Česká komédia o troch vidieckych fasádnikoch, ktorých snom bolo prežiť aspoň jedinú noc vo víre veľkomesta ako praví svetáci. Traja vidiecki fasádnici pracujú v Prahe na obnove domov. Láka ich nočný život veľkomesta, ale ich prvá návšteva luxusného podniku Diplomat Grill nedopadne najlepšie a napokon musia utiecť. Ani to ich však neodradí. Dajú si ušiť kvalitné obleky a na výučbu spoločenskej výchovy si najmú bývalého učiteľa tanca Dvorského. Keď ich Dvorský považuje za dostatočne pripravených, vydajú sa opäť do Diplomat Grillu, kde sa zoznámia s troma slečnami. Netušia, že sú to ženy na love bohatých pánov, ktoré majú za sebou podobnú spoločenskú prípravu od šatniarky, ktorá im zároveň poskytuje byt na ich "zárobkové aktivity." (STV)

frashmaker

Tak tomuhle se říká herecký koncert. Ani si snad nedovedu představit nabitější komedii, než právě tuto. Dlouho jsem neměl ani tušení o tomto roztomilém snímku, ale teď, když jsem jej konečně shlédl mi přijde, že jsem viděl nejlepší naší komedií a že nevím, zda to má vůbec potenciál nějaký jiný film změnit. Už se těším, až si ho pustím znovu! ()

Laxik

Tři burani z vesnice se na jednu noc chtějí stát gantlemany a ozdobou smetánky a tři natvrdlý skoroprostitutky je chtějí oloupit. Teda ty gantlemany, neboť o jejich ryzím buranství a o slámě, jež jim čouhá z moderně šitých polobotek, vědí houby. A tak se stane, že se šestice největších (a nejvtipnějších) křupanů, jaké naše skvělá socialistická republika může zplodit, vyfikne, začne se učit dvorním mravům a našprtá si kdejakou apendektomickou Marii Curii a absurdní UFO, nehledě na toho pana Oponu N.D., co namaloval onen slavný surrealistický obraz jménem Salvador Dalí. A když se to všechno sejde před jednou kamerou a Olda Nový si u toho postěžuje na Vítězný únor v březnu (pardon, spletl jsem si dvě komančský revolty), vyjde z toho jedna z nejlepších českých komedií, co kdy svět ani neviděl. (PS: Co na tom, že je vtip s lešením jasný nejhůř od poloviny filmu, stejně se mu člověk z plna hrdla zasměje.) ()

Orlau32

Špičková česká komedie, která je od největší do nejposlednější roličky obsazena absolutními hvězdami českého filmu. A navíc špičková réžie pana PODSKALSKÉHO. Co více si přát ? Proč už se po revoluci 89 (když je svoboda) nemohou natočit aspoň přibližně takové komedie ? Že by proto, protože s odchodem velkých hvězd dnes za ně není odpovídající náhrada ???!!! Anebo je to ve výběru mdlých a plytkých témat, které nikoho nezajímají ? ()

Siegmund

Světáci patří bezesporu mezi mé nejoblíbenější filmy. Myslím, že už by se ani nedalo spočítat, kolikrát jsem je viděl. Znám nejen děj filmu, ale téměř doslovně i dialogy. Protože při sledování filmu už nepotřebuji sledovat děj, můžu se jen a jen kochat spontánními hereckými výkony. Film je doslova nabit humornými scénami a jedinečnými replikami. Velice oceňuji, že se nejedná o podbízivé legrační scény, ale o inteligentní humor. Nebojím se říct, že čím větší je divákovo povědomí o společenském chování, tím více si z filmu odnáší. Tento film patří mezi klenoty československé, potažmo české kinematografie. ()

gogos

Kdyz jeden z nejlepsich nasich reziseru toci film s nejlepsimi herci sve doby, nemuze to ani dopadnout jinak...Proste naprosta dokonalost! ()

blackrain

Pěkná černobílá komedie. Trojice venskovských fasádníků to chce roztočit ve vírů velkoměsta a užít si luxusního prostředí a společnosti. Fasádníci začnou vymetat jednotlivé pražské bary, ale v jednom dojde k drobné nehodě. Co pak to jde svítit se svíčkou pod stolem, když je tam rozlitá slivovice? A to se ještě před tím pohádali se šatnářkou, která tady má docela zásadní roli. Je z ní kuplířka, která fasádníkům zasáhne do života. Hodně jsem se nasmála, když si fasádníci povídali s dámami od kuplířky. Hráli si na doktory a architekty, a kdo ví, co ještě. Stále povídali jen naučené věty, které s rozhovorem vůbec nesouvisely, ale pobavili se hezky. Z filmu dýchá duch šedesátých let. To je na první pohled znát. ()

kaylin

Ke konci mi malinko přišlo, že ta komedie ztrácí dech, ale ne natolik, aby nadále nezůstávala skvělou. Jako vidláci ale všichni působili vtipněji a hlavně Sovák neskutečně hláškuje. Všechny tři hlavní mužské charaktery jsou ale výborně zvládnuté, skvěle jim pak kontrastuje Oldřich Nový ve své poslední filmové roli. Výborná komedie, která nestárne. ()

Dzin01

Sedni si! Já sedím. Ty sedíš? Ona sedí! Jen jedna scéna z celého filmu, kde se děje jen to, že si tři ženy sednou ke stolu a je skvěle vypointovaná. A tak je to s celým filmem. Od začátku do konce, každá pronesená věta a každý obraz je kousek skládající dokonalou mozaiku tohoto skvělého filmu. ()

rt12

,,Sedni si. Já sedím". A já pokaždé taky sedím a válím se smíchy. Je to divné, repliky přece znám nazpaměť. Ovšem, když začne ,,slovní a herecký koncert" té povedené šestice, podporované paní šatnářkou či emeritním učitelem tance, vždy se směji jako blázen, jako bych vše viděla a slyšela poprvé. ()

Rakosnicek77

Taky bych si byl vystačil s Pinkasem, kdyby on to nebyl Pisak :-) Tahle skvělá česká komedie, která dle mého osobního názoru, má svou neotřesitelnou pozici v Top 5 nejlepších českých komedií, čerpá svoji komediální genialitu zejména s Podskalského výběru hlavních představitelů. Plejádu skvělých herckých výkonů umocňují navíc dokonale vtipné dialogy, které tím z této komedie dělají navždy klenot československé kinematografie. ()

topi

Jedna z největších klasik českých komedií. Třešničkou na dortě už v takhle geniálně obsazeném herectvu se jako nespoutaný živěl vyřítí Vladimír Menšík - jeho postava okradeného muže má absolutní grády! Tenhle film nemá obdoby! ()

swed

Podskalského komedie zrovna dvakrát nemusím, ale Světáci jsou vyjímkou. Hlavní kouzlo spočívá v opravdu vtipných dialozích a hereckých výkonech, které i po letech pobaví. 9/10 ()

Damiel

Tohle pro JE klasika jako vyšitá, ovšem doporučuju sledovat na DVD v plném širokoúhlém formátu (ostatně toto doporučení mohu dát ke všem filmům, kde to jen jde:-). Objevíte totiž Světáky v jiném, netušeném rozměru :-) ()

PogoJoe

"Nezáleží na tom, že se to nestalo až do důsledků. Důležitý je, že se to mohlo stát." Bezva parta hereckých legend, báječné, citováníhodné dialogy, možná ty pěvecké výstupy by se mohly vynechat, ale jinak - super komedie, co mi dlouho unikala. ()

FilmFan24

A ukázat tam neonový nápis OVOCE Z LENINA s chybějícím "E" ve slově zelenina cenzoři Podskalskému tenkrát nedovolili. Kdoví asi proč??? ()

halogenka

Já souhlasím, pane emeritní! Už jenom sladit tolik hereckých osobností je výkon hodný mistra. A jako bonus Menšíkova role pána z Hodonína... Geniální. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)