Známy maliar Max Barsini žije v luxusnej vile na pláži s bývalou manželkou Louisou, so súčasnou manželkou Vanessou i s modelkou a milenkou Juliou. Vzťahy medzi jeho ženami sú, pochopiteľne, často napäté. Max je navyše extrémne samoľúby, a preto sa Vanessa rozhodne od neho odísť. To však umelec nehodlá dopustiť, Vanessu považuje za svoj majetok, no najmä sa obáva, že by mohla odhaliť hrozivé tajomstvo z ich minulosti. A tak Vanessu omámi riedidlom na čistenie farieb a potom utopí v mori. Poručík Columbo vyšetruje smrť Vanessy ako vraždu. Popri tom tiež odhalí stopu dávneho záhadného zmiznutia Maxovho umeleckého agenta, ktorý je nezvestný niekoľko rokov. (TV JOJ)

finkie

Atypický díl. Černobílé snové sekvence podbarvené dramatickou mahlerovskou hudbou dodávají epizodě umělecký šmrnc, Columbo analyzující sny působí velmi intelektuálně a snad v žádném jiném díle mi tolik nepřipomínal svého skorodvojníka Jacquesa Derridu. A tajemný strýček "mon oncle" z noční můry je zase nápadně podobný Deleuzovi, to nemůže být náhoda.:) ()

Billie777

Nevím, čím to je, ale tohle je asi můj nejoblíbenější Columbo. Velmi dobrý bohémský záporák, navíc tu nechybí ani Columbův pes ani jeho žena (skutečná) a hlavně se mi líbí ta zvláštní atmosféra celého dílu. Opera, vila na pláži, italský bar, ciapinno... A asi to dělá také to přehrávaní snů zavražděné. Vzpomínám se, jak jsem se při tom jako malá hrozně bála a zároveň se mi to hrozně líbilo, prostě takový tajemný, zvláště pan muž s monoklem. A pak ta hudba! V tomto dílu se obzvlášť povedla! A obraz baru i Columbův portrét se mimochodem moc vydařil. :) "Všechno je skryté pod povrchem, hledáte smysl, který nikdy nenajdete." ()

Jara.Cimrman.jr

"Vy ale nejste já. Nikdo na světě není já. Ani já nejsem já." Tak takovou úvahu může pronést jen umělec a tím pan Barsini rozhodně je. Nicméně v souboji se šťouravým detektivem, který vidí problém ve vodě, čočkách, barvách i terpentýnu, hraje ty druhé housle. Tedy vlastně tahá druhý štětec. Mě to opět celkem bavilo, ale ty hororové sny mi moc neseděly a umělcův harém to nezachránil. ()

Anderton

Pre mňa je tento diel najmenej typický pre celú sériu. Ani nie atmosférou a výberom prostredia, ale tým, že v tomto dieli špeciálne vôbec nejde o záverečnú pointu, ktorá je veľmi slabá, pretože v iných dieloch by to bol hneď jeden z prvých poručíkových detailov. Ide o tú sugestívnu, exotickú a snovú atmosféru, ktorá je veľmi kompaktná a odsúva vlastne celé vyšetrovanie trochu na vedľajšiu koľaj. Škoda toho záveru, toto malo byť za päť. ()

d-fens

Psychoanalytický Columbo:) Scenár a pointa sú slabšie, ale páčilo sa mi, ako to bolo natočené. Zobrazenie snov zavraždenej síce nijak unikátne, ale zakomponovanie poručíka ako zadumaného sediaceho modela maliarovi-vrahovi do nich sa mi páčilo. Ten maliar inak dosť prehrával, až príliš sa snažil zdôrazňovať "voľnosť-nespútanosť umeleckého ducha", bohémstvo, proste mi liezol na nervy. Ale ja mám rád všetky scény, kde je Columbo so svojim psom, a v tomto diely ich je asi najviac (veď aj samotný diel začína na výstave basetov), spolu s mojou najobľúbenejšou, kedy Columbo pomáha Psovi, aby sa mohol pozrieť na oceán, pretože "miluje oceán." :) A aj keď to je z mojej strany samozrejme veľmi prostoduché (simplexné:), za túto scénu dávam hviezdičku navyše ()

• Obrazy Maxe Barsiniho ve skutečnosti namaloval americký výtvarník českého původu Jaroslav "Jerry" Gebr. (deepspace101)