Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

gumbo

Skvělá konverzačka,která by se spíše než na plátno hodila na divadelní prkna. Obsahově trochu prázdnější než by se mohlo zdát, ale přesto vtahující a působivé. 75% ()

mala_kea

Nikdy jsem nečekal, že pohádka na dobrou noc ve mě zanechá něco, co si budu pamatovat na dlouhé časy. Nečekal jsem, že Richard Schenkman dokáže vyplodit něco, v čem se nejedná o žádný děj, ale přitom to člověka upoutá do křesla na poměrně krátkých 87 minut. Zkrátka bych to dokázal poslouchat třeba 3 hodiny v kus. Herecké výkony a kameru nelze hodnotit, avšak scénář je naprosto geniální. Za malé finance vložené, vylezlo něco, co strčí do kapsy většinu drahých a nudných napínavých filmů, kde už člověk od začátku ví, co ho čeká a nemine. Takto komorní podívanou jsem vážně dlouho neviděl a moc příjemně jsem se bavil. ()

bangee

Byl jsem příjemné překvapen a posléze dokonce nadšen. Vzhledem k mýmu oboru - kulturní antropologie - jsem se v tom vyžíval, jak malej kluk. Nádherný příběh, který se snaží reflektovat a polemizovat s dnešní veděckou realitou (najde se tam pár nelogičností, nicméně to scifi filmu můžem odpustit). Jistě, komorní podání nemusí všem sednout, nicméně já jsem za něj rád - dalo to prostor k dialogům, které jsou víc jak excelentní a na kterých je postaven celý film. Antropolog, biolog, psycholog, dogmatická křesťanka - super příležitost pro konflikt, drama, které je tam cítit z každé chvíle, tohle se Schenkmanovi povedlo. TAkže super originální a netradiční sci-fi drama, které se vůbec nebojí složitých a provokujících témat v úžasném komorním hávu. ()

Natix

Přestože se celý film vlastně jen několik lidí baví mezi sebou v jedné místnosti, tak hodina a půl utekla jako nic, klidně bych si dal líbit tak půlhodinu navíc, protože se nabízí celá řada dalších témat, která mohl film obsáhnout. Ale i přes ne naplno využitý potenciál svou myšlenkou hodně zajímavý a originální snímek. ()

MarleyCZ

Zajímavě natočený film, nehraje si s žádnými efekty, ani s žádnou závratnou hudbou, ale se slovy - na tom spočívá celý film. Film má jen něco okolo 12 herců! Od zajímavé myšlenky, že by člověk mohl žít 14000let se film zaobírá celým dějstvím až do dnešní doby. S herci nemám žádný problém stejně jako se scénářem 99% ()

K_A_MK_A_M

Jednoduché konstatování společných rysů různých kultur očima člověka, který měl možnost procházet se po planetě po tisíce let a vidět jejich vývoj. Je důležité si uvědomit, že film ve všech diskurzech pouze šimrá povrch jednotlivých filozofických otázek a to ještě těch nejzákladnějších - láska, víra, touha po moci, léčitelství, vzdělání, utváření zákonů. John přenáší učení Budhy na západní kultury a opět využívá jednoduchých rysů lidskosti, která je stejná ve všech kulturách a učí jeho "modernější" formu - Křesťanství. Film je vlastně oslavou hledání vyššího lidství na cestě staletími. Doslova si pomáhá jinými filmy - Highlander přesně popisuje vztahy nesmrtelného se společností. Šifra mistra Leonarda se rochní v lidství Ježíše Krista - "Neumím kráčet po vodě", "Trochu jsem léčil na základě znalosti východní medicíny". Do hlubokých filozofických otázek se ale nepouští. Pro diváka by bylo bez jiné dějové podpory absolutně nezkousnutelné poslouchat teorie trialismu v nesnesitelně dlouhém dialogu. Přez velmi složitou úlohu splnit dějovou linii se to ale celkem povedlo, vrchol přichází ve chvíli, kdy se John na základě několika lingvistických posunů prohlašuje Ježíšem a katarze při pohledu na umírajícího šedesátiletého syna je také zdařilá. Jenom uvědomění, že ho zabil právě on svou touhou se někomu přiznat je neuvěřitelně kontrastní s "lidskostí" kterou John v celém filmu hlásá. ()

jamesjimbo

neuvěřitelné - 7 lidí, jedna chata, jeden sálodlouhý rozhovor = celý film. a jak strhující film! naprosto mě dostal a hltal jsem každé další a další slovo příběhu a nebyl si vůbec ničím jistý. bomba!!! ()

rekkky

Scénář extrémně náročný na diváka. Zajímavá myšlenka zaneprázdnila místnost plnou profesorů z různých odvětví. Žádný děj, jedna místnost. Vynikající kousek. ()

Magenta

Naprosto dechberoucí film. Jasně se ukázalo, že na to, aby příběh na diváka zapůsobil, není třeba žádných speciálních efektů, ani automobilových honiček a ani žádného napětí nebo akce... The man from Earth má něco jiného, geniální námět a skvěle hravý scénář, ve kterém není ani jedna trhlina, ani slabé místo. Od začátku mě myšlenka filmu nadchla a nepustila mě až do konce. Přála jsem si, aby John vyprávěl víc a v hlavě mi pořád vystávaly otázky, na co bych se ho asi zeptala já, být v té místnosti s nimi. Bohužel (nebo bohudík) mi zůstává jen možnost pustit si film znovu a u Johnova vyprávění si znovu uvědomit, jak je člověk v historii vlastně strašně pomíjivý a malý... ()

Clu

Jemné, milé, minimalistické a přitom epické a filozofické. Moje nejoblíbenější konverzačka. V konci trošičku ztrácí body, ale vše je odpuštěno. S výrazem maniaka říkám lidem: "Tohle musíte zkouknout!". ()

char_t

Ze začátku podivná hříčka, divák má chuť hledat logické mezery a trpět opakovanými tvrzeními. Později úvaha nad smyslem víry a cílem lidské civilizace. A nakonec pořádná rána, která v mžiku všemu dodá nový rozměr. Film s naprosto největším poměrem cena/dopad, ať už proto, že natočení muselo stát pouhých pár dolarů, nebo kvůli originálnímu tématu s perfektním minimalistickým zpracováním a sílou, která vás srazí do kolen a donutí vás přemýšlet. ()

stihac

Film založený na silné myšlence, která vyvolává spoustu otázek. Zpracování už bylo bohužel horší a herecké výkony ještě o úroveň níž. Postavám jsem jejich charaktery nevěřil a skoro celou dobu mě štval hudební doprovod. I přes tyto výtky ale dávám za originalitu a zajímavý nápad 3*. ()

agassi68

Kto má rád pochybnosti o čomkoľvek a aspoň základné znalosti Dejepisu si príde určite na svoje. Aj keď sa treba dosť sústrediť. Scenár a dialógy sú však na takej úrovni, že vás to pohltí.. ()

Rokle

Buď můžete být unuděni k smrti (v případě, že vám od začátku nesedne rovina vyprávění Johna Oldmana), nebo budete spokojeně pomlaskávat a užívat si, že za levné prachy tu parta "intoušů" diskutuje nad možností nesmrtelnosti jednoho ze svých přátel. Přiznávám Pozemšťanovi originalitu (obdoba tu je vlastně jen v "Protovi"), chytlavost tématu, ale chybí tomu nějaký silnější moment, který by mě totálně odboural. Jestli rádi nasloucháte a přemítáte o smyslu života, máte slabost pro menší filmy, tak je to rozhodně pro vás. Silné 3*. ()

owwidius

Na tomto filme mi vadilo to B-ckovske, televizne prevedenie, cely film mi to udieralo do oci. Ale urcite je to putavy napad a dobre sa na to pozera aj ked sa dej celu dobu odohrava iba v jednej miestnosti kde jedneho typka spovedaju ostatni. Urcite zaujimave videnie... [#62/2012, rip] ()

Gumby

Nápad za 10/10. Scénář tak za 8 (bod dolu za závěr, druhej za džízse - jinak dostatečně napínavý a nedementní). Režie za 5. Herci za 3. Výprava 0. Hudba 0 (ani ten Beethoven se tam nějak nehodil, navíc ho utli v půlce a zbytek vyloženě rušil). Ačkoli je to tu momentálně vedeno jako "260. nejoblíbenější film", to bohužel NENI FILM. Ani divadelní hra ne. Rozhlasová možná. Vyprávěnka na dobrou noc. Zkrátka, kdyby tomu scházel obraz, dojem by to spíš zlepšilo. ()

7ynek

Pro mě bezkonkurečně jeden z nejlépe podaných sci-fi příběhů, které se ke mně dostali. Nejenže nebylo potřeba zvláštních efektů a stačilo posbírat pár herců hodících se pro jejich role. Ale samotná síla příběhu, který je vám servírován jako suši po malých dávkách ale v mnoha chodech. Kdy přijde na řadu i nezbytná dávka wasabi aby vás snad pouhý příběh o nesmrtelném nenudil. Propojení s naší historií a křesťanstvím jak ho známe je převráceno vzhůru nohama. Co víc si přát. Pro všechny fanoušky sci-fi by tento film měl být přínosem. Dopuručuji za plný počet. [7ynek] ()

marshaall

Hodina a pol dialogu v jednej miestnosti – to znie to viac tragicky, ako to v skutocnosti je. Co ma ale mrzi je, ze som nepocul ziadnu myslienku, ktora by mi zarezonovala v pamati, ako v pripade Prota. 14 000 rocny John sa iba pred kolegami sam obhajuje, ze jeho pribeh je pravdivy a protiargumentuje na namietky. A to je skoda. ()