Česká komédia o troch vidieckych fasádnikoch, ktorých snom bolo prežiť aspoň jedinú noc vo víre veľkomesta ako praví svetáci. Traja vidiecki fasádnici pracujú v Prahe na obnove domov. Láka ich nočný život veľkomesta, ale ich prvá návšteva luxusného podniku Diplomat Grill nedopadne najlepšie a napokon musia utiecť. Ani to ich však neodradí. Dajú si ušiť kvalitné obleky a na výučbu spoločenskej výchovy si najmú bývalého učiteľa tanca Dvorského. Keď ich Dvorský považuje za dostatočne pripravených, vydajú sa opäť do Diplomat Grillu, kde sa zoznámia s troma slečnami. Netušia, že sú to ženy na love bohatých pánov, ktoré majú za sebou podobnú spoločenskú prípravu od šatniarky, ktorá im zároveň poskytuje byt na ich "zárobkové aktivity." (STV)

Stanmi

Skvělá až pygmalionská komedie o třech fásadnících od Velhartic, kteří objevují život noční Prahy. Fasádnící Skopec, Prouza a Petrýl (Jiří Sovák, Vlastimil Brodský a Jan Libíček) si jednoho večera vyrází do Diplomat Grillu, kde však ztropí poprask tím, že zápalí ubrus a utečou. Rozhodnou se, že příště už tam vstoupí jako dokonalí gentelmani, nechají si ušít nové obleky a začnou brát lekce u emeritního profesora tance a společenského chování Dvorského (Oldřich Nový). Netuší však, že se na ně chystají také tři dámy lehčích mravů (Iva Janžurová, Jiřina Bohdalová a Jiřina Jirásková), které je chtějí připravit o jejich těžce vydělané peníze. Ačkoli se film natáčel v nelehké době, tvůrci dostali poměrně volnou ruku při natáčení, čehož využil především Jiří Sovák, který upravil původní scénář, navíc herci během natačení notně improvizovali a Oldřich Nový se s elegencí a šarmem sobě vlastním rozloučil se svou filmovou kariérou. Pro režiséra Zdeňka Podskalského, který opět opatřil film také hudebními čísly se bezesporu jednalo o vrchol jeho kariéry. Díky skvělým hercům, hláškám a příběhu jsou Světaci jedním z nejlepších komedií československé historie. ()

Eire

Automobilovy vuz je pripraven! .... Neskutocny scenar, Rezia aj * obsadenie tohoto nadcasoveho filmu. Muzikal nie je moja salka kavy. Avsak 2 vynimky existuju: Noc na Karstejne a Svetaci. Plny pocet bodov. ()

Danulinda

Nebýt oněch písniček, které mi ve filmu obvykle nic navíc nedají, jedná se o výbornou komedii samozřejmě zásluhou Sováka, Menšíka, Bohdalky a spol., kterým režisér Podskalský dal ten správný prostor, aby se vyřádili. ()

jemine

Další fim, na který se mi špatně dívá, neboť v pošetilostech jeho aktérů poznávám sám sebe, ale pominu-li toto ryze osobní stanovisko, jsou Světáci po právu považováni za jednu z perel československé kinematografie, jíž prakticky nelze nic vytknout. Skvělý scénář, režie, fantastické herecké výkony, přenádherné dialogy a situační humor... Ta jedna hvězda dolů  v hodnocení neznamená nic jiného než skutečnost, že některé scény nejsem schopen shlédnout beze studu a pocitu, že mne v minulosti někdo velmi pečlivě a s tužkou v ruce sledoval... ()

hrumsrt

Někdy docela za těžko pochopit, proč se právě tenhle snímek stal trezorovým.. Legendární buranská podívaná, která oplývá nádherně jednoduchým českým humorem. Věřím, že to muselo oslovit tolik lidí, že si každý dělníček dokáže pořádně užít, že když si chce hrát na boháče, tak jednoduše může. Nepochybně se jedná o jeden z největších českých filmů všech dob, který by za ale v zahraničí tvrdě narazil. Hutné nejhvězdnější obsazení, kterému vévodí přední osobnosti československého filmu. Přestože hlavní trio je výborné a právě na jejich reakcích a vztahové dynamice tkví celý úspěch snímku, tak mně se do paměti nejvíce zaryl již postarší Oldřich Nový. Jak by mi normálně takováhle pygmalionská variace spíše nesedla, tak Světáci to dokázali. A třeba večeři s prostitutkami, kde všichni jen předstírají svoje vysoké společenské postavení a konverzaci zásobí tématy jako Salvador Dalí, jsem si celou prochechtal.. Jen teda nejde o hudební žánr, nýbrž o muzikální prvky, ale na to přijde v ten správný čas každý... Naneštěstí pro mě je ten příběh od prvních chvil dosti čitelný, ale kvůli tomu bych z okna neskočil. Zajisté kvalitní snímek, který stojí za čas, jen není tolik perfektní, jak by se mohlo zdát a mám pocit, že tomu ještě něco malinko hlubšího chybí a stejně tak nejsem úplně fanda repetetivního humoru, i přestože tady má nějaký pay-off. 80% ()

Sekel

Takovehle krasne vyvazene a slova milujici komedie se u nas uz nejakou dobu netoci. Je to skoda, ale na druhou stranu kdo by v nich dnes hral. ()

Destry

OVŠEM NEBOJÍTE SE, ŽE VÁM S TAK ROZKOŠNOU VĚCIČKOU UTEKU? Perfektní hlášky, brilantní herecké výkony. Není co dodat. 100%. ()

Gwilwen

Skvělá česká veselohra s výborným hereckým obsazením, kterou jsem viděla snad padesátkrát a pokaždé se znovu a znovu směju jak blázen. Smekám před pány herci. "Tak už si konečně sedni. Vždyť sedim. Ona sedí.". ()

hronik

Zdenek Podskalsky k nataceni teto komedie si vybral ty nejvetsi herecke esa v te dobe,a vysledek stal za to.Ale jeho umeni je zname,treba silvestrovske vecery byt v dobe hluboke totality nezapomenutelna hricka humoru.Pro me nej.scenka Mensik Bohdalova...co je Bozencin Jarousek...tygr.Take hudebni doprovod tehdy velkych kumstyru je nezapomenutelny.Ja davam 100%. ()

mFranta

Naprosto geniální film, skvělý humor ještě lepšího tria hlavních herců. Nezapomenutelné hlášky proložené písněmi. Profesor sám říkal, že celej život vystačil s Pinkasem. S kým? Von myslí Pisaka. ()

paniColombova

Zde víc než příběh, jenž byl také výborným, vládli herecké výkony. Sršely celým filmem. Všichni byli k popukání, především při konverzaci na "úrovni" v nóbl restauraci, ale mě osobně nejvíc rozesmívala Bohdalka. Nebo jak píše Tosim, rozhovor o Pinkasovi, Pisakovi mě dostal na kolena. "A pak, že mi to nikdo nesní." ()

pcarogers

Lehké čtyři. Ani ne tak za to, že bych se až zas tolik bavil, jako spíš za tu myšlenku filmu samotnou. Ta je mírně ujetá, ale s vážnou tváří zhmotněna až k dokonalosti a až k poslední minutě. Zajímavý zážitek. ()

tatka

....Viděl jsem pak některé mé žáky pojídat oběd pouze lžící.....zhrnul pan emeritný profesor rok 1948. Je to geniálny film. Všetko je tam dokonalé. Čo dialóg, to perla, čo herecký výkon, to zápis do učebnice herectva. A najlepšie na tom je, že tento film je stále, aj po vyše 40 rokoch aktuálny. Akurát už nemáme fasádnikov, ktorí by chceli diskutovať s akademicky vzdelanými intelektuálkami o dadaizme. Hlavne, už to nie je taká sranda. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)