Životopisný film o francúzskej naivnej maliarke Seraphine de Senlis. Wilhelm Uhde, slávny nemecký zberateľ umenia, si prenajal byt v meste Senlis, aby unikol pred hektickým ruchom Paríža. Jedného dňa ho u domácej, ktorá ho pozvala na návštevu, zaujal malý obraz. Na svoj veľký údiv sa dozvedel, že jeho autorkou je upratovačka Seraphine, asi štyridsaťročná žena, ktorá je často terčom posmechu kvôli svojej excentrickej povahe. Film o naivnej maliarke známej pod menom Seraphine de Senlis získal sedem francúzskych cien Cézar a mnoho ďalších ocenení. (STV)

Amonasr

Komornė pojaté životopisné drama o naivní (nebo primitivní?) malířce, jejíž pohnutý život se odehrával ve vnitřním světě, který je běžným smrtelníkům nepochopitelný. Film byl natočený dost rozvláčně, ale zřejmě to odpovídalo atmosféře, kterou měl navodit. Což se podle mě i povedlo ()

solisoli

Príbeh umelkyne Séraphine de Senlis s výborne stvárneným hereckým výkonom Yolande Moreau, za podpory pôsobivej kamery. Skvele režijne a scénický zvládnutý autentický netradičný art životopis so skvelými kostýmami a výpravou. Pohľad do srdca umelkyne, ktorá sa zaradila medzi velikánov svetového maliarskeho umenia naivného štýlu. Jej obrazy sú skvostom tohto umeleckého štýlu. Príbeh nenudil, mal pôsobivý a hlboký spád s inocentným koncom. ()

GeminiK

Krásný film o pro mě do dneška neznámé malířce, které pán Bůh na jedné straně ubral a na druhé přidal. Celý život žila ve svém světě a na konci života se do něj uzavřela úplně. Film má příjemnou atmosféru. Seraphine i přes osamělý a jednotvárný život nebudí soucit. Z mého pohledu i poslední roky života prožila, díky lidem kterým nebyla lhostejná, relativně důstojně. ()

Tristesse

Séraphine Louis jsem objevila v Pijoanových Dějinách umění a ty její zvláštní obrazy listů a květin mě naprosto fascinovaly. Neméně zajímavý je i její životní příběh, tak odlišný od výtvarníků své doby. Příběh služebné, která malovala v náboženském vytržení podomácky vyrobenými barvami a nebýt sběratele Wilhelma Uhdeho, který ji objevil když mu poklízela, zůstalo by její dílo veřejnosti utajeno. Na film jsem byla zvědavá velmi a nebyla jsem zklamaná. Yolande Moreau v hlavní roli podala super výkon, výborná byla kamera, scénář, režie, prostě evropský film o umění jak má být. ()

tomas_j

Co k tomu dodat? Silné, opravdu silné... Copak to necítíte? Vyjdete ven, ptáčci zpívají, kytičky kvetou, stromy se zelenají.. Tam někde je ta naše podstata, kterou už málokdo dokáže vnímat. Skvělé herecké výkony ()

PTuranyi

Vynikajúco natočený príbeh insitnej maliarky Séraphine Louis. Dráma nadanej, ale mentálne mierne postihnutej slúžky z malého mestečka je podaný s veľkým rešpektom, precíznou produkciou a výbornými hereckými výkonmi. ()

karnát

Paráda. Hluboký, nekonvenční film. Krásný výlet do jiného světa, který se člověku vyplatí, pokud si dá tu práci a otevře se mu. ()

Peršanka

Pro mě dokonalé. Tématem počínaje, přes herecké výkony až po atmosféru doby i místa. Seraphine rozhodně trpěla mentálním postižením. A jak vidno, co nepobrala na rozumu, bohatě vyvážila z hloubi duše vyvěrajícím talentem. Můžu jen litovat, že se jí nedostalo vzdělání a péče. ()

juluch

posobivy vykon yolande moreau, smutny osud, krasne obrazy - tie namalovane aj tie filmove, nadherna hudba,. keby reziser pouzil castejsie strih, niet co vytknut. ()

pindruche

Film se mi trefil do nálady. Klidný, příjemná hudba. Předtím jsem o Seraphine nikdy neslyšela. Pak jsem si našla i její skutečnou fotografii a fotky děl. Yolande ji krásně vystihla. ()

Adah

Pomalé a velmi prosté, přesto neuvěřitelně podmanivé. Jako Séraphine de Senlis. Její dílo mám velmi ráda, takže jsem se u filmu rozhodně nenudila. V podání Yolande Moreau byla navíc hlavní hrdinka hrozně roztomilá - člověk by si ji hned vzal domů jako zatoulané koťátko. Pro tyhle prosťáčky mám holt slabost. Při sledování Séraphine jsem si vzpomněla na jeden z mých nejoblíbenějších - Dům radosti (Perličky na dně). 85% ()

Kylee

Na můj vkus poněkud pomalé tempo, ale i tak mě to uchvátilo... Kromě silné vizuální stránky filmu mě fascinoval především způsob, s nímž byl ztvárněn vnitřní svět Séraphine - zpočátku jeho krása, jakoby zázračně nedotknutá osudem malířky a podmínkami, v nichž žila - a pozvolna i onen duševní rozpad, jak se postupně propadala mimo běžnou dimenzi... Jen škoda, že se v tak dlouhé stopáži nenašlo více prostoru pro samotné malby Séraphine a jejich vytváření... ()

rhodos

Výborně natočený film o ne moc známé malířce, kterému dávají body hlavně herecký koncert Yolande Moreau, ale také vhodně zvolená hudba. Jen mohlo být vidět více samotných obrazů Séraphine. Pro mne byl tento film zkrátka zážitek. ()