Šílenci z Manhattanu

USA, (2007–2015), 73 h 4 min (Minutáž: 45–56 min)

Tvorcovia:

Matthew Weiner

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven (viac)

Seriál Mad Men (2007–15) patří k nejoceňovanějším pořadům americké televize. Kromě dalších cen se může pochlubit mj. třemi Zlatými glóby v kategorii dramatických seriálů a čtyřmi Cenami Emmy v téže kategorii. Jeho anglický název je typicky americkým mnohovýznamovým spojením slov Ad Men (pracovníci v reklamě), Mad Men (muži z výstavní třídy Madison Avenue, kde smyšlená reklamní agentura sídlí) a konečně Mad Men (šílenci, což odpovídá životnímu stylu většiny hrdinů seriálu). Vytvoření českého názvu proto představovalo značnou výzvu a skončilo určitým kompromisem – Šílenci z Manhattanu.

Seriál je časově zasazený do šedesátých let a místně pak do prostředí fiktivní reklamní agentury Sterling Cooper, v níž sleduje osudy zaměstnanců a majitelů, včetně kreativního ředitele Dona Drapera – charismatického génia, alkoholika a vraha, skrývajícího se za ukradenou identitou. Za fenomenální úspěch seriál vděčí krom jiného faktu, že díky prostředí reklamní agentury se mohla stát jeho stěžejním tématem konzumní společnost. Postavy působí, jako by vystoupily ze stránek dobových magazínů zaplněných obrazy dokonalých hospodyněk v lodičkách. Děj pak nabízí lákavý únik do jednodušších časů, kdy se kouřit smělo všude, alkohol v práci byl součástí stylu, sexismus byl sexy, stejně jako návyk nechat za sebou v parku po pikniku odpadky. Podvádění pak bylo běžnou součástí života a do jisté míry potvrzením „mužnosti". Jedna z reklamních kampaní na seriál ostatně hlásala, že „Nevěra je zpátky".

Hrdinové seriálu jako kdyby sami podléhali svodům těch reklamních obrazů, jež tvoří. Jejich práce je vyvolat v publiku touhu, naději, že zakoupení něčeho přinese nějaké jiné uspokojení než to prchavé vlastnické, a jejich životy pohánějí podobné touhy, jež jsou nutně podobným způsobem zklamávány. Talentovaná textařka Peggy Olsonová (Elisabeth Mossová) se jen s obtížemi prosazuje v mužském světě. Daří se jí to, ale pořád trpí samotou a výčitkami. Požitkář a pohodář Roger Sterling (John Slattery) se zubí na svět a rozhazuje suché fóry, jeho hédonismus ale nabývá zničujících rozměrů. Únavný šprt Pete Campbell (Vincent Kartheiser) se úporně snaží, ale nikdy se mu nedaří tak, jak by si přál, věci se vždycky nějak vymknou. Ti lidé před sebe staví cíle a třeba jich i dosáhnou, předmět touhy ale vždycky odskočí někam za horizont, aby byl důvod běžet dát, nezastavovat se, protože jinak by hrozilo, že se jejich život zhroutí. Rozumějí potřebě iluzí a umějí je prodat. Ve středu tohoto světa stojí mimořádně talentovaný reklamní kreativec Don Draper (Jon Hamm). Jeho úspěch spočívá i v tom, že utíká sám před sebou, skrývá před ostatními svou minulost a chce se jí zbavit. Zároveň je sám ideální spotřebitel, nutkavě zkouší různé ženy i různé styly. Je to velmi empaticky vykreslený antihrdina, dostatečně okouzlující, aby člověk zaujatě sledoval jeho osudy, dostatečně rozporný, aby se k němu dokázal vztáhnout jako k živé bytosti, která uvnitř prožívá podobné konflikty. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (100)

Čajové lístky (2012) (S05E03)

No, tak to byl propad. Po třech epizodách můžu s jistotou říct, že jde o zatím nejhůře rozjetou sezónu. Vypadá to, jakoby někdo v pauze mezi čtvrtou a pátou řadou kompletně vyměnil tvůrčí tým a my se teď musíme dívat na to neštěstí, které z toho vzešlo. Třetí epizoda byla z mého pohledu úplně o ničem a fakt nemám radost z toho, že jsem se v mém oblíbeném seriálu dočkal sterilní vaty. / Poučení: Najez se dřív než ostatní. ()

Rande snů (2012) (S05E04)

Bída páté sezóny zjevně nebyla vyčerpána a já podruhé v řadě hodnotím jen třemi kousky, protože mi toho tvůrci k hodnocení mnoho nenabídli. K nejzajímavějším momentům tak patřily problémy Harrisových, debaty o Richardu Speckovi a dění kolem Peggy, a to mi na téměř padesát minut přišlo dost chabé. No nic, nezbývá než doufat v lepší budoucnost... / Poučení: Nepodléhej strachu. ()

Signal 30 (2012) (S05E05)

Teď ani nevím, jestli jsem šel do pěti hvězdiček pro vydařený děj nebo pro nadšení z první kvalitní epizody v páté sezóně. Asi v tom bude z obojího něco. Ať tak či tak, poprvé v této řadě mě děj dílu opravdu bavil, dočkal jsem se humoru, bylo i drama a zase jedna dokonalá scéna s Joan Harris. Právě pro tyto momenty je pro mě nejoblíbenější postavou v seriálu. / Poučení: Žvýkačka a orální sex nejdou dohromady. ()

Vzdálená místa (2012) (S05E06)

A stačilo tak málo, aby se šestá epizoda stala dalším propadákem. Kdyby se tvůrci soustředili jen na Donovu dějovou linii, byl bych teď těžce otrávený, ale naštěstí se tak nestalo. Čím dál víc mě baví, jakým způsobem se vyvíjí postava Peggy Olson, a přestože nejsem příznivcem drog, velice jsem si užil Rogerův experiment se všemi jeho důsledky. / Poučení: Co se stane v kině, zůstane v kině. Doslova. ()

Na tresčím bále (2012) (S05E07)

Za běžného stavu věcí, bych sedmou epizodu viděl jako čtyřhvězdičkovou, ale předávání cen to celé posunulo někam výš. Zakončení večera s pěti lidmi u stolu, přičemž vzduch mezi nimi byl téměř viditelně přeplněný myšlenkami, bylo skvělé. Po takovém dílu mi vůbec nejde do hlavy, jak je možné, že měla třetí i čtvrtá epizoda téže řady tak mizerný děj. / Poučení: Co se v mládí naučíš... ()

Lady Lazarus (2012) (S05E08)

Osmá epizoda pro mě nebyla nudná, ale po jejím shlédnutí jsem si uvědomil, že příběh hlavní dějové linie prakticky nikterak neposunula. Když to tedy vezmu kolem a kolem, nešlo vlastně o nic jiného než o pouhou vatu a já jsem dílu udělil čtyři hvězdičky jen z toho důvodu, že tvůrci zamaskovali tuto nedostatečnost do kvalitního obalu, a tak mě oblafli, což respektuji. / Poučení: Netlač na pilu. ()

Temné stíny (2012) (S05E09)

Podobná, ne-li stejná situace jako v případě předchozí epizody; nablýskaný obal, vcelku zajímavý děj, ale pokud jde o hlavní dějovou linii, ničeho zásadního jsem se nedočkal. Opět došlo jen na drobná rodinná a pracovní dramata, která mě sice bavila (proto ty čtyři kousky), ale ve výsledku nepřinesla nic podstatného. Zatím jsem z páté sezóny spíš rozpačitý. / Poučení: Máš dobrý nápad? Hlídej si ho. ()

Vánoční valčík (2012) (S05E10)

Konečně jsem zase jednou dostal příležitost udělit epizodě páté sezóny plný počet hvězdiček. Kdo mě zná, ví, že mi až tak nevadí různí bohové (přestože v ně nevěřím), jako jejich mnohdy fanatičtí stoupenci. Proto mě skupinové prozpěvování dvakrát neoslovilo, ale jako doplněk k dobové atmosféře ho beru. Děj byl pro mě i v tomto případě zajímavý, tentokrát se v něm ale navíc častěji vyskytovala Joan (zatím ještě Harris), což mě nemálo potěšilo, a boj o novou zakázku zjevně ovlivní i hlavní dějovou linii, takže jsem byl velmi spokojen. / Poučení: K jídlu se snaž chodit včas. ()

Ta druhá (2012) (S05E11)

Po všech těch poklidných až nedůležitých epizodách přišly hned po sobě dvě, které mi měly co sdělit, přičemž druhá z nich byla až znepokojivě dramatická. V jedenáctém dílu se tvůrci rozjeli a výsledkem jejich snažení byla záležitost, jejíž děj mi toho sdělil víc, než celá první polovina páté sezóny. Jen je škoda, že takhle nevypadá každá epizoda seriálu. / Poučení: Buď si vědom své ceny. ()

Poplatky a provize (2012) (S05E12)

Hmmm, zpočátku to tak vůbec nevypadalo, ale ve finále se tvůrcům podařilo vytvořit jednu z nejtemnějších epizod seriálu. Po většinu času to byl ten propracovaný mix dramatu a humoru, na který jsem u tohoto seriálu zvyklý, ale závěr to poslal do nejtemnější temnoty a mně se to velice líbilo, protože se jasně ukázalo, že na to tvůrci i u finišující páté sezóny stále ještě mají. / Poučení: Design je sice důležitý, ale radši vsaď na spolehlivost. ()

Přízrak (2012) (S05E13)

Finále páté sezóny nebylo vůbec špatné, ale na předchozí epizody přece jen něco málo ztrácelo, přestože se mi extrémně líbil záběr pěti partnerů firmy před okny budoucích kanceláří. Nevím, asi jsem v závěrečném dílu řady očekával méně Popelky a milostného poblouznění a těšil jsem se spíše na další pořádné drama, ale zase chápu, že nemůže být každý den posvícení. / Poučení: Když ti někdo nabídne padesát tisíc dolarů, ber a poděkuj. ()

Série 6 (2013) (S06)

Za mě byla šestá sezóna vyrovnaná; občasná zakolísání v kvalitě byla vyrovnávána dokonalostí v jiných epizodách a za sebe můžu s klidem prohlásit, že se tvůrci neměli za co stydět. Naopak, pokud se jim daří držet i v šesté řadě takto vysokou kvalitu, mají být na co hrdí a já jsem rád, že jsem se jako divák mohl zúčastnit. Stále platí, že využití historických událostí a dobové atmosféry je v tomto seriálu fantastické. / Poučení: I z nejtěžších životních situací tě vysekají cigarety, alkohol a harém. ()

Ve dveřích, část 1 (2013) (S06E01)

První epizoda šesté sezóny nepřinesla nic velkého, pokud nepočítám novou módní vlnu a s ní spojenou změnu účesů. Zase to jednou byl takový až nicneříkající díl, který představil celou řadu dějových odboček, o nichž si myslím, že jsou jen slepými uličkami. Nějak si nedovedu představit, že by tyto nadpočetné dějové linie mohly mít vliv na celý příběh. / Poučení: Když máš čas a peníze, udělej si havaj na Havaji. 4*- ()

Ve dveřích, část 2 (2013) (S06E02)

Já tedy nebudu tvrdit, že se mi tvůrci nesnažili druhou epizodou něco sdělit, a beru selhání jejich záměru na sebe, protože jsem je prostě nedokázal dostatečně pochopit, ale mě to jednoduše moc nebavilo. Celý díl byl takový utahaný, některé záležitosti mi nedávaly smysl (například Bettyina cesta za nalezením Sandy, mimochodem, kdo je sakra Sandy?) a řekl bych, že šlo o jednu z nejhorších epizod Mad Manů vůbec. / Poučení: Nesnaž se bavit na pohřbu. ()

Spolupracovníci (2013) (S06E03)

Třetí epizodě jsem přiklepl čtvrtou hvězdičku jen proto, že byla podstatně lepší než předchozí zoufalý díl, ale že bych z ní byl nějak šťastný, to se říct nedá. Tvůrci tady totiž opět spáchali to, co už jsem jim vyčítal několikrát; vytvořili líbivý obal, naplnili ho zdánlivě zajímavým dějem a nechali mě, abych si myslel, že je všechno fajn. Jenže po skončení této záležitosti mi došlo, že šlo jen o další fintu, která měla odvést mou pozornost od faktu, že se za celou dobu nic podstatného nestalo. / Poučení: Když pořád nemáš dost, může se ti stát, že nebudeš mít nic. ()

Milovat a ctít (2013) (S06E04)

V tomto případě to byly úplně jiné čtyři hvězdičky, než tomu bylo u předchozí epizody. Tentokrát byly silné, protože se nemlátila prázdná sláma a události, které se týkaly přímo firmy a ne toho, kdo zase kde, kdy a s kým, mě velice bavily. Tvůrci seriálu prostě museli něco dělat správně, když u svého výtvoru udrželi i diváka (mě), který reklamu nesnáší. / Poučení: Kečup je kečup, ale tatarka je tatarka. 4*+ ()

Potopa (2013) (S06E05)

Z páté epizody mám poněkud rozporuplné pocity. Tvůrcům se opět podařilo dokonale využít významné dějinné události k tomu, aby nechali celý díl prosáknout jejím dopadem na život všech postav a z toho těžila i téměř hmatatelná atmosféra epizody. Na druhou stranu mě dost zklamalo, že se tvůrcům nepodařilo přijít s podobnou kvalitou i v případě děje, který byl tak trochu o ničem. Myslím tedy o ničem ve vztahu k hlavní dějové linii. / Poučení: Počkej si na významný okamžik, vem páčidlo a hurá do elektra. ()

K okamžitému zveřejnění (2013) (S06E06)

No vida, konečně se mezi méně výrazné epizody vetřel plnohodnotný díl, který se nesoustředil jen na vztahy mezi jednotlivými postavami a nebyl jen romanticky/ dramaticky melancholický. Tentokrát se řešily podstatné záležitosti, které přímo ovlivňovaly příběh hlavní dějové linie, a hned to mělo jiný náboj. A navíc se mi vždycky líbil Chevrolet Corvette C3. / Poučení: Jsou akce, které by se měly držet mimo rodinu. ()

Muž s plánem (2013) (S06E07)

Hodnotil jsem čtyřmi kousky, protože epizoda vůbec nebyla špatná, ale na pátou hvězdičku u mě díl neměl, jelikož mě tyhle exkurze do Donova vlastního světa zase až tak neberou. Myslím, že bych s vyšším hodnocením neměl problém, pokud by se tvůrci raději více věnovali sloučení obou firem. Takhle sice nejsem zklamaný, ale nadšení se taky nedostavilo. / Poučení: Buď opatrný, aby sis nerozbil hračku. ()

Třesk (2013) (S06E08)

Myslím, že osmou epizodu nejlépe vystihuje slovo zvláštní. A taky tento vtip: Pohodový týpek jde na balkón, zapálí si jointa, vykouří ho a říká si: "To je divné, dneska to na mě nějak nepůsobí." Najednou kravál a oblohou proletí ohnivá koule. Týpek se lekne, až si málem zvlhčí textil a sotva se trochu vzpamatuje, slyší hrozný hukot a kolem proletí druhá ohnivá koule. Týpek se už celý třese, má husí kůži a najednou zase hukot a ohnivá koule. Týpek se krčí za zábradlím, bojí se zvednout hlavu a z bytu slyší manželčin hlas: "Zlato, jsi v pořádku? Už jsi na tom balkóně tři dny!". Myslím, že líp bych tu epizodu nepopsal. / Poučení: Na noc radši nezamykej, možná se staví příbuzní. ()

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

27.11.2018

Amazon Studios na své streamovací službě nedávno vypustilo poslední epizodu hvězdami nabitého antologického seriálu The Romanoffs od tvůrce Šílenců z Manhattanu Matthew Weinera. Nyní to však vypadá,… (viac)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (viac)

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010

Když se mluvilo o obsazení hlavního padoucha v Sherlocku Holmesovi 2, padala zvučná jména: od Brada Pitta přes Hugha Laurieho až po Daniela Day-Lewise. Roli nakonec získal Jared Harris. Kdo, k čertu,… (viac)