Svetová vojna Z

• Česko Světová válka Z (viac)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Réžia:

Marc Forster

Predloha:

Max Brooks (kniha)

Brad Pitt, Mireille Enos, David Morse, Daniella Kertesz, James Badge Dale, David Andrews, Ludi Boeken, Matthew Fox, Moritz Bleibtreu, John Gordon Sinclair (viac)

Zombies sú ako morová nákaza. Ľudia premenení na odporné stvory, požierajúce mäso. Ani mŕtvi ani živí, ale pre nás normálnych ľudí rozhodne extrémne nebezpeční. Zombies na rozdiel od nás necítia bolesť, nepoznajú strach, a čo je najdôležitejšie, nepremýšľajú. Vojna s nimi, nech sa to zdá akokoľvek nemysliteľné, už skončila. Aj cez to, že ľudia zvíťazili, infraštruktúra celého sveta prešla neskutočným otrasom a ešte stále sa spamätáva. Čo by ste tiež čakali, keď jedna polovica planéty chcela tú druhú zjesť? Prežili len dôležití ľudia, ľudia vo vládach, ľudia stojaci na čele organizácií ako je OSN, mocní ľudia a tiež pár odolných jedincov, ktorí sa riadili súborom pravidiel, ktoré ich dokázali previesť najhoršou a najdesivejšou svetovou vojnou v dejinách ľudstva. Po stopách vzniku nákazy sa vydáva jeden preživší reportér Gerry Lane (Brad Pitt), ktorý bol vyslaný práve OSN zistiť pravdu. Kto nákazu spôsobil, čo sa zvrtlo, a to najdôležitejšie, koho obviniť? A nie je to jednoduchá práca. Spomienky preživších môžu byť cenným zdrojom, svet stále zostal plný klamstiev, poloprávd a utajených rozhodnutí. Dozvieme sa vôbec niekedy, čo sa vlastne stalo? (TV Markíza)

LacoDeLoco

Jednoduchý, přímý příběh. Přímočaré hraní, žádné záludnosti. Hezká ukázka soudržnosti rodiny. Zombíci překvapují rychlostí (na rozdíl od mé představy, že zombi je pomalý). Dobrá oddychovka. Možná trošku více humoru, trošku více nadhledu, i když vymírá svět (s úsměvem se přece jenom vymírá lépe). Dobrý konec. Jo. ()

LCH

Má tenhle film nějakou chybu ? Ano. Naštěstí ne zase tak velkou, protože Mireille Enos s ena plátně neobjevuje zase tak často :) Nemám co filmu vytknout, snad jen opravdu to, že mohly vybrat lepší herečku na roli Pittovi manželky. Dávám (90%). Na hvězdy jasných 5. ()

wick

Očekávání předčilo výsledek této popkornové zábavy. Pitt hraje průměrně jako ve svých předchozích filmech z poslední doby, s hororem nemá nic společného (přístupný pro děti) a zábavný je film jen místy. Foster se pro režírování takového druhu filmu nehodí, neumí navodit tu správnou atmosféru a akční scény točí nepřehledně. Škoda , že mu někdo nepromítl předtím např. Úsvit mrtvých, protože tak se točí pravý film o zombících. ()

Paserak

No, řekněme si upřímně: Kdyby tam nehrál "pan božský Brad" takl by tenhle film vyhořel jako fakule. Ale protože to pan božský zachránil tak se na to koukat dá. Po celou dobu mě napadalo, s jistou nadsázkou a odchylkou příběhu, že by to mohl být takový prequel 28 týdnů poté. Nejvíc mě teda bavila část příběhu z Izraele, živá pyramida dobývající hradbu neměla chybu, ukrutný zvuky. trochu mě mrzela role Davida Morse. Doufal jsem, že dostane víc prostoru než pár vět. Jinak za sebe dávám 3,5, víc fakt nemůžu. ()

Willynka

skvěle roztočené drama ukončené sterilním zombie koncem bez větší katarze, která by tomuto bohužel sedla jak prdel na hrnec, nicméně za shlédnutí v kině rozhodně stojí ()

vrbicek

Byl jsem dost překvapen napínavostí a kvalitou scénáře u tohoto filmu! I když mi tento film od první do poslední minuty naprosto nečekaně připomínal film Resident Evil, tak ho tento film na celé čáře pokořil v reálnosti průběhu virové nákazy, a je zde krásně vidět, jak by Matka příroda mohla "mávnutím ruky" vymazat celou lidskou civilizaci. ()

krt7236826

videl som všetky zombieovky a znovu vám nato neskočím haaaaaaaaahaaaaaaaaa brad sa hrá na legendu a všade okolo je zombie land haaaaaaaaa haaaaaaaa ...... také ... čo vám poviem pohodofka na večer ale dookola to sledovať nebudem ()

Silblade

Dávám sice čtyři hvězdy, ale ve skutečnosti by si zasloužil tři a půl (tři hvězdy = průměr - to zase není, ale znám lepší "čtyřkový" filmy). Proč? Zaprvé: jakožto sečtělý fanoušek World War Z od Maxe Brookse se prostě nejde odstřihnout od knižní předlohy a během filmu si neříkat: "bylo to v té knize nebo ne?" Ovšem, kniha ve formě interview s přeživšími by se asi dala těžko zfilmovat, nicméně některé detaily se do filmu nakonec dostaly nebo jste tam cítily jejich náznak (vypuknutí epidemie v asijských zemích, Jeruzalém, hromadné stěhování na sever, používání psů ve válce Z atp.). První za povšimnutí však stojí ony tolik zmiňované rychlé/pomalé zombie. Které z nich jsou lepší? Pomalé zombie, symboly neodvratitelné zkázy, nebo rychlé zombie, symbol rychle se šířící nákazy? Toť věčné dilema. V tomhle případě bych řekl, že některé scény fungovaly s rychlýma zetkama výborně (masa zombie řinoucí se přes okraj Zdi spásy a následně do ulic Jeruzaléma), někde bych až zaplakal, jak jsem si dokázal živě představit pomalu se šourající nemrtvé, do kterých vojáci pálí o sto šest, ale místo jednoho zastřeleného zombíka se objeví deset dalších (viz úvodní scéna v ulicích New Yorku). Dále: finální vyřešení nákazy ("kamufláž") je sice pěknej nápad, nicméně dle filozofie Maxe Brookse to je totální prkotina. Zetkám je jedno, jestli jste zdraví nebo prolezlí syfilidou, SARSEM nebo čunčí chřipkou, protože v tomto světě můžete být buď živý, mrtvý nebo nemrtvý. A nemocný nerovná se mrtvý, tečka, šmitec. A proč, pro všechny nemrtvý, překřtili zetko na "zeko"? To jsem vážně nepochopil, je to jak novej druh pokemona nebo co. Taky by mě zajímalo, jakej měli důvod šoupnout Matthew Foxovi tak bezvýznamnej štěk? Pro hlavního hrdinu Ztracených je taková přicmrndávácí role nedůstojná a divím se Foxovi, že to vůbec vzal. Nicméně, až vyjde DVD, Světovou válku Z si koupím - některé věci jsou zmršený, ale přesto se jedná o mírně nadprůměrně kvalitní snímek. Zejména proto, že jako první skutečně ukazuje apokalyptickou zombickou pandemii ve všech koutech světa místo jednoho státu/obce/domu na louce u nedalekého hřbitova, jak bylo doposud (zlo)zvykem. ()

mararati

Když čtu ostatní chválozpěvy k tomuto filmu, tak mám pocit, že jsem viděl nějaký jiný WWZ, než ostatní. V rámci zombie žánru asi patří mezi lepší ve smyslu kvality a náročnosti zpracování. Pozoruhodné je, že v této zombie akční detektivce netečou hektolitry krve a vůbec nejsou vidět ničí vyvalená střeva nebo roztrhané kusů těla! Jinak je to dost otřesný kompilát, a proto pouštět se do hlubšího rozboru formy, jak zde mnozí zkoušejí, považuji za ztratu času. ()

Evbad

Za starých dobrých časů bývali zombíci pomalá a hloupá stvoření, kterým by utekla i moje babička. Poslední dobou se asi vzhledem k zrychlujícímu se světu rozhýbali do nevídaných rychlostí i nemrtví a ve Světové válce Z už má Pitt plné ruce práce s učiněnými sprintery. Ale jinak to byla celkem dobrá podívaná, kterou kazilo jen několik do očí bijících nelogičností a místy předigitalizové záběry. ()

Edgerton

Ale jo bylo to dobrý. Víc se mi teda asi líbila první půlka (hlavně poslední čtvrtina přišla o svoje velkolepé měřítko a jakoby vypadla z úplně jinýho filmu), ale nenudil sem se. Zombie až na pár výpadů jsou udělaný fajn, Pitt zahrál dobře, ale i tak doufám, že případná dvojka bude ještě o něco lepší.. ()

Ijanek

Strach, láska, zombíci a smrt. Tento kvalitní filmeček je něco , co už tu dlouho nebylo. Adrenalinově a navrch dramatické. Marc Forster to natočil výborně. Dobrý lehce hororový nádech. Brad to podal na jedničku. Tleskám ()

vecneZivec

Velmi slušnej film. Člověk na to jde do kina s velkym očekáváním, a to i film splní. Sice jsem byl hned na začátku malinko zklamán, že jde o "zombie" movie, ale nakonec jsem byl překvapen, že film nepřekypuje klasickými hororovými klišé a jede si celkem novou cestou. Všechno je výborně udělaný a hudba od kapely Muse mi ve filmu hodně seděla. Malinko se mi jen nezdála ústřední dvojice Brada Pitta s tou angličankou, Brad byl pro ní prostě až moc hezkej, ale to není pro film důležity. V celku se mi film zdál výbornej. Krásný 4 hvězdy... Nakonec to mám doma i na BR disku a koukám na to jednou za čas a musím hodnocení změnit na 5 hvězd.... ()

HouseFan

První film u kterého jsem si řekl, : "Tak součástí téhle zombie apokalypsy bych být nechtěl..." Na toto téma totiž vzniklo již nespočet snímků, ale žádný z jejich režisérů či jakýchkoliv tvůrců nebyl schopný uchopit všechno tak, aby jste opravdu měli hrůzu ze "zombie" a namísto toho Vám dali pocit, že souboj s krvelačnými stvůrami bude samá zábava a žůžo "vodvaz". Ve WWZ máte poprvé možnost vidět vcelku logické a opodstatněné chování hlavních i nehlavních protagonistů. Za příklad stačí už úvodní nezkrotná panika, když vypukne virus uprostřed velkoměsta. Zkrátka hodně realistické,povedené, akční a má to tempo. S hrdiny jsem prožíval každý okamžik a tvůrci jako by mi koukali do hlavy a přesně tušili kdy a kde chci aby bylo něco ve filmu. Dokonce jsem prožil i pár "scary jump'ů" ze sedačky. Pro mě až překvapivě kvalitní film s velice dobrým zpracováním, který si užije každý milovník zombie... ()

Bobby18

Naprosto průměrný film, ze kterého si budu ve finále pamatovat asi jenom přepálenou scénu v Jeruzálemu a účes Brada Pitta. O jeho hlavního hrdinu jsem sem se ani vteřinu nestrachoval a nesoucítil s ním, což dávám za vinu především scénáristovi, který se asi snažil v jednom člověku zkombinovat akčního hrdinu, intelektuála a dobráckého otce od rodiny. Výsledkem pak je bozpohlavní generická postava bez osobnosti, která tak vlastně zapadá do stejně nevýrazného zbytku. Davové scény a letecké záběry jsou sice opulentní, ale digitální zombies moc strachu nevzbuzují a pár laciných lekaček to nahradit nedokáže. Navrch je tu několik solidních logických lapsů, které ve filmu, který se snaží tvářit uvěřitelně, bijí do očí o to víc. Ocenit tak zbývá pouze kvalitní řemeslnou stránku a solidní tempo, díky kterému se na plátně stále něco děje. ()

Ace.A.T.L.

Neměl jsem dojem, že Brad je nesmrtelnej, že lidi jsou vymakanější a všechno zvládnou a mrštnost "nachcípaných" lidí tomu všemu dala úžasný grády. Zcela nový pojetí zombie myšlenky a i zcela nový řešení zombie problému. Efekty parádní, rychlost filmu skvělá. Je naopak super, že tam nejsou chvíle, kdy člověk čeká kdy křikloun vybehně z temnýho koutku, ale celej film je postavenej, na neustálým dojmu, že je to všechno jen nemoc. Já bych neměnil skoro nic. Za mě skálopevných 5* a VŘELE DOPORUČUJU ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Dvojka To v kinech zabodovala

Dvojka To v kinech zabodovala

08.09.2019

Filmové pokračování kultovního hororu Stephena Kinga To Kapitola 2 má za sebou relativně úspěšný debut v kinech. Relativní je z toho důvodu, že zatímco první film vydělal v amerických kinech za první… (viac)

Fincher oznámil nový film

Fincher oznámil nový film

11.07.2019

Režisér David Fincher (The Social Network, Zodiac) natočil svůj poslední film v roce 2014. Nějakou dobu koketoval s myšlenkou režie sequelu Světové války Z, jenže z toho pak sešlo, a tak jedinou věcí… (viac)