Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

FoxEm

Vidím tento film už po několikáté....a stále mi zvedá hřebíky na mých madafakin hairy zádech. Ta myšlenka je skvělá. Zpracování dialogů je opravdu ztrhující, a pokud člověka tato myšlenka neodpudí ze začátku, tak je pro vás tento nízkorozpočtový snímek velmi krátký.) ()

Emperor1

Po dlouhé době opět film bez jediné výtky směrem k tématu i jeho zpracování (rozhodně doporučuji v původním znění s titulky, dabovaná verze se moc nepovedla). Těch otázek, které se v hlavě rojily během sledování a ještě dlouho po něm! Kromě samotného Johnova příběhu, exkurzu do historie, mytologie, religionistiky, antropologie a dalších vědeckých odvětví to bylo zajímavé i z psychologického hlediska, tolik emocí, jak moc posluchači (ne)chtěli uvěřit tomu, co slyšeli, jejich zvědavost, zprvu přistoupení na hru "představte si, že...", zlehčování, pochyby, naděje, zklamání, lítost, zlost. Závěr byl trošilinku na efekt, ale zapůsobil. Bez dalších zbytečných keců dávám plných pět bodů. ()

RKBoy

Toto je presne ten film ,ktorý vás prinúti premýšlat nad vecami nám neznámimi či tažko pochopitelnými. Inteligentne napísaný scenár namierený na ludské zmýšlanie , naše túžby chciet vediet viac ale zároven tažké príjmanie či popieranie faktov alebo novích vecí vo svete kde je všetko dané. Ludia sa boja toho čo nechápu, zhadzujú a smejú sa tomu čomu nerozumejú a príjmajú to ,čo im spoločnost hovorí ,že prijat majú. ()

zigy

Kdo je sakra ten chlap ve skutečnosti? Blázen, nebo chlápek přežívající všechny věky už od doby kamenné, jak tvrdí??? Ty pravdy, které odhaluje o náboženství, jsou fascinující.....tahle komorní divadelní scifi je originální a na své si přijdou nejen příznivci Šifry mistra Leonarda, kterou lehce připomíná....skoro na plný počet, možná to chtělo lepšího hlavního herce, nebo rejžu..... ()

buchannon odpad!

Po delší přestávce, kdy jsem skoro nesledoval filmy, ale místo toho fotbal (který jsem prostě musel sledovat, vždyť jde o mistrovství světa, že? a který mě rozhodně bavil daleko víc, než ty kraviny, jež jsem v poslední době sledoval), jsem se odhodlal pustit se znovu do té "zábavy" - totiž sledování všech těch špatných, velešpatných, a výjimečně dobrých spektáklů. Bohužel musím napsat, že toto "veledílo" patří k těm velešpatným. Je to totiž velesračka, kde se pořád jen žvaní na kvadrát a ještě k tomu pořád v jedné místnosti a to je přesně ta velesračka, které bytostně nesnáším. ()

Danny Nolander

Takhle se natáčí film za malé peníze! Prakticky neznámé obsazení, skromné dvě lokace, žádné digitální triky, ale za to silné téma, o kterém se postavy celý film baví. Divím se, že mají filmaři s menším rozpočtem neustále potřebu natáčet komedie nebo béčkové horory. Vždyť i takhle to jde! ()

svorko

Predstavte si, že Vám niekto povie, že je niekoľko tisíc rokov starý, pretože z nejakého neznámeho dôvodu nestarne. Môžete to vybaviť šmahom ruky – to odporuje všetkému, čo sme sa učili v biológii, je to nezmysel. Si buď blázon alebo sa pokúšaš o zlý vtip. Čo ak by sme sa ale rozhodli hrať s dotyčným jeho hru? Existuje spôsob, ako len na základe čistej logiky vyvrátiť takéto tvrdenie? Ak odpovie na našu otázku týkajúcu sa histórie správne, mohol si to naštudovať v knihách rovnako ako my. Ak na druhú stranu uvedená informácia zaznamenaná nie je, ako overíme, či to, čo hovorí, je pravda? Ak povie, že si to jednoducho nepamätá, čo to dokazuje? My si pamätáme všetko z nášho života? A tak sa ponárame do jeho príbehu stále hlbšie a hlbšie. Na začiatku sme do toho išli trochu ľahkovážne, namyslene predpokladajúc, že vysoká úroveň nášho vzdelania a argumentácie dokáže jeho bludy za pár minút rozmetať. Ak sa nám v tom nebude ani napriek všetkému úsiliu dariť, budeme schopní aj naďalej pokojne diskutovať? Neovládnu nás emócie, pôvodný nepokoj a bezmocnosť sa nepremenia na zúrivosť? A čo navyše v prípade, že začne rozoberať niektoré z našich základných presvedčení na súčiastky? Tento film nie je len o jednom sci-fi príbehu a už vôbec nie o alternatívnom výklade náboženských dejín. Je o otvorenej mysli každého z nás - do akej miery sme ochotní sa vzdať toho, čomu sme do určitého okamihu neochvejne verili? ()

Radek273

Kanonáda příběhů a teorií, která nebrala konce a sem tam myšlenka, která byla trefným příměrem. Jak tu bylo již řečeno, snímek probíhající v jedné jediné místnosti musí něčím lákat. Pro někoho zde to jsou filozofické náměty, pro jiné zase bezduché klábosení. Těžko říct, špatné to nebylo, ale .. občas se děj hrooozně táhl. Co však bylo nejhorší? Ten český dabing, navíc v podkresu s "převážnělou" hudbou! ()

jackalsc

SPOILERY Musím říct, příjemné překvapení. Film nasadil atmosféru velice chytře, byla využita parta vysokoškolských učitelů z různých zaměření a proto celkový skepticismus je opravdu veliký (a tak je to správně). Tzn, základní prvky byly splněny na jedničku, máme jednu místnost, máme spoustu lidí z různých odvětví co smýšlejí kriticky, následně jsme svědkem vyprávění a různých úvah. Vypravěčský příběh je konstruován opravdu velmi dobře a velmi uvěřitelně pro diváka, tak aby divák šel s proudem. Je mi akorát líto, že to v poslední části sklouzlo k náboženství. Nebo spíše, ani tak by mi to nevadilo, pokud by tím nebyla poslední část filmu úplně zahlcena. Já vím, že myšlenka věrohodnosti tohoto příběhu pro diváka a i "učitele" v místnosti je právě tímto budována a v podstatě na tom stojí a musím uznat, že celkově se mi tato alternativní úvaha docela líbí, protože je to prostě materiál k zamyšlení, je to podáno velmi zajímavě. Na druhé straně si ale myslím, že pokud tvůrci nasadili doposud všechny věci ve svůj prospěch, mohlo se to vyvinout ještě v něco daleko zajímavější a více "mindblowing", než jen prostě to staré známé "Já jsem Ježíš". Zajímavé na tom je, že konstrukce příběhu a odůvodnění, pokud by na mě někdo vybalil takový příběh, je popravdě asi zatím pro mě nejvíce přesvědčivá co jsem slyšel od takových podobných Ježíšů a různých proroků, spíš se jedná o mě a mé zaryté znechucení ať se jedná o cokoliv souvisejícího s davovým náboženstvím. Nicméně chybu jsem ve filmu jaksi nepostřehl, splnil film co chtěl? Myslím, že naprosto přesně. Dokonce mě donutil si přečíst životopis Buddhy a ověřit si některé informace. Měl film na víc? Určitě, ale to se snad dá říct o jakémkoliv filmu. Berme v potaz, že film měl rozpočet 200K dolarů a za ty prachy jsme myslím dostali skvělý zážitek, který si s přivřeným okem pravděpodobně zaslouží mé hodnocení. Bylo to fajn. ()

Fender

Na tento film jsem byl velmi zvědavý, ale bohužel nenaplnil mé očekávání. Film má zajímavý námět a myšlenku, ale nedokázal z toho vydolovat víc, naopak to působí až extrémně amatérsky a postavy nedokáží být přesvědčivé. I konverzačky mohou být silným filmem, tady je to ale i přes potenciál slabé. ()

souhlasic

Nečekal bych, že poměrně low budget film, o kterém jsem nikdy neslyšel, od režiséra, o kterém jsem nikdy neslyšel, s poměrně neznámými herci, o osmi postavách, které hodinu a půl konverzují v jedné místnosti, bude takový underrated gem. Obešel bych se bez poslední scény s psychologem, která působila asi jako jediná už až moc over the top. Nicméně ani ta mě nepřesvědčí o ubrání hvězdičky. Perfektní hodina a půl dialogu otírajícího se o vědu, náboženství, psychologii, filosofii a život vůbec. ()

mess

Ja sa divím každému kto nedal tomuto filmu 5*. Tak prepracovaný a originálny film som dávno nevidel a všetky ostatné filmy ktorým som dal 5* degraduje o triedu nižšie. To čo dokázal režisér vytvoriť v prostredí jednej chaty je neuveriteľné. Myslím, že každý dobrý film by mal byť ako tento, prinútiť vás rozmýšľať, nie len servírovať obrazy. Ako dobrá kniha ktorá vás vtiahne a po skončení nechá celú kopu možností o ktorých môžete rozmýšľať. Škoda len, že filmy ako tento nie sú produkované častejšie. Rozhodne, kto tento film nevidel môže iba ľutovať. ()

kiwikiwi

netradicny nizkonakladovy film. myslienkou fajn haluska. ale trosku "americky" spracovane. aspon co sa tyka charakteru postav. stoji za to pozriet si to... ()