Vicky Cristina Barcelona

• Česko Vicky Cristina Barcelona (viac)

Horkým sluncem provoněné letní dny, zbavené všech starostí a spěchu chtějí v Barceloně společně prožít dvě mladé Američanky. Jsou to poněkud volnomyšlenkářská Cristina a její na první pohled příkrá, zásadová kamarádka Vicky, která má před svatbou. Jejich plány se „lehce zkomplikují“, na cestě potkávají spontánního malíře Juana Antonia, s jeho krásnou a nepříčetně žárlivou bývalou manželkou, Marií Elenou. Je pochopitelné, že srážka tak temperamentních charakterů na malém prostoru nemůže skončit jinak než žhavým dobrodružstvím… Známý americký režisér Woody Allen se rozhodl natočit především oddechový romantický příběh točící se kolem lásky a citů, a nutno říci, že se mu to úspěšně podařilo. V hereckém obsazení se také spolehl na „hereckou chemii“ představitelek Scarlett Johanssonové, Penélope Cruzové, Rebeccy Hallové a jejich mužského protějšku, Javiera Bardema (známého z filmů Goya, Tahle země není pro starý). (Česká televize)

A_FISH

Woody na senilní kolena, natočil přes žlutooranžový filtr ohavně snobskou pohádku o dvou turistkách, které v Barceloně potkají osudového nadsamce. Situaci poněkud komplikuje "geniální" malířka Penélope Cruz, jejíž oscarový výkon se omezil na hysterický jekot, podpořený výrazem právě znásilňované ovce. Viděl jsem téměř všechny woodyho filmy a jen asi dvakrát jsem byl "nucen" sáhnout ke třem hvězdám. Tady, jen z úcty k jednomu z mých nejoblíbenějších autorů, jednu přidávám... Téměř dokonalou synopsi nabízí uživatel Petroff, takže pokud máte zájem, zabere Vám nepoměrně méně času a pobavíte se víc: ................................................................................................................................................................................................................................ Všichni jsou zamilovaní. Do všech. Všichni jsou úžasně bohatí a tak si hrají na umělce, jakože malíře, fotografy, spisovatele a tak. Kamarádi jim půjčují letadla, muži si k obleku berou Converse aka "Toníky", aby zdůraznily svou nedbalou eleganci. Charismatický malíř přistoupí ke stolu dvou Američanek s tím, že je chce opíchat. Jedna by mu i do postele vlezla (blondýna), ale co čert nechtěl, praskne jí vřed nebo co. Druhý večer se náš hrdina s vervou pouští to té druhé(bruneta) a vyspí se s ní, přestože ona se má za pár týdnů vdávat. (Tady chci jen zmínit, že fráze "a za pár pár týdnů" byla ve filmu zmíněna tolikrát, až jsem nabyl dojmu, že nejde o dva měsíce, ale minimálně o rok). Za pár týdnů se ozve blondýně a že by to s ní zkusil znova. A hups, klapne to. Bum, zamiluje se. Tady je zřejmě nastavováno zrcadlo tradičním hodnotám - z floutka, co přišel ke stolu s nabídkou kvalitního sexu se stává zodpovědný milenec, člověku to skoro až připadá, že "za pár týdnů" nazujou oba bačkory a budou žít šťastně až do smrti. Brunetu ale trápí její nitro, zdá se jí, že se odprošťuje od svého zajištěného, úspěšného manžela a vášnivou láskou miluje onoho malíře. Tady to začíná být krapítek nepřehledné. Malíři zvoní o půlnoci telefon a on přivádí do společného domu (ano, blondýna se k němu po "pár týdnech známosti" nastěhovala) svojí bývalou ženu, mentálně postiženou Penelope Cruz (zahrála to dobře, ale opravdu strašně mi lezla na nervy). Blondýně se to nelíbí a když slyší, že zůstane (pozor změna) pár měsíců, vypadá to na slušnej kouř. Ale co vás nemá, tady nejsme v reálném světě, jsme v Barceloně. Z holek se stanou nejlepší kamarádky, pošahaná Cruz naučí blondýnu během odpoledne fotit na profi úrovni a během pár týdnů (jak jinak) už spolu spí všichni tři, jako spokojení králíci. Blondýnu to ale přestane bavit a za pár týdnů odchází. Jelikož byla tmelícím kamenem vztahu malíře a Cruz, i ten se rozpadá a naše Američanky se vrací domů. ()

kinej

Vicky Cristina Barcelona evokuje svým scénářem ty nejlepší Allenovi klasické filmy, ale zároveň je také trochu "hozený" do Almodóvara a tak v rámci režisérovy filmografie zaujímá unikátní postavení. Allen je mistrem v patologickém pitvání se ve vztazích a to dokazuje i zde. Navíc katalánské porstředí a španělští herci dodávají filmu o dost vášnivější rozměr, než je zvykem a tak platí to co pro všechny Allenovy filmy a to že je stejný a zároveň úplně jiný než všechny ostatní. Role v jeho filmech musí být pro každého radostí. Bardem, coby bohémský malíř je velice přirozený, jako by hrál sám sebe. Slušně zde zahrála i Scarlett Johansson, ale vyzdvihnul bych i postavu přitroublého snoubence, jíž ztvárnil Pablo Schreiber ()

Hrabka

No jo a je to tady zase. Po Match Pointu přichází Allen s VC Barcelonou a přináší další svůj "romantický příběh". Což o to, není to vůbec špatný, ale prostě mi ten Allenův styl úplně nesedí. První půlka vcelku dobrá, ale druhou polovinu jsem už dokoukával bez většího zájmu. Docela i chápu, že z toho spousta lidí šílí nadšením, ale mě prostě ty Allenovy příběhy přijdou divný (ujetý), teda zpočátku vypadají docela v klidu, ale pak to začne nabírat takový podivný směr a konce jsou teda na můj vkus taky nic moc. Herci jsou tady fajn, jen postava Rebeccy Hall je na ránu... Match Point se mi asi líbil o něco víc. 60% ()

cheyene

Z tohoto filmu úplně sálá španělský temperament, půvab letní Barcelony, romantika, svádění a všemožné situace, které mohou nastat v mezilidských vztazích. Za tónů stylové hudby se rozjíždí opravdu zdařilá romantická podívaná, které dominuje charismatický Javier Bardem (jak příjemné je vidět ho v nezáporné roli) a trojice krásných žen - Scarlett Johansson, Penélope Cruz a Rebecca Hall. V závěru dochází v jinak poklidném snímku i k určitému napětí, kdy divák přesně neví, co se stane a nestane. Příjemné překvapení a 4*. ()

Jamal

Woodymu prospívá evropský vzduch, tentokrát se pustil do natáčení v jednom z nejkrásnějších míst z hlediska architektury - Gaudíovskou Barcelonou. Báječnou romaticko - impulzivní katalánskou atmosféru s panem hercem toreadorem Javierem Bardemem, který má neuvěřitelné charizma, doplní líbánky jedné z nejkrásnějších blondýnek filmového plátna Scarlett Johansson a jedné z nej brunetek Penelope Cruz. To může s vtipem ukočírovat pouze Woody, jinak by se to změnilo v nějaké tragické drama a nevěřil jsem, že něco takového uvidím (polibky oněch nahoře). Velice mě přesvědčili všichni tři + Rebecca Hall, která z nich nejvíce musela skrývat své pocity a zahrála to naprosto skvěle. Match Point byl zásah, Vicky Cristina Barcelona byl dvojitý. Už jenom proto dávám za pět. To musíte vzít ještě v potaz, že na 72 letého dědečka Woodyho a jeho pohledu na dnešní vztahy to docela dobře ujde. ()

MISSha

Velice příjemná prázdninová oddychovka od slavného režiséra Woodyho Allena . Která nabízí milostný mnoho-úhelník několika osob a přímo psychologický rozbor ženských tužeb a přání, do toho trojice krásných žen a jeden charismatický Španěl. Herecké osazenstvo špičkové ale nejvíce ze všech mě uchvátila temperamentní Penélope Cruz která zahrála dokonale šílenou hysterku,před jejími výbuchy žárlivosti a nepříčetnosti smekám, opravdu zasloužený oscar. Režijně bezchybné,vypravěčský hlas příjemný, žánrově se drží stanovených parametrů,jde zde především o velice chytrou zábavu u které jsem se já osobně vůbec nenudila,Gracias Woody :-) PS:Dabing je zlo,doporučuji se podívat na film v orig. znění. ()

lamps

Allen stále ve vrcholné formě, píše skvělé scénáře jako na běžícím pásu a vdechuje jim tak půvabnou podobu, jak by to nikdo jiný nedokázal. I když je pravda, že zde mu s tím půvabem hodně pomáhalo ústřední ženské trio, kde je jedna herečka přitažlivější (a kvalitnější) než druhá a Javieru Bardemovi jsem jeho roli vyloženě záviděl. Není to sice žádná romantická pecka a v záplavě Allenových filmů se trochu ztrácí, ale přesto se jedná o více než příjemnou letní oddechovku okořeněnou výtečnými herci a tradičně hravou režií jednoho z nejlegendárnějších tvůrců současnosti. Navíc na Barceloně je opravdu něco kouzelného...A není to Nou Camp...:-) 80% ()

Pepinec

Zůstává pro mne nepochopitelné, že tuto mladistvou a svěží romanci natočil třiasedmdesátiletý člověk. Woodyho atak byl tak silný, že si nepamatuji, kdy jsem naposledy vycházel z kina s tak nádherně hřejivým pocitem. Nemám nic, co bych tomuto filmu vytkl. Allen maximálně využívá toho, že na jeho nabídku kývne kdokoli, čili nepřekvapí naprosto dokonalé herecké obsazení. Rád bych vyzdvihl i práci s kamerou, která mi jakožto divákovi umožnila velice snadné vžití do příběhu. V něm se odehrává nesmrtelný rozpor mezi životem jistot, usedlosti a tabulek, a mezi divokou životní jízdou plnou nevázanosti, svobody a nečekaných zvratů. Takovýto rozpor prožívá mnoho z nás, nelze však od tohoto filmu očekávat nějaký návod na řešení. I přes všechny eskapády, které během hodiny a půl na plátně proběhnou, končí film víceméně tak, jak začal. I tak si ale pozorný a vnímavý divák může odnést mnoho obohacujících postřehů. Z filmu je zcela jasně cítit, že Woody Allen má ještě světu co sdělit, že jeho studna zdaleka nevyschla, což je pro mě velmi pozitivní zjištění. Na závěr bych se chtěl pozastavit nad výkonem Penélope Cruz. Myslím, že role žárlivé ex-manželky sedla jejímu temperamentu tak dokonale, že ani nemusela příliš hrát. Čímž nechci znehodnocovat její výkon, jen bych po shlédnutí Barcelony přiřkl Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli někomu jinému. ()

hippyman

tak tohle bylo milé překvapení. abych pravdu řekl, moc jsem toho o filmu dopředu nevěděl, jen jsem tušil kvalitní režijní a herecké obsazení, z nichž nic nezklamalo. scénář je zajímavý, situace a výkony uvěřitelné, film doslova voní barvami, španělským temperamentem, sexem a alkoholem, k tomu výborná muzika - prostě v konečném součtu samé věci, co se mi líbí 8-) no, asi tomu vlastně nemám moc co vytknout. takže proč nesáhnout po známce téměř dokonalé? 90% ()

Stegr

80% - Bezstarostný, uvolněný film plný bizarních situací, úderných dialogů, krásných žen, kouzelného Katalánska a věčného tématu, které se dá shrnout jedním slovem: láska. U této jednoduché, ale svižné komedie se dá naprosto regulérně vypnout a prostě si užít, co je nabízeno... ()

Rosaviva

Film o třech ženách, které jsou jedna šílenější než druhá a všechny milují jednoho muže, což naprosto nechápu, protože nebyl ani hezký ani nic. Ale budiž, byl to poměrně zajímavý film, rychle mi to utíkalo, nejsem si jistá jestli bych se na to chtěla podívat znova, rozhoduju se mezi 3* a 4*, ale nakonec se mi to docela líbilo, tak dám 4* ()

Aky

Woody Allen snad dokáže všechno. Zde například podat zcela originální promotanec příběhů, které jsou všechny samy o sobě orginální, jejich střety pak zcela nevypočitatelné, neuvěřitelné, vzdálené logice i vší obvyklosti, ale všechno nakonec vyznívá naprosto přirozeně, jako by to ani jinak nemohlo proběhnout a dopadnout. Navzdory Oscarovi pro Penélope Cruz si myslím, že ho měl dostat daleko spíše Javier Bardem. ()

misterz

Ďalšia výborná Allenovka, ktorá vytrela zrak všetkým tým, ktorí tvrdia, že W. Allen na staré kolená už netočí tak dobré filmy ako za mlada. Prostredníctvom tohto snímku mi opäť raz dokázal, ako jednoducho, svojsky a i s humorom sa dá pretaviť nejaká všeobecne zaujímavá téma na filmové plátno tak, že nielenže si divák film konzumne užije, no ešte ho to to aj trocha prinúti nad snímkom popremýšľať. Jednoduché, ale účinné, také Allenovské... Musím uznať, že tu W. Allen vystihol ženskú psychiku úplne dokonale, skoro ako keby mu našepkával I. Bergman. Len ja by som to možno rozšíril nielen na ženy, ale aj na chlapov, proste na každú ľudskú bytosť. Človek je totižto večne nespokojný tvor. Keď je mu zima, chce teplo, keď je teplo tak zase chce zimu... a tak stále dokola. A to isté platí aj pre lásku a vzťahy všeobecne. Keď má žena dobrého a láskavého muža chce divocha a neistotu, keď má divocha tak chce zase radšej istotu a nejakého dobráka... Proste ide o bludný kruh večnej nespokojnosti, v ktorom sme ako ľudia nútení kráčať až do skonania sveta... Amen. Na hranici 4-5 hviezd. 89/100 ()

ninon

Po shlédnutí filmu má člověk chuť vyrazit do Barcelony, najít v sobě umělecké sklony, popíjet víno a nechat se pohltit vášní a smyslností. Herci jsou skvělý, v čele s Bardemem a Hall (na tu si musím posvítit). Na starý kolena Allen v závěru trošku sentimentální, ale co bysme mu neodpustili. :-) ()

Vančura

Skvělá věc, která mě strašně bavila i na druhé zhlédnutí v telce (poprvé v kině). A to především díky skvostnému obsazení titulních rolí - Scarlett Johansson je zde naprosto úchvatná, ale ještě více se mi líbila Rebecca Hall (snad proto, že ji považuji za lepší herečku než SC). Duo Bardem & Cruz jsem naopak vnímal spíše vlažně a poněkud mi uniká, čím si Penelope Cruz vysloužila toho Oscara. Trochu mě na tom filmu mrzí, že netěží z půvabu lokací tolik, kolik by podle mě bylo možné, a za druhé mi přijde tempo vyprávění místy až příliš rychlé. Rovněž mi tam moc nesedlo použití voiceoveru vševědoucího vypravěče - tento typ voiceoveru obecně nemám rád a považuji ho projev scenáristické slabosti, jímž si autor scénáře usnadňuje práci (byť jsem si vědom, že Woody Allen s voiceoverem ve svých filmech pracuje často a jeho talent napsat dobrý scénář mi dlouhodobě imponuje). Trpké závěrečné vyústění, kdy vlastně žádná z postav není na konci příběhu šťastná, osobně považuji za vynikající - a zcela přirozené: jinak to snad ani skončit nemohlo. Celkově je to podle mě zábavný a oddychový film, který dokáže člověku během dlouhých zimních večerů vydatně zlepšit náladu. A rozhodně jeden z mých nejoblíbenějších filmů od Woodyho Allena. ()

Woody vyměnil krásu za... zkušenosti

Woody vyměnil krásu za... zkušenosti

15.02.2009

Všechno se točí kolem Woodyho Allena. No... možná ne tak docela, ale my už jsme si s ním dnešní nálož novinek nějak poslepovali ;-). Takže především je tu Woodyho nový film, který asi nebude tak… (viac)

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes

28.04.2008

Další Jarmuschův vlk samotář

Další Jarmuschův vlk samotář

27.02.2008

Španělsko se kdysi těšilo oblibě tvůrců spaghetti-westernů a historických velkofilmů, dnes se do sluncem zalitých končin pod Pyrenejemi stěhují renomovaní (skoro)nezávislí režiséři. Po Woodym… (viac)