravující koupelnu, od samotného začátku maličko prozrazují pointu, na výjimečnosti epizody příliš neubírá !! Za zmínku jistě stojí také nezvyklý, i když podařený, soundtrack a sexy Rebecca Stab a Deidre Hall.. ()

Na programe vražda (1990) (S09E03)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Pořád vymýšlejí nějaké nové přístroje !! Mě to rozčiluje !!" ;) Epizoda s až aristokratickým padouchem výborného Patricka McGoohana, který se pod ni podepsal i jako režisér, patří k těm nejlepším, ačkoliv působí svým velmi pomalým vypravěčským tempem poměrně utahaným a nudným dojmem !! Přesto nabízí pár velmi vtipných scének, například když Columbo čte Oscaru Finchovi vtip, a především poručíkův smysl pro nejmenší detaily. Columbo se hned v úvodu vtipně schovává za svůj odmítavý postoj k novým technologiím, nevěřícně zkoumá fax a brání svůj starý Peugeot, aby se ve finále vytasil s rozhodujícím důkazem v podobě otisků zubů, posledního hitu tehdejší forenzní kriminalistiky..;) ()

Odpočívajte v pokoji, paní Columbová (1990) (S09E04)

"Jak dlouho jste spolu, poručíku ??" - "V lednu to bude 28 let !! Nebo 29 ?? No, nejsem si jistý, ale určitě to nebude 30, to bych si pamatoval !!" Nejzásadnější a za mě bez debat nejlepší epizoda, v níž Columbo velmi brzy ví, o kolik a oč v téhle otevřené důmyslné hře vlastně jde, nepostrádá napětí, atmosféru a geniální finále, kde poručík předvádí, že není jen skvělý detektiv, ale i psycholog a ochotník !! Helen Shaver jako Vivian Dimitri je Peteru Falkovi velmi zdatným a věrohodným protivníkem, i díky ní je tato McEveetyho epizoda tak vysoko oceňovaná, přičemž pro fanoušky série se jedná o naprostou povinnost !! Naprosto netypický styl vyprávění pomocí flashbacků, případ, u něhož jde o ty obvyklé drobné detaily formující všechny poručíkovy případy až v druhé řadě, tohle je velmi osobní !! Velmi osobní jak pro Columba, tak i pro věrné příznivce seriálu !! Mimochodem Columbo ještě nikdy tolik a tak bezchybně nehláškoval..;) Geniální !! ()

Smrtiaca korunka (1990) (S09E05)

"Co to tam děláte ?? Tyhle věcičky jsou pro policajty !!" - "To je v pořádku, jsem od policie.." - "Jasně !! Vy jste polda a já jsem Arnold Schwarzenegger !!" ;) ()

Žonglér - Vražda v Malibu (1990) (S09E06)

"Víte, pane, taky jsem měl kdysi podobnej bourák !! I když ne takovej.." ;) Vždy jsem si nejvíce cenil netypických epizod, které ozvláštňují a zároveň osvěžují celý seriál svým režisérským či jiným odklonem od typicky columbovských schématizmů, čehož však lze k diváckému uspokojení dosáhnout pouze v případě, že tvůrci disponují především dostatečným citem pro detail.. Ten Walteru Graumovi očividně přes veškerou snahu o nadhled a udržení napětí až do samotného závěru rozhodně neschází.. ()

Columbo na univerzite (1990) (S10E01)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Když narazím na stopu, jdu po čuchu, dokud případ nevyřeším !! Nic mě nemůže zastavit !!" ;) Úsměvná krimi báchorka o dvou nadmíru inteligentních studentech, kteří nevzali v potaz svá ega ani Columbovu genialitu, založili smrtící požár a tak dlouho přilévali olej do ohně, až v něm sami shořeli jako papíroví draci..;) Jejich usvědčení v hlavní roli s autem poručíkovy manželky se muselo bezesporu líbit, stejně jako tradiční střet staromilce Columba s novými technologiemi..;) Rozhodně jedna z nejpodařenějších epizod s moc příjemným hereckým obsazením i neobvykle štědrým počtem parádních hlášek, pro svůj nezměrný nadhled a vtip, které však zcela vytěsňují jakékoliv napětí, o něž zde však rozhodně neběží, i jedna z mých nejoblíbenějších.. Columbo na univerzitě jasně dokládá největší poručíkovy přednosti, velmi umně a svěže odkazuje na ně i na nejznámější díly, a stává se tak opravdu zručně zpracovanou Swackhamerovou poctou celému seriálu.. "Má smysl pro humor !! - "Já se rád směju !! Když je čemu !!" ;) ()

Vražda škodí zdraviu (1991) (S10E02)

"Mimochodem jaký je rozdíl mezi kadeřníkem a holičem, pánové ??" - "Asi 50 dolarů !!" ;) ()

Smrť berie jackpot (1991) (S10E04)

"Jsi úplná ďáblice !!" - " Vrána k vráně sedá, strýčku Leone.." ;) Tornův strýc Leon ?? Ale kdeže !! To Columbo je tady Ďábel..;) Zaťal drápek do muže v černém a už ho nepustil !! Výborný kousek !! Pasáž s aukcí, při níž se vždy válím smíchy po podlaze, samozřejmě celé epizodě vládne.. "Mám čtyři sta padesát tisíc od pána v pršiplášti !!" ;) ()

Vrabec v hrsti (1992) (S10E06)

"Všimla jste si něčeho zvláštního, madam ??" - "To je ale vážně pitomá otázka, poručíku !! Sedíte tu a nutíte mě se dívat, jak náš zahradník vyletí do vzduchu.." ;) ()

V hre je všetko (1993) (S10E07)

"Vždyť na tom burákovým másle máte rozinky, poručíku !! To chcete ještě džem ??" - "Už jste to někdy jedl ??" - "Ne !! A dá-li bůh ani nikdy nebudu !!" ;) ()

Motýľ v šedých tieňoch (1993) (S10E08)

"A je to !! Bezdomovci, běžte domů a odevzdejte karty !!" ;) Lze hodnotit kousek, v němž jde Columbo znovu po krku kapitánu Kirkovi, jinak než plnou palbou ?? Bohužel nebude zbytí, ačkoliv jde jistě o jednu z nejvíce zábavných epizodek se spoustou fantasticky vtipných scének, mezi nimiž ční ty, kdy Columba považují - Pokolikáté už ?? ;) - za bezdomovce, kdy omylem zapálí koš v kanceláři, či ta, v níž leze přes vstupní bránu Chaseova domu.. Epizodku opět zdobí ten roztomile komický střet poručíka s novými technologiemi v podobě mobilního telefonu či satelitu, nejvíce ovšem šlape při konfrontacích Columba s arogantním cholerikem Williama Shatnera, čímž dává prostor maximálnímu počtu více než slušných hlášek.. ()

Columbo v prestrojení (1994) (S10E09)

"Ne, madam, já jsem policajt !!" - "Jo, a já jsem Marilyn Monroe !!" ;) Peter Falk se opravdu snaží, chvíli dokonce vypadá jako kmotr Vito Columbo, pak si zase oblékne pastelkové kalhoty, přičemž ta scéna měla být zřejmě vtipná, leč tahle epizoda se s vtipem málem ani nepotká, když pominu poručíkovu etudu se šlapkou Dorothey, za mě jednoznačně patří k tomu vůbec nejhoršímu, co bylo v rámci seriálu natočeno.. Bourák McEveety se tak zoufale a křečovitě snaží vyhnout těm oblíbeným klišé, až je vlastně paradoxně použije úplně všechna, leč v naprosto kontrastním světle, až se z toho stává naprosto nechtěná fraška. Od režiséra ceněného hitu Odpočívejte v pokoji, paní Columbová jsem čekal mnohem víc, ale prokousat se tímhle pokusem oprostit se všeho, co ke Columbovi neodmyslitelně patří, mě opravdu hodně bolelo.. Nicméně i moc špatná "columbovka" jistou kvalitu má, především v Peteru Falkovi !! ()

Podivní spojenci (1995) (S10E10)

"Možná mi pomůžete.. Jak se řekne italsky únos ??" ;) ()

Vražedné stopy (1997) (S10E11)

"Ten chlap je asi cvok.. Říká se to !!" ;) No, on by Falcův Columbo cvokem klidně býti mohl, stejně jako každý jiný génius, ačkoli jeden může vesele spekulovat, zda to spíš jen nehraje, aby ho protivníci podcenili, když právě tahle jeho švejkovost mě nesmírně baví, tak jako tak však poručík rozhodně není žádný ořezávátko.. Stejně jako režisér Vincent McEveety rozhodně není žádný columbovsky režijní PANIC, jak se píše na panelu domácího alarmu u zavražděného, vždyť Vražedné stopy už platí za jeho sedmý zářez.. Jeho příspěvky celé sérii neplatí za ty nejvíce napínavé, ani co do usvědčení k těm nejvíce neprůstřelným, zato je však lze považovat za velmi jedinečné a opravdu silně zábavné, byť se zde zmatený a zapomnětlivý Columbo chová skutečně až poťouchle.. Opět snídá vejce natvrdo, rozdává jablíčka, banány a kočičí žrádlo, zato krade vajgly a čokolády, ale hlavně si jde opět za svým, aby dostal vraha, kterého zmate ještě mocněji než diváka.. ()

Zemřel herec Burt Young

09.11.2021

Zemřel americký herec Robert Vaughn

Zemřel americký herec Robert Vaughn

12.11.2016

Poslední ze Sedmi statečných se odebral na věčnost. Robert Vaughn, jehož minulostí trýzněný Lee se navždy zapsal do westernové historie, nás včera opustil ve věku 83 let. Ačkoliv ho znáte z řady… (viac)