Perníkový tatko

• Česko Perníkový táta (viac)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvorcovia:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Giancarlo Esposito, Jesse Plemons (viac)

V kompletní druhé sezóně seriálu Perníkový táta Waltovi (dvojnásobný držitel Ceny Emmy® Bryan Cranston) a Jessemu (Aaron Paul) vše přerůstá přes hlavu. Jejich podnikání dosahuje nových rozměrů a oba zažívají, co všechno obnáší obchodování s drogami. Proslulý modrý amfetamin z nich udělal boháče, ale pro Walta je stále složitější skrývat pravdu před svou manželkou Skyler (Anna Gunn), synem Walterem juniorem (RJ Mitte) a švagrem Hankem (Dean Norris), protidrogovým agentem. Ze všech sil se snaží udržet svůj život pod kontrolou, musí se ale potýkat s brutálními drogovými dealery, stále odtažitější ženou a synem, blížícím se narozením dcery a drogově závislým obchodním partnerem – a při tom všem navíc bojovat s rakovinou plic v konečném stádiu. Za kamerou Perníkového táty: Kompletní druhé sezóny stál Michael Slovis, střihu se ujala držitelka Ceny Emmy® Lynne Willingham, A.C.E. Výkonnými producenty byli Vince Gilligan a Mark Johnson. (oficiálny text distribútora)

LuccinyFilmy

Po zhlédnutí celého seriálu můžu zodpovědně konstatovat, že lepší - který by tak skvěle vykreslil nejenom hlavní, ale všechny postavy, a který byl kvalitní konzistentně, ne jen na začátku a na konci - jsem pravděpodobně neviděla. Jsou tam zdlouhavé momenty i otravné momenty, asi to není úplně na maratonové sledování. S Heisenbergem a spol. musíte strávit nějaký čas, abyste si na ně zvykli a začalo vás zajímat, co se s nimi stane, kam se dostanou a jak se vyvinou. Kromě Walta Jr., asi nejhorší, protože nejméně využité postavy, se totiž vyvinou opravdu všichni. (A ještě teď se směju telefonu s Hello Kitty.) ()

dosig

sorry, pořád nechápu, proč se to stalo populátnější než Dexter. Trvní tři série 50%, děj zajímavý ale bez šťávy, žádné překvapivé scény. Začalo to až koncem 4. řady, kdy se to opravdu rozjelo a celá 5. řada už byla na 5*. Škoda, že to tak nebylo už od začátku.... ()

helmiczka

Záplava 5* veľmi zvádza k tomu, aby som nevybočoval z radu. Skutočne, boli tu epizódy, pri ktorých si nie som tak úplne istý, či som vôbec dýchal. Predovšetkým S03E07, ale namátkou aj S03E13, S05E14, S05E16 ... atď. Veľmi ma bavilo sledovať charaktery postáv. To, ako sa podľa situácie menilo ich vyjadrovanie, úmysly a všetko. Dejové zvraty. Bolo ich dosť. Ale ku koncu sa niekam vytratila ľahkosť a humor prvých epizód... ()

kujon

Wow, to byla jízda! Walter na začátku rozhodně není Walter na konci. Skvělý a kuledrásající přerod postavy, ani jeden hluchý díl a kvalita s narůstajícími sezónami v přímé úměře. Kdyby v seriálu nebyly tak dopodrobna a zdlouhavě vykresleny rádoby romanticko-rodinné-nerodinné vztahy, tak jsem dal 5*, takto je to "pouze" za 4. I přes tento handicap je to zřejmě nejlepší seriál, jaký jsem tento a minulý rok měl šanci vidět. Well spent time. ()

fummyk

The best of.. Perníkový táta má koule. Poslední série byla trošku nudnější, kvůli tempa seriálu, ovšem finišující kapitola to zachránila. Pointa ukončení je dobře promyšlená a zahrána. Vůbec nelituji, že jsem tomuto seriálu daroval několik hodin, on si to zasoužil. Doporučuji, 100%. ()

Nolanofil

Po prvej sérií, by som povedal, že to je na nejakých 80 %. Veľmi originálny, zaujímavý a nápaditý seriál. Od druhej sérií očakávam veľké veci, hádam sa dostavia... Nemá zmysel ďalej rozoberať jednotlivé série. Perníkový taťko je bezpochyby kus špičkovéj, scenáristickej a režijnej práce. Geniálne napísané postavy, zápletky, každý scenáristický zvrat alebo vývin deja, má logické opodstatnenie. Najlepší dramatický seriál, aký som kedy videl. Oprava. Je to najlepší seriál aký som kedy videl. ()

Yokolobuna

Za první sérii 85%. Tenhle kousek má rozhodně potenciál vydrápat se výš. Na pět je to ale zatím moc utahané, přesto líbivé. S2 90%; S3 90%; S4 95%; S5 100% poslední série je prakticky dokonalá... a to jsem ji pěkně dlouho odkládal. Škoda jen jedné necitlivé zajímavosti tady na csfd, která mi kus děje vycinkala, aniž by se obtěžovala upozornit na spoiler. Co se týče zakončení... tady by se měli tvůrci Dextera učit. ()

Pawlisman

Ačkoliv samotný pilot je hodně našláplý, neokouzlilo mě to natolik, abych koukal dál. Dovedu si představit, co se bude dít další díly a myslím, že jsou pro mě zábavnější seriály či rovnou lépe ztrávený čas. ()

psychous3

Po shlédnutí 1. série: Možná mám kritickou, ale na každý další díl jsem se vysloveně netěšil. Breaking Bad mě ničím nezaujal, ani neupoutal moji pozornost na tolik, abych si zapamatoval jména hlavních postav (u druhé série už celkem tuším). Člověk co nemá co ztratit (rakovina), který čeká dítě, má postiženého syna, švagra na protidrogovém, jeho manželka je kleptomanka a k tomu všemu učí na střední škole chemii - začne vařit drogy. Kdybych si tuhle větu přečetl před shlédnutím pilotu, nikdy bych se do toho nepustil, nicméně dávám tomu ještě šanci a koukám na druhou sérii... . Po shlédnutí 2. série: Nemám motivaci se dál dívat, dějově pro mě nudné, Walterovi sice fandím, vývoj charakteru dobrý, ale jinak mě to všechno tak nějak strašně otravuje + ta délka epizod. U Dextera to pro mne bylo málo, tady je to na mě zase moc. 2** . ()

hell_boy

První série měla dobře našlápnuto, druhá taky bavila, ale během třetí série mě seriál začal hrozně nudit. Několik dílů po sobě se vůbec nic neděje, aby se udál nějaký malý posun v ději a následovalo zase několik hluchých dílů. K tomu mě neuvěřitelně vytáčí postave Jesseho, která mi hrozně leze na nervy. Ve výsledku už od prvního dílu je seriál jenom o tom, co Jess pohnojí, Walt to nějak vyřeší, aby to mohl Jess zase podělat...a tak pořád dokola...dokola......dokola.........třetí série nedokoukaná a seriál uložen k ledu. ()

rotel

Odsledovaných 62 častí v jednom ťahu (cca 6 týždňov). Séria1 a 2 v českom dabingu - hotová katastrofa, ďalšie už som nezvládol, takže hor sa na originál. Prvé 4 série akože dobré (možno viac ako dobré), no záverečná 5. - to bolo niečo! ()

Wancohoff

prva a druha seria vyborna, len v tretej a stvrtej som pocitoval urcite natahovanie serialu. piata vyborna.cely serial hodnotim ako velmi dobry, len vzhladom na to natahovanie, a par epizod ktore su onicom a nic sa v nich nestane, davam 85%. inak vsetko skvele od hercov po scenar. p.s. koniec mohol byt aj lepsi ... ()

Hepy13

Nemůžu si to odpustit abych taky nezopakoval nejčastější větu která se tu objevuje - ''Proměna hlavní postavy (Bryan Cranston) je až fascinující!'' (To jak se chová v poslední sérii, ta tvrdohlavost, posedlost, to jak si jde tvrdě za svým - vážně síla). Pamatuju si když jsem pustil tohodle taťuldu poprvý a viděl hlavního hrdinu, tak jsem si řikal "Co je to za pičigátora?'' Ale brzo jsem mu začal fandit a musel uznat ze Walter White je frajer. Ale potom s blížícím se koncem seriálu jsem ho už uplně nenáviděl a bylo mi z něj na blití. Nevím jestli jsem v nějakém seriálu vůči hlavní postavě cítil takovou nenávist. Nicméně pěkně po pořádku - Hned v druhym díle mě rozsekala ta scéna s vanou :-) A v tu chvíly jsem tušil že tenhle seriál bude asi slušná piko jízda, a neměl bych si jí nechat ujít. Ale žadný mega přestřelky drogových gangů, dealerský černochy ověšený zlatem, žádný rozstřílený limuzíny nečekejte (teda aspoň na začátku). A to mě právě na seriálu zaujalo a začal jsem ho sledovat. To že působí realisticky a klidně by se to i mohlo stát (Otec-učitel chemie nemá peníze, zjistí mu rakovinu, a chce aspoň zabezpečit rodinu po zbytek života. A tak se pustí do drogovýho byznysu). Nejradši mám Jessieho Pinkmana (Aarona Paula). Na první zdání malý podvodníček a feťák co má vše na háku. Na druhou stranu má v sobě hodně dobrého a nikdy by neublížil dítěti, jen si občas dopřeje svoji chvilku s jointem. Vývoj jeho postavy je taktéž velmi zajímavý. Je to právě on, kdo si pak láme hlavu s každým neplánovaným zabitím. Kdo by to na začátku při těch jeho drogových dýchancích řekl že. Popisovat jeho celou vnitřní stránku tu nebudu, to bych se musel rozparádit na několik školních A4. S Walterem Whitem jsou fantastická dvojka, jak si pořád davaj kapky navzájem, a ta namíchaná chemie mezi oběma je prostě lahůdka tohodle seriálu. Hodně mi Perníkový táta připomíná Dextera. V tom jak se hlavní postava pořád snaží něco utajit, a balancuje na hranici provalení svého tajemství. Což je super, přesně to chce divák vidět. Zatímco hodnocení u Dextera bude pomalinku procento po procentu padat dolu díky nenaplněnému a špatnému finále (obrovská škoda takhle zkazit brilantní seriál). Tak Perníkový táta si těch 90%+ právě díky vyvrcholení udrží. (A nejen vyvrcholení celého seriálu ale i třeba poslední díly 4 série, kterě doslova berou dech). No a pak jsem si říkal co lepšího nám může pátá série nabídnout? Ale ta je prostě...prostě..... no to se nedá popsat, to se musí vidět!!!!!!! To je asi ta nejlepší seriálová série jakou jsem v životě viděl. Tam je každej díl naprosto super. A je vidět že scénáristi si s tim pohráli, nenatahovali, a už dopředu přesně věděli co a jak. Bezkonkurenčně to překonalo i čtvrtou sérii Dextera!! Důkazem že tenhle seriál má fenomenální herecké výkony jsou ceny Emmy...58 nominací a 16 proměněných během těch let co se BB vysílal. A jen Bryan Cranston si z kategorie ''Nejlepší herec v TV Series Drama v hlavní roli'' udělal za posledních 5 let svoji vlastní show a nedal nikomu jinýmu šanci. P.S. - Loupež vlaku ta má teda grády. Nejvíc mě ale bavila první a druhá série, když pánové vařily v karavanu. A třeba ten díl, kde celej naháněj obyčejnou mouchu neměl absolutně chybu :-) () (menej) (viac)

Standic1

Má to pár slabých míst a hlavně nejotravnější hlavní ženskou postavu, kterou je Skyler. ALE tohle se dá prominout, protože jinak je Breaking Bad v naprosté seriálové špičce. Bryan Cranston se jako Walter White zapíše do dějin. Jeho upřímnost, logické uvažování a na druhou stran naprostá neschopnost lhát nebo to jaké amatérské chyby dělá, je prostě precizně zahrané a žral jsem mu to se vším všudy. Spolu s tím klobou dolu před scénáristy a hlavně před rozumnou délkou seriálu, který se ani přes velmi vysokou popularitu, nesnažili natahovat přes více sérií a ani seriál neukončili otevřeným koncem, takže nehrozí, že by došlo k nějakému vzkříšení. Co je zajímavé, tak s každou sérií jde seriál kvalitativně hodně nahoru, takže nedochází k tomu, co u většiny seriálu a vlastně není čas na to, aby vás to přestalo bavit! ()

Jaroslaf

A k tomuhle chlápkovi si mám jako vytvořit nějakej vztah? Po tom co provedl na konci čtvrtý série, nemluvě o tom, že nepřímo zavinil smrt stovky lidí? Původně mě ze všeho nejvíc na seriálu sraly NEUVĚŘITELNĚ špatný masky. Sraly mě tolik, že sem tenhle seroš uložil na pět let k ledu. Pak se vrátil a zjistil, že v něm není nikdo, s kým je záhodno sympatizovat. V podstatě tu máme famílii která čítá Gordona Freemana, Jimmyho ze Southparku a (nečekal bych že to někdy napíšu) O DOST NEPŘÍJEMNĚJŠÍ verzi Courtney Love. Aaron Paul je vlastně spíš do počtu. Akorát nechápete proč někdo jako on se bratříčkuje s někým jako je pan Bílý. V seriálu jsou ale i dobrý momenty. Pilot byl unikát a někdy je to celý fakt skvěle natočený a zahraný. Ale já prostě nebudu dokoukávat seroš o takovým zmrdovi. (A to sem si myslel, že už doktor House je na hraně. Mimochodem ten tu má 85% a tohle neuvěřitelnejch 92%. Co vám z toho teda vyjde? že tohle je NESKUTEČNĚ přeceněná záležitost a lidi maj holt rádi ultrazáporáky.) - PO DOKONČENÍ SERIÁLU - zvedám zpět na čtyři. Vše se vyřešilo jak mělo a Walter White dostal, co si zasloužil. Teda skoro. Jediný detail nebyl opomenut. Pilot a konec jsou rozhodně nejsilnější momenty seroše. ()

VictorMartel

Během několika prvních epizod jsem tvůrce obviňoval z citového vydírání a nesnadno jsem se zbavoval dojmu, že protagonistu stíhají pohromy s až démonickou zarputilostí, jako by hrozivá představa bujícího nádoru (remise je diagnostikována až v S02E09) jen symbolizovala gradující tragiku. Vážím si toho, že si seriál hraje s velmi účinně podávaným humorem, vtipkuje na téma všeho „amerického“ (nebo českého) a poskytuje občas i tu nejhlubší a nejuniversálněji platnou promluvu. Zákon vymáhající, a proto i jím chráněný policista má štěstí na legální chutě, a to nejhorší, čeho se podle zrovna naladěné a zvyku promíjet si užívání historicky zavedenějších, třebaže statisticky mnohem fatálnějších látek nakloněné legislativy dopustí, je potahování z kubánského doutníku, takže „How we draw that line.“ (S01E07) Radost z dosažených cílů po velkém sebepřemáhání se při všem vynaloženém úsilí nevyhne srážce s odpornými důsledky vychýlení z původních zásad, kdy se na jazyk vdere hrozivé memento „It's all contaminated.“ (S03E10) Jak by v tomtéž světě pak mohlo neplatit, že, parafrázujeme-li výrok o Gusovi, anybody so clean must be dirty (S04E09)? Jesse, postava pro svou nedisciplinovanost, nerozvážnost a nevděčnost až do 4. sezóny téměř nepochopitelná, zažívá svoje permanentní zklamání ze střízlivosti. Obklopuje ho pokrytectví a faleš cílevědomějších povah, konkrétně Waltera. Walter je stále prolhanější, a to hlavně sám k sobě; cynismus tu nabude významu normy a při vší bizarnosti pomalu přestává překvapovat. Pachatele pohání hlavně dosavadním životem utrápené ego, vyšetřování je hnáno také hlavně egem a závistí chlapáckého odborníka na „dobro“. A tak bych mohl pokračovat dál, protože tady nikdo není z obliga. Seriál se dá cenit různě. Může být chápán jako pocta otcům. Otázku, jíž se ale seriál dotýká bez toho, že by ji na delší dobu opustil, představuje pokrytecké uspořádání majetkových disposic ve společnosti, kde často i ti nejpřínosnější mají jen otročit, aby méně přínosní mohli kázat a dovádět, vést a konsumovat, přičemž to se svými elitními kvalifikacemi tak vedou a tak spotřebovávají, že v tomhle „nejlepším“ politicko-ekonomickém systému globalizovaného kapitalismu odhalujeme jednu potenciální katastrofu za druhou, ať jde o klima, migrace, demografii či ukazatel sociálního smíru. Jen ve světě takto „spravedlivém“ může totiž nějaký rumunský přistěhovalec Bogdan šikanovat z nutnosti přivýdělku u něj zaměstnaného středoškolského učitele chemie a hulvátské buzerování v banálně fungujícím podniku vydávat za vrchol administrativní vědy, ba sám vzor „přísnosti“. A ať už je, či není pravdivý onen rozhořčující případ s 10 dolary odměněným chemikem vyvinuvším první reprodukovatelný proces k získání syntetického diamantu (S02E06), o němž se týden po smrti ke konci července 2008 zmiňuje článek z Los Angeles Times (General Electric chemist invented process for making diamonds in lab; autor Thomas H. Maugh II, 31. července 2008), mnoho z nás se shodne na tom, že něco podobného se děje v mnoha kontextech, takže je to příklad vcelku přiléhavý. Stranou nezůstává ani fenomén posilování prestiže skrze nadační fondy, jímž si přeplácená třída kupuje dojem legitimity. A pokud se už nedomýšlím příliš tendenčně, cítím tu i zoufání nad dopady zbožňované „svobody“, do níž toho patří stále více, včetně práva se profetovat k mentálnímu mrzáctví, a to za přítomnosti potomka (zvláště scéna, kdy se Walter vydává do zřejmě už opiátového doupěte za Jessem, je děsivá reklama na patologicky bobtnající koncept lidských práv). Umělecky mě na seriálu baví ubohost a trapnost postav, aniž bych se vyhýbal možným námitkám ohledně plánovací a instrumentální pře-připravenosti hrdiny. Po této stránce je Breaking Bad chytřejší a odvážnější než třeba také jinak skvělý, ale atributem „mám to pevně v ruce“ mnohem postiženější House of cards, kde je jasný lineární postup úspěchu a frustrovaný divák, jímž se má důvod stát každý, kdo není prezidentem v Bílém domě, je cíleně zpovykaný k očekávání stále vyšších met, jež jsou všemi těmi podvratnými intrikami jenom dekorovány co do náročnosti provedení a samotné uvěřitelnosti. Někdy se možná budete hněvat, jak je tu mrháno penězi, jak pro vás coby nezúčastněné pozorovatele až nepochopitelná láska k někomu brzdí osobní sociální rozvoj a ekonomické zájmy hrdiny, který se tolik natrápí jak s mladým blbcem, tak s nechápavostí a nevděčností vlastní rodiny; jindy užasnete, jak vtipný a nevyzpytatelný může být způsob, jímž toto dílo na jedné z postav demonstruje nepoučitelnost a platnost toho prastarého zákona, podle něhož nelze pomoci nikomu, kdo si nechce pomoci sám (do ušlechtilé role starostlivého zaměstnavatele se trapně pasující Ted Beneke se svou obsesí prezentovat jízdu Mercedesem SL550 jako seriózní součást vážně míněné obchodní strategie v situaci, kdy si „nevydělal“ ani na daně). Možná nemůžeme bezpečně tvrdit, čím a o čem je tento scénáristický počin hlavně, co ale platí, je, že toho, čím a o čem je, je, i díky režii a hercům, mimořádně hodně. Je jedním z děl, kvůli nimž i my nejméně optimističtí ohledně zámořských inspirací rádi odpouštíme Yenkeeům to ostatní. Opravdová studie. Ne, že by sebereflexe byla samospasným receptem kajících se zbloudilců perversně hypertrofované „ideje“ „svobody“, téměř denně se bláhově „dovídajících“ něco nového o boží vůli a konsekvencích ústavy, v zápasech o jejíž výklad se hazarduje s důvěrou na elity odkázaných mas, dobrá kinematografie to ale umí aspoň umělecky vytěžit. () (menej) (viac)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis