Perníkový tatko

• Česko Perníkový táta (viac)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvorcovia:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Giancarlo Esposito, Jesse Plemons (viac)

V kompletní druhé sezóně seriálu Perníkový táta Waltovi (dvojnásobný držitel Ceny Emmy® Bryan Cranston) a Jessemu (Aaron Paul) vše přerůstá přes hlavu. Jejich podnikání dosahuje nových rozměrů a oba zažívají, co všechno obnáší obchodování s drogami. Proslulý modrý amfetamin z nich udělal boháče, ale pro Walta je stále složitější skrývat pravdu před svou manželkou Skyler (Anna Gunn), synem Walterem juniorem (RJ Mitte) a švagrem Hankem (Dean Norris), protidrogovým agentem. Ze všech sil se snaží udržet svůj život pod kontrolou, musí se ale potýkat s brutálními drogovými dealery, stále odtažitější ženou a synem, blížícím se narozením dcery a drogově závislým obchodním partnerem – a při tom všem navíc bojovat s rakovinou plic v konečném stádiu. Za kamerou Perníkového táty: Kompletní druhé sezóny stál Michael Slovis, střihu se ujala držitelka Ceny Emmy® Lynne Willingham, A.C.E. Výkonnými producenty byli Vince Gilligan a Mark Johnson. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa herr_carter k tomuto seriálu (6)

Perníkový tatko (2008)

Těch 5 hvězd, které zde dávám, jsou zatím těmi nejjednoznačnějšími, které jsem kdy seriálu udělil. S klidným svědomím tak mohu tvrdit, že jsem právě dokoukal nejpropracovanější a nejnávykovější seriál, co jsem kdy viděl. A když říkám nej, tak tím myslím NEJ. Hry o trůny a i například brilantní Narcos byly právě lehce překonány...Všechny hlavní seriálové role jsou natolik klíčovými a zapamatovatelnými, že se rázem všichni zmiňovaní stávají mými oblíbenci. Tvůrci seriálu dokázali dosadit do jednotlivých rolí charismatické, ale především neokoukané herecké tváře, které nemohou zákonitě nechat nikoho chladným. Pokud to člověk sečte, máme zde přes 50 epizod a ani u jednoho dílu se mi nestalo, že bych na chvilku vypnul, nebo nějakou část shledal nudnou - vše je budováno s napětím a hlavně jednotlivé zvraty jsou kolikrát tak nepředvídatelné, až se člověku tají dech. Společně s jednotlivými herci jsem tak v průběhu cca tří týdnů sdílel veškeré jejich pocity - ať už to byl zmar a bezmoc v podání hlavního představitele Walta Whitea, alias pozdějšího vařiče pervitinu s pseudonymem Heisenberg, přes všechny méně či více složité rodinné vztahy a příbuzenské propletence, až po například Waltra juniora, jež zde hraje pubertálního synka, postiženého nějakým druhem mozkové obrny anebo Waltovi manželky, která ruku v ruce s nechtěným těhotenstvím, tíživou situací a postupným vytrácením se Waltera seniora z domu neznámo kam, denodenně bojuje a bojuje. Každá z hlavních postav si zde prožije buď obrovský přerod vlastního charakteru, případně zanechá v divákovi nezapomenutelnou stopu a žážitek. Pokud to vezmu popořadě, tak v první sérii se seriálový divák postupně seznamuje s hlavní dějovou (budoucí) linií a poznává jednotlivé charaktery. Walter senior (brilantní Bryan Cranston, jež ceny za svou roli shrábl po právu) tu hraje klasického učitele z předměstí, jež bojuje s tíživou finanční situací a především se svou vlastní existencí a seberealizací. Nejde do ničeho spontánně, je opatrný, a dá se s nadsázkou tvrdit, že jde o synonymum ke slovu "vzorný". Jakožto chemik-učitel na místní škole si žije svůj pravidelný, místy nudný život. Doma se vítá se svojí manželkou Skyler (výtečná, pro mě do této doby absolutně neznámá Anna Gunn) a společně s lehce postiženým synem Waltem juniorem tvoří klasickou americkou, zadluženou a místy nervózní rodinu. Pravidelnými hosty u nich doma bývá sestra Skyler, Marie a její manžel Hank, jež pracuje jako poměrně vysoce postavené zvíře u DEA. Paralelně sledujeme i prozatím nevýraznou, řadovou pouliční fetku a smažku v podání Aarona Paula (tohle pro mě bylo největší překvapení, jelikož jsem ho viděl zatím jenom v NFS a bylo to děsivé, tady je pro mě ale nejdůležitější postavou všech 5 sérií - dokonce svým hereckým výkonem zastiňuje i Bryana Cranstona. Velice citlivým způsobem bez tlačení na pilu tvůrci krásně předkládají a postupně odkrývají všechno potřebné k tomu, aby se po první seznamovací a oproti dalším 4 sériím velice klidnou sérií, pomalinku, krůček po krůčku dostávali do sérií dalších, kde už je jasné, jak se všechno a všem začne postupně vymykat z rukou a postupem času bořit jako domeček z karet. Je zde neskutečně realisticky vykreslena ta situace, kdy si člověk myslí, jak má věci pod kontrolou a postupně přestává ovládat svoje okolí. Posléze začne okolí a okolnosti ovládat jeho a navíc, jak se více zamotává do lží a jedná pořád s vyšší a vyšší úrovní kriminálních živlů, situace se stává bezútěšnou a logicky musí vyústit v tragédii. Na tomhle seriálu se mi nejvíce líbily ty přerody jednotlivých charakterů, kdy ze svědomitého otce, stává se postupně závislý kriminálník, který postupně odkládá potřeby svojí rodiny a začíná být stále větší sobec a naopak například z feťáka a článku postradatelného pro lidskou společnost, se stává člověk uvědomělý, se smyslem pro city a morálku. Většina hlavní rolí se tu právě takto ukazuje - chvilku jim fandíte, chvilku je nenávidíte, chvilku je zatracujete a chvilku se jim smějete..Nemám jediné výhrady k tomuto monumentálnímu dílu, všechno jelo tak jak mělo a konec byl přesně takový, jaký jsem si ho v duchu maloval. Teď jsem najednou jak bez ruky když vím, že už je konec.....................moje hodnocení = 10 z 10. () (menej) (viac)

Season 1 (2008) (S01)

1.série - jsem nadšen, jak to bylo rozjeté a už teď jsem si oblíbil všechny hlavní herce, vzhůru do druhé série !........................... moje hodnocení = 9 z 10. ()

Season 2 (2009) (S02)

Seriál mě chytnul snad ještě více než Trůny a druhou sérii jsem dokoukal doslova se zatajeným dechem - přerod Walta "Heisenberga" Whitea pokračuje a já se těším jak malej na třetí sérii, kterou tímto začínám !...................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Season 3 (2010) (S03)

Dusno se nám začíná prohlubovat a Walt alias Heisenberg svůj přerod charakteru už téměř dotvořil. Je zajímavé sledovat, jak se kromě Waltera postupně vybarvují i ostatní persony a jak se hlavní protagonisté čím dál hlouběji boří do labyrintu lží, nedokážu odhadovat, jak tenhle seriál může skončit, každopádně jdu ihned na 4.sérii..................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Season 4 (2011) (S04)

Celkovou překombinovanost a roztěkaný dojem z první části série byl rozmetán do malých kousíčků potom, co si manažer kuřecího občerstvení a největší distributor pervitinu v Americe elegantně poradil s mexickým drogovým kartelem - neskutečné,jak se tvůrcům stále daří držet laťku na 100 %......................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Season 5 (2012) (S05)

No ty vole, 5.série = nejlepší série................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis